Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2014, str. 12

Modlitwa za Ukrainę

Mosty Jedności i Braterstwa

Modlitwa za Ukrainę trwa na Jasnej Górze każdego dnia. Szczególny wymiar miał Różaniec o pokój na świecie w sobotę 22 lutego. W dniu modlitwy i postu za Ukrainę, 28 lutego, można było usłyszeć nawet czytania w języku ukraińskim.

Rycerze Kolumba, którzy przeżywali na Jasnej Górze swoją pielgrzymkę w czasie dramatycznych doniesień zza wschodniej granicy, gdy w Kijowie ginęli ludzie, rozpoczęli tworzenie modlitewnych „Mostów Jedności i Braterstwa”.

Na spotkaniu Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, która też odbywała się w tym napiętym czasie za naszą wschodnią granicą, obecni byli także członkowie wspólnoty z Ukrainy. Ich zdaniem, konieczna jest nie tylko modlitwa za Ukraińców, ale też wielka praca nad wychowaniem do wolności. – Ustawy nie zmienią serc ludzi. Serc w jakiś sposób zniszczonych przez dziesiątki lat ideologii komunistycznej, która nie zniknęła jeszcze z ziemi ukraińskiej. Wychowanie człowieka do wolności, do życia chrześcijańskiego to jest nasze zadanie – mówił na antenie Radia Jasna Góra jeden z członków wspólnoty z Ukrainy.

Reklama

Na Jasnej Górze podczas każdej Mszy św. zanoszone są modlitwy w intencji Ukrainy, a także posługujących za wschodnią granicą paulinów, którzy w nadesłanym na Jasną Górę liście proszą o modlitewne wsparcie.

(Red.)

Rycerze Kolumba

Miłosierdzie i braterstwo

W dniach 22-23 lutego br. odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba. Przybyli członkowie Zakonu z wielu rad w Polsce wraz z rodzinami – w sumie ok. 130 osób. – Członkiem Rycerzy Kolumba może zostać dorosły mężczyzna, praktykujący katolik, wypełniający to, co do katolika należy, uczestniczący i przyjmujący sakramenty święte, który ma chęć pomagania innym. Takich mężczyzn mile widzimy i zapraszamy w szeregi – powiedział Stanisław Dziwiński, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Mają oni cztery zasady działania: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Zakon Rycerzy Kolumba założył w 1882 r. ks. Michael McGivney. Rycerzy łączył ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Najważniejsza dla członków Zakonu jest wierność Kościołowi katolickiemu i jego misji. Działalność Rycerzy Kolumba to przede wszystkim działalność charytatywna, obrona życia, wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.

Reklama

W sobotę 22 lutego przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Mszy św. z udziałem Rycerzy Kolumba przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak, który mówił w homilii: – Rycerz to ten, który walczy, ale w znaczeniu chrześcijańskim nie ma walki z nikim, jest walka „o”, a nie walka „z kimkolwiek”.

Na dalszy program dnia złożyły się modlitwa różańcowa o pokój na świecie i Apel Jasnogórski. Mszy św. w niedzielę 23 lutego w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Ryszard Umański, kapelan Rady 14955. Na zakończenie Mszy św. odczytany został Akt Oddania Rycerzy Kolumba Matce Bożej.

Nominacja do Fryderyka

Jasnogórska muzyka dawna „Ciemne Jutrznie”

Kolejna płyta z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna została nominowana do Fryderyka w kategorii muzyka poważna. Jest to płyta „Jasnogórska Muzyka dawna. Musica Claromontana” – vol. 54 – „Ciemne jutrznie”, w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod kierownictwem Anny Szostak. Płytę wydało Wydawnictwo Musicon.

Nagranie wzbogacone jest śpiewami chorałowymi. Melodie lamentacji Jeremiasza zostały zaczerpnięte z paulińskiego Cantionale.

Uzupełnieniem albumu jest piękne „Miserere” Tommaso Bai. Utwór ten wykonywany był razem ze słynnym „Miserere” Gregorio Allegriego przez muzyków papieskich podczas uroczystości Wielkiego Tygodnia.

Peregrynacja w seminarium

Wzięli Matkę do siebie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która będzie trwać do końca Wielkiego Postu. 23 lutego, podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Matki Bożej, przeor Jasnej Góry podarował kopię Cudownego Obrazu wspólnocie seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego, które mają wspólną siedzibę. Ikona każdego ranka towarzyszy całej wspólnocie podczas Mszy św., a następnie mieszkańcy seminarium kolejno zabierają ją do swoich pokoi, gdzie przebywa przez całą dobę. Osobistej modlitwie w zaciszu kleryckich mieszkań towarzyszy także Księga Zawierzenia, do której alumni i księża wpisują swoje modlitwy, podziękowania i prośby do Maryi – mówi kleryk Tomasz Podlewski. – Warto zauważyć, że uroczyste podarowanie Ikony wspólnocie seminaryjnej miało miejsce dokładnie tydzień po śmierci śp. ks. inf. Józefa Wójcika, którego życie tak mocno naznaczone było troską o peregrynację Jasnogórskiego Obrazu po Polsce – dodaje częstochowski kleryk.

ks. mf

W najbliższym tygodniu na Jasnej Górze

8 marca – Święto Kobiet na Jasnej Górze. O godz. 16.45 – Msza św., po Eucharystii spotkanie w Kaplicy Różańcowej

10 marca – Maturzyści Archidiecezji Poznańskiej (I grupa)

14 marca – Maturzyści Archidiecezji Wrocławskiej; Maturzyści Diecezji Gliwickiej

15 marca – Narodowa Pielgrzymka Husarii na Jasną Górę

15 marca – V Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

15 marca – „Jasnogórskie spotkania z historią” – zwiedzanie sanktuarium z przewodnikiem. Udział w zwiedzaniu bezpłatny. Temat: mury obronne, Arsenał, Bastion św. Rocha.

Zbiórka przed Jasnogórskim Centrum Informacji o godz. 10.00.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-03-04 15:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seminarium w Domu Biskupów Gorzowskich

2020-08-08 14:20

[ TEMATY ]

seminarium

gorzów

Dom Biskupów Gorzowskich

Archiwum Aspektów

Historyczny dom biskupów gorzowskich, czyli budynek przy ul. 30 Stycznia 1 i 1a w Gorzowie pełnił rolę siedziby administratorów apostolskich a potem biskupów diecezjalnych w latach 1945-1992. Później, aż do 2007 r. był mieszkaniem biskupa pomocniczego i jednocześnie rezydencją pomocniczą biskupa diecezjalnego. Teraz stanie się miejscem formacji i studiów kleryków diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Przed wojną dom ten był własnością państwa Max und Adelheid Bahr. Po wojnie zmieniło się na tych ziemiach bardzo wiele. Miasto Landsberg znalazło się na terytorium Polski, zmieniając nazwę na Gorzów. W 1945 r. w budynku przy ul. 30 Stycznia przez pewien czas stacjonowali tam oficerowie radzieccy, później budynek był niezamieszkały. Przychylne wówczas dla Kościoła władze miasta Gorzowa oddały budynek na rezydencję administratora apostolskiego. Po opuszczeniu przez wojsko budynku jeszcze przez jakiś czas w piwnicy była kuchnia, ale korzystano z osobnego wejścia.

Zobacz zdjęcia: Dom Biskupów Gorzowskich

Pierwszy administrator apostolski na Ziemiach Zachodnich, ks. Edmund Nowicki, stał przed bardzo trudnym zadaniem zorganizowania życia Kościoła na obszarze 44229 km kw. Gorzów wydał mu się odpowiednim miejscem na siedzibę nowo tworzonej administracji apostolskiej. Tak wspomina moment objęcia rezydencji: „Dwa czy trzy dni przed uroczystością Chrystusa Króla postanowiłem pojechać do Gorzowa dla objęcia rezydencji. Oczywiście nie miałem żadnych mebli. Za krzesła służyły początkowo parapety okienne.” W całkowicie pustym domu (właściwie był tam jeden stół i jedno krzesło) ks. Nowicki zrobił sobie sypialnię na piętrze i tam urzędował. Pustki w krótkim czasie się zapełniły dzięki entuzjazmowi ludzi, którzy znosili co ładniejsze meble z całego miasta.

27 października 1945 r. w rezydencji nastąpiło otwarcie siedziby Kurii Biskupiej. Było to na dzień przed uroczystością Chrystusa Króla i ingresem ks. Nowickiego do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie, czyli późniejszej katedry. Już w numerze 2. urzędowego pisma „Zarządzenia Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej” na str. 6 można było przeczytać, że administrator mieszka przy ul. 30 Stycznia 1 w Gorzowie, tam też mieści się Kuria Biskupia. Krótko później administracja apostolska pozyskała też przylegającą willę przy ul. 30 Stycznia 1a, gdzie na parterze zostało urządzone biuro kurialne. Z czasek kuria rozrastała się i brakowało tam już miejsca. 1 maja 1946 nastąpiło przeniesienie siedziby kurii na ul. Łokietka 17, a 15 października 1947 r. do ostatecznej siedziby na ul. Drzymały 36.

30 października 1950 r. rozpoczął pracę Sąd Duchowny administracji apostolskiej, który w początkowej fazie mieścił się również w budynku przy ul. 30 Stycznia 1 w Gorzowie.

Dom sługi Bożego

W gorzowskiej rezydencji po ks. Edmundzie Nowickim mieszkali kolejni administratorzy apostolscy: ks. Tadeusz Załuczkowski, ks. Zygmunt Szelążek, bp Teodor Bensch. Najdłużej jednak budynek przy ul. 30 Stycznia był domem bpa Wilhelma Pluty i przede wszystkim jako jego dom rezydencja biskupia w Gorzowie pozostaje w pamięci mieszkańców miasta i całej diecezji.

Ks. Wilhelm Pluta przyjechał do Gorzowa, do swojej rezydencji z Katowic-Załęża wcześnie rano 6 września 1958 r. Już 7 września, pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, odbyła się jego konsekracja biskupia.

Okres rządów bpa Pluty pod wieloma względami był kluczowy dla historii Kościoła na Ziemiach Zachodnich. Swoją głęboką duchowością, gorliwością i zmysłem duszpasterskim bp Wilhelm wywarł ogromny wpływ na rozwój wiary na tych ziemiach.

To w okresie jego rządów miały miejsce wielkie obchody Millenium Chrztu Polski, z uroczystościami głównymi przy katedrze gorzowskiej z udziałem Episkopatu Polski 6 listopada 1966 r.

Był to także czas przekształcenia administracji apostolskiej w diecezje. 28 czerwca 1972 r. papież Paweł VI bullą „Episcoporum Polonia Coetus” ustanowił nowe diecezje na Ziemiach Zachodnich. Dotychczasowa administracja apostolska została podzielona na trzy diecezje: szczecińsko-kamieńską, koszalińsko-kołobrzeską i gorzowską, której stolicą pozostał Gorzów, biskupem bp Wilhelm Pluta, a jego siedzibą dom przy ul. 30 Stycznia 1. Bp Wilhelm mieszkał w nim aż do tragicznej śmierci w wypadku samochodowym na trasie Świebodzin – Krosno Odrzańskie 22 stycznia 1986 r.

Przeniesienie stolicy

W gorzowskiej rezydencji mieszkali też oczywiście biskupi pomocniczy: bp Jerzy Stroba, bp Ignacy Jeż, bp Paweł Socha i później bp Edward Dajczak. Od 1986 r. mieszkał w niej bp Józef Michalik, kolejny biskup diecezjalny.

To w okresie rządów bpa Michalika Ojciec Święty Jan Paweł II bullą „Coetus Poloniae Populus” 25 marca 1992 r. zatwierdził nowy podział administracyjny diecezji polskich. Diecezja gorzowska otrzymała wówczas nazwę zielonogórsko-gorzowska, a siedziba diecezji została przeniesiona do Zielonej Góry.

Konsekwencją bulli papieskiej była wielka przeprowadzka. 23 grudnia 1992 r. nastąpiło przeniesienie rezydencji z budynku przy ul. 30 Stycznia w Gorzowie, do budynku przy ul. Kilińskiego 3 w Zielonej Górze. 15 lutego 2003 do Zielonej Góry przeniosła się także Kuria Biskupia.

Wtedy do nieco opustoszałego budynku przy ul. 30 Stycznia przeniósł się z ul. Koniawskiej Sąd Kościelny. Z czasem zamieszkał tam też bp pomocniczy Edward Dajczak. Dom ten nadal pełnił funkcję rezydencji pomocniczej, jako że Gorzów wciąż był miejscem kluczowych dla życia diecezji wydarzeń. Szczególnym momentem z pewnością były uroczystości jubileuszu 50-lecia administracji apostolskiej w Gorzowie 20 sierpnia 1995 r. Wtedy gorzowska rezydencja gościła wielu biskupów, z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele.

2 czerwca 1997 r. dom przy ul. 30 Stycznia, podczas swojej pielgrzymki w Gorzowie, odwiedził papież Jan Paweł II. Któryż inny dom w diecezji może się poszczycić tym, że był w nim Ojciec Święty?

Mijały lata, stary dom coraz bardziej domagał się gruntownego, bardzo kosztownego remontu. Wreszcie w 2007 r. mieszkający tam przez cały czas bp Edward Dajczak wyprowadził do na plebanię katedralną na ul. Obotrycką 10, Sąd Kościelny przeniósł się do budynków w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie na ul. Żeromskiego 22. Budynek na ul. 30 Stycznia 1 pozostał pusty i opuszczony. Rozważane było jego wydzierżawienie lub sprzedaż. Odbyły się już wstępne rozmowy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gorzowie Wlkp., która była też gotowa do upamiętnienia w jakiś sposób w budynku postaci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Po rozważeniu sprawy, bp Stefan Regmunt postanowił, że diecezja nie będzie pozbywać się gorzowskiej rezydencji. Co prawda z ekonomicznego punktu widzenia remont konieczny do uratowania obiektu to ogromne wyzwanie.

Po remoncie w rezydencji mieści się Instytut im. Biskupa Wilhelma Pluty, zaś obecnie miejsce to stanie się alumnatem Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Budynek przy ul. 30 Stycznia, czyli historyczna rezydencja biskupów gorzowskich w Gorzowie w perspektywie historycznej i duchowej jest cennym skarbem dla całej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: #Stop dewiacji - pikieta Fundacji Życie i Rodzina

2020-08-08 20:46

[ TEMATY ]

LGBT

Fundacja Życie i Rodzina

zycierodzina.pl

Pikietę #StopDewiacji zorganizowała dziś Fundacja Życie i Rodzina na Rynku w Krakowie. Była to odpowiedź na piątkowe zamieszki w Warszawie. Pikieta cieszyła się dużym zainteresowaniem obecnych w Krakowie turystów.

Na warszawskich ulicach doszło w piątek do ataków na funkcjonariuszy policji, którzy z nakazu prokuratora mieli doprowadzić do aresztu działacza LGBT (podającego się za kobietę). Mężczyzna brał udział w niedawnym ataku na furgonetkę antyaborcyjną oraz w profanacji figury Chrystusa przed kościołem Świętego Krzyża.

W odpowiedzi na działania homoaktywistów wolontariusze Fundacji Życie i Rodzina na krakowskim Rynku starali się pokazać praktyczne skutki realizacji postulatów LGBT. Informowali o zagrożeniu dla dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa, co ich zdaniem potwierdzają badania i wyroki sądowe dotyczące przemocy, molestowania i pedofilii jaka ma mieć miejsce właśnie w środowiskach LGBT.

"Homoideologia to nie zabawa. W państwach, gdzie zgodzono się na realizację postulatów LGBT, zalegalizowano związki partnerskie i pozwolono im adoptować dzieci, wielokrotnie kończyło się to tragedią tych dzieci. Nie ma zgody na to, aby w naszej Ojczyźnie homoaktywiści wymuszali na normalnej większości akceptację ich ekscesów i tolerancję dla swoich żądań” - mówiła Kaja Godek.

Sobotnia akcja Fundacji spotkała się z dużym zainteresowaniem zwiedzających Kraków turystów. Spotkaliśmy się z głosami poparcia, niektórzy unosili w górę kciuki, aby pokazać życzliwość dla pikiety - informują organizatorzy pikiety.

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Krzysztof Kasprzak

kontakt@zycierodzina.pl

tel: +48 509 498 597

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję