Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

I Forum Nowej Ewangelizacji

„Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął”
(Łk 12, 49)

Ewangelizujmy, by spełniać Boże pragnienie” – to przewodnie hasło I Forum Nowej Ewangelizacji, które odbyło się 24 maja br. To wielkie święto wspólnot diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Zamościu. Bp Marian Rojek przypomniał, że osoba świecka w Kościele to „olbrzym, który drzemie”. – Musimy pamiętać o potrzebie i konieczności ewangelizacyjnego otwarcia się na świat, do którego jesteśmy posłani – mówił ks. Biskup. – Nie łudźmy się pokusą tego, iż świat będzie nas, wyznawców Jezusa Chrystusa, akceptował! (...) pozostajemy u ludzi żyjących świecką mentalnością w ciągłej nienawiści i w ciągłej agresywności z ich strony. Oni, tak jak prześladowali Bożego Syna, tak i nas, ze względu na naszą katolicką wiarę i z powodu przez nas wyznawanego imienia Jezusa, któremu w codziennym życiu, tak jak umiemy, dajemy świadectwo. Oni będą się nad nami znęcać. Właśnie z tego powodu, że przyznajemy się do Chrystusa.

Po Mszy św. odbyła się modlitwa uwielbienia w Centrum Pastoralnym przy parafii pw. św. Michała Archanioła. Śpiew i bycie we wspólnocie umacnia naszą wiarę – mówili uczestnicy forum. Elżbieta Leszczyńska ze wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” ewangelizuje swoim codziennym życiem. – Rodzina, znajomi zadają mi pytanie: Czemu ty jesteś ciągle taka wesoła i szczęśliwa? Ja odpowiadam, że jest tak, ponieważ mam Boga w sercu i to On daje mi tę radość życia. Dariusz ze wspólnoty neokatechumenatu mówi: – Na wzór Chrystusa jesteśmy posyłani do domów. Jesteśmy niejednokrotnie odrzucani przez ludzi, niektórzy nawet wzywają policję. Dodaje także, że wiele osób podczas takich wizyt się otwiera. Wtedy można zobaczyć, jak dużo jest cierpienia wśród Polaków. Natomiast Ruch Światło-Życie postrzega wspólnotę jako swoisty inkubator, który daje poczucie bezpieczeństwa. Jeden z oazowiczów powiedział, że pomimo swojej głębokiej wiary, ciągle musi być poddawany ewangelizacji i także ewangelizować innych.

Reklama

To forum dało nam nie tylko ogromną siłę na ewangelizowanie, ale także pozwoliło poznać inne wspólnoty. Anna Maria Kolberg, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Dyrektorów Katolickich Kerygmatycznych Szkół Nowej Ewangelizacji, wyjaśnia: – Głoszenie Chrystusa to podstawowe zadanie każdego chrześcijanina. – Ewangelizacji potrzebują szczególnie ci, którzy są ochrzczeni. Są wierzący, ale nie wypełniają Bożej woli, czyli nie ewangelizują. Co zrobić, żeby spełniać Boże pragnienie? Po pierwsze samemu doświadczyć spotkania z Chrystusem. Podstawą ewangelizowania jest poznanie Boga, doświadczenie Jego łaski. Jeżeli jesteśmy świadkami, to nie będziemy mieli problemów w znalezieniu metod dotarcia to tych, co jeszcze wierzący nie są. W Nowej Ewangelizacji jest to istotne, ponieważ słowa uczą, a przykłady przyciągają.

Na I Forum Nowej Ewangelizacji był czas na modlitwę, a takżre na poznanie innych wspólnot, nowych form głoszenia Słowa Bożego, zapoznanie się z doświadczeniami innych ludzi czy nabranie siły i zapału. Takie spotkania wnoszą nowego ducha do Kościoła.

2014-06-12 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwulecie Archidiecezjalnego Centrum Nowej Ewangelizacji

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2013, str. 6

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Archiwum prywatne

Archidiecezjalne Centrum Nowej Ewangelizacji z siedzibą w Witkowie Drugim 20 października obchodziło dwulecie swego istnienia. Punktem kulminacyjnym uroczystości była Eucharystia sprawowana w miejscowym kościele o godz. 17, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. kan. dr Piotr Skiba, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję