Reklama

Niedziela Łódzka

Witamy w archidiecezji!

Tegorocznemu Archidiecezjalnemu Świętu Eucharystii, na zaproszenie abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, będzie przewodniczył abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski. Archidiecezjalne Święto Eucharystii odbędzie się w niedzielę 8 czerwca. Procesja z kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej wyruszy o godz. 10. Około godz. 11 rozpocznie się uroczysta Msza św. sprawowana na ołtarzu polowym usytuowanym przy ul. ks. I. Skorupki 1a. Po Mszy św. na pl. Katedralnym wspólny dla wszystkich obiad.

W osobie abp. Konrada Krajewskiego witamy w Łodzi nie tylko bliskiego współpracownika Ojca Świętego, ale także naszego rodaka – łodzianina. Ksiądz Arcybiskup urodził się 25 listopada 1963 r. w Łodzi. W latach 1982–1988 studiował w łódzkim WSD. Święcenia kapłańskie w 1988 r. otrzymał z rąk abp. Władysława Ziółka. Studia w zakresie liturgiki odbywał w latach 1990-1993 w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. W 1995 r. uzyskał doktorat z teologii ze specjalizacją w dziedzinie liturgiki na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu „Angelicum”. W macierzystej diecezji w latach 1988-98 pełnił funkcję wikariusza, ceremoniarza, wykładowcy i prefekta WSD, dyrektora biblioteki seminaryjnej, a także redaktora „Niedzieli Łódzkiej”.

Reklama

W 1997 r. podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce zajmował się przygotowaniem liturgicznym wszystkich stacji. 1 października 1998 r. został pracownikiem Papieskiego Urzędu Celebracji Liturgicznej, a 12 maja 1999 r. papieskim ceremoniarzem oraz otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości. Od tego czasu ks. prał. Konrad Krajewski posługiwał trzem papieżom, towarzysząc im w pielgrzymkach po całym świecie.

3 sierpnia 2013 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem tytularnym Beneventum i jałmużnikiem papieskim. Jałmużnik papieski to arcybiskup, który należy do Rodziny Papieskiej – czyli najbliższego otoczenia Ojca Świętego i zawsze jest obecny obok prefekta Domu Papieskiego na uroczystościach i audiencjach. Do jego zadań należy udzielanie w imieniu papieża pomocy potrzebującym.

Święcenia biskupie otrzymał 17 września 2013 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich, w obecności Ojca Świętego i licznych kardynałów oraz biskupów, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego – kard. Giuseppe Bertello. Jako dewizę biskupią wybrał słowo „Misericordia”, czyli miłosierdzie.

Reklama

Mszę prymicyjną nowy arcybiskup odprawił 19 października 2013 r. w asyście abp. Marka Jędraszewskiego, pozostałych biskupów oraz kolegów kursowych w archikatedrze łódzkiej. W homilii abp Krajewski zarysował wizję życia chrześcijańskiego opartego na duchu żywej wiary i potrzebie świadectwa: „Wiara ma być cudem pośród różnych ciemności tego świata, dziwnej nieraz polityki, niedorzecznych ustaw, które są często przeciw człowiekowi, przeciw rodzinie, przeciw państwu. W tych mrocznych miejscach, w tych pokrętnych czasach, każdy z nas ma być dowodem na istnienie Boga” – głosił. Wzywał do ofiarnej miłości bliźnich. Jako jałmużnik papieski wobec ogromu ludzkiej biedy i nieszczęść Ksiądz Arcybiskup ma okazję i zadanie swoją dewizę biskupią wcielać w życie. Był m.in. wysłannikiem papieża na Lampedusę, by tam w miejscu tragedii uchodźców w jego imieniu przewodniczyć modlitwie za ofiary i pocieszać rodziny. Jałmużnik papieski głosi potrzebę przebaczenia i wiary, mówi o miłosierdziu Boga, który przebacza nawet wtedy, gdy na to nie zasługujemy: „Wiara jest cudem ufności po ciemku, ale przychodzi taki dzień, kiedy nie potrafimy bez niej żyć. Wiara przychodzi i pozwala mi zacząć żyć, «Choćbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną»” (Ps 23).

O sobie mówi: „Jestem biskupem ulicy, cierpienia i tych, którzy potrzebują pomocy ze strony Kościoła”. Niedawno media donosiły o różnych rodzajach pomocy udzielanych przez Księdza Arcybiskupa, także o odwiedzinach domów opieki i więźniów. Papieski Jałmużnik odprawił Mszę św. pogrzebową za bezdomnego Polaka. Takich przykładów można przytaczać wiele. Zwracając się do nowo wybranego Jałmużnika, Ojciec Święty Franciszek powiedział: „Twoja praca jest najpiękniejsza”. Chciał przez to powiedzieć, że najważniejszą sprawą jest naśladowanie Chrystusa, który pochylał się nad każdą biedą, podnosił, przytulał do swego serca, widząc nie tylko cierpienie, ale przede wszystkim ludzką godność, cierpiącego człowieka.

Także i u nas jest wiele biedy, niesprawiedliwości i krzywdy. Potrzeba ducha solidarności, ofiarności, wrażliwości na potrzeby bliźnich. Dlatego przesłanie naszego Gościa, jałmużnika papieskiego jest nam bardzo potrzebne.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobroczynne ramię papieża Franciszka

W marcu 2013 r., gdy rozpoczęły się przygotowania do konklawe, ks. prał. Konrad Krajewski miał już za sobą czternaście lat pracy w Watykanie jako ceremoniarz papieski – siedem lat służył Janowi Pawłowi II, drugie siedem – Benedyktowi XVI. Chociaż, prawdę mówiąc, jego praca w ważnym urzędzie watykańskim – zaszczytna i zapewniająca popularność (ceremoniarz zawsze jest widoczny przy papieżu podczas wszystkich celebracji liturgicznych) – nie wypełniała całkowicie jego życia, ponieważ ks. Konrad, będąc urzędnikiem watykańskim, chciał przede wszystkim pozostać kapłanem. Gdy z okazji Roku Wiary spytano go, co należy czynić, aby dotrzeć do ludzi, którzy są daleko od Kościoła, powiedział: „Jesteśmy pożyteczni Kościołowi na tyle, na ile potrafimy być świętymi, na ile naszym życiem i zachowaniem nie «ukrywamy» Boga, ale wprost przeciwnie – «odkrywamy» Go, ukazujemy Go. Jeżeli żyjemy zgodnie z dziesięcioma przykazaniami, Bóg w nas «oddycha» i ludzie wokół nas to odczuwają, bo dobro jest zaraźliwe”. Jan Paweł II uzmysłowił mu, że kapłan, aby być dla ludzi obrazem Boga, musi z Bogiem zawsze „rozmawiać”, musi ciągle modlić się, dlatego próbuje w tym naśladować Papieża. Opowiedział pewnego razu, że przed pójściem do konfesjonału (spowiada codziennie od 15.00 do 16.00) modli się za wszystkich wiernych, którzy przyjdą do niego, aby się wyspowiadać, a później odmawia tę samą pokutę, którą nałożył na penitentów. Ponieważ Jan Paweł II w swym testamencie prosił o modlitwę za niego, ks. Konrad postanowił spełnić jego prośbę – zaczął organizować Msze św. za zmarłego Papieża, które celebrowano najpierw tuż przy jego grobie w Grotach Watykańskich, a po beatyfikacji w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Na tej „papieskiej” Mszy św., odprawianej w każdy czwartek o godz. 7.00, spotykają się Polacy mieszkający w Rzymie, księża, siostry zakonne i świeccy oraz pielgrzymi. Również w czwartek, ale po południu, w mieszkaniu ceremoniarza tuż przy głównym wejściu do Watykanu gromadzą się na Nieszpory znajomi, którzy często zostają również na kolację (ks. Konrad nazywa ich „swoją czwartkową rodziną”). Aby być kapłanem według serca Jezusa, ks. Konrad zaczął zajmować się także ubogimi – wieczorami odwiedzał i służył pomocą ludziom (nie wszyscy są kloszardami), którzy spali w okolicach Placu św. Piotra i pod portykami ul. Conciliazione.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję