Reklama

Ze świata

Republika Środkowoafrykańska

Misjonarze pozostają z ludźmi

Polscy misjonarze pracujący w ogarniętej chaosem Republice Środkowoafrykańskiej nie zamierzają się ewakuować. Taka była odpowiedź duchownych na apel polskiego MSZ wobec pogarszającej się sytuacji w tym biednym afrykańskim kraju. Konflikt trwa tam już od ponad roku. W ostatnim czasie doszło do kilku ataków na misje, gdzie pracują Polacy.

Warszawskie Centrum Formacji Misyjnej jest w stałej łączności z misjonarzami w Republice Środkowej Afryki, a sytuacja jest na bieżąco analizowana. Z kolei polskie władze, we współpracy ze stacjonującymi na miejscu wojskami francuskimi, rozważają różne opcje ewakuacji misjonarzy. – Priorytetem jest ich bezpieczeństwo – podkreślił minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Reklama

Z danych uzyskanych przez KAI w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie wynika, że w RŚA przebywa obecnie 39 polskich misjonarzy. Najliczniejsza grupa pracuje w Bangi (12) oraz Bouar i okolicach (10), pozostali na placówkach misyjnych w Baboua (2), Bocaranga (1), Ndim (2), Ngaoundaye (4), Bagandou (4), Monasao (2) i Rafai (2).

Wśród nich jest 10 księży diecezjalnych (z diecezji tarnowskiej) oraz 15 zakonników (7 kapucynów z prowincji krakowskiej, 4 franciszkanów z prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach oraz 4 ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, czyli SMA). Pracuje tam także 8 sióstr zakonnych (3 ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza, 2 józefitki) oraz sześcioro misjonarzy świeckich – 3 z diecezji tarnowskiej, 2 z SMA, 1 z diecezji łomżyńskiej.

Armenia

Kanonizacja ofiar ludobójstwa z 1915 r.

Ormiański Kościół Apostolski zapowiedział w sposób stanowczy i ostateczny, że zamierza doprowadzić do kanonizacji ofiar ludobójstwa z 1915 r. jako męczenników.

Reklama

Do zagłady wielkiej rzeszy Ormian zamieszkujących ówczesne państwo tureckie doszło na rozkaz Młodoturków, tzn. młodych oficerów, dążących do unowocześnienia państwa. Sami Ormianie za datę rozpoczęcia masowych mordów przyjmują 24 kwietnia 1915 r. Według źródeł ormiańskich, zginęło wówczas co najmniej 1,5 mln ludzi. Zbrodni tej do dzisiaj nie chce uznać Turcja, podważając liczby podawane przez stronę ormiańską i okoliczności, w jakich doszło do zagłady.

Włochy

Coraz mniej zakonników

Prowadzone przez zakony dzieła apostolskie wymagają dostosowania charyzmatu do wymogów współczesnych czasów. Konieczna jest także lepsza formacja powołaniowa. W obliczu coraz bardziej pustoszejących klasztorów wskazuje na to o. Giovanni Dalpiaz OSBCam, autor studium socjologicznego poświęconego kondycji życia zakonnego we Włoszech. Przypomina, że prawie połowa zakonnic w Italii (46 proc.) przekroczyła 60. rok życia. W ciągu ostatnich czterech dekad liczba sióstr spadła o niemal połowę, ze 154 tys. do 89 tys. Poważny kryzys odnotowało także męskie życie zakonne – w tym samym czasie liczba zakonników zmalała o jedną trzecią (z 30 tys. do 20 tys. zakonników). Włoski kameduła wskazuje, że wielu zgromadzeniom wciąż trudno pogodzić się z faktem, iż prowadzone przez nie dzieła nie mają dalszej racji bytu.

Ludzie

Kard. Angelo Scola

Swoje odwiedziny u patriarchy Bartłomieja I kard. Angelo Scola nazwał „kolejnym kroczkiem ku pełnej jedności chrześcijan”. Była to jego rewizyta w Stambule po majowych uroczystościach z okazji 1700-lecia edyktu mediolańskiego, w których wziął udział także duchowy zwierzchnik prawosławia. Arcybiskup Mediolanu zaznaczył, że jego podróż do Turcji ma też na celu wyrażenie wsparcia dla miejscowych wyznawców Chrystusa, pragnących pełnej wolności dla Kościoła. – Nie istnieje bowiem wolność religijna tam, gdzie nie jest ona zapewniona wszystkim i każdemu z osobna – zaznaczył kard. Scola.

Obaj hierarchowie, katolicki i prawosławny, wzięli też udział w prezentacji tureckiej edycji katechez Benedykta XVI o św. Pawle, wygłoszonych na audiencjach środowych w latach 2008-2009. Również to wydarzenie było okazją do zaznaczenia ekumenicznego charakteru wizyty kard. Scoli.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski i prezes fundacji Kapucyni i Misje o. Tomasz Grabiec podczas briefingu prasowego nt. sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej

Myśli wciąż aktualne

Każde ludzkie zadanie, aby osiągnęło swój cel, musi znaleźć oparcie w modlitwie.
Jan Paweł II
Watykan, 21 listopada 2004 r.

Krótko

Podróż Ojca Świętego do Korei Południowej jest już praktycznie pewna – informuje agencja AsiaNews, powołując się na swe źródła w Watykanie. Pielgrzymka trwałaby 7 dni i objęła stołeczny Seul oraz Daejeon, gdzie w dniach 13-17 sierpnia br. odbędzie się Azjatycki Dzień Młodzieży.

Papież Franciszek potwierdził na pełnionym urzędzie kierownictwo Papieskiej Rady ds. Świeckich – jej przewodniczącego, kard. Stanisława Ryłkę, oraz sekretarza, bp. Josefa Clemensa. Mianował także członków i konsultorów tej dykasterii.

W Syrii trwają ciężkie walki. W ostatnim czasie w Aleppo zginęło ponad 250 osób, w tym blisko 80 dzieci.

Rosja przesunęła swoją granicę o 11 km w głąb terytorium Gruzji. Rosjanie tłumaczą, że to jedynie tymczasowe rozwiązanie na czas igrzysk w Soczi. NATO jednak wyraziło swój niepokój i skrytykowało działanie Rosjan.

W Soczi w otwarciu zimowych igrzysk wzięło udział 5 tys. artystów z 70 regionów Rosji. Obecne igrzyska są najdroższe w historii. Rosjanie wydali na nie ponad 50 mld dolarów.

Sytuacja Polaków na Litwie staje się coraz trudniejsza. Kilkudziesięciu przedstawicieli świata nauki i kultury wystosowało list otwarty przeciw obecności Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w rządzie. Litewski premier oświadczył w odpowiedzi, że nie ma powodu, aby zrywać koalicję.

Parlament Europejski uchylił immunitet Zbigniewowi Ziobrze w związku z procesem, jaki wytoczył mu Artur Balazs. Ziobro oskarżył Balazsa, iż ten próbował ingerować w śledztwo ws. mafii paliwowej.

Amerykanie wysłali dwa okręty wojenne na Morze Czarne. Utrzymują, że okręty pojawiły się w związku z igrzyskami w Soczi. Mówi się jednak, że prawdziwym powodem jest sytuacja na Ukrainie.

Posłowie szkockiego parlamentu zalegalizowali tzw. małżeństwa homoseksualne. Takie związki są już dozwolone w 17 krajach na świecie.

2014-02-11 15:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: restrykcje podczas uroczystości związanych z dniem imigranta

2021-08-04 17:14

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Obchodzone 13 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie uroczystości związane z dniem imigranta odbędą się dla masowej liczby pielgrzymów, ale wciąż będą obowiązywały restrykcje sanitarne, podały władze tego portugalskiego ośrodka kultu.

Wydarzenie to poprowadzi arcybiskup Luksemburga, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Władze rektoratu w Fatimie sprecyzowały, że na wydarzenie zbiegające się w czasie ze 104. rocznicą sierpniowego objawienia fatimskiego, powinno dotrzeć wielu Portugalczyków, którzy na co dzień mieszkają w innych krajach Europy, głównie we Francji i Szwajcarii. Restrykcje na terenie sanktuarium, m.in. nakaz korzystania z masek ochronnych i zachowania dystansu społecznego, będą wciąż obowiązywać pomimo ogłoszenia pod koniec lipca przez rząd Portugalii stopniowej eliminacji do września restrykcji sanitarnych. Utrzymany też zostanie limit wejścia na główny plac sanktuarium do 7500 pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję