Reklama

Z Polski

Liczby biją na alarm

W Polsce coraz mniej małżeństw

Duszpasterze biją na alarm: systematycznie spada liczba małżeństw. W 2013 r. zawarto w Polsce najmniej małżeństw od 1945 r., natomiast stale rośnie liczba związków nieformalnych.

Choć odsetek osób żyjących w tzw. wolnych związkach może wydawać się niewielki, bo stanowi 3 proc. społeczeństwa, to jednak do wyobraźni przemawia fakt, że ich liczba w ciągu ostatnich 10 lat się podwoiła. I że tę formę związku wybrało prawie 650 tys. osób (z niecałych 400 tys. w 2002 r.). Wobec tej tendencji Kościół musi opracować nową strategię postępowania – mówiono podczas konferencji „Konkubinat? I co dalej?”, zorganizowanej w Warszawie przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin i Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Jak podkreślił ks. dr Wojciech Sadłoń z ISKK, wzrostowi liczby konkubinatów w ostatniej dekadzie towarzyszył wzrost liczby rozwodów i to aż o 40 proc. – w 2013 r. rozpadło się blisko 65 tys. małżeństw. Statystyki pokazują też inne niepokojące tendencje: niemal połowa osób żyjących w konkubinatach, jak mówił ks. dr Sadłoń, nie przekroczyła 34 lat. Dwie trzecie z nich akceptuje współżycie przed ślubem kościelnym i życie ze sobą „na próbę”.

Reklama

Jak temu zaradzić? Pilnie potrzebne są nowe inicjatywy – zaznaczono w czasie konferencji. Krajowe Duszpasterstwo Rodzin rzuciło hasło: „Keep calm and don’t kocia łapa” i ruszyło z ofensywą, która ma zachęcić młodych do zawierania małżeństw. Chodzi m.in. o inne podejście podczas przygotowań do małżeństwa. Trzeba stawiać na dialog – podkreśla dr Jerzy Grzybowski, współzałożyciel ruchu Spotkania Małżeńskie. Jego zdaniem, trzeba zmienić przekaz i obraz małżeństwa w przedślubnych katechezach. Należałoby odejść od specjalistycznych konferencji, a skupić się na innym przekazie – pokazywać małżeństwo nie jako zniewalające więzy, a otwarcie na łaskę, które ułatwi młodym realizację marzeń o trwałości i szczęściu. Trzeba też pamiętać, że praca z młodymi ludźmi nie powinna kończyć się na zawarciu małżeństwa, lecz trwać dalej. Tak, żeby mieli poczucie, że w Kościele mają oparcie.

(wd)

Kraków

Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza”

Plenerową wystawę „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza” otwarto 27 lutego br. na pl. o. gen. Adama Studzińskiego OP w Krakowie. Ekspozycja jest efektem konkursu fotograficznego, na który nadesłano ponad 500 fotografii. Ich autorami są głównie młodzi ludzie. Wystawa będzie eksponowana w dniach 27 lutego – 14 marca br. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku oraz w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Szacuje się, że w latach 1944-56 w szeregach tzw. drugiej konspiracji uczestniczyło 120-180 tys. osób, przede wszystkim byłych żołnierzy Armii Krajowej, wspieranych przez kolejne tysiące pomagających im Polaków.

Reklama

Wadowice

Replika łodzi z czasów Jezusa w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

Replika łodzi sprzed 2 tys. lat znajdzie się wśród obiektów prezentowanych w ramach nowej ekspozycji Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Otwarcie papieskiego muzeum zaplanowano na 9 kwietnia br. – Fragment łodzi, który znajdzie się na wystawie, ma ponad 3 m długości i będzie jednym z elementów „Strefy Wybór”, poświęconej wyborowi Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską w 1978 r. – poinformowała Maria Budzińska, specjalista ds. marketingu w wadowickim muzeum.

Łódź umieszczona w tym miejscu ma być symbolem łodzi Piotrowej, a także Kościoła katolickiego. Nawiązuje też do słów wypowiedzianych niegdyś przez kard. Stefana Wyszyńskiego: „Piotr miał łódź i Karol ma łódź”.

Cudzysłów

O to tylko idzie, aby zawierzyć Bogu. A zawierzyć trzeba tak bardzo, że gdyby człowiek stanął wobec największych nawet zagrożeń, musi ufać, że Miłość Boża wyprowadzi go z nich.

* * *

Na kolanach musimy krzepić ducha! Ciało niewiele może, duch ożywia. Ciało umiera, materia niszczeje – duch nieśmiertelny zostaje.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Akcja zbierania podpisów w obronie Lasów Państwowych trwa, chociaż inicjatorzy referendum w sprawie Lasów Państwowych i obrotu polską ziemią zebrali już wymaganą liczbę podpisów.

Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia polskich misjonarzy – oświadczyło polskie MSZ po spotkaniu zespołu roboczego ds. sytuacji misjonarzy w RŚA.

Ministerstwo obrony podpisało umowę na dostawę systemu szkolenia pilotów wojskowych. Wybrano włoski samolot M-346 Master. Umowa opiewa na dostawę ośmiu maszyn i osprzętu.

Pod hasłem: „Kochająca matka zawsze trzeźwa” rozpoczął się w niedzielę 2 marca br. 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Bp Tadeusz Bronakowski – delegat Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu przez kobiety staje się coraz większym problemem społecznym.

Izby lekarskie przyjmują rocznie 3 tys. skarg. Karą kończy się jedynie 5-6 proc. przypadków.

Rolnicy protestowali na drogach w kilku województwach. Wyrażali w ten sposób swój sprzeciw wobec nieprawidłowości, do jakich dochodzi przy sprzedaży ziemi. Rolnicy uważają, że ziemia trafia do zagranicznych spółek za pośrednictwem podstawionych osób.

Rzecznik Praw Obywatelskich prawdopodobnie zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o izolacji najgroźniejszych przestępców. Chodzi m.in. o głośną sprawę Mariusza Trynkiewicza.

Polacy niemal nałogowo łykają tabletki przeciwbólowe. Pod tym względem zajmujemy 2. miejsce w UE i 3. na całym świecie. W 2012 r. zażyliśmy ich ponad 2 mld, a w 2013 r. jeszcze więcej.

W Polsce zanotowano 9 przypadków grypy AH1N1, czyli tzw. świńskiej grypy; 7 osób zarażonych tym wirusem trafiło do szpitala.

Do dymisji podało się 4 wojewodów – z województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego i lubelskiego. Oficjalnie z powodów osobistych.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-03-04 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej był rolnikiem

2020-08-07 11:48

[ TEMATY ]

pielgrzymka

krzyż

pokuta

Pielgrzymka 2020

facebook.com/NowinyGliwickie

Pan Mieczysław pochodzi spod Elbląga, ma prawie 70 lat i od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce jak i całej Europie. Najdalej był w Paryżu. Jak sam o sobie mówi: Nawróciłem się. Chcę ludziom przybliżyć Jezusa, chcę im przekazać, żeby strzegli się grzechu, że człowiek, który przesiąknie grzechem jest stracony, ale może się zawsze od niego uwolnić – czytamy w Dzienniku Elbląskim.

Pielgrzym, który wcześniej był rolnikiem chodzi ubrany w pokutną szatę, na barkach niesie drewniany krzyż, a na plecach niewielkich rozmiarów plecak, w którym jak mówi nosi ze sobą swój nocleg. Ma śpiwór, bieliznę, folię przeciwdeszczową. Dużą uwagę przywiązuje do pism ewangelizacyjnych, którymi może pomagać innym.

 — Jezus daje mi znaki. Czasem w drodze dzieją się cuda, to daje mi wiarę w sens tej pielgrzymki — mówi p. Mieczysław w Dzienniku Elbląskim.

Spotyka przyjaciół krzyża, ale są też i jego wrogowie, którzy krzyczą „do tartaku idziesz z tym drzewem?” — I takich trzeba wysłuchać — podsumowuje z uśmiechem pan Mieczysław.

Pan Mieczysław swoje pielgrzymowanie finansuje z własnej emerytury, czasem dostaje od ludzi także drobne datki i wsparcie.

- Moje ciało jest niczym, a ja tylko imieniem - bez Boga nie byłoby mnie, to niesamowite, jak wypełnia moje ciało i pozwala mu żyć – mówi pokutnik.

— Nawróciłem się. Chcę ludziom przybliżyć Jezusa, chcę im przekazać, żeby strzegli się grzechu, że człowiek, który przesiąknie grzechem jest stracony, ale może się zawsze od niego uwolnić.

— Piłem, żyłem w grzechu. Było źle. Wtedy przyszedł do mnie Pan Jezus i zrozumiałem, że tak dalej być nie może. Bóg mnie uzdrowił i poczułem się zobowiązany, by głosić ludziom Jego imię — czytamy w Dzienniku Elbląskim.

Przeczytaj także: 27-latek idzie z krzyżem przez Polskę. Modli się o nawrócenie narodu

- Pana Mieczysława z krzyżem i różańcem w ręku, ubranego niczym ksiądz Robak, zauważyłem na ulicy 31 Stycznia. Szedł od skrzyżowania w stronę starostwa. Zanim zawróciłem i zostawiłem samochód na parkingu zdążył wejść do sklepu spożywczego. Jednak wiedziałem, gdzie jest. Pod sklepem zostawił oparty o ścianę duży drewniany krzyż. – Dzień dobry – powiedziałem, gdy wyszedł z drobnymi zakupami spożywczymi – czytamy na portalu chojnice.com opis jednego ze spotykających go ludzi.

Dokąd zmierza? Kogo spotyka? – Nie wiem dokąd idę, o tym czasami decyduje ułamek chwili, jakaś rozmowa – mówi pan Mieczysław. Uważa, że w życiu nie ma nic bez sensu, że wszystko dzieje się po coś. Ludzie, których niby przypadkiem spotyka i którym pomaga, są mu przeznaczeni. Chociażby jeden z rozmówców, który pomylił wagony i zamiast do 12 przyszedł do 15. I już został, bo wciągnął się w rozmowę z panem Mieczysławem i poczuł ulgę, gdy wydusił z siebie swoje problemy.

Pan Mieczysław w miejscowościach które odwiedza szuka kościołów w których może się pomodlić. Nie narzuca się przechodniom, nie wciska nic na siłę. Czeka aż ktoś sam podejdzie, zacznie rozmowę. Dzieli się swoim świadectwem wiary, przekazuje to, co ma najcenniejsze.

 – Wiele razy poczułem, że to co robię ma sens, bo ludzie nawracali się, wracali do Kościoła po wielu latach rozłąki z Bogiem – wyznaje p. Mieczysław.

Pan Mieczysław spotkał się w ostatnich dniach z Michałem, który w te wakacje przemierza Polskę z 3m. krzyżem na plecach.

facebook.com/PanstwoBoze

Przeczytaj także: 27-latek idący z krzyżem przez całą Polskę dotarł na Giewont!
CZYTAJ DALEJ

Kard. Burke: odmowa udzielenia komunii niektórym katolickim politykom jest dla nich przysługą

2020-08-11 21:08

[ TEMATY ]

Kard. Raymond Burke

BP KEP

Kard. Raymond Burke zwrócił uwagę, że wielu czołowych amerykańskich polityków z Partii Demokratycznej, którzy deklarują, że są katolikami, otwarcie zaprzecza nauce Kościoła w takich kwestiach jak aborcja czy tzw. jednopłciowe małżeństwa. Komentarzy życia politycznego w USA przypominają przed listopadowymi wyborami, że kluczem do sukcesu dla kandydata do prezydenckiego fotela jest przekonanie do siebie większości katolików.

Były metropolita Saint Louis przyznał w rozmowie z FoxNews, że to skandal, iż tak wielu katolików na Kapitolu regularnie wspiera prawodawstwo stojące w sprzeczności z nauczaniem Kościoła. W ten sposób, jak zaznacza, źle reprezentują katolickie wyznanie, przedstawiając je w fałszywym świetle.

Były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej zaznaczył, że prezydenccy kandydaci wyznający kontrowersyjne z katolickiego punktu widzenia poglądy nie powinni otrzymywać komunii świętej, gdyż nie są w jedności z Chrystusem. Zdaniem purpurata, brak zgody na udzielenie im komunii jest w ich największym interesie, gdyż w innym przypadku politycy ci popełniają świętokradztwo. „To nie jest kara. To tak naprawdę przysługa czyniona tym ludziom” – dodał kard. Burke.

W szczególności wskazał na ubiegającego się o Biały Dom Joe Bidena – często podkreślającego swój katolicyzm – który rok temu zmienił zdanie w kwestii poparcia tzw. poprawki Hyde’a, ograniczającej aborcję z kieszeni podatnika. Choć przez wiele lat twierdził, że wiara nie pozwala mu być za aborcją finansowaną przez państwo, teraz powtarza za swymi kolegami partyjnymi, że jest za nieograniczonym zabijaniem dzieci nienarodzonych.

Kardynał wezwał również demokratyczną senator z Kalifornii Kamalę Harris do przeprosin za to, że podczas przesłuchania zarzuciła sędziemu federalnemu Brianowi Buescherowi, iż należy do Rycerzy Kolumba. Zdaniem tej prawniczki pochodzenia hinduskiego i jamajskiego, dyskredytujące dla tej świeckiej organizacji katolików jest to, że składa się tylko z mężczyzn, sprzeciwia się prawu kobiet do aborcji oraz potępia jednopłciowe małżeństwa.

„To jest całkowicie nie do przyjęcia. Bez względu na to, czy jesteś katolikiem czy nie, jako obywatel musisz spojrzeć na tego rodzaju oświadczenie i powiedzieć, że nie jest to osoba, którą chcesz, by była przywódcą twojego kraju” – dodał hierarcha, który przy okazji podkreślił, że choć wielu postrzega go jako wroga papieża Franciszka, jest to bardzo dalekie od prawdy. Przypomniał, że nigdy nie powiedział nic, co byłoby pozbawione szacunku dla Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję