Reklama

Hebdów przygotowuje się do kanonizacji

2014-02-06 15:27

Katarzyna Dobrowolska
Edycja kielecka 6/2014, str. 1, 6

TD

Nie chcemy przespać tego czasu, pragniemy się jak najlepiej przygotować na dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II. Przybliżamy postać papieża-Polaka młodym i przypominamy jego nauczanie starszym – powiedział „Niedzieli” ks. Józef Ostręga, proboszcz parafii Hebdów i kustosz diecezjalnego sanktuarium maryjnego

Parafia rozpoczęła przygotowania modlitwą dziękczynną za dar kanonizacji. W Dzień Pielgrzyma 8 grudnia Mszę św. w sanktuarium sprawował, związany z Hebdowem, ks. inf. Jerzy Bryła z Krakowa. W sanktuarium zebrało się ponad tysiąc osób. Na Mszę św. przybyli strażacy z Małopolski wraz z kapelanem, orkiestra dęta z pobliskiej Grobli, parafianie i wielu czcicieli bł. Jana Pawła II.

– Przez kilka lat prosiliśmy o kanonizację papieża Jana Pawła II. Teraz możemy się już cieszyć z wielkiego świętego, który oręduje za nami w niebie – mówi. Proboszcz mobilizuje parafian do modlitwy i zachęca rodziny do czytania Pisma Świętego. W roku kanonizacji do wielu rodzin trafił specjalny modlitewnik „Panie, błogosław ten dom”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa „Jedność” specjalnie na 2014 rok. Zostały w nim zebrane wszystkie modlitwy, nabożeństwa, wiele pieśni. Jest to bardzo konkretna pomoc dla parafian, którzy chcą ożywić i umocnić swoje rodziny modlitwą. Przecież właśnie o modlitwę apelował i prosił rodziny Ojciec Święty. Ona służy umocnieniu rodzin i zostanie z nimi także po kanonizacji – podkreśla. Modlitewnik nabyło już ponad sześćdziesiąt rodzin. Młode rodziny chętnie zaopatrują się również w parafii w Pismo Święte, które ks. Józef sprowadził po okazyjnej cenie. – Myślę, że to w jakimś stopniu może mobilizować do osobistego kontaktu ze Słowem Bożym i lekturą Pisma Świętego – mówi. W wielu domach znajdują się już „papieskie” kalendarze z wydawnictwa Biały Kruk z pięknymi fotografiami. Proboszcz rozdawał także, chodząc po kolędzie, setki obrazków, by w każdym domu był akcent „papieski”.

O ile starsi pamiętają Jana Pawła II, młodym trzeba przybliżać jego nauczanie. Dlatego przed każdym nabożeństwem i Mszą św. od lat słychać w kościele fragmenty homilii papieskich z różnych pielgrzymek do ojczyzny, również tej z Masłowa z 1991 roku, pamiętnych spotkań i dialogów Ojca Świętego z młodzieżą w Oknie przy Franciszkańskiej 3, pieśni wykonywane przez papieża z młodymi etc. Dzięki temu nigdy nie zapomnimy jego głosu – mówi ks. Józef.

Reklama

W ołtarzu głównym, obok gotyckiej, słynącej łaskami figury Matki Bożej Hebdowskiej znajdują się szczególne relikwie – piuska i różaniec Ojca Świętego, które ofiarował parafii ks. inf. Jerzy Bryła. Z czasem dołączyły do nich chusteczka Jana Pawła II, pektorał i infuła ks. Bryły otrzymana od Ojca Świętego na dziesięciolecie infuły.

Proboszcz Ostręga od wielu lat organizuje pielgrzymki do Rzymu dla swoich parafian. Podczas jednej z nich 21 listopada 2004 r. pielgrzymi podarowali Ojcu Świętemu figurę Matki Bożej Hebdowskiej. Ten duch pielgrzymkowy przenika duszpasterstwo. Parafianie udają się do szczególnych miejsc związanych z papieżem, podróżują po śladach Jana Pawła II: do Krzeptówek, Lichenia, Częstochowy, Wadowic, Łagiewnik. Cieszę się, że jeżdżą różne pokolenia, młodzież, dzieci, małżeństwa, dziadkowie. Niektórzy powracają do tych miejsc nawet kilkanaście razy – mówi. W roku kanonizacji, po uroczystościach parafianie wybiorą się oczywiście do Rzymu. Dla proboszcza z Hebdowa kanonizacja Jana Pawła II to bardzo ważny moment. Czuje się związany z papieżem i stara się czerpać z jego nauczania. W chwili wyboru Jana Pawła II przebywał w Rzymie, przychodził na każdą audiencję. Sprawował Mszę św. w Rzymie z Ojcem Świętym w 1986 roku. – Byłem bardzo blisko, podawałem Ojcu Świętemu kielich, spożywałem z nim Eucharystię. To są wspomnienia bardzo żywe i mocne. Uczestniczyłem w audiencjach w Castel Gandolfo i w jego pielgrzymkach po Polsce. Wszystkie te spotkania poczytuję sobie za wielki dar – przyznaje.

Tagi:
kanonizacja

Reklama

Santo subito! 5. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II

2019-04-27 07:15

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Ks. Wojciech Miszewski

Uroczystości kanonizacyjne zaczęły się przed południem o godzinie 10.00. Na fasadzie Bazyliki św. Piotra zawieszono portrety dwóch papieży. Relikwie Jana Pawła II wniosła Floribeth Mora Diaz, kostarykańska prawniczka, uzdrowiona dzięki jego wstawiennictwu z tętniaka mózgu.

– Jan XXIII i Jan Paweł II mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych rąk i Jego przebitego boku. Nie wstydzili się ciała Chrystusa, nie gorszyli się Nim, Jego krzyżem. Nie wstydzili się ciała swego brata, ponieważ w każdej osobie cierpiącej dostrzegali Jezusa. Byli to dwaj ludzie mężni, pełni parezji Ducha Świętego i złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia. – mówił podczas homilii papież Franciszek.

Jan Paweł II wprowadził Kościół w III tysiąclecie i przyczynił się do obalenia komunistycznego reżimu w Europie. Podczas uroczystej Mszy św., rozpoczynającej jego pontyfikat, prosił wiernych, aby w pełni zaufali Chrystusowi i otworzyli się na Jego działanie:

– Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!

Był nazywany papieżem rodziny, doskonale rozumiejąc, że sytuacja Kościoła wiąże się z jej losem. Podczas Mszy św. na zakończenie II Światowego Spotkania Rodzin, 5 X 1997, podkreślił, że „rodzina jest tą szczególną, a zarazem fundamentalną wspólnotą miłości i życia, na której opierają się wszystkie inne wspólnoty i społeczeństwa.”

Jan Paweł II miał niezwykły kontakt z młodzieżą, która towarzyszyła mu zarówno wtedy, kiedy był ks. Karolem, profesorem wyższej uczelni, jak również krakowskim biskupem. Spotkania z młodymi stały się stałym punktem jego papieskich pielgrzymek, a Światowe Dni Młodzieży, których był inicjatorem, do dziś kształtują religijny światopogląd młodzieży całego świata.

– Młodzi, nie lękajcie się świętości. Wzbijcie się na wysokie szczyty, bądźcie pośród tych, którzy pragną osiągnąć cele godne synów Bożych. Uwielbiajcie Boga waszym życiem! – przekonywał podczas V Światowego Dnia Młodzieży w 1990 roku.

18 maja startuje ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie”, która ma upamiętnić przypadającą 18 maja przyszłego roku 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Zachęcając do podjęcia akcji organizatorzy wymieniają przykłady różnego typu działań. Może to być osobiste zaangażowanie poprzez podjęcie dodatkowych praktyk związanych z modlitwą, postem i jałmużną, zaangażowanie się w pomoc osobom potrzebującym w najbliższym otoczeniu czy systematyczne studiowanie Pisma Świętego lub nauczania Jana Pawła II.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koronka za Polskę i Europę 25 maja

2019-05-15 15:36

rm / Radom (KAI)

Do odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia za Polskę i Europę 25 maja zachęca Fundacja Płomień Eucharystyczny. Inicjatorzy podkreślają, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Modlitwa będzie miała również charakter przebłagalny za znieważanie Matki Bożej Częstochowskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Koronka do Miłosierdzia Bożego zostanie odmówiona w trzech intencjach: za wszystkie narody Europy w przededniu elekcji do Parlamentu Europejskiego - o dokonanie dobrych wyborów, o powrót mieszkańców kontynentu do chrześcijańskich korzeni; za Polskę i Polaków, aby stanowili jedność i żyli Ewangelią każdego dnia, nie wyrzekając się Krzyża i wiary w Boga, ale też miłując nieprzyjaciół i wynagradzająco - przebłagalnej za znieważanie Matki Bożej i Pana Jezusa oraz za tych, którzy się tego dopuszczają z prośbą o Boże Miłosierdzie dla nich.

Fundacja zachęca, by koronką pomodlić się w godzinie Miłosierdzia Bożego. - Można to zrobić indywidualnie, ale zachęcamy do publicznej modlitwy w różnych miejscach, np. placach, przy kościołach, w parkach, przy kapliczkach itp. My zamierzamy pomodlić się przy budowanej właśnie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii koło Radomia - mówił ks. prezes Fundacji ks. Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Osoby duchowne też mogą włączyć się do akcji modlitewnej, odmawiając Koronkę wraz z wiernymi np. po sobotniej, wieczornej Mszy świętej.

Fundacja informuje, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Prosi też, aby podczas publicznej modlitwy nie eksponować żadnych symboli czy logotypów (w dniu akcji będzie obowiązywała cisza wyborcza w związku z wyborami do Europarlamentu w niedzielę, 26 maja, a za jej złamanie, np. eksponowanie plakatów wyborczych grożą surowe kary dla osoby agitującej).

Fundacja została powołana pod koniec 2015 roku w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce Kaplicy – Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II na terenie parafii Jedlnia koło Radomia. Dzieło to uzyskało akceptację biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Prezesem Fundacji jest ks. dr Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Duchowym dyrektorem Fundacji oraz orędownikiem budowy Centrum jest zaś o. Joseph Vadakkel, misjonarz z chrześcijańskiego stanu Kerala w Indiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa

2019-05-20 00:18

Anna Majowicz

Już po raz 4. z inicjatywy krajowego duszpasterza ludzi pracy – arcybiskupa Józefa Kupnego, odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa.

Anna Majowicz

19 maja na boisku sportowym przy Klasztorze Ojców Cystersów w Henrykowie spotkali się kapłani, duszpasterze świata pracy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, działacze Związku Zawodowego ,,Solidarność”, przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, pracodawcy i pracownicy - w sumie ok. 1500 osób.

Zobacz zdjęcia: IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Świata Ludzi Pracy

Pielgrzymkę tradycyjnie zainaugurowała Msza św. polowa, której przewodniczył abp Józef Kupny. W homilii metropolita wrocławski nawiązał do słów Chrystusa: ,,Przykazanie nowe daje wam, abyście się wzajemnie miłowali”. Hierarcha mówił o tym, że miłość do Boga i bliźniego jest sprawą zasadniczą każdego chrześcijanina, a Pielgrzymka Ludzi Pracy doskonałą okazją, by przypomnieć, jak ważnym wymiarem jest miłość do bliźniego praktykowana w miejscu pracy. - Jako uczniowie Chrystusa mamy się miłować także w przestrzeni życia gospodarczego, w miejscu naszej pracy – zaznaczył abp Józef Kupny dopowiadając, że nauka społeczna Kościoła uważa, iż można utrzymywać stosunki prawdziwie ludzkie, relacje przyjaźni i solidarności, również w obrębie działalności ekonomicznych: ,,W encyklice ,,Mater et magistra” postuluje się, by przedsiębiorstwa stanowiły formę ludzkiej wspólnoty i aby jej duch przenikał dogłębnie zarówno stosunki między jednostkami, jak i różnorodne funkcje i stanowiska w przedsiębiorstwie. Według Jana XXIII, autora tej encykliki, konieczne jest, by podejmować wysiłki nie tylko z myślą o osiągnięciu dochodu, lecz by traktować swą pracę jako wypełnianie powierzonego sobie zadania, przez które służą również potrzebom innych”.

Metropolita wytłumaczył, że propozycja, by panujące w przedsiębiorstwie stosunki międzyludzkie kształtować na wzór ludzkiej wspólnoty, adresowana jest nie tylko do pracowników, ale także do przedsiębiorców i pracodawców. - Najcenniejszym majątkiem przedsiębiorstwa jest człowiek i dlatego nie może on być traktowany na równi z kapitałem. Na Dolnym Śląsku od lat, pracodawcy, przedsiębiorcy i pracobiorcy w atmosferze wzajemnego szacunku i w ciągłym dialogu szukają rozwiązań satysfakcjonujących obie strony. Jest to godne uznania i za to bardzo dziękuję – dodał abp Kupny. 

Pełna homilia:  https://www.niedziela.pl/artykul/42839/Najcenniejszym-majatkiem-przedsiebiorstwa

Po Mszy św. wierni mogli ucałować relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dla pielgrzymów przygotowano także ciepły posiłek oraz liczne atrakcje, w tym koncert Czerwonych Gitar.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem