Reklama

Niedziela Świdnicka

Wolność to…

Niedziela świdnicka 24/2014, str. 3

[ TEMATY ]

inicjatywa

Archiwum SP nr 28 im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu

Z bardzo ciekawą inicjatywą obchodów 25-lecia wolności wyszła społeczność Szkoły Podstawowej nr 28 im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu.

– Spytaliśmy nasze dzieci, jak postrzegają wolność, czym ona dla nich jest? – dzieli się Urszula Karnasiewicz, dyrektor szkoły. – Podczas lekcji wychowawczych nauczyciele dużo mówili na temat wolności, przemian w Polsce. Szczególnie chcieliśmy podkreślić zasługi naszego patrona, św. Jana Pawła II dla wolności. Nazywamy go Papieżem Wolności. Dzieci namalowały plakaty, które uwidaczniają to, w jaki sposób traktują wolność. Czym ona dla nich jest. Te młodsze kojarzą wolność z wakacjami i podróżami, stąd na jednym z plakatów olbrzymi motyl. Natomiast te starsze, znające już najnowsze dzieje historii Polski, zamieściły na plakatach Papieża Polaka, słowa wypowiedziane w Gdańsku na temat „Solidarności” i wolności. Prace dzieci zostały wywieszone na ogrodzeniu szkolnym, tworząc niecodzienną wystawę. Budynek leży przy ruchliwej ulicy w centrum miasta. Nie dziwi więc fakt, że wystawa przykuwa uwagę przechodniów.

– Bardzo ciekawy pomysł – dzielą się przechodnie. – Ważne, żeby nasze dzieci poznawały najnowsze dzieje Ojczyzny – dodawali.

Reklama

Szkoła w ten sposób wpisała się w miejskie obchody święta. Oprócz prac plastycznych, dzieci miały okazję spotkać podczas specjalnych lekcji historii ludzi, którzy przed dwudziestoma pięcioma laty czynnie brali udział w tworzeniu pierwszych samorządowych struktur samorządowych.

– Przez jeden dzień, słuchaliśmy również top-przebojów ostatnich dwudziestu pięciu lat – dopowiada pani dyrektor. – Chcemy również poprzez zabawę, pokazać dzieciom walory wolności. One tego nie pamiętają, ale gdyby nie te wybory przed laty, to nie było tej szkoły. Tutaj była siedziba PZPR. Dzieci, kiedy się o tym dowiedziały, to zamieściły to na jednym z plakatów. Prac plastycznych wykonano bardzo dużo, niestety tylko niektóre ujrzały światło dzienne. Miejsc na ogrodzeniu nie starczyło dla wszystkich, pomimo tego, że każdego dnia zmieniano na kolejne. – Co roku staramy się też podkreślać rolę naszego Patrona w odzyskaniu wolności w Polsce – podkreśla p. Karnasiewicz.

Dwadzieścia pięć lat od pierwszych wyborów w wolnej Polsce wyrosło nowe pokolenie Polaków, które nie pamięta szarości tamtych dni. Dlatego ważne, żeby to wspominać i o tym mówić. Historię trzeba po prostu znać.

2014-06-12 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitewny szturm o ustanie pandemii

[ TEMATY ]

modlitwa

inicjatywa

bieda

pandemia

Vatican News

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zainicjowało modlitewny szturm do nieba w intencji ustania pandemii. W inicjatywę włączyło się ponad 50 żeńskich zgromadzeń zakonnych z ponad 30 krajów świata, a także pięć wspólnot mnichów.

Większość z nich znajduje się w krajach, gdzie chrześcijanie wciąż są prześladowani i gdzie niezależnie od pandemii panuje ogromna bieda.

„Otrzymujemy wiele listów wyrażających strach i troskę o przyszłość - zarówno od darczyńców, którzy doświadczają chorób i śmierci w swoich rodzinach lub cierpią z powodu problemów ekonomicznych, jak i z wielu spośród 140 krajów objętych naszymi projektami” – pisze w przesłaniu zachęcającym do „przypuszczenia modlitewnego szturmu” prezydent wykonawczy stowarzyszenia, Thomas Heine Geldern. Wskazuje on, że w tym trudnym czasie trzeba szukać pocieszenia i wsparcia w „modlitewnym sercu Kościoła”, stąd właśnie prośba do zakonów, szczególnie klauzurowych, o włączenie się do wspólnego modlitewnego szturmu.

Na to zaproszenie odpowiedziały m.in. klaryski, karmelitanki i benedyktynki. Nie tylko modlą się o ustanie pandemii, ale monitorują też sytuację epidemiczną w krajach, gdzie pracują. Są to m.in. tak niebezpieczne dla chrześcijan Burkina Faso, Nigeria czy Sri Lanka, czy kraje, w których pandemia pogłębiła panujące trudności ekonomiczne, takie jak Ekwador, Wenezuela, czy Ukraina.

Aby kapłani i siostry zakonne nawet w czasie pandemii koronawirusa mogli nadal nieść pomoc potrzebującym Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie utworzyło specjalny fundusz i prosi o darowizny.

Konto: ING Bank Śląski o/Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759 z dopiskiem - „koronawirus”.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

USA: Prezydent Trump oficjalnie wycofał swój kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia

2020-07-07 22:14

[ TEMATY ]

USA

Donald Trump

WHO

Wikipedia

Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa - poinformował we wtorek na Twitterze wywodzący się z Partii Demokratycznej członek Komisji Senatu ds. zagranicznych Robert Menendez.

Zdaniem Trumpa reakcja WHO na wybuch pandemii koronawirusa nie była właściwa, gdyż Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

29 maja Trump oświadczył, że USA zrywają relacje z WHO.

Środki, które miały być skierowane z budżetu USA do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom, zajmującym się zdrowiem publicznym - zapowiedział przywódca USA. Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 mln USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku. (PAP)

jo/ mal/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję