Reklama

Niedziela Legnicka

Kardynał Joachim Meisner z wizytą w Krzeszowie

Powróciłem do raju mojego dzieciństwa. Dlatego czuję się tutaj jak w domu – powiedział kard. Joachim Meisner z Kolonii podczas Mszy św. odprawionej 15 lutego w krzeszowskiej bazylice maryjnej. W tym właśnie miejscu świętował swoje 80. urodziny i jubileusz 25-lecia posługi arcybiskupiej w Kolonii

Niedziela legnicka 9/2014, str. 4

[ TEMATY ]

kardynał

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

Z okazji tych dwóch jubileuszy gość z Niemiec przybył do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, z którą związany jest od dzieciństwa. Kard. Meisner urodził się bowiem we Wrocławiu i wielokrotnie ze swoimi rodzicami pielgrzymował do Krzeszowskiej Pani.

W uroczystej Mszy św. jubileuszowej udział wzięli: biskup legnicki Stefan Cichy, bp Marek Mendyk, członkowie Kapituły krzeszowskiej, wierni oraz goście kard. Meisnera.

W homilii biskup legnicki Stefan Cichy przypomniał o związkach Kardynała z Dolnym Śląskiem, z diecezją legnicką oraz z Krzeszowem. Nawiązując do postaci Matki Bożej powiedział: – Maryja uczy nas wszystkich wypełniania woli Boga. To jest zadanie nas wszystkich i nasze powołanie. W najdoskonalszy sposób wolę Ojca wypełnił Chrystus, który oddał swoje życie za braci. Ta prawda staje przed nami zawsze, kiedy uczestniczymy w Ofierze Chrystusa. Również i my uczmy się tego od naszego Mistrza.

Reklama

Biskup Cichy podkreślił również, że na naszej drodze pojawia się wiele osób, od których możemy uczyć się pełnienia woli Boga. Wśród nich jest także dostojny Jubilat. – Dziś dziękujemy za 80 lat jego życia i 25 lat posługi arcybiskupiej w Kolonii. Dziękujemy szczególnie za słowa i teksty, przez które nauczał, zwłaszcza teksty dotyczące Matki Bożej. Wiele z nich zostało przetłumaczonych na język polski. Widać w nich głęboką pobożność maryjną Księdza Kardynała – powiedział Biskup legnicki.

W swoim słowie skierowanym do uczestników uroczystości kard. Meisner przypomniał o swoich związkach z Krzeszowem. – Stając tutaj, czuję jakbym powrócił do raju mojego dzieciństwa. Wiele razy z rodzicami i rodzeństwem pielgrzymowaliśmy do Matki Bożej. Przez wiele lat w naszym modlitewniku mieliśmy obrazek z krzeszowską świątynią – mówił niemiecki hierarcha. – Patrząc na ołtarz, na organy i całe wnętrze bazyliki, tak sobie wyobrażałem niebo – dodał.

Arcybiskup Kolonii zaznaczył również, że mimo podziałów i różnic politycznych, jakie pojawiły się po wojnie, Krzeszów zawsze był miejscem, w którym każdy przybywający mógł się modlić. – Drzwi tej świątyni są zawsze otwarte dla tych, którzy chcą oddać pokłon Matce Chrystusa – zakończył.

Reklama

Jako dowód wdzięczności za otrzymane w tym miejscu łaski, kard. Meisner ofiarował krzeszowskiemu muzeum swój biskupi krzyż z wizerunkiem Chrystusa Pantokratora. – Rzadko go używałem, gdyż był zbyt cenny. Teraz chcę, by pozostał w tym miejscu, jako znak mojej wdzięczności – powiedział gość z Kolonii.

Natomiast Księdzu Kardynałowi wręczono kamienną figurkę Matki Bożej Wniebowziętej – miniaturę figury znajdującej się nad wejściem do krzeszowskiej bazyliki. Fundatorami tej pamiątki są państwo Piaseccy z Kowar, właściciele Parku Miniatur.

Podczas tej uroczystości do grona kanoników Kapituły krzeszowskiej przyjęty został sekretarz kard. Meisnera – ks. Oliver Boss.

– Ta nominacja to również ukłon w stronę Księdza Kardynała i podziękowanie za jego przyjaźń i pomoc okazywaną naszej diecezji i temu miejscu – powiedział Biskup legnicki, wręczając nowemu Kanonikowi pierścień i dystynktorium.

Obszerna relacja oraz galeria zdjęć z tej uroczystości dostępna jest na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm.

* * *

Kard. Joachim Meisner
urodził się we Wrocławiu 25 grudnia 1933 r. Mieszkał przy Hirschberger Str. (obecnie ul. Jeleniogórska, róg Kosmonautów), gdzie rodzice prowadzili sklep. Uczęszczał do szkoły powszechnej przy ul. Skoczylasa. Wrocław opuścił w 1945 r., kiedy niemieckie władze zarządziły ewakuację miasta. Ukończył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Erfurcie i przyjął święcenia kapłańskie. Zdobył tytuł doktora z historii Kościoła na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Został mianowany biskupem pomocniczym w Erfurcie, a następnie biskupem Berlina. 5 stycznia 1983 r. Jan Paweł II powołał go do kolegium kardynalskiego, a 20 grudnia 1988 r. otrzymał godność arcybiskupa Kolonii. Kard. Meisner jest wielki orędownikiem na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Wielokrotnie odwiedzał diecezję legnicką i krzeszowskie sanktuarium.

2014-02-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Odpust Krzeszowski

2020-08-05 07:21

Niedziela legnicka 32/2020, str. V

[ TEMATY ]

odpust

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

Obraz Matki bożej Łaskawej podczas procesji niosą strażacy

Każdego roku wielkim wydarzeniem duchowym o zasięgu diecezjalnym, regionalnym, a nawet międzynarodowym jest Wielki Odpust Krzeszowski ku czci Maryi Wniebowziętej.

Przyciąga on rzesze pielgrzymów i turystów, którzy chcą pokłonić się Maryi, a przy okazji zwiedzić Europejską Perłę Baroku. Obchody tej uroczystości przewidziano na trzy dni. Początek w czwartek, 13 sierpnia. Tradycyjnie, o godz. 10 wyruszy procesja nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jest to wydarzenie wyjątkowe, do którego warto się dobrze przygotować. Nabożeństwo odbywa się bowiem w terenie. Uczestnicy wędrować będą kilka kilometrów, szlakiem 33 stacji Męki Pańskiej, rozsianych po okolicy. Warto zatem przygotować wygodne buty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę

2020-08-07 12:35

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował również do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz aby stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę.

Jednocześnie podziękował za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, „dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim”.

„Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych” – podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, błogosławiąc na dalszy czas wypoczynku i pracy.

BP KEP

Publikujemy pełną treść Apelu:

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2020 roku

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

o przestrzeganie zaleceń sanitarnych

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem.

W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych.

Dziękuję za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim.

Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne

stosowanie zaleceń sanitarnych.

Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Od dziś w niektórych powiatach dodatkowe ograniczenia

2020-08-08 07:17

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe.Stock.pl

Od soboty w kilkunastu powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem pojawią się dodatkowe ograniczenia. W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Regulacja przewiduje w całym kraju obowiązek zakrywania nosa i ust, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych oraz w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m. W rozporządzeniu zapisano, że z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/wr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję