Reklama

Niedziela Świdnicka

Jan Paweł II w sztuce medalierskiej

Medale poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II i jego pontyfikatowi od początku trwania jego posługi na Stolicy Piotrowej do ostatnich dni życia złożyły się na wielką wystawę, która jest prezentowana w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej. Ekspozycję zatytułowano „Na spotkanie człowieka – Jan Paweł II w sztuce medalierskiej”.

Medale pochodzą z kolekcji Adama Piotra Tyszera, jednego z najbardziej uznanych kolekcjonerów w medali w naszym kraju, w którego zbiorach uprzywilejowane miejsce zajmują medale papieskie z całego świata z najważniejszych religijnych spotkań Papieża z rodu Polaków, pozyskiwane przez zbieracza od początku trwania pontyfikatu Jana Pawła II. W inauguracji wystawy, której uroczyście dokonano w święto Królowej Polski Maryi, uczestniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch, który obejrzał ją jako jeden pierwszych i pogratulował miastu jej przygotowania. Zaprezentowano na niej blisko ćwierć tysiąca medali z obszernych zbiorów wałbrzyskiego kolekcjonera. Są to przede wszystkim medale, które ukazały się w kraju i na świecie w krótkich seriach, niekiedy nawet kilku sztuk. Wszystkie prezentują bardzo wysoki artystyczny poziom. Adam Tyszer, który uczestniczył w otwarciu wystawy, chętnie opowiadał o swojej pasji.

Reklama

– Stolica Apostolska od dawna wydawała medale okolicznościowe – dokumentujące najważniejsze wydarzenia papieskiego pontyfikatu, a pierwsze z nich pochodzą jeszcze z 1417 r. – wyjaśniał. – Medale papieskie były projektowane według jednej wspólnej zasady „awers przedstawia Ojca Świętego, natomiast rewers ukazywał główną ideę spotkania, budowle sakralne, herby miast itp. Gdy papieżem został Jan Paweł II, który rozpoczął swoje pielgrzymowanie, wzrosło zapotrzebowanie na pamiątki z jego pobytu – mówił. – Bogactwo papieskich medali jest przeogromne. Wśród prezentowanych na wystawie eksponatów możemy oglądać prace najwybitniejszych polskich artystów sztuki medalierskiej, jak: prof. Józef Stasiński z Poznania, Zbigniew Łukowiak oraz Kazimierz Adamski, Bronisław Chromy, Stanisława Wątróbska, Edward Gorol.

Do medali nietypowych, które zobaczymy w tym zbiorze, należy medal z umieszczoną na awersie sentencją „Byłem więziony, a odwiedziłeś mnie” wykonany przez więźnia Zakładu Karnego z Płocka, którego Papież odwiedził w 1991 r., wybity w nakładzie zaledwie dwóch sztuk.

Adam Tyszer zachęcił też do zwrócenia uwagi na medal, który szczególnie sobie ceni i który go ogromnie wzruszył. To medal domykający pontyfikat Jana Pawła II, na którym artysta utrwalił scenę przy łożu ciężko już chorego papieża Jana Pawła II z przyjęcia przez niego sakramentu ostatniego namaszczenia. Oleje święte na czoło Ojca Świętego nakłada metropolita lwowski – kard. Marian Jaworski.

Reklama

Wystawa w Strzegomiu jest trzydziestą prezentacją medali poświęconych tematycznie Janowi Pawłowi II, którą zredagował w oparciu o swoje zbiory Adam Tyszer, a którą można było podziwiać, choć w mniejszym wydaniu, już w wielu miejscach w kraju. Na przygotowanie jednej z pierwszych wystaw zbieracz medali uzyskał specjalną zgodę z Watykanu, a na jego ręce nadszedł wówczas list z własnoręcznym podpisem Ojca Świętego.

– To jeden z eksponatów bardzo bliski mojemu sercu, który też umieściłem na wystawie – wyjaśnił kolekcjoner.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dies Irae ujrzało światło dzienne

Niedziela legnicka 16/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

wystawa

ks. Piotr Nowosielski

Obraz „Wołyń”, to element cyklu „Requiem polskie”, nawiązującego do ważnych wydarzeń i postaci z historii Polski. Niżej: obrazy artysty korzystnie prezentują się w sakralnym wnętrzu

Obraz „Wołyń”, to element cyklu „Requiem polskie”, nawiązującego do ważnych wydarzeń i postaci z historii Polski.
Niżej: obrazy artysty korzystnie prezentują się w sakralnym wnętrzu

„Sacrum profanum. Pictura fidelis” – pod takim tytułem na przełomie marca i kwietnia wałbrzyskie Biuro Wystaw Artystycznych, zorganizowało wystawę prac mieszkającego i tworzącego swe dzieła na terenie naszej diecezji artysty, Andrzeja Boja Wojtowicza z Borowic.

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję