Reklama

Ze świata

Działaczka pro-life opuszcza areszt

Mary Wagner na wolności

Działaczka ruchu pro-life w Kanadzie – Mary Wagner, która od 23 miesięcy przebywała w areszcie śledczym w Milton, została 12 czerwca br. zwolniona po tym, jak sędzia wydał wyrok w jej sprawie – orzekając dwuletni okres próbny (probation) oraz zakaz zbliżania się do klinik aborcyjnych na odległość mniejszą niż 100 m. Pobyt w areszcie został zaliczony na poczet zasądzonej kary 9 miesięcy więzienia. Mary Wagner była oskarżona o naruszanie „stref ochronnych” wokół klinik aborcyjnych w Toronto, gdzie dokonuje się aborcji na żądanie. Modliła się tam i rozdawała ciężarnym białe róże.

Obrończyni życia wyszła z sali sądowej uradowana, dziękując obecnym, w tym licznej grupie Polaków mieszkających w Kanadzie, za wsparcie i pomoc. Zofia Milczarczyk z London powiedziała „Gońcowi”, że gratulując i dziękując, dała Mary Wagner obrazek ze św. Janem Pawłem II.

Po zwolnieniu Mary Wagner chce odpocząć i pojechać do swej rodziny w Kolumbii Brytyjskiej.

Jerozolima

Demonstracja w Wieczerniku

Ponad 30 żydów protestowało 8 czerwca br. w Wieczerniku w Jerozolimie przeciwko obecności w tym miejscu pielgrzymów chrześcijańskich, przybyłych na obchody uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Był wśród nich poseł do Knesetu z rządzącej partii Likud – Mosze Feiglin. Pielgrzymi i turyści przebywający w Wieczerniku zostali odizolowani przez policję w jednej części pomieszczenia, podczas gdy żydzi modlili się i tańczyli – poinformowała rzeczniczka policji Luba Samri.

Wieczernik to sala na piętrze budynku, na parterze znajduje się grób Dawida. – Chrześcijanie odmawiają modlitwy na grobie króla Dawida, co jest dla nas bluźnierstwem – powiedział Szraga Brand, jeden z demonstrujących. Samą obecność chrześcijan w tym miejscu nazwał prowokacją.

Demonstranci przynieśli ze sobą plakaty oskarżające rząd Izraela, że kłamie, iż status Wieczernika pozostanie nienaruszony. Miejsce to znajduje się obecnie pod zarządem izraelskim, chrześcijanie zaś mogą tam odprawić Mszę św. dwa razy do roku: w Wielki Czwartek i w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Chcieliby jednak uzyskać prawo do swobodnego użytkowania tego miejsca.

Reklama

Wietnam

Wspomnienia tchórza

Piewca wietnamskiej rewolucji przyjął wiarę katolicką. „Pod koniec mego życia otrzymałem ogromną radość” – napisał 87-letni To Hai w dniu swego chrztu. W dzieciństwie uczęszczał do szkoły prowadzonej przez katolickie zakonnice. W wieku 18 lat zapisał się do partii komunistycznej. Był jednym z pierwszych rewolucjonistów. Zapatrzony w ideał Ho Chi Minha, stał się głównym kompozytorem i pisarzem komunistycznego reżimu. Władza nie szczędziła mu zaszczytów i sławy.

„Uwolniłem się dopiero w 1986 r., kiedy zostałem emerytem” – napisał w swej autobiografii o znamiennym tytule: „Wspomnienia tchórza”.

Ludzie

Abp José Rodríguez Carballo OFM

Sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp José Rodríguez Carballo OFM stwierdził, że nie wolno kwestionować wskazań Soboru Watykańskiego II. Są one obowiązkowym punktem wyjścia dla wszystkich osób konsekrowanych. Hierarcha zwrócił na to uwagę w związku z przygotowaniami do Roku Życia Konsekrowanego. Z woli Ojca Świętego rozpocznie się on w pierwszą niedzielę Adwentu 2014 r., a zakończy w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w 2015 r.

Zdaniem arcybiskupa, osoby konsekrowane powinny uczynić to, co zalecał całemu Kościołowi Jan Paweł II na zakończenie Wielkiego Jubileuszu: z wdzięcznością wspominać przeszłość, namiętnie przeżywać chwilę obecną oraz z ufnością otworzyć się na przyszłość. Watykański hierarcha uważa, że w sposób szczególny trzeba się przyjrzeć temu, jak Sobór wpłynął na życie konsekrowane, pamiętając, że był on dla niego wielkim darem.

Myśli wciąż aktualne

Wykonywanie władzy politycznej, czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo, powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych czy grupowych korzyści.
Jan Paweł II, z przemówienia w Parlamencie RP
Warszawa, 11 czerwca 1999 r.

Krótko

Papież Franciszek w wywiadzie dla katalońskiego dziennika „La Vanguardia” i hiszpańskiej telewizji Cuarto oświadczył, że rezygnacja Benedykta XVI nie była sprzeczna z tradycją i stworzyła instytucję „ewentualnych papieży emerytów”. – Zrobię to samo, co on: poproszę Pana, by mnie oświecił w odpowiedniej chwili i by mi powiedział, co powinienem zrobić. I jestem pewien, że mi to powie! – dodał Ojciec Święty.

Wydatki NATO na obronność w ciągu ostatnich 5 lat spadły o 20 proc., natomiast wydatki Rosji wzrosły o 50 proc.

Rosyjskie czołgi wjechały na terytorium Ukrainy. Ukraińskie MSZ poinformowało, że to dowód, iż Rosja nie jest zainteresowana zaprowadzeniem pokoju we wschodniej Ukrainie.

W strzelaninie w Phoenix w stanie Arizona zginęli dwaj księża. Jeden zginął na miejscu, a drugi zmarł od ran postrzałowych. Do otwarcia ognia doszło w kościele podczas włamania.

W Danii ewangelicko-luterański Kościół będzie musiał udzielać ślubów parom homoseksualnym. Zobowiązuje go do tego nowe prawo, przyjęte przez parlament zdecydowaną większością głosów.

Bułgaria i Serbia wycofały się z budowy gazociągu South Stream. Oficjalnym powodem są zastrzeżenia Komisji Europejskiej co do wyboru rosyjskiego inwestora, którym jest bliski przyjaciel Władimira Putina, znajdujący się na amerykańskiej czarnej liście.

Reuven Rivlin został nowym prezydentem Izraela. Przejmie on urząd po Szymonie Peresie 27 lipca br.

„Al-Akhbar” – libański dziennik poinformował, że porwani w kwietniu 2013 r. dwaj metropolici Aleppo w Syrii są przetrzymywani przez ugrupowanie Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) w regionie Tal Abyad przy granicy z Turcją.

W Iraku nie ma spokoju. Sunniccy radykałowie kontrolują coraz większe terytorium kraju. Z opanowanego przez nich Mosulu uciekło pół miliona cywilów. Rząd chce wprowadzić stan wyjątkowy.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

[ TEMATY ]

Opole

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października br. poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję