Reklama

Niedziela Sandomierska

Rodzina Szkół imienia Jana Pawła II

Noszenie przez szkoły imienia Jana Pawła II jest zaszczytem i ma doniosłe znaczenie. Zobowiązuje bowiem do ciągłego odkrywania kim był ten wielki Polak. Równocześnie fakt ten domaga się poznawania Jego nauki, a także życia według niej. Szczególnie odnosi się to do procesu wychowania młodych ludzi uczących się w szkołach pod tym Patronatem.

W Polsce myśl o założeniu Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II zrodziła się w Radomiu w 1997 r. Teresa Pracownik, dyrektor szkoły w Ulanowie, wspomina: – 18 maja 2007 r., w rocznicę urodzin Papieża, podczas ogólnopolskiego zjazdu Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II, bp Andrzej Dzięga ustanowił Sandomierską Rodzinę. Została powołana w trosce o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu nauczania Jana Pawła II. Siedzibą Sandomierskiej Rodziny jest Zespół Szkół w Ulanowie. W regulaminie Rodziny czytamy: „Do Sandomierskiej Rodziny Szkół należeć będą wszystkie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe z terenu diecezji”. Została wyłoniona Społeczna Rada Sandomierskiej Rodziny Szkół, w skład której weszli wszyscy dyrektorzy szkół. I to spośród siebie Rada wybrała przedstawicieli koordynujących pracę Rodziny.

Działanie Sandomierskiej Rodziny nie zamykają się tylko we własnym kręgu. Na stronie internetowej czytamy: „Jesteśmy otwarci na współpracę ze szkołami, których patronami są postaci zasłużone dla Narodu i Kościoła, a tym samym wyznaczają kierunek pracy wychowawczej szkoły w duchu wartości chrześcijańskich i patriotycznych”.

Reklama

Na terenie naszej diecezji obecnie w skład Rodziny wchodzą szkoły różnych typów w: Annopolu, Batorzu, Bodzechowie, Chwałowicach, Cyganach, Czajkowie, Gorzycach, Gościeradowie, Groblach, Janowie Lubelskim, Klimontowie, Kobylanach, Kocudzy, Koprzywnicy, Łążku, Mściowie, Nowej Dębie, Nowosielcu, Osieku, Ostrowcu Świętokrzyskim, Piotrowie, Potoczku, Pysznicy, Rakowie, Raniżowie, Rudniku nad Sanem, Rytwianach, Sarnówku Dużym, Skopaniu, Stalowej Woli, Staszowie, Stojeszynie Pierwszym, Ślęzakach, Tarnobrzegu, Turbi, Tuszowie Narodowym, Ulanowie, Wilczej Woli, Woli Rzeczyckiej, Wólce Ratajskiej i Zabrniu Dolnym.

Wśród ciekawostek można przytoczyć fakt, iż Rodzina Szkół posiada własny hymn i to właśnie na wspomnianym wyżej zjeździe w Ulanowie został on zatwierdzony.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz

Niedziela lubelska 49/2017, str. IV

[ TEMATY ]

szkoła

jubileusz

Ewa Kamińska

Inscenizacja nawiązująca do odzyskania niepodległości przez Polskę

Inscenizacja nawiązująca do odzyskania niepodległości przez Polskę

Ćwierć wieku temu 22 grudnia 1992 r. bp Ryszard Karpiński odprawił Mszę św. w intencji nowo powstałego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Lublinie, inaugurując jego działalność. Dokonał wówczas uroczystego otwarcia i poświęcenia placówki oraz pobłogosławił krzyże do sal lekcyjnych. 10 listopada br. bp Ryszard Karpiński ponownie spotkał się ze społecznością szkolną. Mszę św. dziękczynną w kościele pw. św. Antoniego za ćwierć wieku placówki, której od 1996 r. patronują Orlęta Lwowskie, wraz z biskupem celebrowali proboszcz ks. Marek Urban oraz rodak i absolwent ks. Mateusz Wójcik.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję