Reklama

Potrzebna placówka

2014-01-30 09:38

Fryderyk Warta
Edycja małopolska 5/2014, str. 6

Fryderyk Warta

To na terenie makowskiej gminy jedyna placówka oświatowa, gdzie zadania edukacyjne związane są z programową formacją chrześcijańską uczniów. Katolicka Szkoła Podstawowa w Makowie Dolnym istnieje od 2012 r., co zawdzięcza wspólnym staraniom dyrektor Ewy Bekas, nauczycieli i lokalnej społeczności

Ich postawa to odpowiedź na decyzję Rady Miejskiej Makowa Podhalańskiego o likwidacji Szkoły Podstawowej w Makowie Dolnym, co zostało uzasadnione małą ilością uczniów. Starania społeczności szkolnej, w tym Rady Rodziców z jej przewodniczącą Joanną Sałapatek, o utworzenie szkoły katolickiej w miejsce zlikwidowanej placówki samorządowej spotkały się z przychylną decyzją Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie. Pozyskano też zgodę Metropolity Archidiecezji Krakowskiej kard. Stanisława Dziwisza.

Atuty

– Powstanie szkoły katolickiej spotkało się z dużym zadowoleniem społeczności lokalnej, bowiem uchroniło to dzieci od dowożenia ich do odległych od miejsca zamieszkania szkół – podkreśla dyr. Ewa Bekas. – Ponadto nauczyciele, którzy z tą szkołą od lat są związani, mogą tu kontynuować swoją pracę. Satysfakcję daje fakt, że szkoła ma charakter katolicki, co odpowiada przekonaniom religijnym naszej społeczności. To nakłada na nas dodatkowe zadania. Musimy bowiem dbać w swych działaniach wychowawczych o właściwą formację uczniów, zgodną z doktryną Kościoła katolickiego. Dyrektor mówi, że te powinności szkoła przyjmuje z pełną świadomością i odpowiedzialnością.

W Katolickiej Szkole w Makowie Dolnym 80 uczniów (40 w oddziałach przedszkolnych i 40 w klasach I – VI) jest uczona i wychowywna przez 15 nauczycieli. W zakresie programu nauczania szkoła realizuje tematykę poszczególnych przedmiotów według wzorców MEN dla szkół publicznych, w tym prowadzone w każdej klasie 2 godziny religii tygodniowo.

Reklama

Formacja

Jak informuje Dyrektor placówki, w ciągu roku szkolnego realizowany jest program wychowawczy zapewniający formację katolicką uczniów, a ukierunkowany hasłami zaproponowanymi przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie. W tym roku szkolnym hasłami są: „Nie lękaj się własnej słabości” i „W ramionach miłosiernego Ojca”.

Tematyka ta jest realizowana w ramach lekcji wychowawczych, a także w trakcie uroczystości, imprez, wycieczek szkolnych. Każdy dzień zajęć lekcyjnych społeczność szkolna rozpoczyna wspólną modlitwą. Katolickie symbole znajduję się również we wszystkich pomieszczeniach szkoły. – W bieżącym roku szkolnym cele i zadania realizowaliśmy, organizując m.in. „Noc z Janem Pawłem II”, oglądanie filmów o bł. Papieżu, naukę pieśni i modlitw religijnych związanych przeważnie z kalendarzem roku liturgicznego – informuje Ewa Bekas. – W maju zorganizowaliśmy Koncert Pieśni Maryjnych, a w okresie świąt Bożego Narodzenia wystawiliśmy jasełka. To wydarzenie połączyliśmy z loterią fantową, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazaliśmy na leczenie czteromiesięcznego Julianka. Nasi uczniowie wspólnie z nauczycielami uczestniczą w spotkaniach noworocznych z Księdzem Kardynałem, prezentując jasełka i śpiewając kolędy. Pani Dyrektor dodaje, że w program katolickiego wychowania wpisują się także wycieczki m.in. do sanktuariów maryjnych.

Ważną rolę w kształtowaniu wiary uczniów spełniają rekolekcje oraz modlitwa różańcowa. Formacja dotyczy również nauczycieli, którzy są zobowiązani do udziału w proponowanych i z myślą o nich przygotowywanych szkoleniach. Ich tematyka obejmuje pogłębienie wiedzy z zakresu nauki Kościoła katolickiego. Poruszane są m.in. takie zagadnienia jak obrona życia, zasady życia małżeńskiego, rodzina katolicka. Mówi się także o zagrożeniach wypływających ze współczesnych, wrogich nauczaniu Kościoła ideologii, jak np. gender. Natomiast w okresie wakacji nauczyciele uczestniczą w tygodniowych rekolekcjach formacyjnych.

Potrzeby

Również prenumerowana przez szkołę prasa oraz wyposażona w katolickie wydawnictwa biblioteka szkolna uwzględniają potrzeby edukacyjne uczniów. – Jestem zadowolona z pracy w tej szkole. Walory katolickiego i moralnego wychowania dzieci służą dobrym relacjom między uczniami i nauczycielami, co korzystnie wpływa na realizację naszych zadań dydaktyczno – wychowawczych – zwierza się p. Bernadeta, nauczycielka jęz. polskiego. – Cieszymy się, że jesteśmy uczniami szkoły katolickiej, w której dobrze się czujemy. Nauczyciele nas lubią, a my ich także – wyznają z uśmiechem uczniowie z kl. I: Patrycja, Milena, Oliwia i Jakub.

Szkoła uwzględnia psychofizyczne potrzeby uczniów w zakresie zabawy, rekreacji, ekspresji. Służą temu m.in. kółka przedmiotowe, zajęcia rekreacyjne, SKS i możliwość rywalizacji w różnorodnych konkursach. Estetyka szkoły, gustowne dekoracje, świetnie wyposażone klasy, bez nadmiernego zatłoczenia to dodatkowe atuty tej cennej i potrzebnej placówki oświatowej.

Tagi:
placówka oświatowa

Reklama

List otwarty do Prezydenta Rzeszowa w sprawie Marszu Równości

2019-04-23 13:58

ADAM RAK

Szanowny Panie Prezydencie,
Kolejny już raz wyraził Pan zgodę na odbycie w naszym mieście Marszu Równości, który organizują środowiska lewicowe. W ubiegłym roku doszło do zamieszek podczas tej demonstracji , a zarazem afirmacji odmienności seksualnej, co daje podstawę prawną do nieudzielenia zgody na tę imprezę w tym roku. Zgody takiej nie udzielił między innymi prezydent Gniezna, w obawie o bezpieczeństwo i mienie mieszkańców.

Wiemy już z doświadczenia że nie ma u nas takich środowisk. Dlatego też planowany jest zjazd przedstawicieli LGBT z całego kraju i świata. Stanowczo przeciwstawiamy się organizacji w Rzeszowie tego rodzaju manifestacji, które godzą w podstawowe wartości chrześcijańskie i promują zachowania niezgodne z nauką Kościoła. Każdemu człowiekowi należy się szacunek. Nie zamierzamy nikogo potępiać, jednak ich czyny można i należy napiętnować. Pan Prezydent wyrażając swoją zgodę na to wydarzenie zdecydowanie je promuje.

W Dzienniczku Siostry Faustyny znajdziemy słowa, które usłyszała podczas modlitwy z ust Pan Jezusa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. (Dz. 1732). Chcemy być wierni i do tego wzywamy również Pana Prezydenta.

Pismo Święte nie pozostawia wątpliwości. Czyny homoseksualne są sprzeczne z naturą. Co więcej, już w Księdze Rodzaju czytamy o wydarzeniach w Sodomie i Gomorze. Pośród „bardzo ciężkich występków” tamtejszych mieszkańców to właśnie ich czyny homoseksualne były dla Boga najbardziej odrażające (por. Rdz 18, 20). Stąd nazywamy je „grzechem sodomskim”. W Księdze Kapłańskiej czyny homoseksualne także są surowo zakazane: „Nie będziesz obcował z mężczyzną tak, jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!” (18, 22). Ich potępienie jest powtórzone również na kartach Nowego Testamentu. Św. Paweł wprost stwierdza, iż homoseksualiści czynni, podobnie jak inni grzesznicy, którzy nie chcą się nawrócić, ryzykują wieczne potępienie: „Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwiąźli, ani mężczyźni współżyjący ze sobą (...) nie odziedziczą królestwa Bożego” (1 Kor 6, 9-10). Jako Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej zdecydowanie przeciwstawiamy się zorganizowaniu Marszu Równości w Rzeszowie i wzywamy Pana Prezydenta do wycofania zgody na tę manifestację i promocję zła.

Rzeszów, dnia 1.04.2019r.

Ks. Daniel Drozd, Asystent Kościelny
Halina Szydełko, Przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem