Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wakacyjne propozycje

Za miesiąc rozpoczynamy wakacje. Trzeba odpocząć, zregenerować siły, coś zobaczyć i czegoś doświadczyć. A może naładować „duchowe akumulatory” poprzez udział w rekolekcjach? Czy tych w drodze, jak pielgrzymka, czy tych wspólnotowych, jak Oaza

Niedziela sandomierska 22/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. Adam Stachowicz

Część z nasz ma już zaplanowane wakacje. Wyjazdy indywidualne, rodzinne, czasem grupowe. W kraju, czy za granicę. W góry, na pojezierze, czy nad morze. Zorganizowane samodzielnie, przez biuro podróży, czy przez parafię. A może szukamy jeszcze innych propozycji? Kościół przez swoje działania duszpasterskie wychodzi naprzeciw naszych oczekiwań. Prześledźmy niektóre z nich.

Ruch Światło-Życie

Jak informuje nas ks. Marek Kuliński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie: – W bieżącym roku na turnusy rekolekcyjne przyjmujemy uczestników w kilku grupach wiekowych. Po ukończeniu IV i V klasy szkoły podstawowej w Niemienicach k. Opatowa. Po ukończeniu klasy VI uczestnicy wyjeżdżają do Wisłoka w Bieszczadach. Pozostałe turnusy dla gimnazjalistów również odbywają się w górach. I tak na uczniów po I klasie czeka Olchowa, po II Czarna, a po III Bóbrka k/Soliny. Wszyscy, którzy ukończyli pierwszy stopień mogą jechać na drugi do Skorodnego, a ci po drugim na trzeci do Sandomierza. Natomiast warsztaty muzyczne, które w tym roku będą prowadzone przez Marcina i Lidię Pospieszalskich, odbędą się w Sandomierzu. Jeżeli chodzi o terminy poszczególnych turnusów to w diecezji: turnus I: 28 czerwiec–14 lipiec; turnus II: 15-31 lipiec, natomiast w Bieszczadach – turnus I: 28 czerwiec–14 lipiec; turnus II: 14-30 lipiec. Warsztaty Muzyczne: 21-30 sierpień. Turnus oazowy w Niemienicach kosztuje 590 zł, natomiast dla ośrodków w Bóbrce, Czarnej, Wisłoku, Sandomierzu, Skorodnem i Olchowej – 610 zł. (ze względu na wspólne dojazdy autokarem). Warsztaty Muzyczne – 290 zł.

Reklama

Zgłoszenia przyjmują: ks. Marek Kuliński (tel.604-520-667) i s. Iwona Oraniec (tel. 606-238-769).

Natomiast ks. Grzegorz Rożek, moderator Ruchu Domowego Kościoła dodaje: – Rodziny Domowego Kościoła zapraszają na rekolekcje w Uhercach Mineralnych k/Soliny pierwszego stopnia w terminach: 12-28 lipca i 1-17 sierpnia, na które mogą jechać małżeństwa nienależące do Ruchu. Dla swoich członków Ruch organizuje Oazę Rekolekcyjną Animatorów Rodzin (ORAR) w terminach: 5-11 lipca i 18-24 sierpnia oraz stopień trzeci w Sandomierzu wspólnie z młodzieżą. Zgłoszenia przyjmują: Halina i Marian Indykowie (tel. 607-826-972), e-mail marianindyk@interia.pl.

Zakończenie wakacyjnego wypoczynku połączonego z formacją duchową odbędzie się w Tarnobrzegu podczas Dnia Wspólnoty 30 sierpnia przy parafii św. Barbary. Na niego zaproszeni są wszyscy, którzy wzięli udział w rekolekcjach wakacyjnych, Oazowicze oraz ci, którzy kiedykolwiek byli członkami Ruchu Światło-Życie. Spotkanie, na które zaprasza również ks. Stanisław Bar, proboszcz parafii św. Barbary w Tarnobrzegu, będzie połączone z jubileuszem parafii. Warto przypomnieć, że przy niej mieści się centrum oazowe w naszej diecezji.

„Brama Bieszczad” w Olchowej

Reklama

Do Oazowego ośrodka w Bieszczadach zaprasza ks. Adam Lechwar: – Dom Oazowy w Olchowej podejmuje na wypoczynek dzieci i młodzież w lipcu, w ramach turnusów oazowych. Od 12-17 sierpnia zapraszamy rodziny naszej diecezji, które pragną połączyć wypoczynek z rekolekcjami. Podsumowanie turnusów oazowych odbędzie się w dniach 5-7 września. Natomiast świętując 15. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Sandomierzu, w dniach 8-14 września zapraszamy młodzież studencką i pracującą na rekolekcje w duchu programu Ruchu Czystych Serc i Społecznej Krucjaty Miłości. Naszą ofertę chcemy również ubogacić propozycją dla narzeczonych. Od 24 do 29 sierpnia zapraszamy na kurs przedmałżeński, połączony z wypoczynkiem w górach. Zapraszamy też inne grupy do skorzystania z wolnych terminów w naszym domu.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

We współpracy ze strukturami ogólnopolskimi został zorganizowany obóz formacyjno-integracyjny w ośrodku w Broku nad Bugiem w dniach 29 czerwca – 5 lipca. Koszt: 330 zł. Zgłoszenia przyjmuje Damian Warchoł (tel.22-219-832), e-mail: damianwarchol@o2.pl.

KSM-owicze są również zaproszeni na Miasteczko Modlitewne do Zabawy przy Sanktuarium bł. Karoliny. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa: „Miłość na śmierć nie umiera”, w związku z przypadającym w tym roku 100-leciem śmierci bł. Karoliny.

Miasteczko, to wspólnota, która przeżywać będzie rekolekcje z bł. Karoliną Kózkówną. To okazja do spotkania z Bogiem i z drugim człowiekiem. To modlitwa, śpiew, rozmowa, taniec i zabawa. Tegoroczne spotkanie będzie miało charakter 7-dniowych rekolekcji, których tematem przewodnim będzie woda – źródło życia. Zlot potrwa od 28 lipca do 3 sierpnia i adresowany jest do osób mających co najmniej 14 lat. Jego koszt to 150 zł. Trzeba mieć ze sobą: namiot, śpiwór, karimatę i notatnik, a zgłosić się i zapisać należy u Damiana Warchoła. Organizatorzy zapewniają wspólny autokar z miejscowości: Modliborzyce, Brzeziny, Zaklików, Lipa, Grębów, Tarnobrzeg i Tuszów Narodowy.

Legion Maryi

Legioniści okres wakacyjny rozpoczną od Marszu Ewangelizacyjnego ulicami Sandomierza, który wyruszy 28 czerwca o godz. 12 spod katedry. Z początkiem lipca w poszczególnych kuriach odbędą się zloty jagodowe i tzw. imprezy na wolnym powietrzu, połączone z letnim dniem skupienia. Członkowie Stowarzyszenia organizują również pielgrzymki: do Częstochowy (12-13 lipca i 26 lipca), do Lichenia i Niepokalanowa (21-23 lipca) i do Miejsca Piastowego (28 lipca). Organizowana jest pielgrzymka dziękczynna za kanonizację do Krakowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i wyjazd rekreacyjny do Zakopanego w sierpniu. Tradycyjnie 27 lipca odbędzie się rozdawanie Cudownych Medalików na ulicach i przy kościołach, czy siedmiodniowe Jerycho Różańcowe od 29 sierpnia. Przez cały czas wakacji (od 18 czerwca do 18 września) trwał będzie trzymiesięczny „Łańcuszek modlitwy i postu” w intencji Diecezjalnych Dni Młodzieży.

Kolonie Caritas

Jak co roku Caritas Diecezji Sandomierskiej jest organizatorem kolonii letnich dla dzieci i młodzieży pochodzącej z rodzin ubogich, których nie stać na zorganizowanie wypoczynku letniego dla swoich dzieci. Pomoc Caritas w zakresie wypoczynku jest udzielana również dzieciom i młodzieży polonijnej mieszkającej na Ukrainie. Tegoroczne kolonie będą zorganizowane w Mszanie Dolnej. W ramach wypoczynku będą organizowane wycieczki, m. in. do Zakopanego, Krakowa, Wadowic i na szlaki tatrzańskie oraz beskidzkie. Od 28 czerwca do 10 lipca wyjadą dzieci i młodzież z terenu diecezji stanowiącej część województwa podkarpackiego. Od 10 do 23 lipca, dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta i Gminy Tarnobrzeg, udział w nim wezmą uczestnicy z gminy Tarnobrzeg. Od 5 do 14 sierpnia będą wypoczywały dzieci i młodzieży z części województwa świętokrzyskiego. Dla uczestników polonijnych z Ukrainy przygotowano dwa turnusy: 23 lipiec – 5 sierpień i 14-27 sierpnia.

Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży

Dzieci i młodzież do wypoczynku zaprasza również ks. Marian Bolesta. Organizowane są zarówno turnusy wyjazdowe, jak i w diecezji. W dniach 20-26 lipca wyjazd i zakwaterowanie w Zamku Krzyżackim w Bierzgłowie. Koszt turnusu to 580 zł. W takiej samej cenie duszpasterstwo zaprasza do ośrodka w Bęsi w dniach 28 lipca – 3 sierpnia.

Natomiast w naszym diecezjalnym ośrodku w Radomyślu nad Sanem odbędą się następujące turnusy: 28 czerwca – 3 lipca z edukacją ekologiczną, 5-10 lipca z edukacją artystyczną i 21-26 lipca z edukacją sportową. Koszt to 280 zł, a zapisywać można się u ks. Mariana (tel. 513-080-701).

Pielgrzymki: piesza i rowerowa

Oczywiście wakacje to również czas pielgrzymowania pieszego na Jasną Górę. Tradycyjnie już z diecezji wyruszą cztery kolumny pątników. Z Janowa Lubelskiego 2 sierpnia oraz z Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego 4 sierpnia. Wszyscy spotkają się pod Częstochową, aby 12 sierpnia stanąć przed obliczem Pani Jasnogórskiej. Zapisy w poszczególnych kolumnach ruszają w połowie lipca.

Już po raz piąty, w dniach 19-26 lipca, z diecezji wyjedzie też pielgrzymka rowerowa. W tym roku trasa biegnie przez sanktuaria południowo-wschodniej Polski. Na rowerowe trasy pielgrzymkowe zaprasza ks. Jan Wilk.

Pielgrzymowanie dziękczynne

Dla Czytelników naszej „Niedzieli” zorganizowana została pielgrzymka dziękczynna za kanonizację św. Jana Pawła II. Odwiedzimy: Udine, Padwę, Loreto, Rimini, Asyż, Cascię, Pescarę, Manopello, Lanciano, San Giovanni Rotondo, Monte San Angelo, Monte Cassino, Rzym i Watykan. W planach jest też Ostia Antica, Wenecja, jak również Mariazell, Wiedeń, Łagiewniki i Kraków. Wyjazd potrwa 11 dni, w terminie 15-25 sierpnia. Cena przejazdu, wyżywienia i ubezpieczenia to 1800 zł. Istnieje też możliwość fakultatywnego zwiedzania, za biletami wstępu (40 euro): Kaplicy Sykstyńskiej, Ogrodów Watykańskich oraz Ostia Antica. Szczegółowe informacje po 10 czerwca u ks. Adama Stachowicza, (tel. 505-288-398).

Dni Młodych w Sandomierzu

Okres wypoczynkowo-formacyjny w tegoroczne wakacje zostanie zakończony w Sandomierzu podczas dorocznych Dni Młodych. Już w tamtym roku bp Krzysztof Nitkiewicz na zakończenie spotkania w Nisku zaprosił wszystkich do Sandomierza w dniach 19-21 września.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjne wspomnienia z parafii Konarzewo

Czas wakacyjny mobilizował parafian do wielu form aktywności, o które zadbał ks. prob. Marcin Smoliga wspólnie z wiernymi. Z okazji imienin poprzedniego proboszcza ks. kan. Mariana Nohanowicza, który obecnie przechodzi rekonwalescencję po chorobie, parafianie zaprosili księdza wraz z najbliższą rodziną do Konarzewa. Solenizant uczestniczył w Mszy św. z wiernymi w kościele filialnym w Sadlnie, następnie w kościele parafialnym w Konarzewie. We wspólnej modlitwie wierni polecali Matce Najświętszej solenizanta, prosząc o zdrowie i siły potrzebne w dalszym posługiwaniu. Po modlitwie odbyło się spotkanie ks. Mariana z parafianami w świetlicy wiejskiej przy słodkim poczęstunku. Był czas na rozmowy, wspomnienia i chwile wzruszenia. Ksiądz Marian posługiwał w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Konarzewie prawie 20 lat. Na koniec wakacji ks. Marian ponownie odwiedził naszą parafię z okazji odpustu w kościele filialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sadlnie.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję