Reklama

Niedziela Podlaska

Choinka dla dzieci niepełnosprawnych

Niedziela podlaska 4/2014, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie

Bożena Stępnik-Świątek

19 grudnia 2013 r. w Domu Miłosierdzia Caritas w Sokołowie Podlaskim odbyło się integracyjne spotkanie świąteczne dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców lub opiekunów z powiatów sokołowskiego i węgrowskiego. W spotkaniu uczestniczyło 40 dzieci niepełnosprawnych pod opieką rodziców lub opiekunów. Łącznie w imprezie wzięło udział 90 osób. Gościem honorowym był bp Antoni Dydycz. Miłymi gośćmi byli również starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk i wicestarosta węgrowski Ewa Besztak. Zebranych powitał gospodarz ks. Rafał Romańczuk – dyrektor Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim.

Na wstępie w programie spotkania odbył się integracyjny występ dzieci niepełnosprawnych i ich pełnosprawnych rówieśników, będących pod opieką Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Prezentacja ta sprawiła dzieciom, ich rodzinom i zebranym gościom wiele radości i wzruszeń. Dodała dzieciom wiary we własne możliwości i podniosła samoocenę.

Następnie ks. Krzysztof Kisielewicz – dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej poprowadził okolicznościową Liturgię Słowa. Na jej zakończenie Ksiądz Biskup złożył zebranym świąteczne życzenia. Dzieci zawsze z niecierpliwością oczekują tych wizyt, a kiedy Ksiądz Biskup przybędzie, to ich radość jest ogromna. Bardzo bowiem kochają swojego biskupa i ta miłość jest odwzajemniona. Każde z dzieci pragnie usiąść na kolanach Księdzu Biskupowi. Kiedy to się już stanie, bardzo są szczęśliwe, a w oczach bp. Antoniego widać ojcowską miłość i wzruszenie. Klimat tych spotkań jest cudowny i niepowtarzalny.

Padło też wiele dalszych dobrych życzeń z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku złożonych przez naszych czcigodnych gości, dyrektora Caritas i rodziców. Przybył też św. Mikołaj z podarunkami, którymi obdarował gości. Pasterz diecezji otrzymał w prezencie szopkę betlejemską, a starosta i wicestarosta powiatu węgrowskiego, księża dyrektorzy i pozostali goście – choinki. Upominki zostały wykonane przez młodzież niepełnosprawną pod opieką terapeutów w Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Sokołowie Podlaskim. Następnie dyrektor Caritas zaprosił zebranych na poczęstunek wigilijny połączony z opłatkiem. Dalej składano sobie życzenia i śpiewano kolędy. Poczęstunek był wyśmienity, ale dzieci z niecierpliwością oczekiwały przyjścia do nich św. Mikołaja i obdarowania ich prezentami. Sponsorami byli: marszałek województwa mazowieckiego oraz starostowie sokołowski i węgrowski. Duże podziękowania należą się również dyrektorowi i współpracownikom Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w Warszawie i pracownikom obu starostw powiatowych za sprawne przygotowanie stosownych dokumentów i przekazanie środków finansowych. Dziękujemy też pracownikom marketu GAMA w Sokołowie Podlaskim za wielką pomoc i zaangażowanie przy wyborze zabawek i słodkości. Wszystkim dziękujemy staropolskim Bóg zapłać. Dzieci otrzymały przede wszystkim zabawki edukacyjno-rehabilitacyjne, słodycze i owoce cytrusowe. Radości nie było końca. Wręczone dzieciom paczki były często większe od ich adresatów. Jestem szczęśliwa, że mogłam tę radość współtworzyć i być jej świadkiem. Nic bowiem nie ma piękniejszego niż widok radosnego dziecka.

2014-01-23 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Studenckie Sympozjum Naukowe „Rodzina: teologia - życie”

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, będący zarazem studentami Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, 17 listopada zapraszają na VIII edycję Studenckiego Sympozjum Naukowego.

CZYTAJ DALEJ

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce tak, jak na Ukrainie, zmienią kalendarz świąt

2023-02-07 14:56

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Karol Porwich/Niedziela

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka na Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Dekret podpisany przez zwierzchników trzech działających na terenie Polski eparchii kościoła grekokatolickiego o zmianie kalendarza z juliańskiego na gregoriański zamieściła w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych eparchia olsztyńsko-gdańska. W dokumencie napisano, że zmiana kalendarza dotyczyć będzie stałych świat kościelnych, jak np. Bożego Narodzenia i Jordanu. Biskupi podkreślili, że zmiany te uzgodnione są ze zwierzchnikami cerkwi w Ukrainie i obowiązują duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

W KSM odnaleźli Boga i przyjaźń

2023-02-08 08:59

Katarzyna Dobrowolska

Tak mówi młodzież z parafii św. Jacka Odrowąża w Leszczynach. Odkrywają i umacniają wiarę, realizują akcje charytatywne, organizują wydarzenia religijne, wyjazdy, spektakle i rekolekcje.

Ostatnie przedstawienie, przygotowane pod okiem reżyserki emerytowanej polonistki p. Elżbiety Sańpruch, opiekuna KSM wikariusza ks. Mariusza Tarki we współpracy z nauczycielami SP w Leszczynach, katechetką Dorotą Tokarską) było bardzo udanym przedsięwzięciem. Próby trwały przez listopad i grudzień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję