Reklama

Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

Niedziela Ogólnopolska 9/2014, str. 52

W dniach 7-9 marca 2014 r. odbędzie się jubileuszowa – XXX Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych na Jasną Górę. Jej mottem są słowa: „Maryjo, prowadź nas drogą wiary w Syna Bożego”. Pierwszą przewodnicką pielgrzymkę 27 kwietnia 1985 r., przy udziale 90 osób, i trzy następne – już przy większej liczbie pielgrzymów – zorganizowali przewodnicy częstochowscy pod kierunkiem śp. Zdzisława Dziubka. Obecnie uczestniczy w nich 1500-1600 osób spośród ok. 8 tys. przewodników w Polsce. Od roku 1989 każdą kolejną pielgrzymkę organizowało inne koło przewodnickie, były to koła z: Kielc, Gdańska, Warszawy – 2 razy, Lublina, Nowego Sącza – 2 razy, Częstochowy – 6 razy (tj. I, II, III, IV, X, XX), Kłodzka – 2 razy, Wrocławia – 2 razy, Krakowa – 2 razy, Malborka, Rzeszowa, Krynicy, Starachowic wspólnie z Ostrowcem Świętokrzyskim i Skarżyskiem-Kamienną, Kalisza, Zakopanego, Ostrowca Świętokrzyskiego (reprezentujące diecezję sandomierską), Chorzowa oraz Katowic wspólnie z Bytomiem i Piekarami Śląskimi, Starachowic wspólnie z Miedzianą Górą. W roku bieżącym już po raz siódmy organizatorem pielgrzymki jest oddział przewodników w Częstochowie.W każdym przewodnickim spotkaniu u Tronu Łaski na Jasnej Górze od roku 1988 bierze udział aktualny przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek – jako jego duchowy przewodnik. Do roku 1996 był nim bp dr Ryszard Karpiński, w latach 1997 – 2005 – metropolita warmiński abp dr Edmund Piszcz, a od 2006 r. opiekę tę sprawuje bp dr Edward Janiak, ordynariusz diecezji kaliskiej.

W niektórych naszych pielgrzymkach w minionym okresie poza jej duchowymi opiekunami uczestniczyli: abp Józef Kowalczyk – nuncjusz apostolski, a obecnie prymas Polski, abp Bronisław Dąbrowski – wieloletni sekretarz KEP, abp Stanisław Nowak – jako metropolita częstochowski, abp Józef Michalik, obecnie przewodniczący KEP, abp Sławoj Leszek Głódź – jako biskup polowy Wojska Polskiego, bp Adam Lepa z archidiecezji łódzkiej, bp Marian Błażej Kruszyłowicz ze Szczecina, a także goście z Watykanu.

Każdą naszą pielgrzymkę wita ojciec przeor lub podprzeor klasztoru jasnogórskiego. Przewodnicy turystyczni spotykają się u swojej „Przewodniczki życia” – jak to wypisali na ryngrafie ufundowanym z okazji X Pielgrzymki – aby dziękować Jej za otrzymane łaski i prosić Dobrego Boga za Jej pośrednictwem o zdrowie i dalsze błogosławieństwo w przewodnickim posłannictwie.

Reklama

Uczestnicy pielgrzymek oprócz przeżyć duchowych mają możliwość wysłuchania refleksyjnych nauk swych duchowych przewodników, które pozwalają na bliższe poznanie Boga, prawd wiary katolickiej, sensu życia człowieka, ale także uczą się sposobu właściwego oprowadzania grup po sanktuariach. Ks. prał. dr Jerzy Pawlik – przewodnik i członek honorowy PTTK, a zarazem przedstawiciel Episkopatu Polski, aż do końca życia (zmarł w 2010 r.) dzielił się swymi doświadczeniami w zakresie właściwego pojmowania misji przewodnickiej. O. dr Jan Golonka – przyjaciel przewodników częstochowskich – jako kustosz zbiorów jasnogórskich oraz współinicjator naszych przewodnickich pielgrzymek na każdej z nich informuje pątników o osiągnięciach nauki w zakresie badań Obrazu i twierdzy jasnogórskiej. Ponadto każdy organizator pielgrzymki przedstawia, poprzez prelegentów, najciekawsze miejsca sakralne i inne godne zwiedzenia, które znajdują się na terenie jego działalności.

Pielgrzymka przewodnicka jest największym zgromadzeniem przewodników turystycznych, którego 90 proc. stanowią członkowie PTTK.

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: Konsulat potwierdza zatrzymanie polskich obywateli w Mińsku

2020-08-12 09:47

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP

Wydział konsularny ambasady RP w Mińsku prowadzi działania na rzecz udzielenia pomocy konsularnej zatrzymanym w Mińsku polskim obywatelom – poinformował PAP przedstawiciel placówki.

Dyplomaci wiedzą o zatrzymaniu trzech polskich obywateli, znają już miejsce przebywania dwóch z nich, a w sprawie trzeciego trwają ustalenia.

Jak dotąd przedstawiciele konsulatu nie mieli jeszcze możliwości spotkania z zatrzymanymi.

"Prowadzimy działania w celu wyjaśnienia sytuacji i udzielenia polskim obywatelom wparcia konsularnego" – poinformowano PAP.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński poinformował wcześniej PAP, że ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski interweniował w białoruskim MSZ w sprawie trzech Polaków zatrzymanych w tym kraju.

Od niedzieli w Mińsku i innych miejscach na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich. Według MSW, tylko w niedzielę i poniedziałek zatrzymano w całym kraju ponad pięć tysięcy osób.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kar/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

110. rocznica urodzin „Wujka”

2020-08-13 13:44

Archiwum Procesu Beatyfikacyjnego

Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz, którego wewnętrzny kompas idealnie wskazywał kierunek na niebo

12 sierpnia w katedrze wrocławskiej modlono się z okazji 110 rocznicy urodzin Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o. dr hab. Jerzy Tupikowski CMF, prorektor ds. studenckich Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. - Jest nas tutaj więcej niż dwóch, trzech, jak wybrzmiewa to w dzisiejszej Ewangelii. Zatem mamy pewność wiary, że Pan Jezus jest tutaj z nami, słucha nas i możemy z nim rozmawiać. Jest to bardzo ważne, szczególnie w kontekście dzisiejszego Słowa, że Bóg kocha nas bardziej niż my potrafimy kochać siebie samych. Jest to bardzo ważna prawda w naszym życiu duchowym, ponieważ jest to zbieżne z tym do czego zachęca nas dzisiaj Jezus w odniesieniu do nas samych, ale też do naszych bliźnich, rodziny czy sąsiadów – mówił o. Tupikowski.

Wspomniał o Ewangelii, która mówi jasno, żebyśmy troszczyli się o innych, mając oczy duszy szeroko otwarte. Tak jak to podobnie czynił Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz. - Jezus zachęca nas do upomnienia braterskiego oraz do wspólnej i zgodnej modlitwy, dwóch, trzech lub więcej osób – mówił kaznodzieja.

Nawiązując do swoich osobistych rozmów, zadał pytanie co w życiu jest najważniejsze? Otrzymał od znajomego księdza odpowiedź, że jest to zbawienie i wewnętrzna wolność.

O. Tupikowski w homilii rozwinął temat upomnienia, do którego trzeba podejść z dobrym, ewangelicznym usposobieniem. - Jak zapewniał Pan Jezus, takie upomnienie może być dla kogoś zbawienne, może pomóc otworzyć oczy na coś, czego do tej pory nie dostrzegał – mówił prorektor ds. studenckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję