Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

I Forum Nowej Ewangelizacji

„Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął”
(Łk 12, 49)

Ewangelizujmy, by spełniać Boże pragnienie” – to przewodnie hasło I Forum Nowej Ewangelizacji, które odbyło się 24 maja br. To wielkie święto wspólnot diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Zamościu. Bp Marian Rojek przypomniał, że osoba świecka w Kościele to „olbrzym, który drzemie”. – Musimy pamiętać o potrzebie i konieczności ewangelizacyjnego otwarcia się na świat, do którego jesteśmy posłani – mówił ks. Biskup. – Nie łudźmy się pokusą tego, iż świat będzie nas, wyznawców Jezusa Chrystusa, akceptował! (...) pozostajemy u ludzi żyjących świecką mentalnością w ciągłej nienawiści i w ciągłej agresywności z ich strony. Oni, tak jak prześladowali Bożego Syna, tak i nas, ze względu na naszą katolicką wiarę i z powodu przez nas wyznawanego imienia Jezusa, któremu w codziennym życiu, tak jak umiemy, dajemy świadectwo. Oni będą się nad nami znęcać. Właśnie z tego powodu, że przyznajemy się do Chrystusa.

Reklama

Po Mszy św. odbyła się modlitwa uwielbienia w Centrum Pastoralnym przy parafii pw. św. Michała Archanioła. Śpiew i bycie we wspólnocie umacnia naszą wiarę – mówili uczestnicy forum. Elżbieta Leszczyńska ze wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” ewangelizuje swoim codziennym życiem. – Rodzina, znajomi zadają mi pytanie: Czemu ty jesteś ciągle taka wesoła i szczęśliwa? Ja odpowiadam, że jest tak, ponieważ mam Boga w sercu i to On daje mi tę radość życia. Dariusz ze wspólnoty neokatechumenatu mówi: – Na wzór Chrystusa jesteśmy posyłani do domów. Jesteśmy niejednokrotnie odrzucani przez ludzi, niektórzy nawet wzywają policję. Dodaje także, że wiele osób podczas takich wizyt się otwiera. Wtedy można zobaczyć, jak dużo jest cierpienia wśród Polaków. Natomiast Ruch Światło-Życie postrzega wspólnotę jako swoisty inkubator, który daje poczucie bezpieczeństwa. Jeden z oazowiczów powiedział, że pomimo swojej głębokiej wiary, ciągle musi być poddawany ewangelizacji i także ewangelizować innych.

To forum dało nam nie tylko ogromną siłę na ewangelizowanie, ale także pozwoliło poznać inne wspólnoty. Anna Maria Kolberg, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Dyrektorów Katolickich Kerygmatycznych Szkół Nowej Ewangelizacji, wyjaśnia: – Głoszenie Chrystusa to podstawowe zadanie każdego chrześcijanina. – Ewangelizacji potrzebują szczególnie ci, którzy są ochrzczeni. Są wierzący, ale nie wypełniają Bożej woli, czyli nie ewangelizują. Co zrobić, żeby spełniać Boże pragnienie? Po pierwsze samemu doświadczyć spotkania z Chrystusem. Podstawą ewangelizowania jest poznanie Boga, doświadczenie Jego łaski. Jeżeli jesteśmy świadkami, to nie będziemy mieli problemów w znalezieniu metod dotarcia to tych, co jeszcze wierzący nie są. W Nowej Ewangelizacji jest to istotne, ponieważ słowa uczą, a przykłady przyciągają.

Na I Forum Nowej Ewangelizacji był czas na modlitwę, a takżre na poznanie innych wspólnot, nowych form głoszenia Słowa Bożego, zapoznanie się z doświadczeniami innych ludzi czy nabranie siły i zapału. Takie spotkania wnoszą nowego ducha do Kościoła.

2014-06-12 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kobiety i słowo Boże

2020-09-23 09:47

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 39/2020, str. II

[ TEMATY ]

ewangelizacja

kobiety

Archiwum Aspektów

Spotkania prowadzi Zuzia Agnieszka Zuzelska, ewangelizatorka ze Szczecina

Spotkania prowadzi Zuzia Agnieszka Zuzelska, ewangelizatorka ze Szczecina

„Najlepsza Cząstka” to cykl 9 spotkań dla kobiet ze słowem Bożym.

Drugi rok cyklu rozpoczął się 15 września i był skierowany do pań, które uczestniczyły w pierwszym, na przełomie 2019/2020 r. – W tym roku proponujemy całkiem nowe tematy. Zapisało się 17 pań, a dotarło do nas 12. Spotkaniom przewodzi ewangelizatorka ze Szczecina Zuzia Agnieszka Zuzelska, która od kilku lat prowadzi ewangelizację skierowaną do kobiet. Tematem dzisiejszych warsztatów było spotkanie się ze sobą na poziomie umiejętności przyjmowania krytyki od innych osób, radzenia sobie z krytyką, ale też mojej własnej krytyki i stosunku do innych osób – mówi Martyna Chrebela z Fundacji Blisko Domu, uczestniczka spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Kapłani odbędą szkolenie z bezpieczeństwa seniorów

2020-09-24 13:48

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Archidiecezja Wrocławska kontynuuje i pogłębia akcję ochrony osób starszych, którą organizuje Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Działanie ma na celu poszerzanie świadomości seniorów odnośnie ich bezpieczeństwa i uczenie sposobów jak nie dać się oszukać np. metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”.

Podczas konferencji prasowej abp Józef Kupny, metropolita wrocławski oraz insp. Dariusz Wesołowski, Komendant Wojewódzki Policji podpisali stosowne porozumienie w tej sprawie. Zakłada ono przeszkolenie wszystkich kapłanów z terenu archidiecezji.

- Pierwsze spotkania odbędą się już w październiku w Sulistrowiczkach. Na początek przeszkolimy 300 osób, docelowo będzie to ok. 800 kapłanów. Wszystko z zachowaniem przepisów sanitarnych. Zajęcia poprowadzą specjalni instruktorzy z Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu – poinformował abp Kupny. W porozumieniu przewidziano dwutorowy model nauki. Oprócz zajęć bezpośrednich, kapłani będą uczestniczyć w spotkaniach on-line.

Podczas konferencji prasowej, Metropolita wrocławski wskazał na odpowiedzialną rolę mediów katolickich, które aktywnie włączają się w kampanię informacyjną skierowaną do seniorów. Powstał szereg artykułów i audycji radiowych dotyczących zachowania bezpieczeństwa.

Kościół cieszy się dużym zaufaniem społecznym, dlatego w te działania będą włączeni klerycy i kapłani posługujący na parafiach. - Oni mają szansę dotrzeć tam, gdzie policji trudniej jest wejść. Jest to inicjatywa, która będzie również dobra dla funkcjonariuszy prewencji, ponieważ zwiększy szanse w walce z oszustami i przestępcami – mówił abp Kupny, i dodał, że współpraca odnośnie ostrzegania seniorów trwa już wiele lat, ale dokonuje się też w innym zakresie, m.in. w rozmowach dotyczących bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych, czy organizacji chociażby ostatniego spotkania Taize we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął zrzeczenie się praw kardynała i urzędu przez prefekta kongregacji

2020-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację kardynała Giovanniego Angelo Becciu z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z praw związanych z godnością kardynała - podało watykańskie biuro prasowe. Powody tej decyzji nie są znane.

W krótkim komunikacie Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba". (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję