Reklama

Archiwum

Niedziela 5/2014

Spis treści

Z WATYKANU

Z Watykanu

6

ZE ŚWIATA

Ze świata

9

Z POLSKI

Z Polski

11

Proboszczowie zostali biskupami
Red./KAI

W Tarnowie 25 stycznia br. dwaj dotychczasowi proboszczowie – ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski przyjęli sakrę biskupią. Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i z zagranicy. Obecnych było ok. 30 biskupów i ponad 200 kapłanów. Głównym szafarzem święceń był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz biskup senior Władysław Bobowski.

Proboszczowie zostali biskupami
Słowo kard. Stanisława Dziwisza do książki „Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962 – 2003”
Stanisław kard. Dziwisz, Metropolita Krakowski

Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby zadysponować. Rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwałem, proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste spalić. Proszę, ażeby nad tymi sprawami czuwał Ks. Stanisław, któremu dziękuję za tyloletnią wyrozumiałą współpracę i pomoc. Wszystkie zaś inne podziękowania zostawiam w sercu przed Bogiem Samym, bo trudno je tu wyrazić” (Jan Paweł II, Testament, 6 marca 1979 r.).

Nowe okno na świat Karola Wojtyły
Małgorzata Cichoń

W Kurii Metropolitalnej w Krakowie odbyła się 22 stycznia br. konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano książkę: Karol Wojtyła – Jan Paweł II, „Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962 – 2003”.

Nowe okno na świat Karola Wojtyły
Pytania do Świętego
(Red.)

Powołanie do modlitwy
Ks. Ireneusz Skubiś

Dzisiaj, gdy patrzymy na niezwykłą działalność Jana Pawła II jako papieża, zauważamy, że właściwie wszystko ogniskuje się u niego wokół modlitwy.

Powołanie do modlitwy

13-15

RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ

Ocalmy Ojczyznę, odmawiając Różaniec
Ks. Ireneusz Skubiś

Apelujemy, by cała Polska zaczęła odmawiać Różaniec za Ojczyznę!

Ocalmy Ojczyznę, odmawiając Różaniec
Jasna Góra przewodzi modlitwie różańcowej w Polsce
Z o. Bogumiłem Schabem, paulinem – dyrektorem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Zawsze trzeba się modlić, nie tylko miesiąc czy rok, trzeba się modlić, dopóki się będzie żyć. Myślę, że w naszej Ojczyźnie powinno nastąpić różańcowe pospolite ruszenie.

Jasna Góra przewodzi modlitwie różańcowej w Polsce
Różaniec święty i papieże
Ks. Mariusz Frukacz

Nazwa „różaniec” wywodzi się ze średniowiecza. Za ojca Różańca św. uważa się św. Dominika (ok. 1171 – 1221). Odmawianie Różańca porównywano z ofiarowaniem Matce Bożej róż.

Różaniec święty i papieże
Różaniec a Biblia
Ks. Jacek Molka

Każda chrześcijańska modlitwa ma swoje źródło w Piśmie Świętym, które objawia nam wszystko, co Pan Bóg na przestrzeni wielu wieków chciał powiedzieć człowiekowi. Różaniec zaś ujmuje owo Boże przesłanie w sposób syntetyczny.

Różaniec a Biblia
Znani o Różańcu
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort

O swoim doświadczeniu modlitwy różańcowej opowiada nam pani poseł Jadwiga Wiśniewska, reżyserka Alina Czerniakowska oraz p. Ewa Malik.

Znani o Różańcu
Jak zostać apostołem Różańca?

Daj znak, że jesteś z nami. Zadeklaruj chęć wspólnej modlitwy –

Jak zostać apostołem Różańca?
Siła Różańca

Dla mnie modlitwa różańcowa jest światłem, natchnieniem i pewną drogą przez życie. A codzienne jej odmawianie jest gwarancją radosnej, życiodajnej więzi z Jezusem i Matką Bożą, co wynika z głębokiego przeświadczenia, iż wypełniam wolę Bożą.

Siła Różańca
Z Maryją za rękę

Dziś sama jestem mamą. Moje dzieci często widzą mnie z różańcem...

Z Maryją za rękę
Konspekt spotkania różańcowego w intencji Ojczyzny
Oprac.: ks. Mariusz Frukacz

Różaniec nie jest praktyką związaną z przeszłością, jako modlitwa dawnych czasów, o której należy myśleć z nostalgią. Tymczasem różaniec przeżywa niejako nową wiosnę. Niewątpliwie jest to najwymowniejszy dowód miłości, jaką młode pokolenia darzą Jezusa i Jego Matkę Maryję.
Benedykt XVI

Konspekt spotkania różańcowego w intencji Ojczyzny
Znani o Różańcu
Benedykt XVI

21-28

PRZED XIV DNIEM PAPIESKIM

Świętymi bądźcie
Andrzej Tarwid

29

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję