Reklama

Filateliści w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

2014-05-14 15:40

Aneta Kamieniecka
Edycja przemyska 20/2014, str. 8

W szczególny sposób kanonizację Jana Pawła II uczcił Jarosław. Podziękowaniem Bożej Opatrzności za dar świętości Papieża Polaka były uroczystości w jarosławskiej kolegiacie, wystawa filatelistyczna oraz kartka pocztowa i datownik poświęcone Janowi Pawłowi II, wydane z okazji kanonizacji przez Pocztę Polską.

Dziękczynienie w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II rozpoczęła Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej Msza św., której w kolegiacie pw. Bożego Ciała przewodniczył ks. dziekan Jan Jagustyn, a okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii ks. prał. Marian Bocho. Jednym z akcentów związanych z kanonizacją Papieża Polaka jest wystawa filatelistyczna znaczków i kart pocztowych związanych z Janem Pawłem II oraz kultem Matki Bożej prezentowana w Galerii „Za Chórem” jarosławskiej kolegiaty.

Na wystawie znalazły się trzy cykle: „Papież Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata” ze zbiorów kolekcjonerskich Stanisława Świerka, „Sanktuaria Maryjne” ze zbiorów Stanisława Roga oraz zbiór klasy międzynarodowej „Kult Jasnej Góry” Juliana Bałucha. Perełką kolekcjonerską tego zbioru, a dziś także relikwią, jest autentyczny autograf Jana Pawła II, złożony w 1991 r. podczas VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie na całostce pocztowej wydanej z okazji odbywających się tam uroczystości.

Reklama

„Tu, w tej świątyni, w której się obecnie gromadzimy, stawiał swoje stopy ogłoszony dziś świętym Jan Paweł II. Stąd błogosławił mieszkańców ziemi jarosławskiej. Tę wystawę poświęcamy w hołdzie naszemu wielkiemu rodakowi” – mówił podczas otwarcia wystawy Julian Bałuch przypominając, że św. Jan Paweł II, symbol dobra i miłości do Boga i człowieka, był i wciąż jest najczęściej przedstawianą osobą na znakach pocztowych na wszystkich kontynentach. „Niewiele jest krajów, które nie wydały żadnego znaku pocztowego z wizerunkiem Papieża Polaka. Wśród nich są m.in. Rosja, Białoruś i Mołdawia” – wylicza Julian Bałuch.

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II Poczta Polska wydała kartkę pocztową i przygotowała okolicznościowy datownik stosowany na poczcie głównej w Jarosławiu do 24 maja. Okolicznościowy datownik i ozdobna kartka pocztowa związane z kanonizacją Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia powstały z inicjatywy Zarządu Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Jarosławiu. Datownik i kartka pocztowa, stanowiące gratkę dla kolekcjonerów, a zarazem historyczną pamiątkę kanonizacji Jana Pawła II, ukazują wizerunek Ojca Świętego w stroju pontyfikalnym z ręką uniesioną do góry w geście błogosławieństwa. Jest to fragment mozaiki z kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, autorstwa włoskiego artysty prof. Venturiniego. Na datowniku, nad postacią Papieża, został umieszczony herb Wolnego Królewskiego Miasta Jarosławia i napis w części górnej: „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II”, zaś w dolnej: „Jarosław 1 27.04.2014”. Z kolei kartka pocztowa z wizerunkiem Papieża ukazuje od góry napis: „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia Wystawa Filatelistyczna”, u dołu zaś widnieje napis: „Fragment Mozaiki z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu”. Autorem projektu datownika i kartki jest Julian Bałuch, posiadacz unikatowego zbioru kart pocztowych i stempli okolicznościowych wydawanych z różnych okazji. W swoich zbiorach kolekcjoner i wystawca posiada m.in. karty i stemple, jakie ukazały się w 2000 r. z okazji nadania Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia, a także szereg innych wydanych już po śmierci Polaka Papieża. W swojej refleksji podkreśla, że św. Jan Paweł II był i wciąż pozostaje dla Polski darem od Pana Boga, który nie odszedł, bo wciąż jest obecny w swej nauce, jaką pozostawił, ale także w różnego rodzaju zbiorach, także filatelistycznych. „Ojciec Święty uczył, jak mamy żyć, jak pracować. Wpajał nam nieustannie, że najważniejsza jest miłość do Pana Boga i do siebie nawzajem. Mam nadzieję, że także poprzez kartkę pocztową i okolicznościowy datownik pozostanie jeszcze bliżej w sercach nie tylko kolekcjonerów” – zauważa Julian Bałuch.

Tagi:
kanonizacja

Watykan: 13 października kanonizacja kard. Newmana

2019-07-01 11:55

st, tom, kg (KAI) / Watykan

13 października w Rzymie odbędzie się kanonizacja pięciorga błogosławionych, z których najbardziej znaną postacią jest konwertyta z anglikanizmu, kardynał i wybitny myśliciel - bł. John Henry Newman (1801-1809). Decyzję tę Ojciec Święty ogłosił dzisiaj w obecności kardynałów podczas konsystorza publicznego.

Emmeline Deane - National Portrait Gallery
Bł. John Henry Newman

Poza nim kanonizowane zostaną: Włoszka, bł. Józefina Vannini (1859-1911), założycielka zgromadzenia Córek świętego Kamila; pochodząca z Indii, z Kościoła katolicko-syromalabarskiego bł. Maria Teresa Chiramel Mankidiyan (1876-1926); Brazylijka, bł. siostra Dulce (Maria Rita do Sousa Brito Lopes Pontes) żyjąca w latach 1914 -1992 oraz Szwajcarka bł. Małgorzata Bays, z III Zakonu św. Franciszka (1815-1879).

Jan Henryk Newman urodził się 21 lutego 1801 r. w Londynie. Studiował w Oksfordzie teologię anglikańską, a 13 czerwca 1824 r. został ordynowany na pastora w Kościele anglikańskim. Z katolicyzmem zetknął się przy okazji podróży do Włoch. Po powrocie do Anglii założył w 1833 r. ruch oksfordzki – anglikański ruch odnowy, którego głównym celem było odkrywanie na nowo dziedzictwa katolickiego w liturgii, teologii i strukturze kościelnej.

Po kilku latach studiów nad pismami Ojców Kościoła, rozmyślaniach i modlitwie Newman doszedł do przekonania, że to nie Kościół katolicki pobłądził w swym nauczaniu, ale przeciwnie - angielski Kościół narodowy daleko odszedł od pierwotnego depozytu wiary. Na jesieni 1845 r. zdecydował się przejść na katolicyzm. 9 października tego roku Newman został oficjalnie przyjęty do Kościoła katolickiego.

Po studiach w Rzymie przyjął katolickie święcenia kapłańskie w październiku 1846 r. W rok później założył w Birmingham oratorium filipinów. Z tym zgromadzeniem księży, założonym w XVI w. przez św. Filipa Nereusza, spotkał się w czasie swoich studiów w Rzymie i sam do niego wstąpił. W okresie ostrych konfliktów między Kościołem a ruchami mieszczańskimi w XIX w. ks. Newman został pomówiony o nadmierny liberalizm i musiał się usunąć z życia kościelnego. W tym czasie pisał dzieła, które z czasem weszły do klasyki teologii duchowości.

Leon XIII w pełni rehabilitował dawnego konwertytę i 12 maja 1879 r. obdarzył go godnością kardynalską. John Henry Newman zmarł 11 sierpnia 1890 r. w Birmingham.

W teologii katolickiej przyczynił się do ugruntowania koncepcji rozwoju dogmatów. Jego myśl, ukształtowana głównie przez Ojców Kościoła, wywarła duży wpływ na teologię katolicką. Napisał wiele dzieł teologicznych, m.in.: "O rozwoju doktryny chrześcijańskiej" (1845, wyd. pol. 1957), "Apologia pro vita sua" (1864; 1948), powieść "Kaliksta" (1859; 1871). Dla wielu teologów nazwisko kard. Newmana kojarzy się często z jego słynnym stwierdzeniem z listu do księcia Norfolk: "Jeśli – co wydaje mi się całkiem nieprawdopodobne – musiałbym wznieść toast za religię, wypiłbym zdrowie papieża. Ale wcześniej wypiłbym za sumienie, a potem dopiero za papieża".

Spuściznę duchową i intelektualną kard. Newmana pielęgnuje międzynarodowe katolicka wspólnota "Dzieło" (Das Werk), której centrala mieści się w Thalbach (Austria), gdzie żyła i zmarła jego założycielka pochodząca z Belgii matka Julia Verhaegne. W ośrodkach im. kard. Newmana utrzymywanych przez "Dzieło" w Rzymie, Oksfordzie, Thalbach i Jerozolimie znajdują się licznie odwiedzane przez naukowców i studentów biblioteki, zawierające dorobek literacki brytyjskiego kardynała i teologa.

Proces beatyfikacyjny kard. Newmana rozpoczęto w archidiecezji Birmingham w 1986 r. 19 września 2010 roku beatyfikował go w tym mieście Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Premier Morawiecki modlił się w Piekarach Śląskich

2019-08-19 16:33

ks. sk / Piekary Śląskie (KAI)

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Po modlitwie złożył kwiaty na grobie ks. Jana Ficka, apostoła trzeźwości oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

ks. S. Kreczmański/archidiecezja Katowicka

Podczas wizyty premier RP wyraził nadzieję, że Matka Boża Piekarska będzie czuwała nad naszą Ojczyzną. – Niech ogień niesiony przez naszych przodków, także w ciemnych czasach Kulturkampfu i najczarniejszej nocy Drugiej Apokalipsy, a potem „czerwonej zarazy” – niech ten ogień rozświetla naszą drogę w przyszłość – ku sprawiedliwej, dobrej, wielkiej Polsce – Polsce wiernej wierze naszych ojców – napisał Mateusz Morawiecki w piekarskiej księdze pamiątkowej.

Podczas wizyty premier modlił się przy grobie wielkiego śląskiego apostoła trzeźwości ks. Jana Ficka, który rozpoczął swoją działalność propagującą trzeźwość w 1844.

Premier wraz z księżmi posługującymi w sanktuarium udał się także na Rajski Plac, gdzie złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

Sanktuarium piekarskie jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w archidiecezji katowickiej. Czczona w Piekarach Matka Boża nosi tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Do najsłynniejszych pielgrzymek należą pielgrzymki stanowe: mężczyzn i młodzieńców w ostatnią niedzielę maja, kobiet i dziewcząt w niedzielę po 15 sierpnia.

Do szczególnych piekarskich pielgrzymów należał św. Jan Paweł II, który jako metropolita krakowski przez wiele lat głosił kazania podczas stanowej pielgrzymki mężczyzn a po wyborze na Stolicę Piotrową co roku przesyłał swoje słowo pozdrowienia do pielgrzymów zgromadzonych na piekarskim wzgórzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Ryś: na pielgrzymce każdy człowiek może wziąć odpowiedzialność za innych

2019-08-21 11:30

xpk / Łódź (KAI)

Pielgrzymka to czas, kiedy każdy człowiek może wziąć odpowiedzialność za innych. To się zaczyna od najprostszych rzeczy – mówił abp Grzegorz Ryś do pątników idących w 94. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej na Jasną Górę. W wyprawie uczestniczy też papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski.

Piotr Drzewiecki
Abp Grzegorz Ryś

Od 94 lat, zawsze 21 sierpnia, sprzed kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, wyrusza na szlak Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę. Przez cztery dni pątnicy pokonają dystans ponad 120 km, aby w sobotę 24 sierpnia w godzinach popołudniowych, stanąć przed tronem Królowej Polski w Częstochowie.

- Hasłem tegorocznego naszego pielgrzymowania są słowa „Stworzycielu Duchu przyjdź!” – tłumaczy ks. Łukasz Tarnawski, kierownik łódzkiej pielgrzymki. - W tym roku pielgrzymuje prawie 2 tys. łodzian w dziewięciu grupach. Grupa 10 to tradycyjnie grupa rowerowa, która wyruszy do Częstochowy 24 sierpnia sprzed łódzkiej katedry – dodaje.

Zanim łodzianie wyruszyli w stronę duchowej stolicy Polski, wzięli udział w Mszy św., której przewodniczył jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski. W liturgii uczestniczył także metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, bp Marek Marczak oraz księża kierownicy poszczególnych grup i rodziny pątników.

W homilii łódzki metropolita pytał zgromadzonych, jaki Kościół wybrali. - Wybraliście Kościół tak jak jest on urządzony przez Boga, który nie przebiera, nie wybrzydza, nikomu nie mówi „za późno żeś przyszedł”. Wybraliście taki Kościół, w którym Ojciec daje każdemu tyle, ile chce. Kościół, który jest miejscem obdarowania przez Boga, a nie zarabiania, nie obnoszenia się ze swoim. Wybraliście taki Kościół? – pytał kaznodzieja.

- Najpiękniejszym obrazem Kościoła jako pielgrzymka jesteśmy wtedy, kiedy – to się dzieje w łódzkiej pielgrzymce - niesiemy na przedzie grupy wystawionego w Najświętszym Sakramencie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Idąc za Nim słuchamy słowa, które Go przepowiada i jesteśmy wspólnotą jego uczniów. To jest obraz Kościoła - zauważył arcybiskup.

Dalej tłumaczył, że Kościół nie jest obszarem zarobkowania, ale obszarem obdarowania. - Od początku do końca Bóg obdarowuje także wtedy, kiedy cię obdarowuje konkretnym powołaniem; kiedy możesz zrobić dobro - mówił abp Ryś.

Pierwszy dzień (35 km) pątnicy zakończą nabożeństwem pokutnym, które sprawowane będzie w miejscach ich noclegu: Dłutowie, Leszczynach i Wadlewie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem