Reklama

Niedziela Łódzka

Łódzcy kapelani Katynia

Nakładem Oficyny Wydawniczej „Zbroja” ukazała się niezwykła książka o kapelanach Wojska Polskiego pomordowanych na Wschodzie. W książce pod redakcją Barbary Tarkowskiej wśród wspomnień o 77 kapelanach znalazły się materiały dotyczące trzech kapłanów z diecezji łódzkiej: ks. Józefa Kacprzaka, ks. Wacława Plewika i mianowanego pośmiertnie w 2012 r. na stopień generalski – ks. Kazimierza Suchcickiego. W przygotowaniu biogramów i danych o wspomnianych księżach brali udział: ks. kan. dr Kazimierz Dąbrowski, dyrektor łódzkiego Archiwum Archidiecezjalnego i Grzegorz Wróbel, kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy współpracy z s. Lucyną Witczak, służebniczką NMP Niepokalanie Poczętej. Ich praca zaowocowała dołączeniem do publikacji obszernych informacji o łódzkich kapłanach i tym samym zachowaniu ich w pamięci następnych pokoleń.

„Kapelani Wojska Polskiego pomordowani na Wschodzie 1940-1941. Materiały i źródła do biografii duszpasterzy Wojska Polskiego z lat 1919-1939 wszystkich wyznań religijnych – ofiar zbrodni katyńskiej” to, według autorki – niejako kontynuacja dzieła kapelana Rodzin Katyńskich ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego. Do gromadzenia materiałów o kapelanach pomordowanych na Wschodzie zachęcał Rodzinę Katyńską także Jan Paweł II. Stąd obszerny tom, który zawiera cenne pamiątki – dotąd niepublikowane fotografie, kopie korespondencji także tych wysyłanych z sowieckich obozów, dokumenty archiwalne i liczne materiały i źródła do biografii kapelanów Katynia. Łódzki akcent stanowią informacje i dokumenty dotyczące trzech kapłanów z terenu naszej diecezji, którzy zginęli w Kozielsku, Charkowie i Ostaszkowie. Pierwszym z nich jest ks. kpt. Józef Kacprzak. Uczestnik wojny 1920 r. Wikariusz w Dobrem, Łowiczu, Powsinie, Tomaszowie w diecezji warszawskiej. Prefekt szkół w Łęczycy, proboszcz parafii w Tumie i Gałkowie. Prefekt Szkoły Handlowej w Łodzi, kapelan szpitalny oraz więzienny. Kapelan ochotnik. Aresztowany i wywieziony do Ostaszkowa, zamordowany w 1940 r. Pogrzebany w Miednoje. Publikacja zawiera też biogram ks. Wacława Plewika. Wikarego w parafii Krzepczów. Prefekta szkolnego w Tomaszowie Mazowieckim. Kapelana 10 Łódzkiej Dywizji Piechoty. Wraz z częścią żołnierzy trafił do Starobielska, a potem do więzienia w Charkowie. Tam zamordowany w 1940 r. Wreszcie ks. gen. Kazimierz Suchcicki. Od 1919 r. zawodowy kapelan wojskowy. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Wykładowca religii w szkołach podoficerskich. Zastępca a następnie szef Duszpasterstwa Okręgu Korpusu VI, II i IV – Łódzkiego. Odznaczony papieskim Krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice”. We wrześniu 1939 zabrany do niewoli i osadzony w Starobielsku, potem w Kozielsku. Zamordowany w kwietniu 1940 r w Katyniu. Ich obecność wraz z polskimi oficerami w sowieckich obozach była niezmiernie ważna, bo dodawała otuchy, dawała nadzieję i podtrzymywała wiarę. Najpiękniejszym świadectwem posługi kapelanów jest fragment wspomnień por. Bronisława Młynarskiego, ocalałego jeńca obozu w Starobielsku: „Księża kapelani odprawiali nabożeństwa w natłoczonych po brzegi barakach. Przywdziewali na siebie biedniutkie, cudem uratowane insygnia kapłańskie i liturgiczne, przed ołtarzami zbitymi z paru desek i przykrytymi kawałkiem białego płótna odprawiali modły tak piękne, wzniosłe, tak bliskie Wszechmogącego, jakich żadna świątynia na świecie nie zdoła osiągnąć. Nigdy w życiu nie widziałem tylu serdecznych łez, co spływały po twarzach młodych, starych, słabych, silnych i tych najtwardszych, zahartowanych w bojach, których zdawałoby się już nic nie wzruszy”.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Bartoszek: posługa w szpitalu tymczasowym to bycie w sercu Kościoła

[ TEMATY ]

kapelan

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

Posługa w szpitalu tymczasowym to bardzo ważne doświadczenie, poczucie bycia w centrum Kościoła i Ewangelii – uważa kapelan takiego szpitala w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach ks. Wojciech Bartoszek.

"Wraz z drugim kapelanem, ks. Marcinem Niesporkiem, jesteśmy świadkami przełomów w relacjach rodzinnych, powrotów do Boga. Dla wielu pacjentów pobyt w takim szpitalu to swoiste rekolekcje, czas na przemyślenie swojego życia i określenie, które więzi są dla nich najważniejsze" – powiedział w rozmowie z PAP ks. Bartoszek, który jest też krajowym duszpasterzem Apostolstwa Chorych.

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Polska przegrała z Francją w ćwierćfinale turnieju siatkarskiego

2021-08-03 17:01

[ TEMATY ]

siatkówka

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze przegrali z Francją 2:3 (25:21, 22:25, 25:21, 21:25, 9:15) w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio i odpadli z dalszej rywalizacji. Po raz piąty z rzędu biało-czerwoni zakończyli zmagania na igrzyskach na tym etapie.

Francja o finał zagra z Argentyną, która pokonała Włochy 3:2. W drugim półfinale Rosyjski Komitet Olimpijski zmierzy się z Brazylią. Rosjanie wygrali z Kanadą 3:0, a Brazylijczycy z Japonią także 3:0. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję