Reklama

Niedziela Przemyska

XII Forum Wychowawcze w Przeworsku

Wychowanie młodego pokolenia w duchu moralności chrześcijańskiej i miłości Ojczyzny to zadanie do wykonania dla wszystkich ludzi, którym zależy na dobru naszego kraju. Katolickie Stowarzyszanie Wychowawców, Burmistrz Miasta, parafia pw. Ducha Świętego w Przeworsku od wielu lat troszczą się o pogłębianie nauki Kościoła, szczególnie katolickich zasad wychowania i katolickiej nauki społecznej

Niedziela przemyska 25/2014, str. 4

[ TEMATY ]

forum

Bożena Sztajner

Potwierdzeniem tych działań jest już XII Forum Wychowawcze, które odbyło się 3 czerwca w MOK-u w Przeworsku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ks. prof. Marian Wolicki, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, ks. dr Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, a także ks. prał. Stanisław Szałankiewicz i ks. proboszcz Tadeusz Gramatyka. Obecni byli także księża i katecheci powiatu przeworskiego, przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także mieszkańcy Przeworska i okolic oraz młodzież szkolna.

Wędrówka do źródła

Tegoroczne forum wychowawcze w całości poświęcone było osobie naszego umiłowanego Ojca Świętego i stało się dziękczynieniem za jego kanonizację. Potwierdziła to obecność gościa szczególnego – Floribeth Mora Díaz, która została uzdrowiona za pośrednictwem świętego Papieża, pielgrzymująca po Polsce i składająca świadectwo swojego uzdrowienia.

Reklama

Forum rozpoczęło się od części artystycznej przygotowanej przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół im. św. Jana Pawła II w Chałupkach. Tematem przewodnim były słowa zaczerpnięte z „Tryptyku rzymskiego”: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry” Młodzi aktorzy zaprezentowali teatr cieni, ukazując współczesny model rodziny, która nie zawsze realizuje swoje powołanie do świętości i którą dopiero doświadczenie życiowe prowadzi do nawrócenia.

Wierna polskim tradycjom

Następnie Joanna Komenda przedstawiła wspomnienie o śp. Annie Piejko – zasłużonym pedagogu, założycielce i wieloletniej przewodniczącej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców: „Pani Profesor całym swoim życiem realizowała wezwanie św. Brata Alberta: «Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny». Była chlebem w domu i w szkole, we wspólnocie parafialnej, przez wiele długich lat, zawsze. I wszyscy karmiliśmy się chlebem jej dobroci”. Wierna polskim tradycjom patriotycznym, wychowaniu dzieci i młodzieży w katolickich wartościach, realizowała trud ukształtowania człowieka w świetle nauki Jana Pawła II.

Pedagogia Jana Pawła II

Kolejnym punktem programu był wykład ks. prof. Mariana Wolickiego pt. „Zasady wychowania młodzieży w pedagogii Jana Pawła II”. Ksiądz Profesor podkreślał, że Ojciec Święty to wybitny pedagog ludzkości, a szczególnie młodzieży i że całe jego było przekazem nie tylko ewangelicznym, ale i pedagogicznym. Przypomniał, że Ojciec Święty znał problemy młodzieży, stawał w jej obronie i otwierał oczy na zagrożenia, zachęcał do walki ze sobą i światem. Podkreślił, że wychowawca winien miłować młodzież, towarzyszyć młodemu człowiekowi i pomagać mu zrozumieć, kim powinien być”.

Świadectwo cudu

Reklama

W dalszej części forum obecni wysłuchali świadectwa uzdrowienia Floribeth Mora Díaz, która przyjechała ze swoją rodziną oraz o. Franciszkiem Filarem, werbistą pracującym na Kostaryce, pełniącym rolę tłumacza. Floribeth mówiła o tym, że otrzymała od Boga tak wiele, dostała nowe życie i musi świadczyć o tym cudzie. Kończąc swoje świadectwo poprosiła wszystkich obecnych o wspólną modlitwę.

Spotkanie podsumował ks. Waldemar Janiga, dziękując Floribeth Mora Díaz, prelegentom i młodzieży. Udział w tegorocznym forum wychowawczym stał się głębokim przeżyciem dla obecnych, świadectwo Floribeth Díaz, która za pośrednictwem św. Jana Pawła II doznała uzdrowienia, umocniło wiarę i potwierdziło, że wystarczy zaufać Panu.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny

Niedziela łódzka 8/2019, str. II

[ TEMATY ]

świadectwo

forum

charyzmatycy

Ks. Paweł Kłys

Uczestnicy ostatniego forum charyzmatycznego

Uczestnicy ostatniego forum charyzmatycznego

Dwa dni modlitwy, uwielbiania, wsłuchiwania się w Boże prowadzenie, konferencji i intensywnej formacji. Za nami Forum Charyzmatyczne. Po tak rozmodlonym czasie nic tylko spodziewać się owoców działania Ducha Świętego w naszych wspólnotach, rodzinach, miejscach pracy.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję