Reklama

Wystawa w Krakowie

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 17

W salach wystawowych Muzeum Archidiecezjalnego Karola Wojtyły w Krakowie można podziwiać wystawę portretów św. Jana Pawła II i wielkich Polaków XX wieku autorstwa Tytusa Byczkowskiego, artysty pochodzącego z Poznania, a na stałe związanego z Zakopanem. 13 maja, w dniu poświęconym Matce Bożej Fatimskiej, odbył się wernisaż i otwarcie wystawy, którego dokonał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i długoletni sekretarz osobisty św. Jana Pawła II. Obecnych było wielu gości z Krakowa, Zakopanego i Poznania oraz kapela góralska, której muzyka witała przybyłych.

W słowie wstępnym, które wygłosił ks. dr Andrzej Józef Nowobilski, została podkreślona trudna sztuka malowania portretów i wybitny talent Tytusa Byczkowskiego, który potrafi uchwycić charakterystyczne cechy malowanej postaci i utrwalić jej specyficzne zachowania, pozwalające na podstawie portretu odczytać jej wyjątkowość. Z kolei sam autor wystawy dziękował przybyłym i wyjaśniał logikę umiejscowienia poszczególnych obrazów w określonych salami grupach i pokrótce charakteryzował postaci wielkich Polaków, których portrety znalazły się na wystawie. Zwrócił m.in. uwagę na wartość obrony życia i godności człowieka, której świadkami pozostają Karolina Kózkówna, Wanda Błeńska, Stanisława Leszczyńska czy Janusz Korczak. Także ich portrety zawisły na wystawowych ścianach.

Reklama

Ksiądz Kardynał w słowie wygłoszonym na otwarciu wystawy powiedział, że artyści tworzą historię. Umieszczeni na portretach świadkowie pisali ją swoim życiem, a artysta malarz utrwala ich za pomocą przekazu artystycznego. Wchodząc do pomieszczeń wystawowych i spoglądając na portrety św. Jana Pawła II, mimo woli ulegamy „promieniowaniu świętości”, której przebłyski zatrzymane zostały na płótnach wybitnego portrecisty: znane nam gesty czułości wobec chorych, dzieci, znaku krzyża, pocałunek na stopach obmywanych w Wielki Czwartek, zatopienie w modlitwie itp. Wśród wielu wielkich Polaków na wystawie znalazło się miejsce dla świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II. Są także portrety innych wielkich świadków, którzy pięknie zapisali się w naszej najnowszej historii, jak rodzina Ulmów, rtm. Witold Pilecki, o. Marian Żelazek czy Jerzy Ciesielski.

Warto zauważyć, że z okazji wystawy w wydawnictwie Petrus została wydana książka zawierająca reprodukcje portretów. Stanowi ona znakomite dopełnienie i pozwala zachować w pamięci przeżycia związane ze spotkaniami ze świętym Papieżem.

Wystawa będzie czynna do 8 czerwca br. Wstęp bezpłatny.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję