Reklama

Wiara

Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary

Niedziela Ogólnopolska 20/2014, str. 29

[ TEMATY ]

wiara

KS. MIROSŁAW ADAM KAWCZYŃSKI

Od lewej: ks. dr hab. Mirosław Gogolik, bp Jan Tyrawa, Jakub Montewka – laureat OTK, ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik

Od lewej: ks. dr hab. Mirosław Gogolik, bp Jan Tyrawa,
Jakub Montewka – laureat OTK, ks. prof. dr hab.
Piotr Tomasik

W dniach 24-26 kwietnia br. pod patronatem bp. Jana Tyrawy odbył się w Bydgoszczy Ogólnopolski Finał XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej, zorganizowany przez Wydział Teologiczny UKSW w Warszawie. Ze strony uniwersytetu odpowiedzialny za przygotowanie olimpiady był dziekan Wydziału Teologii ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, zaś tegorocznym gospodarzem był Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Diecezji Bydgoskiej, którym kieruje ks. dr hab. Mirosław Gogolik. W finale uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 41 polskich diecezji.

Temat olimpiady „Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary” został opracowany w oparciu o doświadczenie dziedzictwa historycznego i religijnego charakteryzującego diecezję bydgoską, która szczególnie ucierpiała wskutek II wojny światowej. Diecezja wydała wielu męczenników, którzy złożyli świadectwo krwi, jak: patron diecezji – bł. Michał Kozal BM, a także bł. ks. Franciszek Dachtera, bł. ks. Antoni Świadek, bł. kleryk Bronisław Kostkowski oraz bł. ks. Jerzy Popiełuszko. O martyrologii polskiego narodu i heroicznych świadkach Chrystusa nauczał św. Jan Paweł II podczas Eucharystii sprawowanej w Bydgoszczy 7 czerwca 1999 r.: „To przecież tutaj w pierwszych dniach II wojny światowej hitlerowcy dokonali pierwszych publicznych egzekucji na obrońcach miasta. Symbolem tego męczeństwa jest bydgoski Stary Rynek. Innym tragicznym miejscem jest tzw. «Dolina Śmierci» w Fordonie. Jakże nie wspomnieć przy tej okazji bp. Michała Kozala, który zanim został biskupem pomocniczym we Włocławku, był gorliwym duszpasterzem w Bydgoszczy. Zginął śmiercią męczeńską w Dachau, składając świadectwo niezachwianej wierności Chrystusowi. Podobną śmierć w obozach koncentracyjnych poniosło wielu ludzi związanych z tym miastem i z tą ziemią. Jeden Bóg zna dokładnie miejsca ich kaźni i cierpienia...”.

Reklama

Celem olimpiady było poznanie różnych aspektów męczeństwa, które jest najwyższym świadectwem miłości i wierności Bogu. W ten sposób uczestnicy mogli zastanowić się nad kształtowaniem własnych postaw osobowych w oparciu o świadectwa męczenników, aby nauczyć się podejmowania dojrzałych decyzji i realizowania zadań wynikających z przynależności do Boga i Kościoła w duchu wiary i patriotyzmu. Organizatorom chodziło o umiejętność zachowania i pielęgnowania chrześcijańskiego dziedzictwa.

24 kwietnia w gmachu Seminarium Duchownego w Bydgoszczy odbyło się przyjęcie uczestników, których podzielono na dwie grupy. Jedna mieszkała w Domu Rekolekcyjnym Diecezji Bydgoskiej na Piaskach, a druga – w ośrodku wypoczynkowym Rewita w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. Tam też odbyła się pisemna część olimpiady. Po egzaminie wyłoniono 10 finalistów, którzy odpowiadali ustnie na pytania zadawane przez jury.

Oprócz programu merytorycznego uczniowie brali udział w wielu przedsięwzięciach przygotowanych przez organizatorów. 25 kwietnia, po egzaminie pisemnym, udali się szlakiem martyrologii. Na rynku w Bydgoszczy w historię męczeństwa wprowadził ich Wiesław Trzeciakowski, znany poeta i prozaik, autor książki „Śmierć w Bydgoszczy”. Uczestnicy zostali zaproszeni także do ratusza przez przewodniczącego Rady Miasta Romana Jasiakiewicza, który opowiedział im o przygotowaniach i przebiegu wizyty św. Jana Pawła II w Bydgoszczy w 1999 r. Tego dnia w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników Mszę św. sprawował ks. dr hab. Wojciech Szukalski – rektor WSD w Bydgoszczy. Kolejnym punktem programu było przejście przez „Dolinę Śmierci” w Fordonie. Zorganizowano nawet na świeżym powietrzu spotkanie taneczne, podczas którego młodzież świetnie prezentowała swoje talenty artystyczne i wokalne pod kierunkiem lednickich wodzirejów: Bartosza Cibora i Macieja Krupki.

Reklama

26 kwietnia Mszy św. dla uczestników olimpiady przewodniczył i kazanie wygłosił biskup bydgoski Jan Tyrawa. Po ustnym egzaminie spośród 10 finalistów wyłoniono laureatów. Pierwsze miejsce zajął Jakub Montewka z diecezji warszawsko-praskiej, drugie – Karolina Nogalska z diecezji radomskiej, trzecie – Malwina Malinowska z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Na zakończenie poinformowano, że w 2015 r. jubileuszowa XXV edycja OTK zostanie zorganizowana w Łomży. Jej tematem będą sakramenty uzdrowienia.

Należy podziękować wszystkim uczestnikom za wzruszającą atmosferę przyjaźni i zdrowego współzawodnictwa. To Wy, młodzi, już niedługo będziecie tworzyli prawdziwe katolickie elity. Dlatego serdecznie gratulujemy Wam i Waszym opiekunom, a szczególnie laureatom! Podziękowania należą się także diecezji bydgoskiej na ręce bp. Jana Tyrawy i organizatorów, którzy w profesjonalny sposób zorganizowali całe przedsięwzięcie.

2014-05-13 13:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie bądź w Kościele kibicem, który tylko patrzy i ocenia

2021-09-14 10:31

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

„Dojrzałość w wierze jest dziś nam niezwykle potrzebna w życiu” – wskazał częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski, który 13 września przewodniczył Mszy św. w ramach nabożeństwa fatimskiego w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie. Tego dnia do sanktuarium Matki Boskiej Rychwałdzkiej pielgrzymowali przedstawiciele Akcji Katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej.

Biskup w homilii zwrócił uwagę na to, co oznacza w rzeczywistości dojrzała wiary – gdy człowiek zapomina o sobie i zamiast koncentrowania się na swoich potrzebach i prośbach otwiera się na innych oraz przybiera postawę pełną gotowości na współdziałanie z łaską Bożą.

CZYTAJ DALEJ

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję