Reklama

Konferencja Maryjna

Niedziela Ogólnopolska 24/2014, str. 29

B.M. Sztajner/Niedziela

Siedziba Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie

W dniu 30 maja 2014 r. w Wyższym Instytucie Teologicznym odbyła się konferencja naukowa zatytułowana: „Teologia zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie”.

Rok Zawierzenia w archidiecezji częstochowskiej

Konferencja nawiązywała bezpośrednio do Roku Zawierzenia w archidiecezji częstochowskiej, obchodzonego jako owoc Roku Wiary w Kościele powszechnym. Rok Zawierzenia został ogłoszony listem pasterskim metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo: „Zawierzmy Jej Niepokalanemu Sercu”. Przypomnijmy, że 2 maja 2014 r., podczas uroczystości na Jasnej Górze, gdy z udziałem Episkopatu Polski obchodzono pierwsze narodowe dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II, delegacje parafialne archidiecezji częstochowskiej podczas Mszy św. złożyły na ołtarzu Księgi Zawierzenia. Każda parafia otrzymała te księgi wraz z rozpoczęciem Roku Zawierzenia, aby rodziny i osoby indywidualne mogły się do nich wpisać.

Biblijne podstawy zawierzenia

Spotkanie, zainaugurowane przez dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego ks. dr. hab. Mariana Dudę, poprzedziła pieśń maryjna, odśpiewana przez słuchaczy pod czujnym uchem ks. dr. Mikołaja Węgrzyna. I w takiej atmosferze wiary, która szuka zrozumienia, głos zabrał ks. dr Łukasz Laskowski. Mówił o „Biblijnych podstawach zawierzenia Bogu”. Zaczął od wyjaśnienia słowa „hyperoon”, które w języku klasycznej greki tłumaczy się jako „sala na górze”, a na różnych stronach Pisma Świętego – jako „wieczernik”, miejsce szczególne, naznaczone obecnością Ducha Świętego i cudami wskrzeszania umarłych (Eliasz, Elizeusz, św. Piotr). W takiej sali, będącej górną kondygnacją domu, dokonał się w czasie Zwiastowania akt Maryjnego zawierzenia Boskiej Obietnicy, dopełniony potem Jej obecnością w „hyperoonie” w Dniu Pięćdziesiątnicy. – Nasze zawierzenie – jak podkreślił ks. Laskowski – oparte jest na zawierzeniu Maryi, która czuwając po śmierci Syna w „hyperoonie” wraz z uczniami na modlitwie, trwała u początku Kościoła. Czy znajdziesz i dla mnie miejsce w swoim „hyperoonie”? – tym pytaniem i w naszym imieniu prelegent zakończył swoje rozważania.

Reklama

Z teologii zawierzenia Jana Pawła II

Temat zawierzenia kontynuował mariolog ks. dr Teofil Siudy. Tytuł jego wypowiedzi brzmiał: „Totus Tuus – z teologii zawierzenia św. Jana Pawła II”. Swoje przedłożenie oparł na dwóch fundamentalnych dokumentach – encyklikach „Redemptor hominis” oraz „Veritatis splendor” i uzupełnił o ostatnią pielgrzymkę Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej w roku 2002. – Maryja prowadzi nas – mówił ks. Siudy – w pielgrzymce wiary. Poprzedza nas w wierze całego Kościoła. Odbija jak zwierciadło wielkie dzieła Boże.

Trudno odtworzyć głębię teologiczną tematu konferencji w tak krótkim sprawozdaniu. Niech zadośćuczynieniem będzie informacja o niebieskiej armii Małych Sióstr Baranka z Choronia, obecnych na spotkaniu, wśród których mogliśmy się poczuć jak rycerze Niepokalanej intonujący: „Błękitne rozwińmy sztandary”.

Papieskie „Totus Tuus”

Podsumowanie spotkania stanowiła pieśń autorstwa ks. dr. hab. Mariana Dudy, w której został przywołany pierwszy rycerz Niepokalanej – św. Jan Paweł II: „Janie Pawle, zostań z nami./Przez Twój wzór i nauczanie/Uproś z Polski patronami/Dla nas w wierze świętej trwanie”.

Reklama

Była to ostatnia konferencja naukowa w roku akademickim 2013/2014. Zapewne jej uczestnicy z niecierpliwością będą czekać na kolejny sezon.

2014-06-10 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: Konsulat potwierdza zatrzymanie polskich obywateli w Mińsku

2020-08-12 09:47

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP

Wydział konsularny ambasady RP w Mińsku prowadzi działania na rzecz udzielenia pomocy konsularnej zatrzymanym w Mińsku polskim obywatelom – poinformował PAP przedstawiciel placówki.

Dyplomaci wiedzą o zatrzymaniu trzech polskich obywateli, znają już miejsce przebywania dwóch z nich, a w sprawie trzeciego trwają ustalenia.

Jak dotąd przedstawiciele konsulatu nie mieli jeszcze możliwości spotkania z zatrzymanymi.

"Prowadzimy działania w celu wyjaśnienia sytuacji i udzielenia polskim obywatelom wparcia konsularnego" – poinformowano PAP.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński poinformował wcześniej PAP, że ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski interweniował w białoruskim MSZ w sprawie trzech Polaków zatrzymanych w tym kraju.

Od niedzieli w Mińsku i innych miejscach na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich. Według MSW, tylko w niedzielę i poniedziałek zatrzymano w całym kraju ponad pięć tysięcy osób.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kar/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w ub.r. szpital Dzieciątka Jezus przeprowadził ponad 32 tys. operacji i zabiegów

2020-08-12 20:12

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

operacja

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Należący do Stolicy Apostolskiej Szpital Dziecięcy im. Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) przeprowadził w ubiegłym roku ponad 32 tys. różnych zabiegów i operacji, zdrowie odzyskało co najmniej 29 tys. małych pacjentów oraz udzielił przeszło 2 mln porad ambulatoryjnych. Dane te ogłosiła w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor placówki Mariella Enoc, przypominając zarazem, że w roku 2019 szpital obchodził 150-lecie istnienia.

"Codziennie staramy się zapewnić równowagę ekonomiczną temu niezwykłemu dziełu badań i opieki, nie kierując się przy tym nigdy samą tylko logiką zysku" – powiedziała szefowa "Bambino Gesù". Podkreśliła, że w tym roku szpital będzie musiał "zmierzyć się z niekorzystnymi skutkami gospodarczymi, spowodowanymi przez pandemię Covid-19, przede wszystkim ze względu na konieczność ograniczenia ogólnej działalności i działań na rzecz zwalczania obecnego stanu wyjątkowego”.

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, przybywających na leczenie w tym obiekcie z całego świata: w ub.r. było ich 836 (1,6 proc. ogółu pacjentów) z ponad 100 krajów. O 5 proc. zwiększyły się interwencje pierwszej pomocy, których udzielono ok. 90 tys. w dwóch siedzibach szpitala: na Janikulum i Palidoro. Odnotowano 385 transportów związanych z zagrożeniem życia noworodków, a więc średnio ponad 1 interwencja dziennie a w 89 trzeba było korzystać z watykańskiego lądowiska dla śmigłowców. W 2019 udzielono prawie 120 tys. bezpłatnych noclegów dla 5569 rodziców, którzy mogli spędzić je przy swych dzieciach. Wzrasta także łączna liczba przeszczepów narządów stałych, komórek i tkanek - odnotowano ich 342.

W roku 2019 potwierdzono również uznanie Szpitala Dzieciątka Jezus jako placówki akademickiej przez Międzynarodową Komisję Wspólną (Joint Commission International). W tymże roku rozpoczęły działalność całkowicie przebudowana siedziba szpitala przy Viale Baldelli, obliczona na 80 konsultacji w zakresie chorób rzadkich, diagnostyki prenatalnej, kardiologii płodu i okołoporodowej oraz dwa ośrodki zajmujące się zaburzeniami autystycznymi.

Ale "Bambino Gesù" to również działalność naukowa, formacyjna i współpraca z innymi podobnymi placówkami. W ub.r. wzrosła o 17 proc. liczba projektów badawczych i studiów klinicznych. Naukowy zagraniczni, z którymi placówka watykańska współpracuje, pochodzą ze 114 krajów. Pacjentów z rzadkimi chorobami było ponad 14,5 tys., przy czym 48 proc. z nich przybyło tu spoza Rzymu i regionu Lacjum. Na badania naukowe w 2019 przeznaczono 23,6 mln euro. W szpitalu pracuje ok. 3,5 tys. osób: na stałych etatach, współpracowników i kontraktowych. W 2019 przeprowadzono ponad 28 tys. godzin formacji personelu sanitarnego i nie tylko sanitarnego. W szpitalu posługuje też prawie 900 wolontariuszy z 45 stowarzyszeń akredytowanych, którzy zapewnili codzienną pomoc na miejscu, spędzając tam łącznie 200 tys. godzin.

Szpital uczestniczy też w różnych inicjatywach solidarności z zagranicą w ramach projektów humanitarnych we współpracy z 12 krajami (Chiny, Ekwador, Etiopia,, Haiti, Indie, Jordania, Kambodża, Korea Południowa, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Syria i Tanzania) – łącznie 22 misje. W 2019 rozpoczął działalność Ośrodek dla Dzieci Niedożywionych, który na życzenie papieża Franciszka powstał w stolicy RŚA – Bangui.

16 listopada 2019 w Auli Pawła VI odbyły się główne uroczystości z okazji 150. rocznicy powstania Szpitala Dziecięcego "Bambino Gesù". Było to wzruszające spotkanie Franciszka z wielką rodziną tej placówki z udziałem ponad 6 tys. osób: lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i pacjentów i ich rodzin. “Dziękuję Szpitalowi za jego otwarcie na świat, za zajmowanie się cierpieniami i dziećmi, pochodzącymi z wielu krajów. Wiem dobrze, że wymaga to wielkich środków materialnych i dlatego dziękuję tym, którzy wielkodusznie wspierają swymi darowiznami Fundację Dzieciątka Jezus [Fondazione del Bambino Gesù]” – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że “oznacza to zobowiązanie wszystkich, aby Szpital Dzieciątka Jezus nadal okazywał szczególne umiłowanie przez Stolicę Apostolską dzieciństwa dzięki własnemu stylowi miłującej troski o małych chorych, ofiarowując konkretne świadectwo Ewangelii w pełnej zgodzie z nauczaniem Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję