Reklama

Niedziela Świdnicka

Wolność to…

Niedziela świdnicka 24/2014, str. 3

[ TEMATY ]

inicjatywa

Archiwum SP nr 28 im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu

Z bardzo ciekawą inicjatywą obchodów 25-lecia wolności wyszła społeczność Szkoły Podstawowej nr 28 im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu.

– Spytaliśmy nasze dzieci, jak postrzegają wolność, czym ona dla nich jest? – dzieli się Urszula Karnasiewicz, dyrektor szkoły. – Podczas lekcji wychowawczych nauczyciele dużo mówili na temat wolności, przemian w Polsce. Szczególnie chcieliśmy podkreślić zasługi naszego patrona, św. Jana Pawła II dla wolności. Nazywamy go Papieżem Wolności. Dzieci namalowały plakaty, które uwidaczniają to, w jaki sposób traktują wolność. Czym ona dla nich jest. Te młodsze kojarzą wolność z wakacjami i podróżami, stąd na jednym z plakatów olbrzymi motyl. Natomiast te starsze, znające już najnowsze dzieje historii Polski, zamieściły na plakatach Papieża Polaka, słowa wypowiedziane w Gdańsku na temat „Solidarności” i wolności. Prace dzieci zostały wywieszone na ogrodzeniu szkolnym, tworząc niecodzienną wystawę. Budynek leży przy ruchliwej ulicy w centrum miasta. Nie dziwi więc fakt, że wystawa przykuwa uwagę przechodniów.

Reklama

– Bardzo ciekawy pomysł – dzielą się przechodnie. – Ważne, żeby nasze dzieci poznawały najnowsze dzieje Ojczyzny – dodawali.

Szkoła w ten sposób wpisała się w miejskie obchody święta. Oprócz prac plastycznych, dzieci miały okazję spotkać podczas specjalnych lekcji historii ludzi, którzy przed dwudziestoma pięcioma laty czynnie brali udział w tworzeniu pierwszych samorządowych struktur samorządowych.

– Przez jeden dzień, słuchaliśmy również top-przebojów ostatnich dwudziestu pięciu lat – dopowiada pani dyrektor. – Chcemy również poprzez zabawę, pokazać dzieciom walory wolności. One tego nie pamiętają, ale gdyby nie te wybory przed laty, to nie było tej szkoły. Tutaj była siedziba PZPR. Dzieci, kiedy się o tym dowiedziały, to zamieściły to na jednym z plakatów. Prac plastycznych wykonano bardzo dużo, niestety tylko niektóre ujrzały światło dzienne. Miejsc na ogrodzeniu nie starczyło dla wszystkich, pomimo tego, że każdego dnia zmieniano na kolejne. – Co roku staramy się też podkreślać rolę naszego Patrona w odzyskaniu wolności w Polsce – podkreśla p. Karnasiewicz.

Dwadzieścia pięć lat od pierwszych wyborów w wolnej Polsce wyrosło nowe pokolenie Polaków, które nie pamięta szarości tamtych dni. Dlatego ważne, żeby to wspominać i o tym mówić. Historię trzeba po prostu znać.

2014-06-12 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze ku Bractwu Henryka Pobożnego

Niedziela legnicka 33/2014, str. 5

[ TEMATY ]

inicjatywa

Stanisław Andrzej Potycz

W jedną z lipcowych sobót w legnickim klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Prowincji św. Jadwigi odbył się Dzień Skupienia osób zainteresowanych powstaniem wspólnoty świeckich i kapłanów, którzy za wzór duchowy przyjęli pobożne postawy i wartości reprezentowane przez księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę księżną Annę Śląską.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję