Reklama

Niedziela w Warszawie

Duszpasterstwo w dobrych rękach

Ks. prał. Tadeusz Sowa jest nowym moderatorem wydziałów duszpasterskich kurii warszawskiej. To on będzie koordynował inicjatywy duszpasterskie w całej archidiecezji

Niedziela warszawska 4/2014, str. 5

[ TEMATY ]

kuria

Wojciech Łączyński

Ksiądz Tadeusz Sowa jest proboszczem parafii Najświętszego Zbawiciela i dziekanem w Śródmieściu. Teraz obowiązków będzie miał jeszcze więcej, bo 15 lutego obejmie jedną z najważniejszych funkcji w warszawskim Kościele. Zastąpi na stanowisku moderatora wydziałów duszpasterskich ks. Józefa Górzyńskiego, który został biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej.

– Choć w kurii wydziały kancelaryjne i ekonomiczne są niezbędne, to jednak pełnią one w kurii funkcję służebną względem posługi Kościoła. Wydziały duszpasterstwa są większe i bez wątpienia ważniejsze – podkreśla ks. prał Janusz Bodzon, kanclerz kurii warszawskiej.

Otwarty na świeckich

Reklama

Dla ks. Tadeusza Sowy praca w kurii oraz stanowiska ogólnodiecezjalne nie są nowością. W latach 90. był on referentem ds. duszpasterstwa młodzieży w archidiecezji warszawskiej oraz opiekunem Sodalicji Mariańskiej. Po reaktywacji Akcji Katolickiej współtworzył jej struktury, a później stał się pierwszym asystentem.

– Jego nominacja jest strzałem w dziesiątkę. Jako moderator doskonale sobie poradzi – uważa Elżbieta Olejnik, prezes Akcji Katolickiej. – Ksiądz Tadeusz jest doskonałym organizatorem, kapłanem i duszpasterzem. Wszędzie, gdzie pracował pozostawił po sobie bardzo dobre wspomnienia. On jest przedstawicielem Kościoła, który jest ciepły, bardzo życzliwy i otwarty na świeckich.

Oprócz pracy w kurii pełnił funkcję wicerektora seminarium duchownego, jak również był dziekanem w Piasecznie, Wilanowie, a ostatnio w Śródmieściu. Doskonale znają go zarówno kapłani, jak i świeccy liderzy wspólnot i stowarzyszeń. – Jest lubiany i szanowany przez księży proboszczów. Właśnie takie cechy powinny zaprocentować w codziennej współpracy pomiędzy kurią, a parafiami – dodaje ks. Bodzon.

Ksiądz od św. Anny

Reklama

Posługa ks. Tadeusza Sowy była związana ze św. Anną. Na swojej duszpasterskiej drodze pracował aż w trzech kościołach pod tym wezwaniem. Co ciekawe, pochodzi z Grodziska Mazowieckiego również z parafii pw. św. Anny. – Żartował nawet kiedyś, że chodzi od Anny do... Anny – wspomina Elżbieta Olejnik.

W latach 90. dał się poznać jako ceniony duszpasterz w kościele akademickim przy Krakowskim Przedmieściu, a później w parafii św. Jakuba na Ochocie. Lokalną legendą obrosły czasy, gdy przez pięć lat był proboszczem i dziekanem w podwarszawskim Piasecznie. Gdy odchodził z parafii św. Anny w Piasecznie do św. Anny w Wilanowie wierni mieli łzy w oczach, a podczas przemówienia pożegnalnego burmistrzowi łamał się głos w gardle.

– Gdy zostałem proboszczem w Piasecznie ks. Sowa wprowadził mnie i przedstawił parafianom. Również później służył dobrą radą – wspomina ks. kan. Dariusz Gas. – Ksiądz Tadeusz zostawił po sobie tętniącą życiem parafię. On potrafi współpracować zarówno z księżmi, jak i animować działania świeckich.

Także ks. prał. Bogdan Bartołd dobrze wspomina swoją współpracę z ks. Sową w czasach, gdy rektorem św. Anny był jeszcze ks. Zygmunt Malacki. – Gdy tam trafiłem nie miałem zbyt dużego doświadczenia w pracy ze studentami. To właśnie od ks. Tadeusza nauczyłem się, że kapłan zawsze powinien mieć czas dla drugiego człowieka. Mówił, że z każdym trzeba porozmawiać tu i teraz, bo może nie być już drugiej okazji – wspomina ks. Bartołd

Od łaciny po komputery

Gdy był proboszczem w Piasecznie otworzył dom parafialny w centrum, który stał się centrum religino-kulturalnym dla całego miasta. Z jego inicjatywy powstało też muzeum regionalne.

– Ks. Tadeusz zawsze miał dobre pomysły. Pamiętam jak wprowadził zarówno naukę łaciny, jak i zajęcia z obsługi komputerów dla studentów. Trzeba pamiętać, że w połowie lat 90. XX wieku komputery były jeszcze nowością – wspomina ks. Bartołd. – Jednak nie to jest najważniejsze. Słynie przede wszystkim jako kierownik duchowy, dobry spowiednik oraz zatwardziały pielgrzym. Przez jego mieszkanie przewijały się tłumy młodych ludzi.

Nowy moderator wydziałów duszpasterskich jest doświadczonym kapłanem. – Wszędzie tam, gdzie posługiwał doskonale się sprawdził. Duszpasterstwo warszawskie jest więc w dobrych rękach – podkreśla ks. Bodzon.

Kuria warszawska składa się z trzech zasadniczych działów: prawno-kancelaryjnego, ekonomiczno-gospodarczego i właśnie duszpasterskiego. Ten ostatni odpowiada za całokształt duszpasterstwa w archidiecezji warszawskiej. Zadaniem ks. prał. Tadeusza Sowy będzie więc koordynowanie duszpasterstwa dorosłych, dzieci, młodzieży, rodzin oraz instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń apostolskich.

– Można więc powiedzieć, że będzie robił to samo, co w parafiach, których był proboszczem. Inna będzie tylko skala tych przedsięwzięć, bo teraz z jego doświadczenia będą korzystali wierni w całej archidiecezji – podkreśla Prezes Akcji Katolickiej.

2014-01-23 11:53

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnowska kuria opublikowała dane dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich

[ TEMATY ]

kuria

Kuria Diecezjalna

Kraków - moje miasto / pl.wikipedia.org

Do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zgłoszono 10 przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich - poinformowała w środę tarnowska kuria. 8 dotyczyło osób poniżej 15. roku życia, a 2 powyżej 15. roku życia. Zgłoszone przypadki obejmują czas od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.

Łączna liczba ofiar we wszystkich przypadkach, również tych niepotwierdzonych, poniżej 15. roku życia wynosiła - 18 osób, natomiast powyżej 15 roku życia – 4. Wśród ofiar, we wszystkich zgłoszonych przypadkach łącznie małoletnich było 18 osób płci męskiej i 4 osoby płci żeńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję