Reklama

Ze świata

2014-02-11 15:46


Niedziela Ogólnopolska 7/2014, str. 15

Republika Środkowoafrykańska

Misjonarze pozostają z ludźmi

Polscy misjonarze pracujący w ogarniętej chaosem Republice Środkowoafrykańskiej nie zamierzają się ewakuować. Taka była odpowiedź duchownych na apel polskiego MSZ wobec pogarszającej się sytuacji w tym biednym afrykańskim kraju. Konflikt trwa tam już od ponad roku. W ostatnim czasie doszło do kilku ataków na misje, gdzie pracują Polacy.

Warszawskie Centrum Formacji Misyjnej jest w stałej łączności z misjonarzami w Republice Środkowej Afryki, a sytuacja jest na bieżąco analizowana. Z kolei polskie władze, we współpracy ze stacjonującymi na miejscu wojskami francuskimi, rozważają różne opcje ewakuacji misjonarzy. – Priorytetem jest ich bezpieczeństwo – podkreślił minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Z danych uzyskanych przez KAI w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie wynika, że w RŚA przebywa obecnie 39 polskich misjonarzy. Najliczniejsza grupa pracuje w Bangi (12) oraz Bouar i okolicach (10), pozostali na placówkach misyjnych w Baboua (2), Bocaranga (1), Ndim (2), Ngaoundaye (4), Bagandou (4), Monasao (2) i Rafai (2).

Reklama

Wśród nich jest 10 księży diecezjalnych (z diecezji tarnowskiej) oraz 15 zakonników (7 kapucynów z prowincji krakowskiej, 4 franciszkanów z prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach oraz 4 ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, czyli SMA). Pracuje tam także 8 sióstr zakonnych (3 ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza, 2 józefitki) oraz sześcioro misjonarzy świeckich – 3 z diecezji tarnowskiej, 2 z SMA, 1 z diecezji łomżyńskiej.

Armenia

Kanonizacja ofiar ludobójstwa z 1915 r.

Ormiański Kościół Apostolski zapowiedział w sposób stanowczy i ostateczny, że zamierza doprowadzić do kanonizacji ofiar ludobójstwa z 1915 r. jako męczenników.

Do zagłady wielkiej rzeszy Ormian zamieszkujących ówczesne państwo tureckie doszło na rozkaz Młodoturków, tzn. młodych oficerów, dążących do unowocześnienia państwa. Sami Ormianie za datę rozpoczęcia masowych mordów przyjmują 24 kwietnia 1915 r. Według źródeł ormiańskich, zginęło wówczas co najmniej 1,5 mln ludzi. Zbrodni tej do dzisiaj nie chce uznać Turcja, podważając liczby podawane przez stronę ormiańską i okoliczności, w jakich doszło do zagłady.

Włochy

Coraz mniej zakonników

Prowadzone przez zakony dzieła apostolskie wymagają dostosowania charyzmatu do wymogów współczesnych czasów. Konieczna jest także lepsza formacja powołaniowa. W obliczu coraz bardziej pustoszejących klasztorów wskazuje na to o. Giovanni Dalpiaz OSBCam, autor studium socjologicznego poświęconego kondycji życia zakonnego we Włoszech. Przypomina, że prawie połowa zakonnic w Italii (46 proc.) przekroczyła 60. rok życia. W ciągu ostatnich czterech dekad liczba sióstr spadła o niemal połowę, ze 154 tys. do 89 tys. Poważny kryzys odnotowało także męskie życie zakonne – w tym samym czasie liczba zakonników zmalała o jedną trzecią (z 30 tys. do 20 tys. zakonników). Włoski kameduła wskazuje, że wielu zgromadzeniom wciąż trudno pogodzić się z faktem, iż prowadzone przez nie dzieła nie mają dalszej racji bytu.

Ludzie

Kard. Angelo Scola

Swoje odwiedziny u patriarchy Bartłomieja I kard. Angelo Scola nazwał „kolejnym kroczkiem ku pełnej jedności chrześcijan”. Była to jego rewizyta w Stambule po majowych uroczystościach z okazji 1700-lecia edyktu mediolańskiego, w których wziął udział także duchowy zwierzchnik prawosławia. Arcybiskup Mediolanu zaznaczył, że jego podróż do Turcji ma też na celu wyrażenie wsparcia dla miejscowych wyznawców Chrystusa, pragnących pełnej wolności dla Kościoła. – Nie istnieje bowiem wolność religijna tam, gdzie nie jest ona zapewniona wszystkim i każdemu z osobna – zaznaczył kard. Scola.

Obaj hierarchowie, katolicki i prawosławny, wzięli też udział w prezentacji tureckiej edycji katechez Benedykta XVI o św. Pawle, wygłoszonych na audiencjach środowych w latach 2008-2009. Również to wydarzenie było okazją do zaznaczenia ekumenicznego charakteru wizyty kard. Scoli.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski i prezes fundacji Kapucyni i Misje o. Tomasz Grabiec podczas briefingu prasowego nt. sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej

Myśli wciąż aktualne

Każde ludzkie zadanie, aby osiągnęło swój cel, musi znaleźć oparcie w modlitwie.
Jan Paweł II
Watykan, 21 listopada 2004 r.

Krótko

Podróż Ojca Świętego do Korei Południowej jest już praktycznie pewna – informuje agencja AsiaNews, powołując się na swe źródła w Watykanie. Pielgrzymka trwałaby 7 dni i objęła stołeczny Seul oraz Daejeon, gdzie w dniach 13-17 sierpnia br. odbędzie się Azjatycki Dzień Młodzieży.

Papież Franciszek potwierdził na pełnionym urzędzie kierownictwo Papieskiej Rady ds. Świeckich – jej przewodniczącego, kard. Stanisława Ryłkę, oraz sekretarza, bp. Josefa Clemensa. Mianował także członków i konsultorów tej dykasterii.

W Syrii trwają ciężkie walki. W ostatnim czasie w Aleppo zginęło ponad 250 osób, w tym blisko 80 dzieci.

Rosja przesunęła swoją granicę o 11 km w głąb terytorium Gruzji. Rosjanie tłumaczą, że to jedynie tymczasowe rozwiązanie na czas igrzysk w Soczi. NATO jednak wyraziło swój niepokój i skrytykowało działanie Rosjan.

W Soczi w otwarciu zimowych igrzysk wzięło udział 5 tys. artystów z 70 regionów Rosji. Obecne igrzyska są najdroższe w historii. Rosjanie wydali na nie ponad 50 mld dolarów.

Sytuacja Polaków na Litwie staje się coraz trudniejsza. Kilkudziesięciu przedstawicieli świata nauki i kultury wystosowało list otwarty przeciw obecności Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w rządzie. Litewski premier oświadczył w odpowiedzi, że nie ma powodu, aby zrywać koalicję.

Parlament Europejski uchylił immunitet Zbigniewowi Ziobrze w związku z procesem, jaki wytoczył mu Artur Balazs. Ziobro oskarżył Balazsa, iż ten próbował ingerować w śledztwo ws. mafii paliwowej.

Amerykanie wysłali dwa okręty wojenne na Morze Czarne. Utrzymują, że okręty pojawiły się w związku z igrzyskami w Soczi. Mówi się jednak, że prawdziwym powodem jest sytuacja na Ukrainie.

Posłowie szkockiego parlamentu zalegalizowali tzw. małżeństwa homoseksualne. Takie związki są już dozwolone w 17 krajach na świecie.

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

XXI Piknik Arstystyczny „Święto Śląska”

2019-06-24 13:16

Wojtek Korpusik

28 czerwca – 30 czerwca 2019 roku

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby w Koszęcinie na XXI edycję Pikniku Artystycznego „Święto <<Śląska>>”. Przez trzy dni – od 28 do 30 czerwca – Zespół będzie świętował 66. urodziny i zakończenie sezonu artystycznego. Na publiczność czeka program, który gwarantują dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabraknie muzycznych gości oraz koncertu gospodarzy – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wstęp wolny.

Na dobry początek w piątek (28 czerwca) od godz. 18:00 na parkowej scenie wystąpią młodzi artyści z zespołów: „Rekonesans”, „Baboki” oraz duet Paulina Szendera&Iga Reszko z zespołem. O godz. 20:45 rozpocznie się występ wrocławskiego zespołu SEN. Pierwszy dzień „Święta Śląska” zakończy, cieszące się co roku dużą popularnością, nocne zwiedzanie pałacu.

Sobotni program (29 czerwca) rozpocznie o godz. 11:00 czwarta edycja turnieju streetball. O godz. 15:00 w Kameralnej Sali Koncertowej – dawnej kaplicy pałacowej odbędzie się koncert organowy inspirowany twórczością Stanisława Hadyny oraz utworami patriotycznymi w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości i wybuchu Powstań Śląskich. Na godz. 16:00 organizatorzy zaplanowali występ folkowej grupy Sharena. Po koncercie będzie czas na sporą dawkę humoru w wykonaniu śląskiego kabaretu „Masztalscy”.

Wieczorny program rozpocznie Kraków Street Band (godz. 18:30). Muzycy promują swój najnowszy album "Going Away", który był w tym roku nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Album Roku Blues/Country. O 19:45 scenę podbiją – „Flying Georgians” czyli zespół „Latający Gruzini”, działający przy Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Jawakiszwiliego w Tbilisi. Dzień zakończy się w klimacie gorącej muzyki latynoskiej, cygańskiej i przebojów Gipsy Kings w wykonaniu Rico Sancheza z zespołem.

Trzeci dzień „Święta Śląska” (30 czerwca) rozpocznie Turniej Skata o Puchar Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Blok koncertowy rozpocznie o 15:00 muzyka organowa (Kameralna Sala Koncertowa). O 16:00 na scenie plenerowej pojawią się „Słoneczni” – istniejący od 1963 roku Harcerski Zespół Artystyczny, a po nich z folkowym show wystąpi zespół „Redlin”. O 18:45 do wspólnej zabawy zaprosi gwiazdorski duet Kola i Jula. Ukoronowaniem wieczoru będzie koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

W ciągu trzech dni wielkiego pikniku artystycznego nie zabraknie atrakcji dodatkowych. Ze swoją prezentacją pojawi się 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. Żołnierze przygotują m.in. pokaz sprzętu wojskowego, strzelnicę i tor przeszkód dla dzieci. Atrakcje dla uczestników Święta zapewni także Śląski Oddział Straży Granicznej.

Dla najmłodszych przygotowano m.in. stoisko edukacyjne Zespołu „Śląsk”, warsztaty haftowania i samodzielnego robienia maskotek oraz wesołe miasteczko. Wszyscy będą mogli podziwiać i kupić regionalne produkty oraz skorzystać z licznych stoisk gastronomicznych.

Na odwiedzających w tych dniach siedzibę Zespołu „Śląsk” czekają także wystawy. Będzie można zobaczyć ekspozycje poświęcone założycielowi Zespołu: „Stanisław Hadyna – w 100 lecie urodzin” oraz „Ogrody sztuki Stanisława Hadyny” – wystawa malarstwa pracowników Katedry Malarstwa, Uniwersytetu Humanistyczno–Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie Wydziału Sztuki/Instytut Sztuk Pięknych. Muzeum Powstań Śląskich przygotowało z kolei wystawę z okazji 100-lecia wybuchu powstań śląskich pt. „Śląsk – Droga do Niepodległej”. W pałacu jest wystawa pt. „W aromacie kawy”, na której można zobaczyć kolekcję ręcznych młynków do kawy oraz obrazy malowane kawą i herbatą.

ŚWIĘTO „ŚLĄSKA” 2019 – PROGRAM

Piątek 28 czerwca 2019 r.

18:00 Rekonesans

19:00 Paulina Szendera & Iga Reszko z zespołem

19:30 Baboki

20:45 Sen

21:45 – 00:00 Nocne zwiedzanie z duchami

Sobota 29 czerwca 2019 r.

11:00 Turniej Streetball (park pałacowy – w razie niepogody Hala sportowa w Koszęcinie) do 16:00

15:00 Koncert organowy inspirowany muzyką Stanisława Hadyny oraz 100-leciem Niepodległości Polski i Powstań Śląskich – Hubert Maron i Luca Muratori – kaplica w Zespole Pałacowo-Parkowym

16:00 Sharena

17:15 Masztalscy

18:30 Kraków Street Band

19:45 Flying Georgians

21:00 Rico Sanchez&Gypsy Kings Party

Niedziela 30 czerwca 2019 r.

15:00 Koncert organowy inspirowany muzyką Stanisława Hadyny oraz 100-leciem Niepodległości Polski i Powstań Śląskich – Hubert Maron i Luca Muratori – kaplica w Zespole Pałacowo-Parkowym

16:00 Słoneczni

17:15 Redlin

18:45 Kola i Jula

20:00 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – koncert galowy

Dodatkowe atrakcje/imprezy towarzyszące:

Sobota, godz.11:00 IV Turniej Streetball – boisko w Zespole Pałacowo – Parkowym

Niedziela, godz.10:00 Turniej skata o Puchar Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - Dom Pracy Twórczej

Aleja Rękodzielników – park

Pokazy, stanowiska oraz tor przeszkód Wojsk Obrony Terytorialnej – przy Pawilonie Elwiry Kamińskiej

Stanowisko Śląskiego Oddziału Straży Granicznej – przy Pawilonie Elwiry Kamińskiej

Atrakcje dla dzieci: m.in. warsztaty haftowania, „Zrób maskotkę”, stanowisko edukacyjne Zespołu „Śląsk”, wesołe miasteczko.

Wystawy:

– „Stanisław Hadyna – w 100 lecie urodzin”

– Wystawa ”W aromacie kawy”: Natalia Jankowska – Urant – obrazy malowane kawą i herbatą oraz Zbigniew Niedbała – kolekcja ręcznych młynków do kawy z całego świata.

– „Ogrody sztuki Stanisława Hadyny” wystawa malarstwa pracowników Katedry Malarstwa, Uniwersytetu Humanistyczno–Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie Wydziału Sztuki/Instytut Sztuk Pięknych.

– „Śląsk – Droga do Niepodległej” – wystawa przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Wstęp wolny

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem