Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Matura, Facebook i strojenie w Poście

Przed maturą do Matki

Do matury niedaleko. Zwyczajem jest, że przed tym ważnym w życiu młodych momentem organizowana jest pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. W tym roku modlitewne czuwanie dla zdających maturę odbędzie się 4 kwietnia. Modlitwa młodych rozpocznie się Apelem Jasnogórskim, o północy zostanie odprawiona Eucharystia, a całość zakończy się o godz. 4.00 w sobotę.

„Na pewno modlić się będziecie w różnych sprawach. Niech jednak nie zabraknie ufnej prośby o łaskę, nie tylko na czas egzaminów maturalnych, ale również w waszych wyborach życiowych. Miejcie odwagę, by skorzystać z Bożych podpowiedzi odnośnie studiów, jak również przeżywania dorosłego życia w kategorii powołania” – napisał do maturzystów biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel w specjalnym zaproszeniu na jasnogórskie czuwanie.

Do młodych tam, gdzie są

Reklama

Przypominamy, że na portalu społecznościowym Facebook działa funpage Światowych Dni Młodzieży dla naszej diecezji. Dotychczas stronę odwiedziło blisko 8 tys. internautów.

– Portale społecznościowe to najbardziej dostępna dla młodych forma kontaktu. Stąd pomysł stworzenia na Facebooku strony, przez którą docierać będą informacje o tym wszystkim, co dziać się będzie w diecezji bielsko-żywieckiej w związku z Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Chcemy, aby młodzież między sobą je rozsyłała, przekazywała dalej – tłumaczy ks. Andrzej Wołpiuk, zaangażowany w organizację przygotowań do wielkiego spotkania młodych w Krakowie. Kapłan tłumaczy jednocześnie, że jest to forma odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, który zachęca, by wychodzić do młodych tam, gdzie oni są. – A najczęściej są aktywni w przestrzeni wirtualnej – dodaje ks. Andrzej Wołpiuk, który znalazł się w gronie konsultorów 37-osobowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Odświętny Post

Teraz o Żywiecczyźnie. Gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Rajczy włączyli się w akcję „Zrób się na Post”. W każdy piątek wielkopostnego przygotowania do najważniejszych dla chrześcijan świąt Paschy Chrystusa chcą przypomnieć o skuteczności i znaczeniu postu poprzez noszenie odświętnego ubrania.

– Jeśli ktoś cię zapyta dlaczego jesteś taki wystrojony, odważ się na odpowiedź: Bo poszczę – zachęca młodzież ks. Zygmunt Mizia z parafii pw. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, podkreślając, że nie pości się dla samego postu, lecz w intencji jakiejś osoby, którą można wesprzeć własnym postem. Ten zaś jest także pomocą w odrzuceniu zła. Inicjator przedsięwzięcia, ks. Zygmunt Mizia przypomina, że przywdzianie odświętnego stroju w czasie postu ma swoje uzasadnienie w nauczaniu Pana Jezusa, który mówił: „Kiedy pościcie nie bądźcie posępni jak obłudnicy, którzy przybierają wygląd ponury. Ty zaś, kiedy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz”. W poprzednich latach ks. Zygmunt Mizia podobną akcję zainicjował także w szkole w Kętach.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CKE: Maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów

Maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 17,2 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki we wrześniu - poinformował we wtorek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 81,1 proc., a prawo do poprawki ma 12,5 proc.

Spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 62,2 proc., a prawo do poprawki ma 24,9 proc.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym). Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.

W tym roku abiturienci nie musieli przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostały one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki we wrześniu.

Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

8,8 proc. tegorocznych absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu. Wśród absolwentów liceów takie osoby stanowią 6,4 proc., wśród absolwentów techników - 12,9 proc. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ krap/

CZYTAJ DALEJ

13 raperów wspólnie o Jezusie

2020-09-21 09:25

[ TEMATY ]

muzyka

świadectwo

youtube.com/freshmercy

Raperzy, którym bliskie są wartości chrześcijańskie zjednoczyli siły i stworzyli wspólny teledysk, w którym dzielą się swoją wiarą.

W projekcie "Fresh Mercy" wzięli udział raperzy z całej Polski m.in. Arkadio, Poison, Lajt, Cukier, Kolah, czy mniej znani zdolni artyści jak Bastion czy Mikser.

Utwór: Fresh Mercy Posse cut #1

Produkcja: Dan Morell 1,2,3 Cukier 4

Mix i mastering: Cukier

Rap: Emenzino, Bastion, Lajt, Arkadio, Mea, Cukier, Dajak, Chińczyk, Poison, Dan Morell, Kolah, Elmer, Mikser

Produkcja video: Paweł Krzyżoszczak KIP Studio

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: spada liczba osób deklarujących się jako katolicy

2020-09-22 19:54

[ TEMATY ]

Hiszpania

Katolik

Adobe Stock

Wraz z pandemią koronawirusa spada liczba osób deklarujących się w Hiszpanii jako katolicy, wynika ze studium opinii publicznej Ośrodka Badań Statystycznych w Madrycie (CIS). Według najnowszego „Barometru” grono mieszkańców Hiszpanii określających siebie katolikami wynosi już 59,2 proc., czyli najmniej w historii przeprowadzanych w tym kraju badań sondażowych.

Autorzy studium wskazali, że bezprecedensowemu spadkowi liczby katolików w okresie pandemii COVID-19 towarzyszył jednak nieznaczny wzrost osób określających siebie mianem „katolika praktykującego”. Pomiędzy kwietniem a wrześniem 2020 r. ich liczba wzrosła z 19,5 proc. do 20,4 proc.

Ze studium CIS wynika, że odejście od Kościoła miało miejsce w grupie katolików, którzy we wcześniejszym sondażu tej instytucji określali siebie mianem „wierzących, choć niepraktykujących”. O ile w kwietniu ich odsetek wynosił 41,7 proc., to już we wrześniu spadł do 38,8 proc.

- Badanie to dowodzi wyraźnego spadku liczby wiernych na przestrzeni ostatniej dekady, podczas której w 2011 r. organizowane były w Madrycie Światowe Dni Młodzieży. Wówczas za katolików uznawało się aż 73 proc. ankietowanych przez CIS – przypomniał katolicki portal Religion en Libertad, odnotowując, że spadek liczby wiernych na przestrzeni ostatnich 10 lat wynikał m.in. z faktu, że „znaczna część katolików z powodu zaawansowanego wieku zmarła w ostatnich latach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję