Reklama

Z Polski

W redakcji „Niedzieli”

„Anioł Dziecka Utraconego” dla kaplicy sejmowej

Figura „Anioła Dziecka Utraconego” 2 lutego br. została przekazana przez ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego „Niedzieli”, grupie polskich parlamentarzystów. Figura zostanie ustawiona w kaplicy Sejmu RP.

– Dzisiaj na świecie toczy się wielki bój o życie nienarodzonych. Dziecko nienarodzone, które anioł trzyma w swoich rękach, to symbol milionów istnień ludzkich, które zostają zabite, a w ten sposób utracone dla ludzkości – mówił ks. Skubiś. Podkreślił, że „te dzieci są utracone dla Polski”. To anioł pokoju i życia, a nie śmierci. To jest wielki symbol dla Sejmu – podsumował redaktor naczelny „Niedzieli”.

Ks. Paweł Powierza – duszpasterz parlamentarzystów podkreślił, że anioł ma przypominać parlamentarzystom, by bronili i ratowali życie. – Władza musi być powierzona ludziom sumienia – zaznaczył Mariusz Błaszczak, szef Klubu Parlamentarnego PiS.

Reklama

Figura przekazana do kaplicy sejmowej przedstawia anioła wpatrzonego w oblicze Boga, trzymającego w rękach dziecko nienarodzone.

Ks. Mariusz Frukacz

69. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

W niemieckim obozie śmierci

Byli więźniowie KL Auschwitz wraz z dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotrem Cywińskim 27 stycznia br. złożyli kwiaty pod Ścianą Śmierci. Hołd ofiarom oddawano również w innych miejscach Auschwitz i obozu filialnego – Birkenau.

W Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel koncelebrował Mszę św. w intencji ofiar obozu i byłych więźniów. W homilii zwrócił uwagę na konfrontację Jezusa z opinią rozpowszechnianą przez Jego przeciwników, którzy fałszywie Go oskarżali. Zauważył, że ten mechanizm nienawiści jest ponadczasowy. Przewrotna interpretacja czynów Jezusa jest stosowana nadal, była np. stosowana wobec więźniów obozów koncentracyjnych, czyniąc z nich skazańców, wrogów przeznaczonych na wyniszczenie.

Reklama

W uroczystościach wzięli udział żyjący więźniowie KL Auschwitz i innych obozów śmierci, 60-osobowa delegacja Knesetu, przedstawiciele duchowieństwa różnych wyznań oraz władz i samorządów.

Monika Jaworska

Kraków

Nagroda im. sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego dla Marka Jurka

Marek Jurek, były marszałek Sejmu, został włączony do grona 17 laureatów Nagrody im. sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Wyróżnienie przyznawane jest od 1997 r. przez Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło” i Fundację „Źródło”. Uroczystość odbyła się 28 stycznia br. w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej.

Prowadzący konferencję prof. Janusz Kawecki podkreślił: – Nagrodę otrzymał obrońca życia człowieka, obrońca rodziny. Równocześnie pytał: – Czy w polityce można to wszystko, co buduje się na fundamencie Ewangelii, zrealizować? I zapewnił, że Marek Jurek na każdym miejscu, gdzie się znalazł, był sobą, był politykiem Polakiem. Słowa uznania dla pracy i postawy nagrodzonego przekazał za pośrednictwem bp. Jana Szkodonia kard. Stanisław Dziwisz. – Jest Pan jakby żywym rachunkiem sumienia, a niekiedy też jego wyrzutem dla wielu, którzy przyznają się do chrześcijańskiej wiary, ale nie są dość czytelni w swoich decyzjach, w swym zaangażowaniu – podkreślał w imieniu Metropolity Krakowskiego bp Szkodoń.

Po wręczeniu nagrody w kościele pw. św. Floriana została odprawiona Msza św., w czasie której modlono się o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz w intencji tegorocznego laureata nagrody i jego poprzedników.

Maria Fortuna-Sudor

Cudzysłów

Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymać na żadnej tajemnicy. Trzeba iść dalej! Bo pełnia życia jest u szczytu…

* * *

Żywa wiara o nic nie pyta, tylko ufa jak Abraham, niczego nie chce dla siebie, a wszystko oddaje, nie dopuszcza do serca żadnego lęku, bo wie, że doświadczenia tego życia niczym są wobec radości, które Bóg daje sługom swoim.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

W Warszawie 2 lutego br. odbyła się manifestacja w obronie dzieci i przeciwko forsowaniu szerokich przywilejów dla osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych. Protest zorganizowano 2 dni przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad rezolucją zawierającą takie postulaty. – Zdrowy rozsądek, rodzina i naturalne więzi między kobietą i mężczyzną muszą być fundamentem społeczeństwa – podkreślali działacze Fundacji „CitizenGO”, która zorganizowała warszawską manifestację.

Zmarł bp Tadeusz Szurman – zwierzchnik katowickiej diecezji Kościoła ewangelicko-augsburskiego i zastępca zwierzchnika tego Kościoła w Polsce. Miał 59 lat.

Tygodnik „wSieci” dotarł do raportu polskich archeologów, którzy badali teren katastrofy smoleńskiej. Naukowcy stwierdzili, że maszyna rozpadła się na 30 tys. kawałków. Niektóre z nich były pogięte i osmolone.

W samochodzie por. Artura Wosztyla, ważnego świadka w badaniu katastrofy smoleńskiej, ktoś przeciął przewody hamulcowe. Przypomnijmy, że wcześniej samobójstwo popełnił chor. Remigiusz Muś, inny członek załogi jaka, który 10 kwietnia 2010 r. wylądował na lotnisku w Smoleńsku.

W Polsce – demograficzna zapaść. Potwierdzają się najgorsze przewidywania. W ubiegłym roku przewaga zgonów nad urodzeniami w naszym kraju była największa od 1945 r.; wynosi od 16 do 20 tys.

Obrazy Mariusza Trynkiewicza, groźnego pedofila z Piotrkowa Trybunalskiego, wielokrotnie trafiały na aukcje charytatywne, w tym na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zmarła Nina Andrycz, słynna aktorka teatralna i filmowa, zwana damą polskiego kina, królową polskiego teatru, również autorka tomików poezji i powieści, prywatnie – żona premiera PRL-u Józefa Cyrankiewicza. Żyła 101 lat.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-02-05 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szumowski: od 16 kwietnia obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych

2020-04-09 13:46

TVP Info

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział w czwartek, że od 16 kwietnia zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Tłumaczył, że noszenie maseczek lub chustek ograniczy rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

"Od przyszłego czwartku będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To na dzień dzisiejszy, gdy już coraz więcej jest osób chorych w Polsce, czasami bezobjawowo, pozwala ochronić nie nas, którzy będziemy nosili te maseczki i chustki na twarzy, ale innych przed nami. W związku z tym od przyszłego czwartku taki obowiązek będzie dla wszystkich w przestrzeni publicznej" - zapowiedział Szumowski.

Minister zdrowia podkreślił też, że przechodząc do nowej rzeczywistości należy cały czas zachowywać środki ostrożności, które będą minimalizować rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Bp Nitkiewicz: rany zadane przez epidemię nie powstrzymały od opatrywania ran innym

2020-04-09 15:23

[ TEMATY ]

koronawirus

Archiwum

Rany zadane przez epidemię nie powstrzymały od opatrywania ran innym – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz w trakcie koncelebrowanej Mszy Krzyżma w bazylice katedralnej w Sandomierzu.

Ordynariusz w homilii nawiązał do obecnej sytuacji epidemii i posługi kapłanów, którzy stosując się do zaleceń sanitarnych nie pozostawili swoich wiernych.

– Dzisiejsze ograniczenia mają na celu walkę z epidemią, ratowanie życia. Wiem, że wasza odpowiedzialność za ich przestrzeganie w parafiach łączy się z wieloma osobistymi dylematami. Mam świadomość tego, jak nieraz jest trudno. Tym bardziej jestem wdzięczny za to, że surowa dyscyplina sanitarna, nie zamknęła waszej pasterskiej miłości w areszcie domowym – mówił biskup.

Hierarcha poinformował, że nie słyszał, żeby którykolwiek proboszcz albo wikariusz parafialny diecezji zamknął się dobrowolnie na plebanii, myśląc bardziej o ratowaniu swojego życia doczesnego, niż o potrzebach duchowych i materialnych wiernych.

Zaznaczył również, że obok posługi sakramentalnej i charytatywnej, którą spełniają kapłani udało się stworzyć diecezjalną telewizję internetową, która na różnych płaszczyznach umożliwia uczestnictwo we wspólnej modlitwie.

Podkreślał także, iż obok niesienia posługi sakramentalnej i charytatywnej, które są najważniejsze, udało się stworzyć diecezjalną telewizję internetową z dziesiątkami oddziałów w różnych parafiach. Było to, bowiem konieczne, żeby zapewnić transmisję Mszy św. oraz innych nabożeństw. Zorganizowana została medialna katecheza dzieci, młodzieży i narzeczonych, czy rekolekcje.

– Mógłbym jeszcze długo wyliczać różnorodne inicjatywy, a to i tak mała cząstka tego, co robicie wspólnie z siostrami zakonnymi i świeckimi. Dziękuję za wasz trud, za poświęcenie i zapewniam razem z biskupem Edwardem, że są one dla nas zachętą do jeszcze gorliwszej służby. Modlę się, żeby to wspólne świadectwo przyniosło jak najobfitsze owoce. Bardzo bym pragnął, aby były pośród nich nowe powołania kapłańskie. Módlcie się o nie, nie żałujcie czasu młodym, szczególnie ministrantom, których podobnie jak was, zabrakło dzisiaj w sandomierskiej katedrze – wskazywał hierarcha.

Ordynariusz apelował do kapłanów, aby nie upadali na duchu, gdyż wypełniając każdy akt posługi kapłańskiej – nawet pojedynczo, przy fizycznej nieobecności wiernych – są z całym Kościołem, razem z diecezjanami oraz parafianami i wszystko czynią dla nich.

– Pamiętajcie o tym, kiedy celebrujecie Eucharystię w pustym kościele i nie ma nikogo, kto by wam odpowiedział na modlitewne wezwania. Niedostrzegalny gołym okiem koronawirus wywrócił, co prawda do góry nogami świat w którym żyjemy, obezwładnił działające dotąd perfekcyjnie mechanizmy i systemy, prawne, ekonomiczne, lecz Bóg jest ten sam i na wieki, Alfa i Omega. Podobnie trwa Kościół oraz kapłaństwo, a nasza wspólnota, chociaż komunikuje się ze sobą za pomocą mediów społecznościowych, pozostaje prawdziwa i rzeczywista – podkreślał biskup.

Bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował kapłanom za ofiary na zakup sprzętu medycznego, potrzebnego do walki z epidemią oraz zachęcał ich do bycia dalej z Chrystusem oraz Ludem Bożym.

– Pozwólcie, że wspomnę na koniec o aspekcie doczesnym, tak bardzo eksponowanym przez niektóre środowiska, zarzucające nam, że w ogóle o tym mówimy. Tymczasem zarówno kuria, jak i parafie muszą wypłacać pensje, uiszczać opłaty za prąd i ogrzewanie. Wierzę jednak, że dzięki naszym osobistym wyrzeczeniom i ofiarności wiernych, poradzimy sobie również z tymi sprawami – zapewniał ordynariusz.

Biskup wspomniał również o zbiórce pieniędzy na zakup urządzeń medycznych, a nawiązując do powtarzanego przez media wezwania Jałmużnika Papieskiego, aby przełożeni Kurii Rzymskiej przeznaczyli jedną swoją pensję na walkę ze skutkami epidemii, powiedział, że sandomierscy księża dawano już to zrobili. Dodał również, że zaraz po świętach zostaną podjęte decyzje odnośnie zakupu sprzętu medycznego.

– Jestem wam wdzięczny drodzy księża za udział w zbiórce pieniędzy na zakup urządzeń medycznych, a wcześniej jeszcze na inne potrzeby z jakimi przyszło się mierzyć diecezji. Nieświadomie rywalizowaliście ze sobą w hojności, która przeszła najśmielsze oczekiwania. Wzruszyłem się, gdy niektórzy z was przeznaczyli na to całą pensję za katechezę w szkole, a księża emeryci oddali na sprzęt medyczny całą swoją emeryturę. Dziękując za to z całego serca, chcę was zapewnić, że stojący przed wami biskupi nie pozostali w tyle – podkreślał hierarcha.

W trakcie Mszy św. ordynariusz dokonał poświęcenia olei świętych (chorych, krzyżma i katechumenów), które przez kolejny rok służyć będą przy udzielaniu sakramentów chrztu, namaszczenia chorych i święceń kapłańskich oraz przy poświęceniu kościoła i ołtarzy.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję