Reklama

Reklama

Niedziela 25/2014

Szczegółowy spis treści

2

Cios w serce

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Najpierw była dyrektor teatru, która w rynsztokowej formie skomentowała wybór kard. Bergoglio na papieża. Praktycznie nie poniosła za to żadnej kary. Teraz Poznań zasłynie z kolejnej wymierzonej w wiarę demonstracji.

„KTÓŻ JAK BÓG…”

3

Ojcze nasz...

Ks. Ireneusz Skubiś

Właściwie w dniu 23 czerwca powinniśmy świętować przede wszystkim dzień naszego wspólnego Ojca, który jest w niebie. Bo jesteśmy Jego ukochanymi dziećmi i na dobru każdego z nas bardzo Mu, jako najlepszemu Ojcu, zależy. Może więc w Dzień Ojca jeszcze bardziej powinniśmy sobie uświadomić, że wszyscy mamy Ojca...

Z WATYKANU

4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA

5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY

6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI

7

Z Polski

15 CZERWCA 2014 - ROZPOCZĘCIE PEREGRYNACJI W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

8

Z Ełku do Warszawy

Andrzej Tarwid

Rozpoczęła się peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji warszawskiej. Już na początku doszło do wyjątkowej uroczystości – miasto Piastów i jego mieszkańcy oddali się szczególnej opiece Matki Bożej.

SPRAWY NAJWAŻNIEJSZE

9

„Sprawiedliwi” w Episkopacie

(mk)

Zderzenie ze skrajną formą ateizmu

(as)

Troska Kościoła o ubogich, wybór nowego sekretarza generalnego i członków Rady Stałej Episkopatu – to główne tematy 365. zebrania plenarnego KEP, które odbywało się w dniach 10-11 czerwca br. w Warszawie.

SYLWETKA: BP ARTUR MIZIŃSKI

10

Sekretarz polskiego Kościoła

Artur Stelmasiak

– Choć boję się trudnych pytań, to zawsze staram się na nie odpowiadać – mówił tuż po swoim wyborze bp Artur Miziński, nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

MÓWI SEKRETARZ GENERALNY KEP

11

Jak być sekretarzem Episkopatu

Z bp. Arturem Mizińskim – nowym sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Milena Kindziuk

NA DZIEŃ OJCA

12-14

Niezwykły ojciec papieża

Milena Kindziuk

„Mojego Ojca uważam za niezwykłego człowieka” – wyznał kiedyś św. Jan Paweł II. Wspominał go często, przez całe życie, nawet jeszcze kilka dni przed śmiercią. Dlaczego? Jakim ojcem był Karol Wojtyła senior?

TAJEMNICE KAROLA WOJTYŁY

15

Żydowski lekarz uratował Papieża

Wiesław Złotek

Doktor medycyny Samuel Taub – Strzyżów. Karol Wojtyła – Wadowice. Co mogło kiedyś łączyć te dwie osoby? Co łączyło rodziny żydowskiego lekarza i polskiego oficera?

NOWA EWANGELIZACJA

16-17

Głosić Chrystusa każdemu człowiekowi (2)

W pierwszej części rozmowy abp Stanisław Budzik przedstawił główne założenia projektu ewangelizacyjnego „Przyjdź do Źródła. Rekolekcje dla spragnionych”: w czasie 5 lat wszystkie parafie archidiecezji lubelskiej objęte są peregrynacją kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego oraz misjami ewangelizacyjnymi.

CUD EUCHARYSTYCZNY

18-19

Konające serce z Lanciano

Z o. Zbigniewem Deryłą OFMConv rozmawia Bernadeta Grabowska

O ile ateista może mieć poznawcze wątpliwości co do realnego istnienia – hic et nunc – Jezusa Chrystusa w Najświętszej Eucharystii, o tyle – jeśli kieruje się pragnieniem poszukiwania prawdy – po prostu nie może przejść obojętnie wobec faktu istnienia cudów eucharystycznych. Jeden z nich – cud w Lanciano – jest w stanie rzucić na kolana najzatwardzialszych niedowiarków. Dlaczego?

19

„Dowody Tajemnicy. Śledztwo w sprawie zjawisk nadprzyrodzonych”

Autorem zdjęć ilustrujących wywiad z o. Zbigniewem Deryłą OFMConv jest Janusz Rosikoń.

27 CZERWCA 2014 - UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

20-21

Bóg jest miłością

Ks. Józef Gaweł SCJ

Kult i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa zapraszają chrześcijan do pogłębienia osobistego doświadczenia miłości Boga. Kierują w stronę tego, co w chrześcijaństwie jest najważniejsze, ku Bogu, który jest miłością

KORZENIE

22-23

Jan Paweł II chciał teologii pod strzechą

Ks. Ireneusz Skubiś

Z okazji kanonizacji św. Jana Pawła II podejmujemy wiele tematów, które w różny sposób łączą się z jego osobą. Dziś chciałbym przypomnieć o stosunku biskupa, później kardynała Karola Wojtyły, a następnie papieża Jana Pawła II do spraw dotyczących studiów akademickich z teologii

WYŻSZY INSTYTUT TEOLOGICZNY W CZĘSTOCHOWIE

24

W poszukiwaniu Pana Boga

Beata Stypułkowska

Instytut Teologiczny w Częstochowie został zainicjowany w okresie posoborowym (1966 r.) przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę, celem recepcji nauczania Soboru Watykańskiego II w częstochowskim Kościele partykularnym, zwłaszcza przez wiernych – zarówno świeckich, jak i konsekrowanych.

RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ

25

Wynagradzajmy Sercu Maryi!

Ks. Ireneusz Skubiś

Objawienia fatimskie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Działo się to w czasie I wojny światowej. Polała się krew i zginęły tysiące ludzi. Wojna ta dała początek straszliwej zagładzie milionów ludzi, która miała miejsce w XX wieku.

26-27

Każdą drogą z Różańcem

Po II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca na Jasną Górę o rozkwicie róż Jana Pawła II, zadaniach kół różańcowych i drodze z Maryją z ks. Szymonem Muchą – krajowym moderatorem Żywego Różańca w Polsce – rozmawia Edyta Kopczyńska

28

Jak zostać apostołem Różańca?

Mieć czas na Różaniec

Wiesław Drozdek

„Różaniec jest moją ulubioną modlitwą” – te słowa św. Jana Pawła II stały się dla mnie inspiracją do podjęcia decyzji o codziennym odmawianiu modlitwy różańcowej. Okazją do tego stał się fakt podarowania mi w latach 80. ubiegłego stulecia przez przyjaciół powracających ze spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II jednego z różańców, które otrzymali.

RÓŻNE

29

Mała Ojczyzna Kardynała

Elżbieta Nowak

No właśnie. 22 maja byłam na pogrzebie, na ziemi, gdzie urodził się Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i w której spoczywają prochy jego przodków. Gdy wyjeżdża się z wielkiego miasta, wszystkie inne miejsca są jakby mniejsze. Ale to tylko pozory. Bo to w takich miejscach jak to, gdzie właśnie byłam, bije najprawdziwsze serce Polski.

ŚLADY ŚWIĘTOŚCI

30

Drewniane buty św. Jana Pawła II

Ks. Ludwik Nikodem, Stary Przyjaciel „Niedzieli”

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przed wyjazdem do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II skierował do archidiecezji częstochowskiej orędzie na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 2014 r. Zachęcał w nim do pełnego zawierzenia Miłosierdziu Bożemu na wzór św. Jana Pawła II, który w czasie drugiej wojny światowej, jako pracownik Solvayu, codziennie w drewnianych butach przemierzał drogę z Borku Fałęckiego na Dębniki.

Janowi Pawłowi II

Ks. Wacław Buryła

WIARA I ŻYCIE

31

Wędrowanie za świętością

(akw)

Ryzykant z Turynu

Ks. Mariusz Rosik

Ojcze, wygrałem! – wołał dziesięcioletni Pier Giorgio Frassati do zaprzyjaźnionego księdza. – Co takiego wygrałeś, los na loterii? – spytał ksiądz, choć wiedział, o co chodzi.

– Wygrałem, wygrałem! Mama się zgodziła! Teraz będę mógł codziennie przystępować do Komunii św.!

LITURGIA TYGODNIA

32-33

Nie bójcie się ludzi

Bójcie się Boga

Ks. Marek Łuczak

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"

34

Zielonka znowu stała się misyjną stolicą Polski

Kazimierz Szałata

W niedzielę 1 czerwca br. w podwarszawskiej Zielonce odbył się XII Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha” z udziałem kilkudziesięciu misjonarzy z całego świata oraz kilkuset młodych członków Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci.

FELIETONY

35

Zachodnia samokrytyka

Jan Maria Jackowski

Wydarzenia na Ukrainie, imperialna, ekspansjonistyczna polityka Rosji oraz bezradność wspólnoty euroatlantyckiej wobec zaistniałej sytuacji wywołują falę komentarzy i analiz dotyczących bezpieczeństwa Zachodu.

Opozycja też ma obowiązki

Krzysztof Czabański

Władza, wiadomo, powinna rządzić z korzyścią dla obywateli i dobra wspólnego. A co ma robić opozycja? Tylko krytykować, a poza tym nic? Otóż nie. Ona też ma obowiązki. I to wcale niebagatelne.

PRZEGLĄD MASS MEDIÓW Z OSTATNICH 25 LAT

36-37

Niepokorne wolne słowo

Wiesława Lewandowska

– Dzisiejszy dzień jest dziwny – świąteczno-nieświąteczny, każdy z nas doświadcza dwóch uczuć: 25 lat temu większość z nas radowała się, że kończy się komunizm, a dzisiaj, słuchając prezydenta Komorowskiego, który niby przemawiał poprawnie, jakoś ręce nie składały się do braw – mówił na spotkaniu zorganizowanym przez „Solidarnych 2010” i Klub Ronina szef Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński

WOKÓŁ DEKLARACJI WIARY LEKARZY

38

Gwałt na ludzkiej godności

Ks. Marek Łuczak

Prof. Bogdan Chazan, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił dokonania aborcji. W mediach odżegnuje się lekarza od czci i wiary, choć miał prawo do takiej postawy, a próby ograniczenia go są co najmniej nieprzyzwoite.

FAKTY I KOMENTARZE

39

Sumienie ruszyło

Mirosław Piotrowski

Z inicjatywy dr Wandy Półtawskiej, znanej obrończyni życia i przyjaciółki św. Jana Pawła II, powstała Deklaracja Wiary, pod którą podpisało się ponad 3 tys. lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny. Zapisano w niej m.in, że „moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga”.

SUMIENIA PRZEBUDZONE PRAWDĄ

40

W obronie pracowników Służby Zdrowia

Oświadczenie Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych

Drogowskazy dla lekarzy: dekalog i przysięga Hipokratesa

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ

41

Zacieranie śladów

(pr)

Chrzest celebryty

(pr)

Potwierdzenie

(pr)

Miał Pismo Święte i go aresztowano

(pr)

Zakaz propagandy

(pr)

Ostry atak na grekokatolików

(pr)

Zwalczać przyczyny

(pr)

Noc Kościołów

(pr)

W SERCU AFRYKI - REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA

42-43

Zeszyty zamiast karabinów

Artur Stelmasiak

Dzięki polskim żołnierzom udało się uratować wiele ludzkich istnień w moim kraju – mówi „Niedzieli” abp Dieudonné Nzapalainga, przewodniczący Episkopatu w Republice Środkowoafrykańskiej

43

Abp Dieudonné Nzapalainga, przewodniczący Episkopatu w Republice Środkowoafrykańskiej:

Rozmawiał Artur Stelmasiak

ROZMAWIAMY O UKRAINIE I O ROSJI

44-45

Nawracać się będzie niezwykle trudno

Z o. Jackiem Dudką – dominikaninem, wikariuszem generalnym Generalnego Wikariatu Rosji i Ukrainy, przełożonym dominikanów w tych państwach – rozmawia Mateusz Wyrwich

SPOTKANIA

46

Pamięć o apostole „Niedzieli”

Ks. Jacek Molka

10 czerwca 2014 r. minęła druga rocznica śmierci śp. ks. prał. Mariana Wiewiórowskiego, który od 1997 r. aż do śmierci był proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Gomulinie (archidiecezja łódzka), gdzie duszpasterstwo oparł na „Niedzieli”

PROF. TADEUSZ MALIŃSKI - DOKTOREM HONORIS CAUSA UAM

47

Patrzy w głąb piramidy życia

Anna Wyszyńska

Światowej sławy polski uczony – prof. Tadeusz Maliński otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczystość nadania tej najwyższej godności akademickiej odbyła się 3 czerwca 2014 r. w Auli Lubrańskiego UAM.

Furia z racji Deklaracji Wiary

Marian Salwik

Deklaracja Wiary, podpisana z inicjatywy dr Wandy Półtawskiej na Jasnej Górze przez ponad 3 tys. osób związanych ze służbą zdrowia (lekarzy, pielęgniarek, studentów medycyny, ratowników medycznych, rehabilitantów, farmaceutów, a także dyrektorów szpitali), wywołała prawdziwą burzę.

PREZENTACJE

48

Nie tylko przyjaciele zasługują na pamięć

Ks. Edward Walewander

W czasie rozbiorów Polski biurokracja pruska była – obok rosyjskiej – siłą najbardziej nieprzyjazną wobec polskości. Może dlatego zajmuje ona mniej miejsca w polskiej historiografii. Toteż z uznaniem należy powitać inicjatywę Centrum „Instytut Wielkopolski” przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a personalnie prof. dr. hab. Witolda Molika.

FELIETONY

49

Bęckowanie patriotyczne

Zdzisław Skotnicki

Kończy się kolejny rok szkolny. Dla Pana Niedzieli nie jest już tak radosny, jak onegdaj. Dla uczniów jest uwolnieniem od edukacyjnych obowiązków, dla Niedzieli – kolejnym oddalającym się wspomnieniem. Koniec czerwca każdego roku wydobywa z przeszłości Niedzieli twarze jego nauczycieli.

Tyle zła

Alina Czerniakowska

Nie tylko kolorowe pisma i inne brukowe gazety prześcigają się w epatowaniu okrucieństwem, zbrodnią, kłamstwem, dewiacjami, rozpasaną bezkarnością na zasadzie owsiakowego „róbta, co chceta”, ale też zwykła codzienność nie pozwala spokojnie żyć.

PREZENTACJE

50

SACROEXPO 2014

Agnieszka Dziarmaga

Blisko 300 wystawców z 13 krajów świata, prestiżowy medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum” dla artystów: Mario Botty i Adama Bujaka, konferencje dla architektów, muzealników, warsztaty dla dziennikarzy gazet parafialnych i, równolegle, spotkania na stoiskach rozłożonych na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych, gdzie sztuka sakralna i oferta użytkowa dla współczesnych kościołów nęciły kolorami i biciem dzwonów – tak wyglądały kieleckie targi SACROEXPO, zorganizowane w halach Targów Kielce od 9 do 11 czerwca br. Tygodnik Katolicki „Niedziela” także miał tam swoje stoisko.

Boga byle kto nie znajdzie

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Mówi się, że Bóg daje się znaleźć tylko tym, którzy Go szukają. A co z tymi, którzy przed Nim uciekają? Albo żyją, jakby Go nie było?

LISTY DO „NIEDZIELI"

52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Samotność

Irena, Tarnobrzeg

Chcą korespondować

Coraz trudniej

RÓŻNE

53

Kalendarium 22-28 VI 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Międzynarodowy Turniej Piłkarski Saletyńskiej Służby Liturgicznej

Ks. Karol Tomczak MS

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ

54

Pierogi ze szpinakiem i z masłem szałwiowym

Zioła

Jolanta Marszałek

NIEDZIELA MŁODYCH

55

Kiedyś będę ojcem

Sebastian Banasiewicz

Ojcostwo to zmiana mentalności sportowego auta na rodzinnego vana. Przed pojawieniem się potomka z wiatrem we włosach zdobywamy świat. Wielokrotnie sprawdzamy nasze parametry: silnik, zawieszenie, opony, hamulce, nadwozie. Ponoć później istnieje tylko jedno kryterium: ma być duży. Bo ojcostwo zmienia priorytety.

56-57

Dlatego, że cię kocham

Agnieszka Chadzińska

– Mam rozumieć, że odmawiasz mi pomocy? Odmawiasz? Jednego masz syna i wyganiasz go z domu? W dodatku bez grosza! Co za matka z ciebie! Nienawidzę cię, nienawidzę! – nie trzasnął drzwiami, zostawił je szeroko otwarte, żeby jeszcze przez chwilę mogła patrzeć, jak próbuje zbiec po schodach, żeby mogła żałować.

57

List do dziewczyny, która próbuje wyciągnąć swojego chłopaka z jakiegoś dna

Ks. Rafał Kowalski

Poznałem wiele Twoich twarzy. Jesteś matką alkoholika, dziewczyną narkomana albo byłą dziewczyną narkomana, żoną faceta uzależnionego od porno, starszą siostrą gimnazjalisty, który nie kryje się z THC i na Facebooku wstawia ujarane zdjęcia. Chcę Ci napisać kilka zdań, ale wybacz: szczerych.

58

Nasze sukcesy

Paulina Zapasek

XXI Forum Młodych „Jesteś Boski”

Organizatorzy

67

Wakacje w ostańcach jurajskich

Ks. Dariusz Nowak

Wesele Wesel 2014. Nieszablonowy kongres nietuzinkowych rodzin

program tv

59-66

Program telewizyjny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Edycja bielsko-żywiecka

Współpraca dla dobra wszystkich

Ks. Piotr Bączek

W Milówce od kilkunastu lat Gminny Ośrodek Kultury organizuje Przegląd Piosenki Religijnej. W tym roku po raz pierwszy tę dwudniową imprezę połączono z piknikiem parafialnym, który ma wesprzeć Kościół w Tanzanii

Boża pieczęć na świątyni zbudowanej z żywych kamieni

Monika Jaworska

Budowaliśmy ten dom i przyozdabialiśmy, ale nie dla siebie, ale po to, by w nim i pośród nas zamieszkał sam Bóg. Budowaliśmy go z lękiem, i podobnie jak dawniej, zadawaliśmy sobie pytanie: czy jednak zechce zamieszkać Święty w domu wzniesionym rękami grzesznych ludzi?

Kapłan z Cieszyna biskupem w Afryce

Monika Jaworska

Ojciec Tadeusz Kusy OFM to już drugi kapłan pochodzący z naszej diecezji, który w ostatnim czasie został mianowany biskupem w krajach misyjnych.

Edycja częstochowska

Odejść – ale dokąd

Ks. Ireneusz Skubiś

Przykładów planowej ateizacji życie dostarcza nam wiele: bezbożne filmy, książki i tytuły prasowe, bulwersująca rozrywka i kabarety, różnego rodzaju naciski zmierzające do pomniejszenia w nas życia wiarą, ośmieszanie jej poprzez nagłaśnianie ludzkich upadków i słabości.

„Śląsk” uczy i zachwyca

(akw)

Ciekawym wydarzeniem artystycznym były niedawne występy Zespołu „Śląsk” z norweskim zespołem ludowym „Strilaringen”. Oba zespoły wystąpiły w częstochowskiej Filharmonii 27 maja.

Jan Paweł II – nasza chluba, nadzieja i siła

Jolanta Nowak-Wojdas

Człowiek jedyny i wyjątkowy, święty rodziny, miłości, zgody i pojednania. Jan Paweł II – nasza chluba, nadzieja i siła. W sercu każdego z nas, każdego z Polaków, ma miejsce szczególne...

Edycja podlaska

W hołdzie ks. Stanisławowi Brzósce

Jadwiga Ostromecka

W piątkowe popołudnie 23 maja do Sokołowa Podlaskiego dobiegła II Sztafeta Niepodległości. Odbyła się ona w dniu, w którym przed 149 laty ks. Brzóska został stracony przez Rosjan na sokołowskim rynku.

Konferencja w Drohiczynie

Jan Krakowski

W Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie 7 czerwca odbyła się pierwsza konferencja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury, zatytułowana: „Mój Kościół – Mój Papież – Moja Ojczyzna”

Modlitwa w intencji Estonii

Ks. Artur Płachno

W Drohiczynie gościł bp Philippe Jourdan z Tallina w Estonii wraz z grupą duchownych z Opus Dei. Spotkali się oni z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem oraz alumnami Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Edycja kielecka

Wszyscy klękną przed prawdą Krzyża

Władysław Burzawa

31 maja w kieleckiej bazylice katedralnej 12 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego przez posługę bp. Kazimierza Ryczana otrzymało sakrament święceń prezbiteratu.

Matka Boża Daleszycka z kwiatem w dłoni

Katarzyna Dobrowolska

Nie ma chyba domu w Daleszycach, gdzie nie byłoby obrazu Matki Bożej Daleszyckiej. Od XVII wieku Maryja ze słynącego łaskami wizerunku w kościele św. Michała Archanioła otacza swoją opieką ze wzgórza kościelnego miasteczko i całą okolicę.

Jagodna i Zielna

A. D.

Polski rok obrzędowy, od Matki Boskiej Roztwornej do Matki Boskiej Zielnej” – to tytuł najnowszej wystawy w Dworku Laszczyków, której eksponaty obrazują prace, obrzędy oraz zwyczaje wiosenno-letnie obchodzone zgodnie z rytmem świąt maryjnych.

Edycja małopolska

Potrzeba ojców pro-life!

Małgorzata Cichoń

Wydarzeniem, które szczególnie poruszyło opinię publiczną wrażliwą na sprawy pro-life, było zignorowanie przez Komisję Europejską głosów ponad 2 milionów obywateli z 28 krajów, którzy podpisali się pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z nas”.

Człowiek na krawędzi

Agnieszka Konik-Korn

Psychiatra, uczeń prof. Antoniego Kępińskiego, podróżnik, alpinista, dyplomata. A przede wszystkim człowiek, który w swojej pracy naukowej i poprzez realizację licznych pasji, przygląda się człowiekowi. I to człowiekowi w sytuacji ekstremalnej.

To musi być decyzja!

Transplantacja. Budzi emocje, zachwyt nad możliwościami medycyny, ale i wątpliwości etyczne. Tych dylematów nie brakuje również biorcom narządów.

Edycja lubelska

Miejsce sławne cudami

Anna Gliwa

Nasza ojczyzna i Kościół w Polsce mają do zaoferowania wspaniałe dziedzictwo wiary i historii – mówił ks. Adam Lemieszek, kustosz sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Piotrawinie.

Krzyż woła o miłość

Urszula Buglewicz

„Panie Jezu Chryste Ukrzyżowany i Zmartwychwstały, dziękujemy Ci za doświadczenie tych dni: za słuchanie Twojego Słowa, za momenty modlitwy, za łaskę, jaka spływała na nas przez sakramenty, za doświadczenie wspólnoty, za każde poruszenie, jakie dokonywało się dzięki Twojemu Duchowi w naszych sercach.

Kościół jest naszym skarbem

Zofia Libicka

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej zbiegła się z wizytacją abp. Stanisława Budzika, sakramentem bierzmowania udzielonym młodzieży gimnazjalnej oraz podwójnym jubileuszem księdza seniora Józefa Brzozowskiego

Edycja legnicka

Stacja kongresowa w Lubinie

Ks. Piotr Nowosielski

Poniedziałek 9 czerwca był w naszej diecezji dniem Kongresu Eucharystycznego, poświęconego Środowisku Ludzi Pracy. Obchodzony był pod hasłem: „Dzień święty święcić”. Miastem, które gościło uczestników kongresu był Lubin.

Moja Eucharystia (7)

Dorota Kamińska

Mimo obowiązujących norm i praktyk religijnych każdy człowiek inaczej „interpretuje” Boga. Podobnie jest z Eucharystią. Jako sakrament społeczny, przeznaczony dla ludu, przybliża mu Boga. Jednak każdy na swój indywidualny sposób ją postrzega i w niej uczestniczy.

MDM, czyli Maraton do Matki

Marek Śledź

Kiedy w majową sobotę 2000 r. wraz z członkami Akcji Katolickiej przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy pojechaliśmy na rodzinną majówkę do oddalonego o 10 km Grzymalina, to nawet mi się nie śniło, iż wkrótce pielgrzymowanie na rowerze stanie się moją życiową pasją, którą będę „zarażał” innych

Edycja łódzka

Kapłaństwo to służba

Z bp. Ireneuszem Pękalskim, biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej, rozmawia Anna Skopińska

Wandy przy grobie swojej świętej

Anna Skopińska

Świeci są po to, by dać nam przykład, jak żyć, by być dla nas inspiracją, by wspierać w dążeniu do Boga, by pomagać odkrywać właściwą hierarchię wartości i by wskazywać, jak często niepoukładane życie złożyć.

Edycja przemyska

Pobiegnijmy dla marzeń Grzegorza

Jarosławskie Opactwo i Grupa Biegowa „Sokół”

Pojawiło się u nas kilka dużych imprez biegowych, a wciąż przybywają nowe. Jedną z ciekawszych propozycji jest odbywający się już po raz drugi Maraton Benedyktyński.

XII Forum Wychowawcze w Przeworsku

Bernardeta i Marek Wollek

XII Forum Wychowawcze odbyło się 3 czerwca w MOK-u w Przeworsku. Gościem była m.in. uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II Floribeth Mora Díaz, która przyjechała ze swoją rodziną.

Spod znaku Buńczuka

Arkadiusz Bednarczyk

24 czerwca 1524 r. w katedrze przemyskiej odbywała się właśnie uroczysta Msza św. biskupa przemyskiego Andrzeja Krzyckiego. Ktoś wbiegł do katedry i szepnął do ucha jednego z kanoników parę słów. Duchowny pobladł, ale podszedł do biskupa. – Tatarzy są dwie mile od Przemyśla, ksiądz biskup musi się ewakuować.

Edycja rzeszowska

Święcenia prezbiteratu

Kl. Mariusz Grzybek

W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 7 czerwca br., w kościele katedralnym w Rzeszowie miała miejsce uroczysta Eucharystia, podczas której bp Jan Wątroba przez nałożenie rąk i modlitwę udzielił święceń w stopniu prezbiteratu 6 diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Wielkie wezwanie Serca Pana Jezusa do narodu polskiego

Anna Młynarczyk

Przez służebnicę Bożą Rozalię Celakównę przekazał Jezus wezwanie, by Polska, jako pierwsza dokonała Aktu Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa przy udziale władz państwowych i kościelnych. 4 lipca 1938 r. miała widzenie i usłyszała następujące słowa: „Jeżeli chcecie ratować świat, trzeba przeprowadzić Intronizację Najświętszego Serca Jezusowego we wszystkich państwach i narodach na całym świecie.

Święto 17 Pułku Piechoty w Rzeszowie

Ks. Paweł Liszka

W niedzielę 1 czerwca br. miały miejsce uroczyste obchody Święta 17 Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej, który powstał 6 czerwca 1918 r. w Rzeszowie.

Edycja sandomierska

Marsze dla Życia

Marsz dla Życia i Rodziny jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Marsz jest przede wszystkim świętem rodzin

W Dniu Ojca

Katarzyna Woynarowska

Miłość dziecka jest rodzajem wdzięczności za trud wychowania, za otrzymaną w dzieciństwie miłość. Czasem to uczucie bywa trudne dla obu stron. Dla rodziców i dla dzieci.

Nasza mała ojczyzna

Ks. Adam Stachowicz

Pierwszy proboszcz parafii Kłyżów ks. Andrzej Sekulski podjął się opisania dziejów miejscowości, w której podejmował duszpasterską posługę.

Edycja sosnowiecka

Święcenia kapłańskie A.D. 2014

Piotr Lorenc

W wigilię Zesłania Ducha Świętego, 7 czerwca, podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Sosnowcu sześciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie przyjęło święcenia kapłańskie z rąk biskupa Grzegorza Kaszaka.

Relikwie orędowniczki

Piotr Lorenc

Święta Rita z Cascii, patronka spraw beznadziejnych, ma w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej ponad stuosobowe grono czcicieli.

Czas dziękczynienia w Targoszycach

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Za długie lata służby Bogu i ludziom ks. kan. Janusza Rakoczego dziękowali wierni zgromadzeni 5 czerwca w świątyni św. Mikołaja w Targoszycach.

Edycja świdnicka

Wygraj życie!

Ks. Sławomir Marek

Czerwiec to czas, w którym jako wspólnota Kościoła lokalnego chcemy przeżyć czas nawrócenia i osobistego spotkania z Panem Jezusem. W ostatnim tygodniu czerwca u progu wakacji odbędą się rekolekcje ewangelizacyjne dla kapłanów, młodzieży i dorosłych.

Być odważnym świadkiem Chrystusa – On liczy na nas

Bp Ignacy Dec

Musimy sobie postawić decydujące pytania: Czy naprawdę staramy się, żeby Chrystus był obecny w naszych myślach, w naszych słowach, w naszym działaniu? Czy nie jesteśmy ludźmi wychłodzonej wiary?

„Święty Jan Nepomucen. Milczący kapłan”

Członkowie polanickiego TP WSD w Świdnicy

Któż z nas przynajmniej raz nie zetknął się z figurą kapłana w birecie i komży, z pięcioma gwiazdkami nad głową, często z palcem na ustach lub z krzyżem i palmą w dłoniach, kapłana którego najprzeróżniejsze pomniki, tak liczne na Dolnym Śląsku, spotykamy szczególnie przy drogach, w pobliżu rzek i na mostach?

Edycja szczecińsko-kamieńska

Jubileusz 890. rocznicy chrztu pyrzyczan

Zygmunt Piotr Cywiński

Dnia 7 czerwca 2014 r. w parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach odbyły się uroczystości jubileuszowe związane z 890. rocznicą chrztu pyrzyczan. Tego ewangelizacyjnego dzieła dokonał w 1124 r. Apostoł Pomorza, święty biskup Otton z Bambergu. Chcąc duchowo przygotować swoją wspólnotę parafialną na ten doniosły jubileusz, jej proboszcz, ks. Zbigniew Rakiej TChr, zaprosił Siostry Jezusa Miłosiernego z Myśliborza.

„Niekonfrontacyjna” kampania i „drużyna Wałęsy” (1)

Michał Siedziako

Dnia 4 czerwca br. minęło ćwierć wieku o pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce po 1945 r. Stanowiły one jeden z kluczowych punktów w procesie pokojowego obalania dyktatury komunistycznej nad Wisłą. Kościół katolicki, występując jako trzecia siła między „Solidarnością” a władzami partyjno-państwowymi, odegrał w nim znaczną rolę

Festiwal Miedwiański po raz piąty

Joanna Stefańska

Tegoroczny Miedwiański Festiwal Piosenki Religijnej zgromadził rzesze widzów. Pogoda dopisała, wykonawcy również. Było głośno, tanecznie i bardzo radośnie, a nad całością imprezy patronował nie kto inny, jak sam św. Jan Paweł II. Jego słowa: „Jesteście wezwani do świadczenia o wierze i nadziei” stały się mottem tegorocznego festiwalu

Oczy, które patrzą w duszę…

Piotr Słomski

Spotkanie z o. Antonello miało miejsce w czwartek 22 maja. Rozpoczęło się o godz. 19.30. Przybyło na nie ok. 1500 osób.

Edycja toruńska

Nowe sanktuarium diecezjalne

Maria Żuchowska

8 czerwca, w 15. rocznicę beatyfikacji męczenników działdowskich, bp Suski ustanowił kościół parafialny sanktuarium diecezjalnym Błogosławionych Męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego

Nowe sanktuarium diecezjalne

Oprac. ks. Paweł Borowski na podstawie tekstu Marii Żuchowskiej

W uroczystości uczestniczyły tłumy mieszkańców Działdowa, pielgrzymi z sąsiednich miejscowości oraz z diecezji płockiej, kapłani i siostry zakonne, przedstawiciele władz miasta i samorządu. W długiej procesji z darami szli przedstawiciele instytucji i organizacji miejskich, szkół oraz grup modlitewnych.

Poświęcenie rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

Wysłuchała Helena Maniakowska

Pan Jezus z ręką błogosławiącą, a u dołu napis: „Boskie Serce Jezusa, błogosław rodzinie Tobie poświęconej”. Ksiądz odmówił modlitwy, poświęcił obraz i całe mieszkanie. Tak odbyło się poświęcenie naszej rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Edycja warszawska

Muzyka według świętego

Wojciech Dudkiewicz

Jaką muzykę lubił, jakiej słuchał św. Jan Paweł II? Słuchał kolęd, muzyki sakralnej i liturgicznej, a także klasycznej. Jego ulubionym utworem była „Barka”, często wykonywana podczas pielgrzymek do Polski. Ulubionym utworem był też „Beatus vir”

Papież medalierów

Andrzej Tarwid

Już w najbliższy poniedziałek na Zamku Królewskim odbędzie się wernisaż wystawy medali poświęconych św. Janowi Pawłowi II. Część pokazywanych dzieł przypomina historię pontyfikatu. Inne są wyrazem osobistych więzi, jakie połączyły artystów z Ojcem Świętym.

Zima latem

Wojciech Dudkiewicz

Z Marcinem Kaczkanem z Klubu Wysokogórskiego Warszawa, himalaistą, kierownikiem wyprawy na K-2, rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Edycja wrocławska

Ojcowska miłość

Miłość ojcowska wywiera bardzo istotny wpływ na rozwój osobowości dziecka. Ojciec ma do spełnienia niezwykle ważną i trudną funkcję. Musi wnieść w życie dziecka pierwiastek stabilizacji, przekazać wzorce. Co czuje ojciec, którego syn zostaje kapłanem? O swojej więzi z synem Annie Buchar opowiada Zbigniew Czabator, ojciec księdza Tomasza, proboszcza parafii Osetno

Miesiąc Rodziny

Adrianna Nawrot

Szereg atrakcji dla rodziców i dzieci, warsztaty i szkolenia – podsumowanie Miesiąca Rodziny we Wrocławiu

Edycja zamojsko-lubaczowska

Pątniczka miłości

Ks. Jacek Rak

Maryja po Zwiastowaniu wybrała się z pośpiechem w góry, by służyć Elżbiecie. Bogurodzica stała się Pątniczką Miłości. Takich myśli wysłuchaliśmy w słowie Bożym, które wygłosił bp Mariusz Leszczyński podczas Diecezjalnego Dnia Chorych w Krasnobrodzie.

Złoto i srebro w Częstochowie

Młodzież KSM, uczestnicy mistrzostw

W dniach 30 maja – 1 czerwca br. w Częstochowie odbyły się V Mistrzostwa Polski Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Piłce Siatkowej, w których wzięło udział ok. 240 uczestników z 12 diecezji, a wśród nich 28 reprezentantów diecezji zamojsko-lubaczowskiej z asystentem diecezjalnym KSM ks. Stanisławem Książkiem, ks. Piotrem Gmiterkiem oraz trenerem Tomaszem Jezuitem.

Nowi prezbiterzy w diecezji

Anna Litwin

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego, w katedrze zamojskiej odbyły się święcenia kapłańskie. Pasterz naszej diecezji bp Marian Rojek włączył do grona prezbiterów sześciu diakonów

Edycja zielonogórsko-gorzowska

Dziękujemy za dar koronacji

Ks. Adrian Put

18 czerwca 1989 r. na skronie Matki Bożej Rokitniańskiej nałożono papieską koronę. Była to pierwsza koronacja w odzyskującej wolność ojczyźnie. W tym roku dziękujemy za 25 lat Jej szczególnego królowania na Ziemiach Zachodnich Polski. Dziękczynienie za koronację zbiegło się w naszej diecezji z dziękczynieniem za dar kanonizacji papieża Jana Pawła II

Należą do świata duchowego

Katarzyna Jaskólska

Pojawiają się coraz częściej na ścianach naszych mieszkań. Ludzie uczą się, jak dzięki nim się modlić, jak je kontemplować. Ikony – nierozerwalnie związane z Kościołem prawosławnym, chętnie są przyjmowane przez Kościół zachodni

Wakacje z wartościami

Ks. Adrian Put

Już za kilkanaście dni rozpoczniemy wakacje. Wielu młodszych i starszych wyjedzie na zasłużonych wypoczynek. Ciekawe propozycje dla tych młodszych ma Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem