Reklama

Ze świata

2014-02-11 15:46


Niedziela Ogólnopolska 7/2014, str. 15

Republika Środkowoafrykańska

Misjonarze pozostają z ludźmi

Polscy misjonarze pracujący w ogarniętej chaosem Republice Środkowoafrykańskiej nie zamierzają się ewakuować. Taka była odpowiedź duchownych na apel polskiego MSZ wobec pogarszającej się sytuacji w tym biednym afrykańskim kraju. Konflikt trwa tam już od ponad roku. W ostatnim czasie doszło do kilku ataków na misje, gdzie pracują Polacy.

Warszawskie Centrum Formacji Misyjnej jest w stałej łączności z misjonarzami w Republice Środkowej Afryki, a sytuacja jest na bieżąco analizowana. Z kolei polskie władze, we współpracy ze stacjonującymi na miejscu wojskami francuskimi, rozważają różne opcje ewakuacji misjonarzy. – Priorytetem jest ich bezpieczeństwo – podkreślił minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Z danych uzyskanych przez KAI w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie wynika, że w RŚA przebywa obecnie 39 polskich misjonarzy. Najliczniejsza grupa pracuje w Bangi (12) oraz Bouar i okolicach (10), pozostali na placówkach misyjnych w Baboua (2), Bocaranga (1), Ndim (2), Ngaoundaye (4), Bagandou (4), Monasao (2) i Rafai (2).

Reklama

Wśród nich jest 10 księży diecezjalnych (z diecezji tarnowskiej) oraz 15 zakonników (7 kapucynów z prowincji krakowskiej, 4 franciszkanów z prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach oraz 4 ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, czyli SMA). Pracuje tam także 8 sióstr zakonnych (3 ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza, 2 józefitki) oraz sześcioro misjonarzy świeckich – 3 z diecezji tarnowskiej, 2 z SMA, 1 z diecezji łomżyńskiej.

Armenia

Kanonizacja ofiar ludobójstwa z 1915 r.

Ormiański Kościół Apostolski zapowiedział w sposób stanowczy i ostateczny, że zamierza doprowadzić do kanonizacji ofiar ludobójstwa z 1915 r. jako męczenników.

Do zagłady wielkiej rzeszy Ormian zamieszkujących ówczesne państwo tureckie doszło na rozkaz Młodoturków, tzn. młodych oficerów, dążących do unowocześnienia państwa. Sami Ormianie za datę rozpoczęcia masowych mordów przyjmują 24 kwietnia 1915 r. Według źródeł ormiańskich, zginęło wówczas co najmniej 1,5 mln ludzi. Zbrodni tej do dzisiaj nie chce uznać Turcja, podważając liczby podawane przez stronę ormiańską i okoliczności, w jakich doszło do zagłady.

Włochy

Coraz mniej zakonników

Prowadzone przez zakony dzieła apostolskie wymagają dostosowania charyzmatu do wymogów współczesnych czasów. Konieczna jest także lepsza formacja powołaniowa. W obliczu coraz bardziej pustoszejących klasztorów wskazuje na to o. Giovanni Dalpiaz OSBCam, autor studium socjologicznego poświęconego kondycji życia zakonnego we Włoszech. Przypomina, że prawie połowa zakonnic w Italii (46 proc.) przekroczyła 60. rok życia. W ciągu ostatnich czterech dekad liczba sióstr spadła o niemal połowę, ze 154 tys. do 89 tys. Poważny kryzys odnotowało także męskie życie zakonne – w tym samym czasie liczba zakonników zmalała o jedną trzecią (z 30 tys. do 20 tys. zakonników). Włoski kameduła wskazuje, że wielu zgromadzeniom wciąż trudno pogodzić się z faktem, iż prowadzone przez nie dzieła nie mają dalszej racji bytu.

Ludzie

Kard. Angelo Scola

Swoje odwiedziny u patriarchy Bartłomieja I kard. Angelo Scola nazwał „kolejnym kroczkiem ku pełnej jedności chrześcijan”. Była to jego rewizyta w Stambule po majowych uroczystościach z okazji 1700-lecia edyktu mediolańskiego, w których wziął udział także duchowy zwierzchnik prawosławia. Arcybiskup Mediolanu zaznaczył, że jego podróż do Turcji ma też na celu wyrażenie wsparcia dla miejscowych wyznawców Chrystusa, pragnących pełnej wolności dla Kościoła. – Nie istnieje bowiem wolność religijna tam, gdzie nie jest ona zapewniona wszystkim i każdemu z osobna – zaznaczył kard. Scola.

Obaj hierarchowie, katolicki i prawosławny, wzięli też udział w prezentacji tureckiej edycji katechez Benedykta XVI o św. Pawle, wygłoszonych na audiencjach środowych w latach 2008-2009. Również to wydarzenie było okazją do zaznaczenia ekumenicznego charakteru wizyty kard. Scoli.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski i prezes fundacji Kapucyni i Misje o. Tomasz Grabiec podczas briefingu prasowego nt. sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej

Myśli wciąż aktualne

Każde ludzkie zadanie, aby osiągnęło swój cel, musi znaleźć oparcie w modlitwie.
Jan Paweł II
Watykan, 21 listopada 2004 r.

Krótko

Podróż Ojca Świętego do Korei Południowej jest już praktycznie pewna – informuje agencja AsiaNews, powołując się na swe źródła w Watykanie. Pielgrzymka trwałaby 7 dni i objęła stołeczny Seul oraz Daejeon, gdzie w dniach 13-17 sierpnia br. odbędzie się Azjatycki Dzień Młodzieży.

Papież Franciszek potwierdził na pełnionym urzędzie kierownictwo Papieskiej Rady ds. Świeckich – jej przewodniczącego, kard. Stanisława Ryłkę, oraz sekretarza, bp. Josefa Clemensa. Mianował także członków i konsultorów tej dykasterii.

W Syrii trwają ciężkie walki. W ostatnim czasie w Aleppo zginęło ponad 250 osób, w tym blisko 80 dzieci.

Rosja przesunęła swoją granicę o 11 km w głąb terytorium Gruzji. Rosjanie tłumaczą, że to jedynie tymczasowe rozwiązanie na czas igrzysk w Soczi. NATO jednak wyraziło swój niepokój i skrytykowało działanie Rosjan.

W Soczi w otwarciu zimowych igrzysk wzięło udział 5 tys. artystów z 70 regionów Rosji. Obecne igrzyska są najdroższe w historii. Rosjanie wydali na nie ponad 50 mld dolarów.

Sytuacja Polaków na Litwie staje się coraz trudniejsza. Kilkudziesięciu przedstawicieli świata nauki i kultury wystosowało list otwarty przeciw obecności Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w rządzie. Litewski premier oświadczył w odpowiedzi, że nie ma powodu, aby zrywać koalicję.

Parlament Europejski uchylił immunitet Zbigniewowi Ziobrze w związku z procesem, jaki wytoczył mu Artur Balazs. Ziobro oskarżył Balazsa, iż ten próbował ingerować w śledztwo ws. mafii paliwowej.

Amerykanie wysłali dwa okręty wojenne na Morze Czarne. Utrzymują, że okręty pojawiły się w związku z igrzyskami w Soczi. Mówi się jednak, że prawdziwym powodem jest sytuacja na Ukrainie.

Posłowie szkockiego parlamentu zalegalizowali tzw. małżeństwa homoseksualne. Takie związki są już dozwolone w 17 krajach na świecie.

Caritas: Dentystki z Polski będą leczyć Wenezuelczyków

2019-08-20 07:15

Caritas Polska / Warszawa (KAI)

Dzięki wsparciu Caritas Polska, dwie trójmiejskie dentystki – Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska wyruszają z misją do Wenezueli, żeby leczyć dzieci i dorosłych. Każda pomoc jest tutaj na wagę złota, bo kraj cały czas walczy z kryzysem. Najgorzej jest w służbie zdrowia.

Archiwum Joanna Wojciechowska

Koszty przelotu finansuje Caritas Polska. Obecnie trwa zbiórka materiałów stomatologicznych niezbędnych do leczenia pacjentów. Lekarki z Trójmiasta chcą zabrać ze sobą ich jak najwięcej by pomóc osobom potrzebującym. Akcję obiecały wesprzeć firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży stomatologicznych materiałów leczniczych.

„Zaprosił mnie biskup Carlos Alfredo Cabezas Mendoza, który zgłosił się z prośbą o pomoc do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”– mówi Ewa Piosik. „W podróży i na miejscu towarzyszyć mi będzie Joanna Wojciechowska, młoda dentystka, która lubi usuwać zęby i jest pełna radości oraz energii” – dodaje młoda stomatolożka.

Wylot do Wenezueli planowany jest 18 września. Polki przez sześć tygodni będą pracować w miejscowości Punto Fijo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kongres 60 Milionów sposobem na integrację Polaków z całego świata!?

2019-08-20 20:52

Informacja prasowa

60 milionów Polaków! 40 milionów w kraju i aż 20 milionów poza jego granicami! Kongres 60 Milionów – największa integracja Polaków z całego świata! Rok 2019 to 6 edycji kongresu w sześciu różnych miastach. Słoneczne Miami, zachmurzony Londyn, modernistyczny Berlin, fantastyczne Buffalo, niezwykły Nowy Jork i przede wszystkim nasz ojczysty Rzeszów!

Informacja prasowa

Uznani eksperci, czołowi przedstawiciele wielu branż oraz liderzy polonii z całego świata. Budowa i pogłębianie stosunków pomiędzy polonią a Polakami. Ciekawe dyskusje, inspirujące prelekcje i skuteczny networking, to fundamenty tej inicjatywy.

Przed nami polska odsłona Kongresu 60 Milionów w pięknym i innowacyjnym Rzeszowie! Od 28 do 30 sierpnia w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego będziemy pielęgnować polskie tradycje i rozmawiać o gospodarce, inwestycjach, finansach, biznesie i promocji Polski. Trzy dni intensywnych debat, wydarzeń towarzyszących a w tym sentymentalna podróż do Krakowa.

Dzień w całości poświęcony merytorycznym aspektom integracji Polaków z całego świata to 30 sierpnia. G2A Arena stworzy szansę udziału w kilkunastu panelach dyskusyjnych oraz power speechach, dzięki którym będzie można spojrzeć na potencjał z perspektywy nie tylko rodzimych przedsiębiorców, ale także biznesmenów z polskimi korzeniami. Całość zapowiada się niezwykle intensywnie! Zakres tematyczny najbliższej odsłony Kongresu 60 Milionów obejmie takie zagadnienia, jak:

• promocja polskich regionów wśród Polonii

• gospodarczy potencjał Polski

• turystyka medyczna, wypoczynkowa i biznesowa

• rynek finansowy

• przedsiębiorcy polonijni

• siła polskiej innowacji

• studia w Polsce

• logistyka jako potrzeba i szansa rozwojowa

• siła polskiego menedżera

• promocja polskich produktów

• pozarządowe organizacje polskie i polonijne

• siła przebicia polskiej innowacji w medycynie na rynkach zagranicznych

Na edycję rzeszowską zaplanowano także punkty programu umożliwiające zarówno wzmocnienie więzi polonijnych, jak i budowę międzynarodowych relacji biznesowych.

Ważne informacje:

Termin: 28-30 sierpnia 2019 r.

Miejsce wydarzenia: G2A Arena, Jasionka 953

Rejestracja: evenea.pl/event/60mln-rzeszow/

Strona wydarzenia: 60mln.pl/y2019/rzeszow-2019/

FB wydarzenia: facebook.com/60mln/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem