Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup Marek Mendyk wśród więźniów

Wielki Poniedziałek w diecezji legnickiej jest dniem odwiedzin biskupich w Zakładzie Karnym w Zarębie k. Lubania. W bieżącym roku z posługą pasterską przybył do więźniów legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk

Niedziela legnicka 17/2014, str. 8

[ TEMATY ]

więzienie

KS. PIOTR NOWOSIELSKI

Wizyta tradycyjnie już zaczęła się od spotkania z dyrekcją i pracownikami Zakładu Karnego. Jest to zawsze okazja do przedstawienia zmian, które dokonały się w ostatnim okresie, opowiedzenia o podejmowanych sposobach resocjalizacji więźniów czy też aktualnych sukcesach i problemach.

Obecnie w Zakładzie Karnym Zaręba jest osadzonych 420 więźniów. To mniej niż w ubiegłych latach, lecz zmniejszenie liczby osób spowodowane jest nie spadkiem przestępczości czy amnestii, lecz pracami remontowymi oddziałów. Osadzeni najczęściej pochodzą z województw: dolnośląskiego, lubuskiego i śląskiego. Odbywają kary za wszystkie przestępstwa Kodeksu Karnego. Najmłodszy osadzony ma 21 lat, a w grupie najstarszych jest dwóch 67-latków. Największą grupę stanowią osadzeni w wieku 35-40 lat.

– Dzisiejsza wizyta jest jubileuszową, bo już po raz dwudziesty Ksiądz Biskup odwiedza zakład w Zarębie – mówił o tej wizycie oficer prasowy mjr Ryszard Leszczyński. – Wielki Tydzień po Niedzieli Palmowej przypomina nam o odrodzeniu życia. Osadzeni, którzy tu pokutują za popełnione czyny, bo popełnili kiedyś czyny karalne, nie czują się przez to osobami zapomnianymi, a wizyta Księdza Biskupa przybliża ich do świata ludzi żyjących na wolności.

Reklama

Kolejnym punktem odwiedzin Zakładu Karnego było spotkanie bp. Marka Mendyka z chorymi na oddziale szpitalnym, a następnie z więźniami w kaplicy więziennej. Przed Mszą św. przedstawiciele więźniów zadedykowali Biskupowi i towarzyszącym wizycie osobom 3 wiersze autorstwa Jana Pawła II. Wizytę kończyła Msza św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania 10 więźniom, których przygotował do przyjęcia tego sakramentu kapelan ks. kan. Piotr Chorążyczewski. Jako podziękowanie osadzeni przekazali obraz Jana Pawła II namalowany przez jednego z więźniów.

Podsumowując wizytę bp Marek Mendyk, powiedział: – Tegoroczna wizyta w Zakładzie Karnym zbiega ze szczególnym czasem dla nas Polaków. Bowiem za 2 tygodnie będziemy się już cieszyć wstawiennictwem u Boga Jana Pawła II jako świętego. Przybywając tutaj, przypomina mi się spotkanie Jana Pawła II z zamachowcem na jego życie. Papież przybył do niego z gestem przebaczenia, miłości, ale też i serdecznej więzi, żeby pokazać, że miłość jest większa niż akty agresji, nienawiść, złość, którą człowiek czasem w sobie nosi. Przychodzę do tego miejsca, aby nieść słowo pociechy, nadziei. Byłem zbudowany tym, jak podczas rozmowy z więźniami wracają oni myślami do swoich rodzin. Chcieliby być z nimi w czasie świąt, ale na razie nie mogą. Życzę im wtedy i modlę się szczerze, aby nie tracili dobrego ducha, by ten czas był dla nich czasem oczyszczenia, czasem takiego swoistego Zmartwychwstania – powstania z grzechu, do bliskiego życia z Bogiem. Staram się o tym mówić, o tym przekonywać. Wierzę, że jest więcej dobra w człowieku. Nawet, jeśli na pewnym etapie ich życia, pojawiło się zło, grzech, to pozostają w ich wnętrzach obszary dobra, które trzeba na nowo odkryć i zagospodarować. Dlatego te spotkania mają sens – mówił o tym spotkaniu Biskup Mendyk.

Dodajmy, że Zakład Karny w Zarębie jest jedynym na terenie diecezji legnickiej. Wizyty biskupów w tym miejscu zostały zainaugurowane przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka w 1994 r., a więc już 2 lata po utworzeniu diecezji legnickiej.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służba Więzienna planuje przywrócić widzenia osadzonych z najbliższymi

Nie później niż do 1 sierpnia 2020 roku planowane jest przywrócenie widzeń osadzonych z najbliższymi. W trosce o zdrowie funkcjonariuszy, osadzonych i ich rodzin widzenia realizowane będą z zachowaniem reżimu sanitarnego – poinformowała w czwartek rzeczniczka Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

Jak przekazała ppłk Elżbieta Krakowska decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, nie później niż do 1 sierpnia 2020 roku planowane jest przywrócenie widzeń osadzonych z najbliższymi.

"W trosce o zdrowie funkcjonariuszy, osadzonych i ich rodzin widzenia realizowane będą z zachowaniem reżimu sanitarnego" – podała Krakowska.

Rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej informowała wcześniej, że od 19 marca wstrzymane są odwiedziny we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych, kontakt osadzonych - również z rodziną - odbywa się wyłącznie wirtualnie.

"Przed epidemią osadzeni mogli spotkać się z rodziną lub najbliższymi zazwyczaj kilka razy z miesiącu. Widzenie odbywało się przy oddzielnym stoliku. Teraz skazany widzi najbliższych na monitorze komputera" - mówiła w rozmowie z PAP rzecznik prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

Jak zaznaczała, aby umożliwić jak największej liczbie więźniów wirtualne widzenia, Służba Więzienna zwiększyła przepustowość łączy internetowych. (PAP)

Autorzy: Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj

akuz/ bf/ robs/

CZYTAJ DALEJ

Białoruś/ Cichanouska: sama podjęłam decyzję o wyjeździe z kraju

2020-08-11 11:38

[ TEMATY ]

Białoruś

Adobe Stock

Sama podjęłam decyzję o wyjeździe z kraju - mówi kandydatka w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska na nagraniu opublikowanym we wtorek na YouTube. Nie daj Boże, by ktoś stanął przed takim wyborem, przed jakim stanęłam ja - dodaje.

Cichanouska przebywa obecnie na Litwie.

"Myślałam, że ta cała kampania bardzo mocno mnie zahartowała i dała mi tyle sił, że wytrzymam wszystko. Ale chyba jednak pozostałam tą słabą kobietą, jaką byłam na początku. Podjęłam bardzo trudną dla siebie decyzję. Podjęłam ją całkowicie samodzielnie, ani przyjaciele, bliscy, sztab, ani (mąż - PAP) Siarhiej w żaden sposób nie mogli na nią wpłynąć" - powiedziała Cichanouska.

"Wiem, że wielu mnie zrozumie, wielu potępi, wielu znienawidzi, ale nie daj Boże, żeby ktoś stanął przed takim wyborem, przed jakim stanęłam ja" - dodaje. "Proszę, uważajcie na siebie, ani jedno życie nie jest warte tego, co teraz się dzieje" - kontynuuje wyraźnie zaniepokojona kandydatka.

"Dzieci są najważniejsze w naszym życiu" - kończy wypowiedź Cichanouska.

Nagranie zatytułowano "Wyjechałam do dzieci" i zostało opublikowane na kanale Strana dla Żyzni.

Wcześniej we wtorek przedstawicielka kandydatki w wyborach prezydenckich Wolha Kawalkowa powiedziała agencji Reutera, że Cichanouska została wywieziona z Białorusi przez białoruskie władze. "Została wywieziona z kraju przez władze. Nie miała wyboru. Pięć minut przed wizytą omawialiśmy nasze plany na przyszłość i z pewnością nie miała zamiaru opuszczać kraju" - przekazała Kawalkowa.

Z kolei niezależny portal białoruski Tut.by podał w serwisie Telegram, że wyjazd pozwolił na uwolnienie szefowej sztabu Cichanouskiej Maryi Maroz. "Ważne, że jest wolna i żyje. Wyjechały razem z Maryją Maroz. Jednak zakładnikami jest część zespołu Swiatłany" - oznajmiła Kawalkowa, cytowana przez Tut.by. O zatrzymaniu Maroz wraz z innymi współpracownikami sztab poinformował w niedzielę.

Białoruski komitet graniczny potwierdził na swoim kanale w komunikatorze Telegram, że Cichanouska opuściła Białoruś. Przekroczyła granicę z Litwą o godzinie 3.30 11 sierpnia przez przejście graniczne Kotłówka - poinformowano.

Komitet graniczny zaprzeczył, jakoby Cichanouska była przymusowo wywieziona na Litwę - pisze Reuters.

Litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius napisał wcześniej we wtorek na Twitterze, że Cichanouska jest bezpieczna i przebywa na Litwie.

W poniedziałek wieczorem sztab Cichanouskiej oświadczył, że nie wie, gdzie znajduje się kandydatka w niedzielnych wyborach prezydenckich, które według wstępnych wyników wygrał dotychczasowy prezydent Alaksandr Łukaszenka. Jak podała Centralna Komisja Wyborcza (CKW), dostał on 80,23 proc. głosów, a Cichanouska - 10,09 proc. głosów.

Agencja Reutera pisze, że w poniedziałek sztab liderki opozycji nie mógł się do niej dodzwonić kilka godzin po tym, jak opuściła budynek CKW, gdzie spotkała się z jej przedstawicielami. Wcześniej oświadczyła, że to ona zwyciężyła w wyborach, a nie Łukaszenka.

Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ ap/

CZYTAJ DALEJ

MR: już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do rodzin

2020-08-11 21:11

[ TEMATY ]

turystyka

bon turystyczny

Adobe.Stock.pl

Do polskich rodzin trafiło już 560 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek resort rozwoju. Jak dodano, wartość przyznanych bonów to 479 mln zł. Od 1 sierpnia bon można aktywować na platformie PUE ZUS.

"Już ponad pół miliona #bonturystyczny jest w rękach polskich rodzin. To blisko pół miliarda złotych!" - napisał we wtorek na Twitterze resort rozwoju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję