Reklama

Niedziela Podlaska

20-lecie Chóru Polskiej Pieśni Narodowej

18 stycznia Mszą św. koncelebrowaną przez bp. Antoniego Dydycza oraz uroczystym koncertem Chór Polskiej Pieśni Narodowej pod dyrekcją Elżbiety Bilmin uczcił 20-lecie swojego istnienia. W Eucharystii uczestniczył marszałek Walenty Korycki. Chór ma na swoim koncie ponad 300 koncertów

Niedziela podlaska 6/2014, str. 5

[ TEMATY ]

chór

Tadeusz Szereszewski

Przybyłych na Eucharystię do bazyliki w Bielsku Podlaskim chórzystów, koncelebrujących kapłanów bielskich parafii, kapłanów gości z diecezji drohiczyńskiej i łomżyńskiej oraz ze Zgromadzenia Księży Pallotynów, a także parafian powitał proboszcz ks. Kazimierz Siekierko. – Pieśń ma w sobie niezwykłą moc, wzmacnia ducha, pozwala sprostać różnym wyzwaniom – mówił w homilii bp Antoni Dydycz. Przypomniał rolę śpiewu w tradycji i liturgii Kościoła i społeczności integrującej się poprzez pieśń, która łączy ludzi i zbliża narody.

Druga część uroczystości, na którą przybyli przedstawiciele duchowieństwa, parlamentu, władz miasta i powiatu różnych szczebli, sponsorzy oraz mieszkańcy Bielska i okolic, miała miejsce w auli Bielskiego Domu Kultury. Zebranych powitała gospodarz BDK Małgorzata Bil-Jaruzelska, powierzając prowadzenie uroczystości Mateuszowi Sacharzewskiemu. Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej dyrygentowi Elżbiecie Bilmin wręczył marszałek Walenty Korycki. Dyplomy honorowe przyznano siedmiu chórzystom. Koncert wypełniła wiązanka pieśni religijnych i melodii ludowych. Dorobek ostatnich pięciu lat chórzyści przypomnieli, wykonując pieśni: „Panu naszemu”, „Zbudź się o śpiący”, „Wielbić Pana chcę”.

Reklama

W bloku patriotycznym chórzyści przedstawili utwory: „Polskie kwiaty”, „Powrócisz tu”, „Polesia czar”, „Marsz Sybiraków”, „Marsz Polonia”. Pomiędzy utworami religijnymi, patriotycznymi zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Muzycznej. Prowadzący przypomnieli historię Chóru Polskiej Pieśni Narodowej, wspomnieli zmarłych chórzystów, podziękowali patronowi – państwu Urszuli i Edwardowi Siecińskim, Monice, Arkadiuszowi i Maciejowi Jaworowskim z Firmy „Suempol”, władzom miasta i powiatu, kapłanom, sponsorom, którzy wspierają chór duchowo i materialnie. Specjalne podziękowanie skierowali także do Tadeusza Romańczuka, prezesa Spółdzielni „Bielmlek”, drugiego głównego sponsora zespołu. W swoich wystąpieniach goście podkreślili wielką rolę chóru, zarówno w środowisku lokalnym, jak i regionie.

Aby nadal działać i w wysokiej formie doczekać kolejnych jubileuszy, kierownictwo chóru, dziękując za wszelkie wsparcie i życzliwość, prosiło o zasilanie szeregów zespołu poprzez zdolnych, młodych ludzi.

Pamięci zmarłych kolegów i koleżanek zespół poświecił requiem „Pie Jesu” Andrew Lloyda Webera. Wraz z solistkami Barbarą Kotowicz i Agatą Niewińską gościnnie wystąpił gimnazjalista Bartosz Bazyluk. Ze względu na trwający liturgicznie okres bożonarodzeniowy chór wykonał kolędy: „Magnum nomen Domini”, „Cóż to za Dziecię”, „Radość wielka”, Gwiazdka w Kazachstanie”, „O Gospodzie uwielbiona”.

Reklama

Jubileuszowy koncert chór zakończył wykonaniem utworu skomponowanego przez Leonarda Cohena w 1984 r. „Hallelujah”. Tekst do zapożyczonej muzyki jest dziełem zbiorowym chórzystów. Ze względu na melodyjność refrenu śpiew rozlegał po całej, wypełnionej po brzegi sali koncertowej.

Podczas uczty biesiadnej i tańców można było zapoznać się z prezentacją multimedialną z działalność chóru. Z okazji 20. rocznicy zostały też wydane dwie płyty, na których znajdują się utwory przedstawiające dorobek zespołu.

2014-02-06 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drugi Diecezjalny Przegląd Chórów Kościelnych w Rawie Maz.

2020-09-28 18:23

[ TEMATY ]

chór

Adobe Stock

W dniu 17 października w Rawie Mazowieckiej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. odbędzie się Drugi Diecezjalny Przegląd Chórów Kościelnych.

Patronat nad wydarzeniem objął Biskup Łowicki J.E. Ks. Bp. Andrzej Franciszek Dziuba. Zapraszamy do udziału chóry i zespoły parafialne z terenu diecezji łowickiej. Zgłoszenia należy przesyłać do 12 października 2020 r. na adres parafii.

Wydarzenie jest w ramach projektu "Koncerty w Rawskiej Farze " w ramach Rawskiego Budżetu Obywatelskiego 2020r.

CZYTAJ DALEJ

Komunia Święta i na rękę i do ust

[ TEMATY ]

Msza św.

komunia święta

Bożena Sztajner/Niedziela

Przy okazji pandemii rozgorzał na nowo spór dotyczący sposobu przyjmowania Komunii Świętej. Jakie formy jej przyjmowania są dozwolone w Kościele Katolickim? Czy któraś z nich jest godniejsza? I czy kapłan ma prawo odmówić wiernemu udzielenia Ciała Pańskiego ze względu na preferowany przez niego sposób komunikowania? Na te i inne pytanie odpowiadał ksiądz Paweł Cieślik.

Liturgista przypomniał równocześnie historię przyjmowania Ciała i Krwi Pańskiej w liturgii rzymskiej - W starożytności komunikowano (przyjmowano Komunię Świętą) pod dwiema postaciami. Ciało Pańskie przyjmowano w taki sposób, że dłonie - osoba przystępująca do Komunii, miała złożyć, tak jakby na kształt krzyża, i właśnie na jedną z tych dłoni kapłan kładł konsekrowana hostię - Ciało Pańskie. Wierni je spożywali, a następnie udawali się obok do diakona, spożywając Krew Pańską z kielicha. Taka forma przyjmowania Komunii Świętej, istniała mniej więcej do IX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda: Ofiara Jezusa na krzyżu jest orędziem życia, a nie śmierci

2020-09-28 20:22

[ TEMATY ]

krzyż

ofiara

Jezus

T. Margańska/www.flickr.com/photos/episkopatnews

„Dzisiejszy człowiek musi tę prawdę zrozumieć. Nie może się jej bać ani lękać. Współczesny człowiek musi przełamać w sobie barierę nieufności i pesymizmu, obojętności i egoizmu, które mocno spowiły jego serce i nie pozwalają mu spojrzeć dalej, poza horyzont ziemskiego życia, gdzie go oczekuje Bóg Miłosierny” - mówił 28 września do licznie zgromadzonych w archikatedrze mieszkańców Białegostoku abp Tadeusz Wojda podczas uroczystej Mszy św., która była punktem kulminacyjnym obchodów Dni Patrona miasta, bł. ks. Michała Sopoćki.

Nawiązując do czytań liturgicznych metropolita wyjaśniał, że proroctwo proroka Ezechiela mówiące o tym, że Bóg nie opuścił swego ludu i się nim zaopiekuje spełniło się w Jezusie Chrystusie. To On jest Dobrym Pasterzem, który przychodzi, aby „odszukać zagubionego człowieka, wyzwolić go z niewoli grzechu i szatana, i w ten sposób na nowo pojednać go z Bogiem Ojcem. Stało się to możliwe dzięki wielkiemu zadośćuczynieniu, jakie Jezus dokonał na krzyżu” - mówił.

„Choć Jezus na krzyżu odkupił człowieka z grzechu i usprawiedliwił, dramat rozproszenia człowieka, niestety się nie skończył. On trwa dalej, bo wciąż pojawiają się ludzie, którzy preferują grzech nad przyjaźń z Jezusem, którym pycha nie pozwala uznać wyższości Boga, którzy odrzucając Boga i Jego przykazania, a kierują się wyłącznie własnymi przekonaniami, którzy zamykają swoje serce na Jego czystą miłość, by hołdować niemoralnym, hedonistycznym przyjemnościom ciała. Wciąż nie brakuje ludzi, którzy upadają w grzechu śmiertelnym i nie czują potrzeby podniesienie się z niego, którzy preferują bardziej śmierć niż życie płynące z ofiary Jezusa na krzyżu” – zauważył hierarcha.

Kaznodzieja przypomniał, że w objawieniach s. Faustyny Jezus przypominał i gorąco zachęcał do szerokiego korzystania z Jego miłosierdzia, do radości z daru życia, który płynie z Jego krzyża, a który jest znakiem Jego największego miłosierdzia względem człowieka. „Miłosierdzie, którym chce nas otoczyć, uwalnia z grzechów, umacnia w nas pragnienie nawrócenia i przemiany, daruje karę, podtrzymuje słabe siły, przebacza winy, umacnia w walce z pokusami, broni w niebezpieczeństwie, wlewa dary Ducha Świętego. Potrzeba tylko ufności, a wówczas nasze serce zostanie zalane ogromem miłosierdzia” – podkreślał.

Metropolita białostocki zaznaczył, że wobec ogromu miłosierdzia Bożego nie możemy być obojętni: „Nie skorzystanie z niego byłoby wyrazem naszej pychy. Bóg pragnie jak dobry lekarz zaopiekować się nami i uleczyć nasze duchowe rany spowodowane grzechem, obojętnością, otworzyć na oścież drzwi naszego serca, aby mogły do niego dotrzeć promienie zmartwychwstałego Jezusa i gorącem miłosierdzia rozpalić na nowo w nim ogień miłości”.

Abp Wojda zachęcał, aby upraszając pośrednictwa Patrona Białegostoku - bł. Michała, pozwolić, aby to Boże wołanie dotarło do głębi każdego serca. „Pan Bóg kocha nas wszystkich jako jedną owczarnię, ale też kocha nas każdego z osobna. Każdy z nas jest dla Niego kimś ważnym, kimś bezcennie drogim i niepowtarzalnym. Jako Dobry Pasterz nie chce, aby ktokolwiek się zagubił, nie chce, aby się błąkał z dala od miłosierdzia - źródła wody życia. Jest zawsze gotów podjąć trud poszukiwania każdego człowieka, który się pogubił” – mówił.

Mszę św. w 12. rocznicę beatyfikacji ks. Michała koncelebrował abp senior Edward Ozorowski, bp Henryk Ciereszko oraz kilkudziesięciu kapłanów.

W modlitwie wraz z mieszkańcami miasta uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych z pocztami sztandarowymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję