Reklama

Niedziela Kielecka

„Noc Nikodema” w ciszy i ciemności

To propozycja na Wielki Post – wieczorne trwanie w ciszy i ciemności przed Najświętszym Sakramentem. Sam na sam z Bogiem mieszkańcom diecezji proponuje w każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca kościół rektoralny na Karczówce. Jest to unikatowa w kraju propozycja – projekt pastoralny zaczerpnięty od pallotynów z Czech. Projekt „na zawsze” – jak mówi ks. Jan Oleszko SAC.

Pierwsza adoracja z cyklu „Nikodemowa noc” odbyła się w ostatni czwartek stycznia. – Pomimo zawiei i zasp – a na nasze wzgórze trzeba przecież wejść, zjawiły się osoby spragnione medytacji w ciszy. Kim były? Nie wiem, wspólnie trwaliśmy w ciszy na wewnętrznej modlitwie, bo o to w tym chodzi – wyjaśnia ks. Oleszko. Druga „Nikodemowa noc” miała miejsce 13 lutego, kolejna 27 lutego.

Reklama

„Noc Nikodema” to kontynuacja zapoczątkowanego w Czechach projektu ewangelizacyjnego „Nikodemova noc”, który od 2012 r. realizowany jest przez wspólnotę księży pallotynów w kościele Miłosierdzia Bożego w Slavkovicach na Morawie. U źródeł pomysłu leżało poszukiwanie inicjatyw duszpasterskich na Rok Wiary, które zwierałyby element misyjny, skierowany do lokalnej społeczności. Błogosławieństwa i patronatu udzielił inicjatywie bp Brna Vojtech Cikrleho.

„Noc Nikodema” to adoracja w zupełnej ciszy – bez wspólnych modlitw, pieśni czy prowadzenia rozważań. Odbywa się w ciemności, co ma pomóc w uwolnieniu się od obrazów codziennego życia i skupieniu na wewnętrznej rozmowie z Jezusem. Zazwyczaj jest oświetlana monstrancja, kapłan, ewentualnie wejście do kościoła. Światło powinno być ustawione tak, aby nie zakłócać mroku panującego w kościele.

„Noc Nikodema” to przede wszystkim przestrzeń i czas na spotkanie z Jezusem w czasie adoracji. Jest to propozycja dla wszystkich praktykujących, ale i rzadko bywających w kościele, dla poszukujących i zagubionych. Z tego właśnie powodu zawiera elementy, które ułatwiają decyzję pójścia do kościoła, może od lat odkładaną: ciemność, anonimowość, pełną swobodę w dialogu z Bogiem.

Reklama

Adoracja odbywa się w późnych godzinach, chodzi o czasowe dopasowanie do sposobu życia współczesnych, długo pracujących ludzi. Zawsze musi być ksiądz do dyspozycji – może ktoś zechce porozmawiać, wyspowiadać się?

Wieczorne adoracje w kościele św. Karola Boromeusza na Karczówce odbywać się będą w każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca, jesienią i zimą w godz. 19-21, a wiosną i latem w godz. 19-23. Powstaje zakładka do strony internetowej karczówkowskiego klasztoru, gdzie znajdzie się informacja o kościołach przystępujących do projektu.

2014-02-27 10:33

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za Nairobi – Maombi ya Nairobi

[ TEMATY ]

modlitwa

pomoc

http://www.franciszkanie.gdansk.pl/

W ostatnich dniach świat obiegła tragiczna wiadomość o zamachu terrorystycznym w Nairobi (Kenia). Zginęło wiele osób, jeszcze więcej zostało rannych. W tym mieście od lat posługują franciszkańscy misjonarze z Prowincji św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych. W łączności z naszymi Braćmi na afrykańskiej ziemi chcemy polecać Bogu tych, którzy zginęli, ich rodziny, rannych, a także prosić o nawrócenie dla napastników. Od Braci z Kenii otrzymaliśmy informację, że nikomu nic się nie stało. Chcemy jednak nadal wypraszać dla nich bezpieczeństwo i błogosławieństwo na posługę misyjną.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję