Reklama

Polska

Młodych spoko… spotkanie

Już po raz kolejny w całej Polsce, jak również na całym świecie odbędą się światowe diecezjalne spotkania młodych ze swoimi biskupami. Spotkania te nawiązują do Światowych Dni Młodzieży, które z inicjatywy Jana Pawła II odbywają się od 1985 r. co dwa, trzy lata w różnych miejscach świata. Najbliższe odbędą się w 2016 r. w Krakowie. Będą przebiegały pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Natomiast tegoroczne spotkanie młodych diecezji świdnickiej odbywa się pod hasłem zaczerpniętym również z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ubodzy w duchu” (Mt 5,3). Dlaczego tak wielką wagę Kościół przywiązuje do duszpasterstwa młodych? Choć odpowiedź wydaje się być oczywista, bo przecież młodzi to przyszłość, spróbujmy jednak przyjrzeć się temu wydarzeniu troszkę głębiej, pytając o tę inicjatywę duszpasterzy i samą młodzież.

W pochodzie wiary

Jesteśmy w drodze jako ludzie i pokolenia. Jedni odchodzą, drudzy przychodzą.

– Ciągle potrzeba, aby w tym pochodzie wiary odkrywać obecność Boga – dzieli się ks. Krzysztof Ora z Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Potrzebni więc są ludzie, którzy będą nieśli dalej to orędzie Ewangelii. Młodzi ludzie, którzy doświadczą Bożej obecności, są tymi, którzy w swoim środowisku dają świadectwo – podkreśla ks. Ora. – Spotkanie Młodych to coroczna inicjatywa, ale tegoroczna jest szczególna, rozpoczyna bowiem trzyletnie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, jakie się odbędą w 2016 r. w Krakowie – zauważa ks. Krzysztof. – Jest więc to też taka próba sił, mobilizacja, będziemy gospodarzami, potrzebujemy więc struktur, czyli ludzi, którzy przyjmą, ugoszczą młodych z całego świata. Tegoroczne hasło – „Ubodzy w duchu” – jest zaczerpnięte z tego tryptyku zaproponowanego przez Komisję Watykańską jako przygotowanie do Światowych Dni Młodych w Krakowie. W centrum więc spotkania będzie Słowo Boże – wyjaśnia duszpasterz. – Zapraszam młodzież do Świdnicy, o szczegóły można pytać katechetów, księży w parafiach – zachęca kapłan.

Reklama

Nieodrobiona lekcja

Piszący te słowa, doskonale pamięta hasło czwartej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny w 1991 r. „Bogu dziękujcie ducha nie gaście!”. W specjalnym telegramie poprzedzającym pielgrzymkę Papież napisał m.in. takie słowa: „Na obecnym etapie nieodzowna jest (…) taka wielka ogólnospołeczna modlitwa, abyśmy umieli czynić dobry użytek z wolności i stopniowo odbudowali całe polskie życie w nowych warunkach, przezwyciężając kryzysy społeczno-ekonomiczne, ale także kryzysy moralne”. Natomiast już po pielgrzymce podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież powiedział: „Idąc za hasłem «Ducha nie gaście», skoncentrowałem moje nauczanie w Polsce na gruncie Dekalogu oraz ewangelicznego przykazania miłości. Wydaje się, że jest to droga najwłaściwsza do odbudowy samych założeń, na których życie ludzi i narodu związanego od 1000 lat z chrześcijaństwem, może się nadal budować w sposób prawidłowy”. Dobrze wiemy, że w 1991 r. pielgrzymka miała dwie odsłony, czerwcową i sierpniową. Wtedy bez mała 2 miliony młodych ludzi wzięło udział w Światowym Dniu Młodzieży. Dzisiaj, kiedy stoimy w przededniu kanonizacji Jana Pawła II, warto sięgnąć do jego przesłania miłości opartej na Dekalogu. Hymnem sierpniowego spotkania była radosna pieśń „Abba Ojcze”. Gestem wspierającym te słowa były złączone i uniesione miliony rąk młodych ludzi z całego świata. Piękny, wymowny gest solidarności, miłości i jedności. Potrzeba, aby takie gesty niosły to orędzie Bożej obecności w życiu człowieka i narodów także i dziś, kiedy świat jest tak podzielony i niespokojny. Ważne, aby młodzi ludzie podjęli wyzwanie, jakie przed ponad dwudziestu laty postawił Jan Paweł II – Dekalog – jako plan życia dla każdego z osobna i całego społeczeństwa. Ta lekcja jest wciąż nieodrobiona.

Niechciana katecheza

W trzecim dniu wspomnianej pielgrzymki dramatycznie przebiegła Msza św. na lotnisku w podkieleckim Masłowie, gdzie Ojciec Święty skierował do słuchających ostre słowa, podnosząc głos: „Chciałbym tu zapytać tych wszystkich, którzy za tę moralność małżeńską, rodzinną mają odpowiedzialność, tych wszystkich: czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na dalsze zniszczenie. Nie można tutaj mówić o wolności człowieka, bo to jest wolność, która zniewala. (…) Może dlatego mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!”. Wtedy nad zebranymi rozszalała się burza z piorunami, momentami zagłuszając papieskie słowa. W niektórych sektorach doszło nawet do objawów paniki, telewizja na krótko przerwała transmisję. „Widocznie ten wicher i ten deszcz był nam wszystkim potrzebny” – skomentował Jan Paweł II. Biskup Józef Zawitkowski nazwał nauczanie Papieża podczas czwartej pielgrzymki „Niechcianą katechezą”. Pisał: „Jak ten Papież widział daleko! Jak On wszystko widział, co nas spotka. Gdyby parlamenty, sejmiki i zebrania przypomniały sobie i narodom Dziesięć Bożych Słów, odmieniłoby się oblicze Ziemi i ludzkość byłaby serdeczna, a tak poszliśmy do Europy bezmyślnym stadem, wlokąc z sobą miłość i zdradę… zdeptaną dumę i honor i wiarę. Wstańcie, chodźmy stąd! Zachowajcie pamięć i tożsamość. Przyjdzie nowych ludzi plemię, co będą wiosną Kościoła i stróżami poranka”.

Nowych ludzi plemię

Papież Franciszek w orędziu na tegoroczne spotkanie młodych w diecezjach napisał takie słowa: „Drodzy młodzi, Jezus stawia przed nami wyzwanie, abyśmy odpowiedzieli na Jego propozycję życia, abyśmy postanowili, jaką drogą chcemy iść, żeby osiągnąć prawdziwą radość. Jest to wielkie wyzwanie wiary. Jezus nie bał się zapytać swoich uczniów, czy chcą rzeczywiście pójść za Nim, czy też raczej wolą odejść i pójść innymi drogami (por. J 6,67). A Szymon zwany Piotrem miał odwagę powiedzieć: «Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego» (J 6,68). Jeśli i wy będziecie umieli powiedzieć Jezusowi «tak», to wasze młode życie wypełni się znaczeniem i w ten sposób będzie owocne”.

Reklama

– Będzie moc! – odpowiada Przemek krótko i treściwie, na pytanie, czy ma zamiar wziąć udział w spotkaniu młodych.

– Przyjedziemy! – chóralnie odpowiada grupka młodzieży z liceum w Wałbrzychu.

– Nie muszę jakoś specjalnie namawiać do udziału w spotkaniu – opowiada jedna z katechetek z Wałbrzycha. – Młodzież, która systematycznie uczęszcza na katechezę, chętnie się angażuje w takie spotkania.

– Cieszę się na takie spotkania, można spotkać innych młodych ludzi – dzieli się Justyna.

– Dlaczego mamy się wstydzić swoich przekonań i wiary? – pyta Krzysztof. – Byłem w ubiegłym roku i planuję również w tym, to cenne spotkania, przypadają w Wielkim Poście, bardzo mi to odpowiada – podkreśla.

– Zachęcam moje dorastające dzieci do udziału, sam też biorę w nich udział – uśmiecha się Paweł, ojciec trzech synów. – Pamiętam spotkanie w 1991 r. w Częstochowie, opowiadałem im o tym, z ciekawością słuchali. Myślę, że najlepszą zachętą jest przykład.

– Będzie miło – radośnie mówi Jacek z gimnazjum. – Śpiew, modlitwa, Słowo Boże, czemu nie? Ja się na to piszę.

Spotkanie już w najbliższą sobotę 12 kwietnia. Biskup Świdnicki zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy i rozważania Słowa Bożego. Początek o godz. 10.

Zaplanuj, zachęć innych i przyjdź koniecznie!

* * *

Program spotkania:

Hala Zawiszów

godz. 9.30 – recepcja

godz. 10-12
zawiązanie wspólnoty
konferencja: „Dusza uBoga czyta Słowo Boga” – ks. Mariusz Rosik (Wrocław)
pantomima
świadectwa
wspólne uwielbienie – animuje diakonia „Effatha” i chór „NaNaNa”
posiłek
praktyczny prezent „niespodzianka” dla każdego

godz. 12-13.30 – uliczna Droga Krzyżowa do katedry świdnickiejKatedra

godz. 13.30 – adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi

godz. 14 – Eucharystia – przewodniczy bp Ignacy Dec

ok. godz. 15 – zakończenie spotkania

Miejsce spotkania: Hala Zawiszów – Świdnica, ul. Galla Anonima 1a

Wpisowe: 2 zł od uczestnika (wpłata w recepcji)Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenia grup do 9 kwietnia br. do Wydziału Duszpasterskiego: duszpasterstwo@diecezja.swidncia.pl lub tel. 748-564-413 bądź 609-830-588

Koordynatorzy spotkania: rejon świdnicki (ks. P. Pojasek, ks. P. Wróblewski, ks. S. Bardas, ks. J. Górski), diecezjalny duszpasterz młodzieży – ks. D. Wargacki

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pracoholizm grozi młodym

2020-08-10 07:28

[ TEMATY ]

młodzi

Adobe.Stock

Ambitni ludzie częściej popadają w uzależnienie od pracy. Jego ryzyko zwiększa stres, o który teraz łatwo w związku z pandemią, zdalną pracą i obawami przed utratą zatrudnienia - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Dziennik przytacza ocenę psycholog Małgorzaty Czarneckiej, która wskazuje, że pracoholizm ma podłoże w skłonności do perfekcjonizmu. "Jeśli ktoś już wcześniej miał skłonności do perfekcjonizmu, a dodatkowo wykonywane zadania obniżały jego poziom lęku, poprawiały poczucie własnej wartości czy samoocenę, to przejście na home office mogło stać się akceleratorem pracoholizmu" – wyjaśnia.

Z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że ten proces może przyśpieszać też lęk przed utratą pracy, co staje się problemem zwłaszcza młodych. "Wielu z nich to samozatrudnieni, a to właśnie ci, którzy sami określają swoje godziny pracy, częściej popadają w pracoholizm" - czytamy.

"W sondażu portalu Gumtree. pl i agencji Randstad dwie trzecie Polaków pracujących w domu stwierdziło, że przekraczają standardowy czas pracy, a siedmiu na dziesięciu twierdzi, że szefowie kontaktują się z nimi po godzinach" - podkreśliła gazeta. (PAP)

skib/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Szef UdSKiOR nawiedzi grób bohaterskiego ks. Ignacego Skorupki

2020-08-12 18:07

[ TEMATY ]

pamięć

grób

Ks. Ignacy Skorupka

wikipedia.pl

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk 13 sierpnia nawiedzi grób bohatera wojny polsko-bolszewickiej ks. Ignacego Skorupki w przededniu 100. rocznicy śmierci kapłana. Złoży także kwiaty na grobie gen. Kazimierza Sosnkowskiego, ministra spraw wojskowych podczas Bitwy Warszawskiej.

W czwartek 13 sierpnia Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odda hołd dwóm wielkim Polakom, nieodłącznie związanym z Bitwą Warszawską 1920 roku – ks. Ignacemu Skorupce, w przededniu 100. rocznicy bohaterskiej śmierci Kapłana, oraz gen. broni Kazimierzowi Sosnkowskiemu, ówczesnemu ministrowi spraw wojskowych. W tym dniu wspomnimy również o krajach, które wsparły Polskę w walce z bolszewicką Rosją podczas wernisażu wystawy „Polska 1920 – Przyjaciele”.

O godz. 11.00 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złoży wieniec na grobie ks. mjr. Ignacego Jana Skorupki, w przededniu 100. rocznicy Jego bohaterskiej śmierci. Kapelan I batalionu 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej, który zginął od kul bolszewickich w czasie walk pod Ossowem 14 sierpnia 1920 roku, stał się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej, uwiecznionym m.in. na obrazie Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”. W komunikacie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wydanym dwa dni po śmierci kapłana, napisano, iż „w stule z krzyżem w ręku przodował atakującym oddziałom”. Tym samym ks. Ignacy Skorupka stał się również symbolem poświęcenia kapelanów kierowanych do oddziałów walczących z bolszewikami, by podnosić morale polskich żołnierzy.

O godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk złoży wieniec na grobie gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, który w kluczowych dniach wojny polsko-bolszewickiej w sierpniu 1920 roku, był ministrem spraw wojskowych i członkiem Rady Obrony Państwa. W obydwu miejscach pamięci narodowej podczas ceremonii składania kwiatów wojskową asystę honorową zapewni Dowództwo Garnizonu Warszawa.

O godz. 13.00 w Galerii Plenerowej przy Krakowskim Przedmieściu 64 odbędzie się wernisaż wystawy przygotowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową „Polska 1920 – Przyjaciele”, traktującej o różnych formach wsparcia udzielanego Polsce z zagranicy podczas wojny polsko-bolszewickiej. Program uroczystości przewiduje m.in. otwarcie ekspozycji, przemówienia okolicznościowe (w tym min. Jana Józefa Kasprzyka) oraz ceremonię uhonorowania medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” osób zasłużonych w kultywowaniu pamięci o polskiej drodze do Niepodległości.

Prekursorska wystawa przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, przedstawia m.in. pomoc humanitarną i materiałową USA, Francuską Misję Wojskową i wsparcie materiałowe Francji; pomoc Węgier (m.in. amunicja, która dotarła do Polski przed Bitwą Warszawską); współpracę wojskową polsko-łotewską (ochrona północno-wschodniej granicy) oraz polsko-ukraińską w tworzeniu niepodległej Ukrainy, a także udział amerykańskich pilotów-ochotników.

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie, mapy, schematy, grafiki i plakaty pochodzące ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Ekspozycja prezentowana będzie w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu do 12 września.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wyapdek w Tatrach- zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję