Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 2/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja toruńska w TV Polonia

TV Polonia przeprowadzi transmisje z Mszy św. w kościołach diecezji toruńskiej w następujących terminach: 12 stycznia z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu, 19 stycznia z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie, 26 stycznia z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie, 9 lutego z kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Toruniu. Wszystkie transmisje w programie TV o godz. 13.00.

Dekanat Brodnica

Wspomnienie św. Huberta 3 listopada ub.r. w parafii Matki Bożej Fatimskiej odprawiona została Msza św., podczas której myśliwi i leśnicy uczcili swojego patrona - św. Huberta. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Suski. Ks. Gabriel Baronowski, kapelan myśliwych regionu brodnickiego, powitał zebranych - władze samorządowe, przedstawicieli wojska i policji oraz księży celebransów. Służbę liturgiczną pełnili myśliwi i leśnicy. W darach ofiarnych niesiono: chleb i wino, bażanta, zająca, dzika, sarnę, wyroby z dziczyzny i ofiary pieniężne. Ponadto przekazane zostaną meble, jako wyposażenie Caritas, wyżywienie (jeden tucznik w miesiącu), 150 kg jabłek i pieczywo (dostarczane systematycznie). Ofiary te są przejawem otwarcia środowiska myśliwych i leśników na działania duszpasterskie Kościoła, a także na inicjatywy lokalne, mające na celu budowanie głębszych więzi społecznych i świadczenie czynów miłosierdzia.
Podczas uroczystości śpiewał chór parafialny "Capella Fatima". Tegoroczne wspomnienie św. Huberta przypadło na niedzielę, toteż kościół był wypełniony po brzegi. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Huberta odbyło się ślubowanie adeptów wstępujących do kół łowieckich. Przysięga kończyła się słowami: "Tak mi dopomóż, św. Hubercie".
Ewelina Weber

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dekanat Chełmno

"Błękitne rozwińmy sztandary..."

9 grudnia ub.r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w 55. rocznicę złożenia ślubowania, spotkała się grupa członków Sodalicji Mariańskiej, związanych z tą organizacją od chwili jej powstania. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji zebranych, którą odprawił rektor i proboszcz parafii św. Józefa Ojców Pallotynów w Chełmnie - ks. Marek Borowski. W czasie Eucharystii odnowiono ślubowanie, a w modlitwach za zmarłych wymieniono księży moderatorów oraz zmarłych w ostatnich latach członków naszej Sodalicji. Uroczystości towarzyszył nasz sztandar, poświęcony 16 października 1949 r.
Po nabożeństwie odbyło się spotkanie w klubowej kawiarence parafialnej, gdzie wspominano dawne lata: wycieczki, spotkania i występy amatorskiego teatru, rekolekcje, adoracje oraz pielgrzymki na Jasną Górę.
Pragnę serdecznie podziękować ks. Markowi Borowskiemu za celebrowanie Mszy św. oraz Aleksandrze Hoppe i Barbarze Karnowskiej za zorganizowanie spotkania. Cześć Maryi!
Stanisław Burandt

Reklama

Dekanaty grudziądzkie

Sukces w Pradze

Grudziądzki chór "Echo" był jednym z sześciu, które reprezentowały nasz kraj na XII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Kolęd w Pradze. Łącznie wystąpiło tam ponad 3 tys. osób z 68 chórów, pochodzących nawet z bardzo odległych miejsc, m.in. z Singapuru i Południowej Afryki. Z polskich chórów pierwsze miejsce w kategorii chórów dużych zajął słynny Chór Mariański z Krakowa; w kategorii chórów średnich grudziądzkie "Echo" uzyskało trzecią lokatę. Najstarszy grudziądzki chór, występujący pod dyrekcją Jerzego Cieślaka, zaprezentował dwie piękne kolędy i trzy pieśni sakralne. Dyplom za wyśpiewanie trzeciego miejsca na tak prestiżowym festiwalu jest największym sukcesem chóru w jego 80-letniej działalności. Grudziądzkim śpiewakom należą się serdeczne gratulacje za ciągły rozwój i reprezentowany poziom artystyczny.
Zenon Zaremba

Odpust w parafii św. Mikołaja

6 grudnia ub.r. w kolegiacie grudziądzkiej uroczyście obchodzono odpust parafialny. Św. Mikołaj jest patronem parafii i Kapituły kolegiackiej grudziądzkiej. Odpust poprzedzono dwudniowymi rekolekcjami adwentowymi, które przeprowadził ks. Dariusz Kunicki. Przed Mszą św. odpustową odbył się obrzęd instalacji nowych księży kanoników: ks. Henryka Rycherta, proboszcza parafii w Kiełpinach, ks. Jerzego Kalinowskiego, proboszcza parafii w Niedźwiedziu, i ks. Zenona Żmijewskiego, proboszcza z parafii w Pokrzydowie.
Sumie odpustowej przewodniczył bp Andrzej Suski. Homilię wygłosił ks. kan. Jan Bednarek, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. Po nabożeństwie procesja eucharystyczna przeszła naokoło zabytkowej świątyni, a uroczystość zakończyła się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, której powierzono wszystkie troski i kłopoty.
Gospodarz parafii kolegiackiej - ks. inf. Tadeusz Nowicki serdecznie podziękował za udział w uroczystościach odpustowych bp. A. Suskiemu, kapłanom i wiernym. Podopieczni sióstr elżbietanek obdarowali dostojnych gości wykonanymi przez siebie drobnymi upominkami.
Zenon Zaremba

Reklama

Dekanat Łasin

Św. Katarzyna - patronka uniwersytetów, uczniów, teologów i dziewic

Zgodnie z przysłowiem: "Święta Katarzyna Adwent rozpoczyna", parafia św. Katarzyny w Łasinie w pierwszą niedzielę Adwentu obchodziła uroczystości odpustowe ku czci swojej patronki. Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej Suski. Ksiądz Biskup podkreślił w homilii, że wszyscy wzrastamy ku świętości, a parafianie łasińscy, krocząc własną drogą do świętości, mają możliwość brać przykład z życia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Potrafiła ona, dzięki sile wiary, już na przełomie III i IV w. śmiało głosić własne przekonania. Obecnie również trzeba prosić Boga w modlitwie o mądrość i odwagę, by móc postępować w zgodzie z sumieniem i przekonaniami.
alj

Dekanaty toruńskie

Toruńska Barbarka

4 grudnia ub. r. w kościele filialnym w lesie na Barbarce odbyła się uroczystość patronalna. Rozpoczęto Mszą św. celebrowaną przez proboszcza z parafii św. Antoniego w Toruniu - ks. Bogdana Górskiego. Ksiądz Proboszcz w homilii przedstawił św. Barbarę, historię jej życia i ukazania się 703 lata temu na obecnej Barbarce. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy braci górniczej w galowych strojach, a także poczet sztandarowy ze Szkoły nr 9. Przybyła młodzież oraz mieszkańcy osiedla Wrzosy i Barbarki. Przedszkolaki z "Flisaczka" złożyły wiązankę kwiatów na ołtarzu w kaplicy św. Barbary. Po Mszy św. zebrani przeszli na wzgórze Zygmunta I Starego, gdzie odbyły się biegi przełajowe. Następnie przy ognisku pieczono kiełbaski i przy akompaniamencie akordeonu śpiewano pieśni patriotyczne.
MP

Reklama

Dekanat Wąbrzeźno

Parafia Płużnica

8 grudnia ub.r. parafianie z Płużnicy przeżywali coroczny odpust ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystą Sumę odprawił ks. kan. Daniel Adamowicz, dyrektor Toruńskiego Centrum Caritas. Podczas Mszy św. modlono się w intencji parafian oraz za zmarłych kapłanów dawniej pracujących w Płużnicy. Ks. Adamowicz w homilii przedstawił Maryję jako tę, która bezgranicznie zaufała Bogu i wiernie wypełniała Jego wolę. Wspomniał również o Toruńskim Centrum Caritas, które służy ludziom biednym, chorym, bezdomnych.
Ks. Dariusz Żurański

Wkrótce

W Szkole Miłosierdzia Bożego

Wydział Teologiczny UMK zaprasza na wykład otwarty z cyklu "W Szkole Miłosierdzia Bożego I - Uczynki Miłosierdzia wobec duszy", który zostanie wygłoszony 15 stycznia, o godz. 20.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, plac ks. Stefana W. Frelichowskiego 1. Ks. dr hab. Ireneusz Werbiński, prof. UMK, przedstawi temat: "Dobrze radzić wątpiącym" A teraz radzę wam być dobrej myśli (Dz 27, 22).

Konkurs dla młodzieży

Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu zaprasza młodzież szkół średnich oraz studentów i alumnów do udziału w konkursie pt. "Dar miłości w nauczaniu Jana Pawła II. Mężczyzną i kobietą stworzył ich...", zorganizowanym w 4. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Toruniu. Prace pisemne na jeden z poniżej podanych tematów należy przesłać w terminie do 17 lutego pod adresem: Gimnazjum Akademickie, ul. Szosa Chełmińska 83, 87-100 Toruń, z dołączoną informacją o autorze (imię, nazwisko, nazwa szkoły/uczelni, klasa/rok studiów, wiek, adres). Prace zostaną ocenione w poszczególnych grupach wiekowych przez jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Mariana Grabowskiego (UMK). Najlepsze wypowiedzi ukażą się drukiem w okolicznościowym wydawnictwie; zostaną także zaprezentowane przez autorów na uroczystej konferencji w dniach 6-7 czerwca 2003 r. Oto tematy:
1. Miłość... nie dopuszcza się bezwstydu - skomentuj słowa św. Pawła, korzystając z refleksji K. Wojtyły na temat znaczenia ludzkiego wstydu.
2. Sam rdzeń wyboru osoby musi być osobowy, a nie tylko seksualny - jak wyjaśnisz słowa autora Miłości i odpowiedzialności?
3. Jak rozumiesz stwierdzenie Jana Pawła II, że w ludzkiej seksualności istnieje niebezpieczeństwo potraktowania człowieka jako możliwego przedmiotu użycia?
4. Twoja interpretacja dramatu K. Wojtyły Przed sklepem jubilera.
5. Dar miłości... - napisz trzy wiersze inspirowane nauczaniem Jana Pawła II.
tt

Konkurs Kolęd

11 stycznia, o godz. 10.00 w kościele św. Józefa Ojców Redemptorystów w Toruniu odbędzie się II Pomorski Konkurs Kolęd, w którym weźmie udział 11 chórów z całej Polski. Patronat medialny nad konkursem sprawuje redakcja Niedzieli.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majówka z kleszczami? Chroń siebie i bliskich przed kleszczowym zapaleniem mózgu

2024-04-25 10:17

[ TEMATY ]

majówka

natura

kleszcze

Adobe.Stock

Zbliża się majówka, czas, który wielu z nas planuje spędzić na świeżym powietrzu, korzystając z piękna natury i wspólnego czasu z bliskimi. Jednak wraz z nadejściem wiosny przypominamy sobie o niebezpieczeństwie związanym z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Dlatego ważne jest, abyśmy nie zapomnieli o odpowiednich zabezpieczeniach, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

Zwiększające się zagrożenie

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję