Reklama

Niedziela Wrocławska

Antidotum dla współczesnego świata

„Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą i oparciem dla Kościoła, ale stanowi cenny i nieodzowny dar także dla teraźniejszości i przyszłości ludu Bożego, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją” – te słowa Jana Pawła II doskonale pokazują, jak ważne we współczesnym świecie są osoby życia konsekrowanego i jak cenna jest ich posługa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

A służą Kościołowi na wielu płaszczyznach: siostry zakonne opiekują się chorymi i starszymi, prowadzą przedszkola, szkoły, zajmują się trudną młodzieżą, pomagają w parafiach. Bracia i ojcowie prowadzą działalność duszpasterską w parafiach, opiekują się sanktuariami, pomagają biednym – redemptoryści, dominikanie, franciszkanie, kapucyni, karmelici, salezjanie przyciągają setki młodych do swych duszpasterstw. Życie konsekrowane to droga służby, miłości, bezinteresownego dawania siebie na rzecz osób często zaniedbanych, trudnych i potrzebujących. Taką bezcenną posługę pełnią też Siostry Magdalenki od Pokuty. W Polsce mają sześć domów zakonnych, w Lubaniu prowadzą Ognisko Wychowawcze dla Dziewcząt, na Jasnej Górze pomagają w Domu Pielgrzyma, posługują również w Niemczech i na misjach na Syberii. We Wrocławiu, w sercu archidiecezji, pełnią posługę zakrystianek katedralnych oraz pomagają w prowadzeniu Domu Księży Emerytów.

Pokuta świadczona w miłości

Siostry ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty poświęcają całe życie miłości wynagradzającej Sercu Jezusa za grzechy całego świata, z zwłaszcza kobiet – czynią to za wzorem św. Marii Magdaleny. Ofiarowują codzienne ciężary i własne cierpienia, wierne wypełnianie obowiązków, gotowość służenia bliźnim, by wypraszać przebaczenie i zbawienie dla świata. – Naszym podstawowym charyzmatem jest pokuta świadczona w miłości – mówi s. Maksymiliana Michalewska, do niedawna matka generalna Sióstr Magdalenek, posługująca obecnie we wrocławskiej wspólnocie. – W tym duchu angażujemy się m.in. w wychowywanie młodzieży, wspomaganie osób moralnie zagrożonych i niszczących przez grzech swoją godność, podejmujemy współpracę z Kościołem lokalnym w pracach duszpasterskich jako katechetki, zakrystianki czy animatorki grup młodzieżowych. Typową pracę związaną z realizacją charyzmatu zgromadzenia prowadzimy w Ognisku Wychowawczym dla Dziewcząt w Lubaniu, w którym pomagamy młodym osobom z rodzin patologicznych. Ognisko zapewnia dziewczętom całodobową opiekę i wychowanie w czasie odbywania przez nie nauki. Otaczamy je miłością, życzliwością i przygotowujemy do dorosłego i odpowiedzialnego życia. Obecnie mamy 14 wychowanek w wieku od 14 do 18 lat, a od jego powstania w domu wychowało się ponad 90 dziewcząt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Służba kapłanom

We wrocławskim domu zgromadzenia jest obecnie siedem sióstr – od początku posługują w Domu Księży Emerytów. Pomagają w opiece nad starszymi kapłanami, wykonują prace pielęgniarskie. – Towarzyszymy starszym kapłanom w ich codzienności, opiekujemy się chorymi. Siostry służą m.in. na furcie Domu Księży Emerytów, w zakrystii kaplicy, w gabinecie lekarskim – opowiada s. Maksymiliana. Posługa sióstr to także modlitwa. Magdalenki podczas codziennej dwugodzinnej adoracji modlą się w intencjach księdza arcybiskupa, pracowników kurii archidiecezjalnej, alumnów wrocławskiego seminarium, wypraszają potrzebne łaski i wierność dla kapłanów.

Dar i zadanie

Patrząc przez pryzmat współczesnego świata siostry nie robią kariery, nie żyją dla własnej przyjemności. A jednak są szczęśliwe, czują się spełnione, ich życie przepełnia miłość i radość.– Życie zakonne jest darem i zadaniem, jakie stawia przed nami Chrystus – podkreśla s. Maksymiliana. – Żyjemy w czasach ogromnych możliwości technicznych, kiedy bardzo często zapomina się o sferze duchowej człowieka. Nabierające coraz szybszego tempa przemiany widoczne są w sposobie myślenia i postrzegania osoby i jej godności. Życie zakonne jest takim antidotum dla współczesnego świata. Świat potrzebuje tego znaku sprzeciwu. Ślubujemy czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, by całkowicie zjednoczyć się z Chrystusem. Dzięki temu możemy służyć tym, którzy potrzebują naszej pomocy.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: katalońska zakonnica sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej

[ TEMATY ]

zakonnica

Margita Kotas

Ojciec Święty mianował siostrę Nurię Calduch-Benages, MHSFN, członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej i jej sekretarzem – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Siostra Núria Calduch Benages urodziła się w Barcelonie w 1957 roku. Od 1984 roku mieszka i naucza w Rzymie. W październiku 2014 roku papież Franciszek mianował ją członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Edyty i Łukasza Golców: Bóg jest naszą tarczą

2024-07-14 20:20

[ TEMATY ]

świadectwo

Golec uOrkiestra

fot. Grzegorz Szpak/Festiwal Życia

Golec uOrkiestra już kiedyś występował jako zespół na Festiwalu Życia. Trzy lata temu muzycy zaśpiewali ze sceny „Do Kokotka wróć” i rzeczywiście wrócili, choć w bardzo nieoczywistej roli.

Rekordowa, niemal o połowę wyższa niż w rok temu frekwencja, biskup biegnący z młodzieżą w błocie czy pierwszy katolicki stand-up w wykonaniu księdza – tegoroczny Festiwal Życia w Kokotku zapadnie w pamięć z powodu wielu wyjątkowych momentów, ale przede wszystkim pozostawi tysiące młodych ludzi z ważnymi przemyśleniami na cały kolejny rok.

CZYTAJ DALEJ

Donald Trump: Tylko Bóg zapobiegł temu, co jest nie do pomyślenia

2024-07-15 09:25

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/DAVID MAXWELL

„Tylko Bóg zapobiegł temu, co jest nie do pomyślenia” – dodał. „Nie bójmy się, pozostańmy odporni w naszej wierze i odważni w obliczu niegodziwości” – podkreślił Trump.

Donald Trump powiedział, że nie może się doczekać swojego przemówienia w Milwaukee w stanie Wisconsin, gdzie w w poniedziałek rozpocznie się Krajowa Konwencja Partii Republikańskiej. To jego drugi wpis w mediach społecznościowych, odkąd został lekko ranny w zamachu na wiecu wyborczym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję