Reklama

Filateliści w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

2014-05-14 15:40

Aneta Kamieniecka
Edycja przemyska 20/2014, str. 8

W szczególny sposób kanonizację Jana Pawła II uczcił Jarosław. Podziękowaniem Bożej Opatrzności za dar świętości Papieża Polaka były uroczystości w jarosławskiej kolegiacie, wystawa filatelistyczna oraz kartka pocztowa i datownik poświęcone Janowi Pawłowi II, wydane z okazji kanonizacji przez Pocztę Polską.

Dziękczynienie w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II rozpoczęła Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej Msza św., której w kolegiacie pw. Bożego Ciała przewodniczył ks. dziekan Jan Jagustyn, a okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii ks. prał. Marian Bocho. Jednym z akcentów związanych z kanonizacją Papieża Polaka jest wystawa filatelistyczna znaczków i kart pocztowych związanych z Janem Pawłem II oraz kultem Matki Bożej prezentowana w Galerii „Za Chórem” jarosławskiej kolegiaty.

Na wystawie znalazły się trzy cykle: „Papież Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata” ze zbiorów kolekcjonerskich Stanisława Świerka, „Sanktuaria Maryjne” ze zbiorów Stanisława Roga oraz zbiór klasy międzynarodowej „Kult Jasnej Góry” Juliana Bałucha. Perełką kolekcjonerską tego zbioru, a dziś także relikwią, jest autentyczny autograf Jana Pawła II, złożony w 1991 r. podczas VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie na całostce pocztowej wydanej z okazji odbywających się tam uroczystości.

Reklama

„Tu, w tej świątyni, w której się obecnie gromadzimy, stawiał swoje stopy ogłoszony dziś świętym Jan Paweł II. Stąd błogosławił mieszkańców ziemi jarosławskiej. Tę wystawę poświęcamy w hołdzie naszemu wielkiemu rodakowi” – mówił podczas otwarcia wystawy Julian Bałuch przypominając, że św. Jan Paweł II, symbol dobra i miłości do Boga i człowieka, był i wciąż jest najczęściej przedstawianą osobą na znakach pocztowych na wszystkich kontynentach. „Niewiele jest krajów, które nie wydały żadnego znaku pocztowego z wizerunkiem Papieża Polaka. Wśród nich są m.in. Rosja, Białoruś i Mołdawia” – wylicza Julian Bałuch.

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II Poczta Polska wydała kartkę pocztową i przygotowała okolicznościowy datownik stosowany na poczcie głównej w Jarosławiu do 24 maja. Okolicznościowy datownik i ozdobna kartka pocztowa związane z kanonizacją Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia powstały z inicjatywy Zarządu Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Jarosławiu. Datownik i kartka pocztowa, stanowiące gratkę dla kolekcjonerów, a zarazem historyczną pamiątkę kanonizacji Jana Pawła II, ukazują wizerunek Ojca Świętego w stroju pontyfikalnym z ręką uniesioną do góry w geście błogosławieństwa. Jest to fragment mozaiki z kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, autorstwa włoskiego artysty prof. Venturiniego. Na datowniku, nad postacią Papieża, został umieszczony herb Wolnego Królewskiego Miasta Jarosławia i napis w części górnej: „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II”, zaś w dolnej: „Jarosław 1 27.04.2014”. Z kolei kartka pocztowa z wizerunkiem Papieża ukazuje od góry napis: „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia Wystawa Filatelistyczna”, u dołu zaś widnieje napis: „Fragment Mozaiki z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu”. Autorem projektu datownika i kartki jest Julian Bałuch, posiadacz unikatowego zbioru kart pocztowych i stempli okolicznościowych wydawanych z różnych okazji. W swoich zbiorach kolekcjoner i wystawca posiada m.in. karty i stemple, jakie ukazały się w 2000 r. z okazji nadania Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia, a także szereg innych wydanych już po śmierci Polaka Papieża. W swojej refleksji podkreśla, że św. Jan Paweł II był i wciąż pozostaje dla Polski darem od Pana Boga, który nie odszedł, bo wciąż jest obecny w swej nauce, jaką pozostawił, ale także w różnego rodzaju zbiorach, także filatelistycznych. „Ojciec Święty uczył, jak mamy żyć, jak pracować. Wpajał nam nieustannie, że najważniejsza jest miłość do Pana Boga i do siebie nawzajem. Mam nadzieję, że także poprzez kartkę pocztową i okolicznościowy datownik pozostanie jeszcze bliżej w sercach nie tylko kolekcjonerów” – zauważa Julian Bałuch.

Tagi:
kanonizacja

Reklama

Watykan: papież zatwierdził dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

2019-11-29 11:24

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty przyjął 28 listopada prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu i polecił tej dykasterii wydanie 11 dekretów. Jeden dotyczy uznania autentyczności cudu za sprawą błogosławionego bł. Alojzego Marii Palazzolo (do kanonizacji), dwóch cudów za wstawiennictwem Sług Bożych (do beatyfikacji), dwa o męczeństwie (do beatyfikacji) oraz 6 o heroiczności cnót. Jeden z dekretów o męczeństwie dotyczy ks. Jana Machy (1914-1942), kapłana diecezji katowickiej, ściętego przez Niemców na gilotynie piętnaście minut po północy, 3 grudnia 1942 r., w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej za działalność patriotyczno-religijną.

Archiwum

Dekret o cudzie (do kanonizacji) dotyczy Włocha, bł. Alojzego Marii Palazzolo (1827-1886)., założyciela Instytutu Sióstr Ubogich.

Dwa dekrety o cudach, przypisanych wstawiennictwu sług Bożych (do beatyfikacji), dotyczą również dwóch Włochów, ks. Olinta Marelli, kapłana diecezjalnego; urodzonego 14 czerwca 1882 r. w Pellestrina (Włochy) i zmarłego 6 września 1969 r. w San Lazzaro di Savena (Włochy); a także ks. Józefa Ambrosoli, ze zgromadzenia Kombonistów; urodzonego w Ronago (Włochy) 25 lipca 1923 r. i zmarłego 27 marca 1987 r. w Lira (Uganda).

Dekrety o męczeństwie dotyczą sług Bożych Kajetana Giméneza Martína i 15 towarzyszy, kapłanów i świeckich, zabitych z nienawiści do wiary podczas wojny domowej w Hiszpanii w 1936 r . oraz ks. Jana Franciszka Machy (18 stycznia 1914 r. w Chorzowie i zabitego z nienawiści do wiary w Katowicach 3 grudnia 1942 r.

Sześć dekretów o heroiczności cnót dotyczy:

- sługi Bożego Owidiusza Charleboisa, ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, biskupa tytularnego Berenice, wikariusza apostolskiego w Keewatin; urodzonego 17 lutego 1862 r. w Oka (Kanada) i zmarłego 20 listopada 1933 r. w Le Pas (Kanada),

- Niemca, sługi Bożego Michaela Wittmanna, biskupa tytularnego Miletopoli i biskupa pomocniczego Ratyzbony; urodzonego 22 stycznia 1760 r. w Finkenhammer (Niemcy) i zmarłego 8 marca 1833 r. w Ratyzbonie (Niemcy),

- Włocha, sługi Bożego Olinta Fediego, kapłana diecezjalnego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Niepokalanej; urodzonego 3 października 1841 r. w Signa (Włochy) i zmarłego tamże 23 stycznia 1923 r .,

- Włocha Jakuba Bulgaro, z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych; urodzonego 29 stycznia 1879 r. w Corticelle di Pieve (Włochy) i zmarłego 27 stycznia 1967 r. w Brescii (Włochy),

- Włoszki służebnicy Bożej Joanny Marii Battisty Solimani (Maria Antonia), mniszki, założycielki zgromadzeń żeńskiego i męskiego św. Jana Chrzciciela; urodzonej 12 maja 1688 r. w Genui (Włochy) i zmarłej tamże 8 kwietnia 1758 r .,

-Hiszpanki służebnicy Bożej Anny od Jezusa De Lobery, karmelitanki, urodzonej 25 listopada 1545 r. w Medina del Campo (Hiszpania) i zmarłej 4 marca 1621 r. w Brukseli (Belgia).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: Podemos chce likwidacji publicznych obrzędów katolickich w Jaen

2019-12-05 09:41

mz (KAI/ABC) / Jaen

Lewicowa partia Podemos, wchodząca w skład bloku Unidas Podemos (UP), kierowanego przez Pablo Iglesiasa, podjęła we władzach miasta Jaen działania służące zakazaniu sprawowania w miejscach publicznych chrześcijańskich obrzędów. W tej położonej na południu Hiszpanii prowincji, gdzie odsetek praktykujących katolików jest największy w całym kraju, przekraczając 50 proc., politycy Podemos zapowiedzieli m.in. likwidację wszelkich świąt o charakterze chrześcijańskim. Największe z nich obchodzone są w czerwcu, październiku i listopadzie.

Bożena Sztajner/Niedziela

Wchodzący w skład władz miasta Jaen Javier Urena z Podemos stwierdził, że jego ugrupowanie będzie działać na rzecz “odłączenia” tego hiszpańskiego miasta od “wydarzeń religijnych”. Skrajne lewicowe ugrupowanie próbuje nakłonić już rządzących socjalistów (PSOE) oraz liberalną partię Ciudadanos do maksymalnego zlaicyzowania życia publicznego w Jaen.

Deklaracje Ureny skrytykowali już politycy największej opozycyjnej siły w urzędzie miejskim w Jaen, Partii Ludowej (PP). Odnotowali, że zarówno ten lewicowy działacz, jak i inni jego koledzy partyjni, regularnie uczestniczą w obchodzonych na ulicach tego miasta festynach i orszakach z okazji Bożego Narodzenia oraz Święta Trzech Króli. - Zapomnieli, że te dwie uroczystości również są chrześcijańskie – skwitował regionalny polityk PP Javier Carazo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Burmistrz chce zmniejszenia liczby lekcji religii w szkołach gminnych

2019-12-06 07:14

pab / Ustrzyki Dolne, Przemyśl (KAI)

Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz (PSL) zwrócił się do metropolity przemyskiego abpa Adama Szala z prośbą o zgodę na zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu oraz połączenia zajęć z religii w oddziałach, gdzie liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób. Argumentuje to szukaniem oszczędności w oświacie. Przemyska kuria nie chce komentować tych żądań, a działania burmistrza skrytykował radny PiS.

Bożena Sztajner/Niedziela

Zgodnie z polskim prawem tygodniowy wymiar zajęć z religii może być obniżony tylko za zgodą biskupa diecezjalnego. W związku z tym Bartosz Romowicz wystosował taką prośbę do metropolity przemyskiego, uzasadniając ją poszukiwaniem oszczędności. „Szacowany koszt nauki religii przy 152 godzinach lekcyjnych tygodniowo wynosi na 2020 rok 538 tys. złotych. Zmniejszenie ilości godzin pozwoli na ograniczenie tych wydatków bez drastycznego zmniejszania ilości godzin przeznaczonych na inne zajęcia rozwijające zainteresowania, które przygotowują naszych uczniów i wychowanków do podejmowania życiowych wyborów oraz przewidzianych prawem egzaminów na kolejnych etapach kształcenia” – napisał Romowicz.

Burmistrz stwierdził, że wzrost nakładów na oświatę zmusza go do szukania oszczędności poprzez likwidację wszelkich dodatkowych zajęć ponad podstawę programową.

Jak wskazał Romowicz, zmniejszenie liczby zajęć religii pozwoli również „zapobiec umieszczaniu w planie lekcyjnym katechezy pomiędzy zajęciami obowiązkowymi”. W ten sposób katechezy będą się odbywać na początku lub na końcu zajęć lekcyjnych, a uczniowie, którzy nie uczęszczają na religię, mogą wrócić do domów.

Oszczędności ma również dać połączenie zajęć z religii w oddziałach, w których jest mniej niż 13 uczniów. Wyjątek mają stanowić: klasa III, w której uczniowie przygotowują się do przyjęcia pierwszej komunii świętej oraz klasa VIII, w której odbywa się przygotowanie do bierzmowania.

Przemyska kuria metropolitalna nie chce komentować żądań Bartosza Romowicza. Jej rzecznik ks. Bartosz Rajnowski powiedział KAI, że burmistrz Ustrzyk Dolnych otrzyma pisemną odpowiedź, jednak kuria nie będzie jej upubliczniać, ani komentować.

Stanowisko burmistrza skrytykował natomiast podczas ostatniej sesji rady miejskiej radny Czesław Urban (PiS). Zwrócił uwagę, że w realizacji zadań własnych gminy, a taką jest oświata, burmistrz podlega wyłącznie radzie gminy. – Dlaczego burmistrz nie wziął pod uwagę zdania samorządu, czyli rady miejskiej w Ustrzykach Dolnych, tylko autorytarnie postanowił, iż setki, a nawet tysiące dzieci w gminie będą miały jedną godzinę lekcji religii? Dlaczego burmistrz nie wziął pod uwagę głosu społeczeństwa, nie przeprowadzając chociażby żadnych konsultacji społecznych? – pytał.

Urban zwrócił uwagę, że oszczędności, jakie chce osiągnąć Romowicz to ok. 250 tys. zł, czyli tyle, ile miasto wydało w tym roku na trzy imprezy plenerowe, których zasadność radny poddał pod wątpliwość.

Radny wytknął burmistrzowi, że jego ostatnie działania wpisują się w walkę z Kościołem. – To nie pierwszy raz, kiedy wypowiada się pan źle o Kościele i księżach. Oświadczam, iż nie zgadzam się na likwidację jednej godziny lekcji religii i mówię to w imieniu swoim i wielu osób, z którymi rozmawiałem i prosili mnie o wyrażenie takiej opinii – podsumował Urban.

Bartosz Romowicz na swojej stronie na portalu społecznościowym napisał, że jego postulat nie jest walką z Kościołem, ale w ten sposób chce zwrócić uwagę na problemy finansowe samorządów „spowodowane przez oświatę i reformy polskiego rządu”. Z kolei na portalu korsosanockie.pl powiedział: „Jestem przekonany, iż kuria nie zgodzi się. Ale poczekam na pismo w tej sprawie”.

Bartosz Romowicz ma 31 lat, należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Burmistrzem Ustrzyk Dolnych jest drugą kadencję. W ostatnich wyborach parlamentarnych bezskutecznie startował do Senatu RP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem