Reklama

Niedziela Częstochowska

Nadzwyczajna szkoła

Jest w Częstochowie takie miejsce, gdzie sztuka, kultura i piękno idą razem i służą wychowaniu młodego pokolenia. Takim punktem na mapie miasta jest Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego

Szkoła jest beneficjentem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Od grudnia 2009 r. do grudnia 2013 r. została rozbudowana, przebudowana i wyposażona ze środków unijnych (85 proc.) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15 proc.).

Od kwietnia w centrum miasta wyróżnia się nowoczesny kompleks, kryjący w swoim wnętrzu doskonale wyposażone specjalistyczne skomputeryzowane pracownie: rzeźby, jubilerskie, ceramiczne, graficzne, fotograficzne i multimediów, sale lekcyjne wyposażone w nowy, nowoczesny sprzęt i zaudiowizualizowane, bibliotekę ze stanowiskami skomputeryzowanymi do pracy własnej, gabinet psychologa, sale gimnastyczne wraz z siłownią, gabinet pielęgniarki, jadalnię i kuchnię, patio (małe i duże) oraz dwupoziomową salę galeryjną im. Jerzego Dudy-Gracza i aulę ze sceną, garderobami, w pełni zaaudiowizualizowaną i wyposażoną na potrzeby teatru, kina, konferencji itd.

Kształcenie

W komfortowych warunkach kształcenie ogólne towarzyszy artystycznemu i jest prowadzone na kierunkach: ceramika, jubilerstwo i grafika użytkowa – formy wydawnicze, ponadto od tego roku eksperymentalnie szkoła, jako jedyna w Polsce, prowadzi dwa przedmioty – kultura klastyczna oraz drama i muzyka. Zespół Szkół Plastycznych obejmuje dwa typy szkół – Liceum Plastyczne, po ukończeniu gimnazjum, nauka trwa tu 4 lata oraz Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych, po ukończeniu szkoły podstawowej, nauka trwa w niej 6 lat. W jednym i drugim przypadku uczniowie kończą naukę, zdając egzamin dyplomowy i maturę oraz otrzymują dyplom ukończenia z tytułem plastyka o danej specjalności.

– Mamy szczęście, że do naszej szkoły przychodzą uzdolnieni młodzi ludzie, uwrażliwieni na piękno, na człowieka, zwykle dobrzy – mówi Anna Maciejowska, dyrektor szkoły. Uczniów nazywa swoistym kwiatem społeczeństwa polskiego, który należy pielęgnować. Wyrazem takiego dbania są m.in.: wysoki poziom kształcenia, dobre warunki, bezpieczeństwo, indywidualne i partnerskie podejście do ucznia, a także dyscyplina pracy i kultura osobista. W procesie kształcenia przez sztukę absolwenci są dobrze wykształceni zawodowo, ogólnie, humanistycznie i językowo. Wszyscy, także ci, którzy nie kontynuują edukacji w zakresie artystycznym, są dobrze przygotowani na przyszłość, ponieważ przez te lata nabywają umiejętności kreatywnego podejścia do życia, zarówno zawodowego, jak i osobistego.

Reklama

Dorobek

Szkoła już teraz ma powody do dumy i może pochwalić się możliwościami, osiągnięciami i ponad 60-letnim dorobkiem. Kształci bowiem artystycznie i humanistycznie, przygotowuje do matury i egzaminu gimnazjalnego, ma oryginalną ofertę edukacyjną, na uwagę zasługują np.: zajęcia muzealne, teatralne, muzyczne, sportowe, plenery, staże zagraniczne, które uzupełniają rozwój osobowy. Osiągnięcia uczniów w szkołach artystycznych są także osiągnięciami nauczycieli. Wśród wielu takich przykładów można podać np. stypendia na różnych szczeblach miejskim, wojewódzkim i krajowym, m.in.: stypendia Ministra Kultury i Prezesa Rady Ministrów, nagrody w konkursach malarskich, rzeźbiarskich, graficznych oraz historycznych, a prawdziwą perełką są wyniki uczniów z kierunku jubilerstwo w międzynarodowych profesjonalnych jubilerskich targach w Gdańsku.

Na fundamencie dotychczasowych osiągnięć i wysokiej pozycji wśród szkół plastycznych w Polsce Plastyk planuje dalszy rozwój i obiecuje, że nie spocznie na laurach. Dlatego w planach ujęto m.in.: ugruntowanie swojej pozycji, utrzymanie i podnoszenie poziomu kształcenia (86-94 proc. absolwentów dostaje się na studia artystyczne i uniwersyteckie, także za granicą), rozwijanie kształcenia w zakresie projektowania graficznego, multimediów i filmu animowanego, utrzymanie i rozwijanie szerokiej współpracy edukacyjnej i artystycznej z partnerami europejskimi (od 2000 r. w projekcie Leonardo da Vinci uczestniczyło dotąd ok. 560 uczniów i 30 nauczycieli, aktualnie jest to program Erasmus+) oraz w ramach projektów z partnerami izraelskim i amerykańskim, organizowanie – w jeszcze większym niż dotąd zakresie – konkursów, warsztatów artystycznych, seminariów, przeglądów ogólnopolskich i międzynarodowych, służbę społeczności miasta i okolic, wystawy w galerii im. Dudy-Gracza, propozycje artystyczne w sali audytoryjnej, akcje miejskie i uliczne, sobotnią ofertę edukacyjno-plastyczną i ogólnorozwojową dla dzieci, i młodzieży od przedszkola do gimnazjum (niebędącymi uczniami Plastyka).

Reklama

Dni otwarte

O tym, że tak jest, można przekonać się podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich i Dni Otwartych Szkoły, które trwają w dniach 10-11 maja w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego przy ul. Pułaskiego 15 w Częstochowie. Osoby zainteresowane, zwłaszcza ewentualni kandydaci i ich rodzice, mogą zwiedzić pracownie, porozmawiać z nauczycielami, poznać ofertę kształcenia. W programie przewidziano m.in.: promocję szkoły jako beneficjenta programów unijnych i zaakcentowanie 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ambicją nauczycieli jest to, aby szkoła jawiła się jako wysoko kształcąca humanistycznie i artystycznie oraz z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych pod kątem trzech kierunków.

To znaczy, że częstochowski Plastyk pragnie być rozpoznawalny jako świetna placówka kształcenia artystyczno-zawodowego oraz swoista instytucja kultury. Dlatego otwiera swoje podwoje dla mieszkańców Częstochowy i okolicy, aby z tego pięknego budynku mogli korzystać nie tylko uczniowie, lecz także częstochowianie, zwłaszcza młodzi.

2014-05-07 15:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aspiracje zawodowe lubelskich maturzystów Anno Domini 2014

[ TEMATY ]

szkoła

maturzyści

matura

Aleksandra Bielecka

Jedna ze znanych profesjonalnych pracowni badań i ewaluacji sporządziła – na moje zamówienie – raport z badań dotyczących „Aspiracji zawodowych lubelskich maturzystów” z roku 2014. Przebadano 500 maturzystów z ośmiu lubelskich szkół o różnym poziomie i profilu nauczania.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

Argumenty zwolenników

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję