Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kwitnący Święty

Olbrzymi, bo zajmujący 3 hektary powierzchni, obraz św. Jana Pawła II od października ub.r. powstaje w Inwałdzie. Efekt finalny pochłonie kilka ton kamieni, piasku i ponad 12 tys. krzewów.

Reklama

Na obraz św. Jana Pawła II składają się trzy części: jego portret, bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach i Bazylika św. Piotra w Watykanie. Ten układ to dzieło Krzysztofa Siwickiego. Każdy z elementów kompozycji to mozaika wielu komponentów: roślin i kolorowych kruszyw. Na samą tylko twarz Ojca Świętego zużyto kilka rodzajów piasku o odcieniu cielistym. Potrzebnych materiałów dostarczyły okoliczne piaskownie i kamieniołom w Barwałdzie.

Aby obraz nie był jednorazową atrakcją, cała jego otulina obsadzona została krzewami kwitnącymi sezonowo. To sprawia, że każda pora roku będzie różnicować go barwą wschodzącego kwiatostanu czy listowia. Dzieło będzie można podziwiać albo ze szczytu platformy widokowej, albo z poziomu alejek (oplatać je będzie pajęczyna 8 km ścieżek), albo z lotu ptaka. Tutaj do wyboru będzie lot paralotnią bądź helikopterem.

Walory edukacyjne projektu dodatkowo zabezpiecza towarzysząca mu wystawa fotografii Ojca Świętego (przygotowano ją we współpracy z Archiwum Kurii Metropolitalnej i z Tadeuszem Warczakiem, fotografem Kurii) oraz cytaty z książki „Kwiatki Jana Pawła II” Janusza Poniewierskiego, pełne anegdot z życia Papieża. Jak zapewnia Magdalena Ficek, rzecznik projektu „Ogród Jana Pawła II”, część zysku ze sprzedaży biletów będzie przekazywana podopiecznym Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Dać Szansę” w Wadowicach. – Dzięki tego typu działaniom każdy zwiedzający może mieć swój wkład w pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, a tym samym kontynuować dzieło św. Jana Pawła II – zaznacza.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanurzeni w źródle życia

Niedziela legnicka 18/2016, str. 4

[ TEMATY ]

inicjatywa

Chrzest Polski

Monika Łukaszów

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbyło się przy zapalonych świecach

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbyło się przy zapalonych świecach

Z racji 1050. rocznicy Chrztu Polski w całym kraju odbywało się wiele inicjatyw upamiętniających to ważne dla naszego narodu wydarzenie. I mimo iż główne uroczystości kościelne i państwowe miały miejsce w Gnieźnie i Poznaniu, to nie zabrakło ciekawych wydarzeń organizowanych także w mniejszych miejscowościach, wsiach, szkołach czy parafiach

Jedno z nich miało miejsce 17 kwietnia w bazylice mniejszej w Legnickim Polu. Na uroczystą Mszę św. miejscowy proboszcz ks. Włodzimierz Gucwa zaprosił, oprócz mieszkańców Legnickiego Pola i wiernych przynależących do parafii, także te osoby, które na przestrzeni lat w tej przepięknej świątyni przyjęły sakrament chrztu św.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję