Reklama

Wiara

Lourdes w Watykanie

Niedziela Ogólnopolska 6/2014, str. 16-17

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

świat

Watykan

Lourdes

Archiwum Gubernatoratu Państwa Watykańskiego

Gdy zapytałem moich znajomych dziennikarzy watykanistów, jaka rocznica przypada 11 lutego, wszyscy odpowiedzieli: pierwsza rocznica ogłoszenia rezygnacji Benedykta XVI z urzędu. Oczywiście, decyzja Papieża była historycznym wydarzeniem, ale w ten sposób zapomniano poniekąd, że Benedykt XVI ogłosił swą rezygnację w czasie konsystorza, który miał miejsce w 84. rocznicę traktatów laterańskich, na mocy których powstało Państwo Watykańskie, a te z kolei zostały podpisane w 71. rocznicę pierwszego z objawień maryjnych we francuskich Pirenejach. Dla Kościoła dzień 11 lutego pozostanie więc przede wszystkim rocznicą jednego z najważniejszych wydarzeń religijnych XIX wieku i dniem wspomnienia Matki Bożej z Lourdes.

Objawienia w Lourdes

W dniu 11 lutego 1858 r. Bernadetta Soubirous, 14-letnia córka bezrobotnego młynarza, udała się wraz z siostrą i koleżanką na poszukiwanie drewna do kominka. Niedaleko rzeki Gave, w grocie skały zwanej Masse Vielle (w dialekcie Massabielle) dziewczynka dostrzegła niezwykłą światłość, z której wyłoniła się postać młodej kobiety. „Zjawa” nic nie mówiła – zrobiła jedynie znak krzyża i przesuwała paciorki różańca. Widzenia będą się powtarzać w następnych dniach – w lutym Bernadetta będzie miała w sumie jedenaście objawień, w marcu – pięć, w kwietniu i lipcu – po jednym (ostatnie będzie miało miejsce 16 lipca). Podczas szesnastego objawienia – 25 marca 1858 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, „Piękna Pani” – jak nazywała ją Bernadetta – wyjawiła, kim jest, zwracając się do dziewczynki w dialekcie: „Que soy era Immaculada Councepciou” („Jestem Niepokalane Poczęcie”). Oczywiście, widząca, analfabetka bez większej kultury religijnej, nie mogła wiedzieć, że cztery lata wcześniej, 8 grudnia 1854 r., Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu.

Kościół a objawienia

Kościół uważnie śledził wydarzenia w Lourdes. Trzeba było wielkiej roztropności, tym bardziej że nabrały one wielkiego rozgłosu w całej Francji. Bertrand-Sévére Laurance, biskup Tarbes, diecezji, na terenie której znajdowało się miejsce domniemanych objawień, już 28 lipca 1858 r. powołał komisję kościelną, która 17 listopada przesłuchała Bernadettę. Komisja pod przewodnictwem samego biskupa pracowała ponad trzy lata, a ukoronowaniem jej działalności był list bp. Laurance’a z 18 stycznia 1862 r., w którym stwierdza się autentyczność objawień. Oto najważniejsze stwierdzenia zawarte w dokumencie: „Uważamy, że Niepokalana Maryja, Matka Boża, rzeczywiście ukazała się 11 lutego 1858 r. i w następnych dniach – w sumie osiemnaście razy – w grocie Massabielle na przedmieściach Lourdes. Objawienia te mają wszystkie cechy autentyczności, wierni zatem mogą spokojnie w nie wierzyć. Oddajemy tę naszą ocenę osądowi Ojca Świętego, który ma władzę w Kościele powszechnym. Zezwalamy na kult Najświętszej Maryi Panny z groty w Lourdes na terenie diecezji. Spełniając życzenie Niepokalanej, wielokrotnie powtórzone w czasie objawień, podejmujemy budowę sanktuarium Groty, która staje się własnością Kurii diecezjalnej w Tarbes”. Od tego momentu sanktuarium w Lourdes będzie jednym z naważniejszych centrów kultu maryjnego nie tylko Francji, ale i świata.

Reklama

Papieże a objawienia w Lourdes

Większość papieży, począwszy od Piusa IX, uważała objawienia Matki Bożej w Lourdes za jedno z najważniejszych wydarzeń w XIX-wiecznej historii Kościoła. Dlatego Leon XIII z zadowoleniem przyjął dar biskupa Tarbes, Franciszka Ksawerego Schoepfera, w postaci kopii Groty Objawień. Fundusze na budowę zebrano w ogólnoświatowej zbiórce zorganizowanej przez misjonarzy Niepokalanej – bp Schoepfer mógł więc stwierdzić: „Cały świat wniósł swój wkład w budowę tej Groty”.

Kopię Groty wzniesiono w Ogrodach Watykańskich w ich najwyższym punkcie, a pracami kierował Costantino Schneider, „architekt Świętych Pałaców”, jak nazywano wówczas naczelnego architekta Watykanu. Wokół wiernej kopii Groty wzniesiono fasadę udekorowaną dwoma okrągłymi mozaikami, przedstwiającymi Papieża i Biskupa darczyńcę. Inauguracji, na którą przybył również ambasador Francji Armand Nisard, dokonał 90-letni Leon XIII w dniu 1 czerwca 1902 r. W następnych latach na tarasie nad Grotą wybudowano kopię, oczywiście w zmniejszonej skali, neogotyckiej Bazyliki Niepokalanego Poczęcia z Lourdes z jej charakterystyczną strzelistą dzwonnicą, a po bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Inauguracji budowli dokonał już następny papież – Pius X, 28 marca 1905 r. Tym razem nie było francuskiego ambasadora – Francja prowadziła wówczas agresywną politykę antyklerykalną, która doprowadziła do rozdziału państwa i Kościoła oraz do zerwania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Ta kopia maryjnego sanktuarium przetrwała do 1933 r. Gdy wieża, na skutek pęknięć, groziła zawaleniem – ówczesny papież Pius XI skorzystał z okazji, by rozebrać kopię bazyliki, która tak bardzo kontrastowała z barokową kopułą Bazyliki św. Piotra.

Pius XII i Jan XXIII mieli szczególne związki z Lourdes – byli w tym maryjnym sanktuarium jeszcze jako kardynałowie: w 1935 r. kard. Eugenio Pacelli reprezentował tutaj Piusa XI podczas uroczystości zakończenia nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, natomiast kard. Angelo Roncalli w 1958 r., kilka miesięcy przed wyborem, na papieża konsekrował w Lourdes nową bazylikę pw. św. Piusa X. Gdy kard. Roncalli został papieżem, otrzymał w darze od bp. Pierre-Marie Théasa, biskupa Tarbes i Lourdes, ołtarz, który przez ponad pięćdziesiąt lat znajdował się w Grocie Objawień – Papież kazał go umieścić w Grocie watykańskiej, gdzie służy po dzień dzisiejszy. Na polecenie Jana XXIII rozebrano również boczne schody, pozostawiając jedynie najważniejszą część maryjnego sanktuarium – Grotę Massabielle.

Reklama

Jan Paweł II, papież maryjny, bardzo często bywał w watykańskiej Grocie z Lourdes – szczególnie lubił nabożeństwa majowe, na które zapraszał rodaków. Nie wszyscy jednak wiedzą, że i jego następcę cechowała duża pobożność maryjna. Benedykt XVI już w dniu wyboru, 19 kwietnia 2005 r., po udzieleniu błogosławieństwa z Loży Błogosławieństw kazał się zawieźć samochodem do Groty, gdzie modlił się i zawierzył swój pontyfikat opiece Matki Bożej. Benedykt XVI prawie codziennie, bez względu na pogodę, udawał się do Ogrodów Watykańskich, by wraz ze swoimi sekretarzami odmawiać Różaniec, spacerując wzdłuż średniowiecznego muru z czasów Leona IV – spacery te kończyły się przed figurą Matki Bożej w Grocie z Lourdes.

Papież Franciszek zaczął swój pontyfikat od wizyty w sanktuarium maryjnym – rankiem 14 marca 2013 r., dwanaście godzin po wyborze, był już z bukietem kwiatów przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani – najbardziej czczoną ikoną maryjną Rzymu, która znajduje się w kaplicy paulińskiej w Bazylice Matki Bożej Większej. Cały świat śledził te pierwsze kroki nowego Biskupa Rzymu, lecz światowe media nie odnotowały faktu, że tego samego dnia po południu Franciszek zapragnął odwiedzić Grotę Madonny, aby pomodlić się przed figurką Tej, która 155 lat wcześniej ukazała się we francuskich Pirenejach Bernadetcie Soubirous, ubogiej córce młynarza.

11 lutego, w rocznicę objawień maryjnych, warto przypomnieć, że papieże mają swoje własne Lourdes w Ogrodach Watykańskich, a ich częste tutaj wizyty świadczą, iż sterując Łodzią Piotrową, potrzebują pomocy Matki Bożej.

2014-02-05 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: premier nakazał zamknięcie kościołów

2020-03-24 08:47

[ TEMATY ]

Kościół

świat

pl.wikipedia.org

Wnętrze katedry w Canterbury

Zamknięte świątynie, zakaz liturgii chrzcielnych i zawarcia związku małżeńskiego, pogrzeby tylko z udziałem najbliższych członków rodziny - to część zaostrzonych przepisów bezpieczeństwa, ogłoszonych w poniedziałkowy wieczór przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

W poniedziałkowy wieczór szef brytyjskiego rządu ogłosił wprowadzenie nowych ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa. Restrykcje, zbliżone do tych, które obowiązują obecnie m.in. we Włoszech, zezwalają obywatelom na opuszczenie domów jedynie w niewielu przypadkach, do których zalicza się wyjście do "koniecznej" pracy, czy zakupy spożywcze. Nowe ograniczenia w dużym stopniu dotyczą też świątyń. Mają one zostać zamknięte. Zawieszone jest udzielanie chrztów oraz błogosławienie małżeństw. Pogrzeby mogą być sprawowane jedynie z udziałem najbliższej rodziny zmarłego. Najnowsze przepisy zostały wprowadzone na 3 tygodnie i po tym czasie zostaną podjęte dalsze decyzje.

Wg danych z poniedziałkowego wieczoru, w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano zarażenie koronawirusem COVID-19 u 6650 osób. 335 spośród nich zmarło.

CZYTAJ DALEJ

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

2020-03-30 13:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje zostaną przeprowadzone na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

W sobotę, 4 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, w TVP1 o godzinie 20:00 zostanie nadane Orędzie okolicznościowe abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia o godz. 7.00 TVP1 będzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 11.00 - Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 będzie transmitowana Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 11.00 Msza św. z Jasnej Góry, a o godz. 12.00 na tej samej antenie - modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

W Wielką Sobotę 11 kwietnia, o godzinie 20.00 w TVP1, Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki.

W Niedzielę Wielkanocną o 9.00 w TVP1 pokazany zostanie program "Ziarno", zatytułowany "Z miłości za nas wszystkich!" a o 9.30 - reportaż "Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego".

Redakcja Programów Katolickich TVP rekomenduje także inne pozycje. W Wielką sobotę w TVP1 o godz. 9.00 pokazane zostaną świąteczne wydania Studia Raban i Rodzinnego Ekspresu - kolejno o 9.00 i 9.30 - oraz dwa filmy fabularne: o godz. 10.00 "Bernadetta. Cud w Lourdes" a o 21.30 - "Niebo istnieje naprawdę".

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: jeżeli są warunki, by chodzić do sklepu, to są warunki, by pójść do lokalu wyborczego

2020-03-30 19:04

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Telewizja Trwam / wPolityce.pl

Prezydent Andrzej Duda

Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego, z zachowanie odpowiednich środków ostrożności - ocenił podczas poniedziałkowej sesji "Q&A" na Facebooku prezydent Andrzej Duda.

Pytany o postulat opozycji dotyczący przełożenia wyborów prezydenckich, odpowiedział, że jeśli w maju nie będzie warunków do przeprowadzenia wyborów, wówczas nie powinny się one odbyć. Prezydent podkreślał, że jego priorytetem jest "życie i zdrowie rodaków".

Andrzej Duda był także pytany o wypowiedzi kandydatów opozycyjnych, którzy podkreślają, że obecnie nie ma warunków do prowadzenia kampanii wyborczej.

"Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności" - odpowiedział prezydent.

"Nie można w tej chwili organizować spotkań publicznych, gromadzić się, ale są różne inne formy prowadzenia kampanii. Kiedy spojrzę do internetu, to widzę, że różni kandydaci na prezydenta w sposób bardzo intensywny prowadzą swoje kampanie. Na pewno dzisiaj są różne formy prowadzenia kampanii i z całą pewnością szeroka gama form prowadzenia tej kampanii jest w tej chwili dostępna w sposób bezpieczny" - dodał.

Prezydent pytany o wprowadzenie do jednej z ustaw składających się na "tarczę antykryzysową" zmiany w Kodeksie wyborczym, która rozszerza możliwość głosowania korespondencyjnego, odpowiedział, że zmiany te mają "charakter profrekwencyjny". Zdaniem prezydenta zmiany te umożliwiają skorzystanie z prawa do głosowania osobom, które "niejednokrotnie z takiego prawa by nie skorzystały czy nie mogły skorzystać".

Zdaniem prezydenta zmiany te dotyczą przede wszystkim seniorów, którzy do tej pory "także ze względu na swoją kondycję fizyczną" nie brali udziału w wyborach, a zmiany wprowadzone przez posłów wspierają "zasadę powszechności wyborów". (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję