Reklama

Głos z Torunia

Kambodża – kraj daleki, kraj bliski

Niedziela toruńska 22/2014, str. 6

[ TEMATY ]

spotkanie

Helena Maniakowska

W Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu 7 maja odbyło się spotkanie Klubu Inteligencji Katolickiej, podczas którego Katarzyna Polak, Solida Lim i jego żona Anna Lim w licznych slajdach zaprezentowali Kambodżę. Wyjazd tych osób z Wydziału Sztuk Pięknych UMK miał na celu nawiązanie kontaktów naukowych oraz rozpoznanie stanu zachowania ogromnego obrazu przedstawiającego martyrologię mieszkańców Kambodży, znajdującego się w Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng w Phnom Penh (miejsce wpisane na listę dziedzictwa UNESCO). Autorem obrazu powstałego w 1988 r. był Vann Nath – artysta, który przeżył to więzienie. W Kambodży obraz traktowany jest jako pamiątka narodowa. Stan zachowania dzieła (ok. 6x3 m) był tragiczny. Zostało ono zaatakowane przez termity i zniszczone w stopniu niespotykanym.

Reklama

Zaprezentowano slajdy przedstawiające Phnom Penh, egzotyczne krajobrazy, a także wioski z charakterystycznymi domami na palach i plantacjami. Tylko w tym kraju rośnie palma cukrowa, z której kwiatostanów pozyskuje się sok do produkcji cukru palmowego. Palma cukrowa jest źródłem włókien, wykorzystuje się też jej owoce, liście i drewno. Z kolei niedojrzałe owoce palmy kokosowej – orzechy kokosowe – są źródłem popularnego napoju. Ciekawostką było to, że w kuchni kambodżańskiej nie stosuje się nabiału (poza jajkami). Słuchacze zostali poczęstowani deserem przygotowanym na bazie cukru palmowego, mleka kokosowego, bananów i tapioki. Można było też obejrzeć ręcznie tkany jedwab, pojemniczki i łyżkę z drewna palmowego.

W Kambodży społeczeństwo uważa studia i znajomość języków obcych za niezbędne do osiągnięcia wyższej pozycji społecznej. Solida Lim pochodzący z Kambodży, uzyskując stypendium zagraniczne na studia, marzył o kraju, w którym ludzie kochają pokój i Pana Boga. Los padł na Polskę. Pochodząc z Kościoła podziemnego, do Polski przyjechał jako człowiek wierzący w Chrystusa. Przyjął wszystkie sakramenty w Toruniu. Na Wydziale Sztuk Pięknych studiował konserwację zabytków, potem podjął pracę nad doktoratem. Poślubił Annę, także studentkę konserwacji, i pozostał w Polsce.

Na zakończenie Solida Lim przedstawił zwyczaje związane z tradycyjnym ślubem i weselem khmerskim. Podkreślił, że przed ślubem konieczna jest zgoda rodziców obu stron. Ceremonia wymaga ogromnych przygotowań, trwa przynajmniej 2 dni i odbywa się w domu panny młodej, a wesele w specjalnych domach weselnych. Goście w prezencie wręczają nowożeńcom koperty z pieniędzmi. Nowożeńcy i ich rodzice obdarowują mnichów buddyjskich prowadzących modlitwy w czasie ceremonii. Wręczają im szaty, pieniądze, naczynia, a także herbatę, cukier itp. Ilustrujące wykład slajdy pokazywały stoły z dekoracjami z kwiatów lotosu i owoców, nowożeńców i gości weselnych ubranych w piękne w kroju i kolorystyce ubrania, usłyszeć można było również fragmenty weselnych kompozycji muzycznych. Solida Lim podkreślił też ogromne znaczenie rodziny w Kambodży. Krewni wzajemnie otaczają się pomocą. Warto dodać, że Khmerowie z ogromnym szacunkiem traktują ludzi starszych.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: bądźcie posłańcami jednoczącej siły sportu!

[ TEMATY ]

spotkanie

Katarzyna Artymiak

Przed audiencją ogólną 20 kwietnia Franciszek przyjął w salonie przy Auli Pawła VI stuosobową grupę przedstawicieli Austriackiego Związku Narciarskiego. Wskazał im kluczowe wartości, jakie winni ukazywać szczególnie młodzieży i wezwał ich, aby stawali się orędownikami jednoczącej siły sportu.

„Kiedy myślę o Austrii i tamtejszych Alpach, przychodzą mi też na myśl sporty zimowe. Narciarstwo ma wielkie znaczenie i długą tradycję w waszym kraju, a cała ludność z wielkim zainteresowaniem śledzi wasze fascynujące zawody. Jesteście wzorem zwłaszcza dla wielu ludzi młodych. Ale jesteście również przykładem zintegrowania, nie tylko przez wyniki sportowe, ale także przez zalety i wartości prezentowane w sporcie: zaangażowanie, wytrwałość, determinację, uczciwość, solidarność, ducha zespołowego" - powiedział Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję