Reklama

Z Jasnej Góry

2014-02-11 15:46

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 7/2014, str. 14

Noworoczny koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej

Zagrali dla Jana Pawła II w roku kanonizacji

Noworoczny koncert w wykonaniu Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka zabrzmiał 1 lutego w Bazylice Jasnogórskiej. Koncert, dedykowany bł. Janowi Pawłowi II z okazji zbliżającej się kanonizacji, zgromadził licznie melomanów i miłośników Jasnogórskiej Orkiestry Dętej. – Zaplanowaliśmy utwory o charakterze typowo koncertowym, m.in. „Virginia” Jacoba de Haana, utwór „Olympic Fanfare” Johna Williamsa, a także pastorałki i kolędy – powiedział Marek Piątek, dyrygent orkiestry, pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Jasnogórska Orkiestra Dęta nieustannie od ponad 50 lat uczestniczy w najważniejszych uroczystościach na Jasnej Górze. Członkowie orkiestry wraz z paulinami codziennie grają uroczyste fanfary na odsłonięcie i zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Do orkiestry należą muzycy soliści Filharmonii w Częstochowie, studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Katowicach i Wrocławiu, uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie oraz wybrani najlepsi muzycy amatorzy grający na instrumentach dętych.

Papież Franciszek prosi o modlitwę na Jasnej Górze

W ramach wizyty „Ad limina apostolorum” polskich biskupów Ojciec Święty 7 lutego 2014 r. przyjął na audiencji abp. Wacława Depo. Informacje z tego spotkania Metropolita Częstochowski przekazał na gorąco w wywiadzie, który przeprowadził z nim Gracjan Respondek na antenie Katolickiego Radia Fiat. Podczas rozmowy z Księdzem Arcybiskupem papież Franciszek odniósł się do prezentacji Częstochowy, którą usłyszał wcześniej, na początku audiencji dla trzech metropolii, i powiedział dosłownie: „Spójrz w Oblicze Matki Bożej i powiedz Jej o mnie”. - Oczywiście, przyjąłem to zobowiązanie - relacjonował abp Depo - i powiedziałem, że przyrzekam w imieniu własnym i tych wszystkich pielgrzymów, którzy codziennie przybywają na Jasną Górę. Ksiądz Arcybiskup złożył również świadectwo o stałej pamięci modlitewnej, informując papieża Franciszka, że od Soboru Watykańskiego II, czyli od pontyfikatu Jana XXIII, na Jasnej Górze jest sprawowana codzienna Eucharystia w intencji każdego następcy św. Piotra.

Przy okazji informujemy, że można uczestniczyć we Mszy św. za Ojca Świętego codziennie o godz. 18.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystia jest zawsze transmitowana przez Radio Jasna Góra.

Reklama

(L.D.)

Promieniowanie ojcostwa – Jan XXIII i Jan Paweł II

Spotkanie przed kanonizacją dwóch wielkich papieży, którzy podbili serca wiernych:

25 lutego (wtorek) – Jasna Góra
godz. 17.30 – Msza św. – Kaplica Matki Bożej: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
godz. 18.15 – konferencje – Kaplica Różańcowa: abp dr Wacław Depo; o. prof. Zachariasz Jabłoński OSPPE, definitor generalny Zakonu Paulinów; ks. dr Jarosław Grabowski, WSD w Częstochowie.

Zapraszają:
Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze,
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie

Zaproszenie – rekolekcje na Jasnej Górze

W dniach 28 lutego – 3 marca 2014 r. Bractwo Królowej Polski zaprasza na rekolekcje: „Maryja Uzdrowienie Chorych – moc sakramentów świętych w uzdrowieniu wewnętrznym i uwolnieniu”. Rekolekcje prowadzi ks. Rafał Dudała – duszpasterz akademicki i wykładowca WSD w Kielcach. Rejestracja – w dniu rozpoczęcia od godz. 14.00.

Więcej na: www.avemaryja.pl. Kontakt – tel.: (34) 377-73-03.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Zielona Góra: Za nami etap diecezjalny 23. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2019-04-25 14:33

Kamil Krasowski

W III Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze 25 kwietnia odbył się etap diecezjalny 23. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Hasło tegorocznego konkursu brzmi: „Poczuj radość Ewangelii!”.

Karolina Krasowska
W części ustnej konkursu uczestnicy odpowiadali przed komisją

– W konkursie liczy się wiedza biblijna, tu nie ma szczęścia. I rzeczywiście od wielu lat obserwuję, że poziom wiedzy biblijnej wśród młodzieży jest tutaj naprawdę wysoki – mówi Piotr Jankowiak, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Zielonej Górze. – Jest wielką radością, że jak w minionych latach wiele osób w wieku licealnym uczestniczy w tym konkursie, więc ta młodzież rzeczywiście sięga po słowo Boże, czyta, zmaga się, choć pytania nie są wcale łatwe – dodaje biblista ks. Łukasz Łaszkiewicz, przewodniczący komisji konkursowej. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 59 uczestników. Składał się on z części pisemnej i ustnej. Pytania obejmowały Księgę Wyjścia i List do Rzymian wraz ze wstępem, przypisami, komentarzami oraz słownikiem. Do finału konkursu w Niepokalanowie (10-11 czerwca br.) z naszej diecezji pojadą: Michał Bielecki (I miejsce w etapie diecezjalnym), Tomasz Pindel (II miejsce) i Wiktoria Zapotoczna (III miejsce).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Twarze Zielonej Góry

2019-04-26 11:49

Krystyna Dolczewska

Czy spacer ze śpiącym w wózku dzieckiem może zainspirować do napisania książki ? Tak, jeżeli tym spacerującym jest historyk, zielonogórzanin i miłośnik tego miasta.

Krystyna Dolczewska
dr Grzegorz Biszczanik i prowadząca spotkanie dr Izabela Korniluk

Właśnie dr nauk humanistycznych Grzegorz Biszczanik spacerując po mieście z córeczką, zaczął się uważnie przypatrywać mijanym kamienicom i kościołom. Zobaczył, że są na nich różne twarze - świętych, kobiece, maszkarony i te symboliczne np. nasze słoneczko. Przecież widział je od dzieciństwa, ale tu trzeba podkreślić słowo „uważnie”. Zaczął więc patrzeć ina-czej i notować sobie adresy mijanych obiektów, bo zakiełkowała w nim myśl o napisaniu książki. Postanowił ją zrealizować. Zaprosił do współpracy profesjonalnego fotografa Włady-sława Czulaka, pracownika Gazety Wyborczej. Otrzymaliśmy w rezultacie książkę „ Niezna-ne twarze Zielonej Góry”, którą zaprezentował nam w Muzeum Ziemi Lubuskie 17 kwietnia br. Nieznane, bo niezauważane przez nas.

Odpowiadając na pytania prowadzącej spotkanie p. Izabeli Korniluk opowiedział, ile przygód i trudności mieli autorzy książki - piszący i fotograf - jak musieli wchodzić na stry-chy i inne zakątki kamienic, jak często nie byli wpuszczani, musieli mieć pozwolenia albo fizycznie wejście było niemożliwe. Były też trudności z dokumentacją, z wyszukiwaniem planów obiektów, bo w Grünbergu w miarę rozbudowy zmieniano numerację kamienic. Cza-sami planów nie było. Wielkie ukłony autorów dla wielu osób m.in. Ks. Proboszcza parafii Najświętszego Zbawiciela Mirosława Maciejewskiego za udostępnienie archiwum zielono-górskich kościołów parafialnych i p. Izabeli Korniluk za udostępnienie zasobów MZL.

Autorzy byli często zaskoczeni, tym co znaleźli np. schronem przeciwlotniczym w kamienicy lub przebudowaną na mieszkanie bramą wjazdową.

Publiczność dopisała. Tak samo było podczas wystawy o kościele pw. N. Zbawiciela i o Zastalu. Jak zawsze, gdy chodzi o nasze miasto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem