Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce" (Mt 17, 2). Ewangeliczną scenę przemienienia Chrystusa, w której trzej apostołowie, Piotr, Jakub i Jan, zdają się jakby porwani pięknem Odkupiciela, można przyjąć za ikonę chrześcijańskiej kontemplacji. Utkwić wzrok w Chrystusowym obliczu, rozpoznać Jego tajemnicę w zwyczajnej, bolesnej drodze Jego człowieczeństwa, aż ujrzy się Boski blask, objawiony ostatecznie w Zmartwychwstałym, zasiadającym w chwale po prawicy Ojca, to zadanie każdego ucznia Chrystusa, a zatem i nasze zadanie. Kontemplując to oblicze, otwieramy się na przyjęcie tajemnicy życia Trójcy Przenajświętszej, by doznawać wciąż na nowo miłości Ojca i cieszyć się radością Ducha Świętego. W ten sposób urzeczywistniają się również dla nas słowa św. Pawła: "wpatrujemy się w jasność Pańską jakby w zwierciadle; za sprawą Ducha Pańskiego, coraz bardziej jaśniejąc, upodabniamy się do Jego obrazu" (2 Kor 3, 18).
Jan Paweł II
(List Apostolski "Rosarium Virginis Mariae", nr 9)

22 grudnia. Chór parafialny "Fraza" z Kosiny przebywał w miejscowości Coligny (Francja), gdzie w miejscowym kościele pw. św. Marcina wystąpił z koncertem najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek oraz pieśni folklorystycznych. Zaprezentował również utwory klasyków, między innymi G. F. Haendla (Alleluja), W. A. Mozarta (Ave Verum), M. Gomółki (Nieście chwałę) i Wacława z Szamotuł (Już się zmierzka). Występ chóru został bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców Coligny, którzy po brzegi wypełnili kościół. Chórzyści wystąpili także w miejscowości Siegsdorf (Niemcy). Zajęcia z Chórem "Fraza" prowadzą Małgorzata Dzień i Agnieszka Rajwer, a w tournee do Francji artystom z "Frazy" towarzyszył kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. Józef Bar, rodem z Kosiny.

23 grudnia. W Jarosławiu przy ul. Sanowej 11 otwarto Schronisko dla bezdomnych "Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej". Uroczystego poświęcenia "Przystani" dokonał bp Stefan Moskwa. Schronisko powstało z inicjatywy parafii jarosławskich w roku Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony. Na schronisko zaadaptowano budynek dawnej Kolumny Sanitarnej, przekazany na ten cel przez Sejmik Wojewódzki. Docelowo mieszkanie w Schronisku znajdzie kilkadziesiąt osób.

1 stycznia. W Paryżu zakończyło się, trwające od 28 grudnia, Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez wspólnotę ekumeniczną z Taizé. W XXV etapie Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię uczestniczyło 80 tys. młodzieży. Podczas Spotkania młodzi gromadzili się trzy razy dziennie na wspólną modlitwę, a w małych grupach międzynarodowych dzielili się Ewangelią i rozważali List Brata Rogera pt. Bóg zawsze kocha. Wśród 28 tys. młodych z Polski znalazła się 600-osobowa grupa młodzieży z archidiecezji przemyskiej. Pielgrzymom z naszej archidiecezji towarzyszyli: ks. Jan Dąbal, ks. Marek Gajda (Chłopice) i ks. Jan Bober z Przemyśla, ks. Wiesław Siwiec z Sanoka, ks. Andrzej Pawlik z Zarszyna, ks. Jan Bździkot z Krosna, ks. Janusz Klamut z Rzepedzi i ks. Grzegorz Polasz z Jarosławia.

3-4 stycznia. Arcybiskup Józef Michalik celebrował Eucharystię w bazylice katedralnej, w której wzięli udział pracownicy Caritas ze wszystkich placówek w archidiecezji przemyskiej. Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do sali Domu Katolickiego "Roma" na spotkanie opłatkowe i wspólne kolędowanie. W sobotę 4 stycznia Metropolita Przemyski sprawował Mszę św. w Domu Rekolekcyjnym w Zboiskach i dzielił się opłatkiem ze zgromadzonymi tam samorządowcami archidiecezji przemyskiej. W ramach spotkania ks. dr hab. Stanisław Nabywaniec, wykładowca historii kościoła w rzeszowskim Seminarium Duchownym, wygłosił prelekcję Kwestie społeczne w działalności błogosławionego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Tego samego dnia bp Adam Szal odprawił Mszę św. w kaplicy Bursy przy ul. Chopina 1 w Przemyślu na rozpoczęcie wieczoru opłatkowego dla przemyskiego środowiska prawniczego.

5 stycznia. W kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie odbyła się instalacja 7 nowo mianowanych kanoników Brzozowskiej Kapituły Kolegiackiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Prepozytem Brzozowskiej Kapituły jest ks. prał. Marian Wolicki, profesor filozofii w przemyskim Seminarium Duchownym, zaś kustoszem ks. prał. Jan Strojek, proboszcz Kolegiaty w Brzozowie.

5 stycznia. W Przemyślu i w parafiach archiprezbiteratu przemyskiego miała miejsce trzecia edycja "Kolędy na Szpital". Przy kościołach i w miejscach charytatywnych koncertów i spektakli kwestowano na karetkę "Dzieciątka Jezus" dla Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. W bazylice archikatedralnej wystąpił Chór "Magnificat" pod batutą ks. Mieczysława Gniadego, w sali przy Kościele Salezjanów aktorzy Teatru Oratoryjnego wystawili Jasełka salezjańskie, w kościele Świętej Trójcy młodzież z Diakonii Muzycznej przy Duszpasterstwie Młodzieży przedstawiła Przemyskie Betlejem, a młodzi z parafii pw. św. Jana Apostoła (Przekopana), ze specjalnie przygotowanym programem, kolędowali w domach parafian. Warto przypomnieć, że w poprzednich dwóch edycjach "Kolędy" zebrano prawie 80 tys. zł. Duszpasterstwo Młodzieży Kurii Metropolitalnej i Redakcja Niedzieli Przemyskiej wyrażają wdzięczność duszpasterzom i wolontariuszom z grup apostolskich za zaangażowanie oraz wspólnotom parafialnym za materialne wsparcie tego charytatywnego dzieła.

5 stycznia. Pod hasłem Jeden drugiego brzemiona noście (Ga 6, 2) w Krośnie i w archiprezbiteriacie krośnieńskim kwestowano na rzecz powstającego tam Hospicjum. Dzięki środkom zebranym w poprzedniej edycji tej dobroczynnej akcji zakupiono działkę wraz z kompleksem budynków, które wymagają teraz przystosowania do właściwego funkcjonowania Stacji Opieki Domowej "Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, Domowej Opieki Paliatywno-Hospicyjnej oraz Długoterminowej Opieki Domowej Caritas Archidiecezji Przemyskiej". Inicjatorami charytatywnego dzieła są Prezydent Miasta Krosna, Archiprezbiterat Krośnieński oraz Koło Hospicyjno-Charytatywne "Caritas" z siedzibą w Krośnie.

5 stycznia. W klasztorze Sióstr Felicjanek w Przemyślu miało miejsce świąteczne spotkanie dla sióstr ze zgromadzeń zakonnych posługujących w Przemyślu i okolicy. Świąteczny dzień wspólnoty rozpoczął się Nieszporami w kaplicy klasztornej. Po nabożeństwie był czas zadziwienia się tajemnicą Bożego Narodzenia przez radość wspólnego kolędowania. Dwa poprzednie spotkania (2001, 2002) odbyły się w Domu Prowincjalnym Sióstr Służebniczek w Przemyślu.

5 stycznia. Przemyski Chór "Gospel" gościł w Płocku, gdzie w tamtejszej katedrze wziął udział w świątecznym koncercie kolęd. Z przemyskimi artystami, już kolejny raz, śpiewała znana wokalistka jazzowa Ewa Uryga.

11 stycznia. W kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu zgromadzili się świeccy nauczyciele religii z północnego rejonu archidiecezji na dorocznym dniu skupienia. Konferencje ascetyczne wygłosił ks. Jan Częczek, nauczyciel doradca w przemyskim Oddziale Podkarpackiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal. Po zakończonej Eucharystii miały miejsce agapa, dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie. Świąteczne spotkanie katechetów zorganizował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

12 stycznia. W parafii Świętej Trójcy w Przemyślu zgromadzili się pątnicy Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z grup św. Jacka, św. Kazimierza i bł. Józefa Sebastiana. Eucharystii przewodniczył biskup pielgrzym Adam Szal, w asyście ks. dyrektora Kazimierza Bełcha i duszpasterzy wspólnot pielgrzymkowych. Liturgię Mszy św. animowali młodzi z Diakonii Muzycznej przy Duszpasterstwie Młodzieży i zespół "Soul" z Sanoka pod batutą Moniki Brewczak. W ramach pielgrzymkowego "opłatka", artyści z Sanoka i Przemyśla zaprezentowali wiązankę najpiękniejszych kolęd i pastorałek.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

28 grudnia-1 stycznia. W Paryżu w Spotkaniu Młodych organizowanym przez Wspólnotę z Taizé uczestniczyło 20 alumnów przemyskiego Seminarium.
5 stycznia. W niedzielę "seminaryjną" alumni przebywający na feriach świątecznych odwiedzili 160 wspólnot parafialnych archidiecezji przemyskiej dziękując za wsparcie materialne i duchowe okazywane Wyższemu Seminarium Duchownemu w Przemyślu. Niektórzy alumni spotkali się z grupami modlitewnymi skupiającymi członków Dzieła Pomocy Powołaniom im. bł. ks. Jana Balickiego oraz z grupami dzieci i młodzieży. Podczas Mszy św. odczytali oni słowa podziękowania skierowane przez rektora ks. Mariana Rojka:
Drodzy Przyjaciele Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu
Dzisiejsza Ewangelia jeszcze raz przypomniała nam prawdę o tym, że "Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas". Radość tego wydarzenia jest wciąż obecna w naszych sercach i wyrażamy ją na różny sposób, choćby przez świąteczne kolędowanie. Również i Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu pragnie w tej atmosferze bożonarodzeniowej życzliwości podziękować za wszystkie życzenia i pozdrowienia. Drodzy Przyjaciele naszego Seminarium, którzy wspieracie nas swoją nieustanną modlitwą, ofiarujecie niedogodności codziennego życia w intencji świętych kapłańskich powołań, którzy swoim darem materialnym - również i tym złożonym dzisiaj na tacę - jak też i darami składanymi jesienią w wielu parafiach w postaci płodów ziemi, pomagacie w zwykłym funkcjonowaniu naszego domu, w kształceniu i wychowywaniu prawie 200 kleryków, jesteście dla nas prawdziwym znakiem Bożego błogosławieństwa, dowodem ludzkiej życzliwości i dobroci. Zawsze dziękujemy Bogu i naszym Dobroczyńcom za wszelkie otrzymane dobro a klerycy, których przedstawiciel pojawił się dzisiaj w Waszej parafii, by osobiście przekazać te słowa wdzięczności, modlą się za Was i polecają Bogu wasze sprawy w sposób szczególny w każdą środę, w dniu wdzięczności wobec wszystkich naszych Dobroczyńców żywych i tych, którzy już odeszli do Pana.
Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu - Przełożeni, Wychowawcy i Klerycy - życzy Kapłanom i wszystkim wiernym, abyśmy w Nowym Roku 2003 - Roku Różańca Świętego i wyjątkowej dla nas bliskości Świętej Bożej Rodzicielki w częstochowskim wizerunku - obdarzali się nawzajem dobrocią i życzliwością, a przez to stawali się coraz lepsi i zbliżali się do świętości.

6 stycznia. Księża przełożeni odwiedzili z wizytą kolędową mieszkania sióstr Zgromadzenia Rodziny Maryi pracujących w przemyskim Seminarium, modląc się o błogosławieństwo Boże dla nich w nowym roku.

7 stycznia. Po świątecznej przerwie do Seminarium powrócili z rodzinnych parafii alumni, podejmując kolejny etap formacji seminaryjnej.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Na Mszę św…po cud

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję