Reklama

Patrzy w głąb piramidy życia

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 47

ANNA WYSZYŃSKA

Światowej sławy polski uczony – prof. Tadeusz Maliński otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczystość nadania tej najwyższej godności akademickiej odbyła się 3 czerwca 2014 r. w Auli Lubrańskiego UAM.

Prof. Tadeusz Maliński jest absolwentem Wydziału Chemii UAM. Od ponad 30 lat pracuje w Stanach Zjednoczonych, był profesorem uniwersytetów w Houston i Oakland. Od kilkunastu lat pracuje na Uniwersytecie Ohio w Athens, gdzie otrzymał zaszczytną, imienną profesurę „Marvin and Ann Dilley White Distinguished Professorship of Biomedical Sciences”. Jego ogromny wkład w rozwój chemii, biochemii i medycyny oraz przełomowe prace w dziedzinie nanomedycyny sprawiły, że zyskał światowy rozgłos i zdobył liczne nagrody. Jest autorem ok. 400 prac naukowych, książek i patentów, wykładał na 80 uniwersytetach w 37 krajach świata, dwukrotnie był nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i chemii. Otrzymał prestiżową GEMI Award za najbardziej innowacyjne odkrycie w medycynie. Jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Reklama

– Uważa się, że odkrycia prof. Tadeusza Malińskiego w nanomedycynie i diagnostyce medycznej są pionierskie na miarę XXI wieku – podkreślił w laudacji prof. dr hab. Henryk Koroniak – dziekan Wydziału Chemii UAM.

Do fundamentalnych prac Profesora zalicza się przede wszystkim skonstruowanie elektrody-nanobiosensora – urządzenia, które pozwala obserwować procesy życiowe zachodzące na nanopoziomie ludzkiego organizmu w mikrosekundowych odcinkach czasu. Elektrody posłużyły do kolejnego przełomowego odkrycia – pomiaru stężenia tlenku azotu w czasie pojedynczego uderzenia serca. Odkrycia Profesora zapoczątkowały lawinę badań nad tlenkiem azotu i jego rolą w organizmie, m.in. jako regulatora pracy serca, układu krążenia i mózgu. Doniosłe znaczenie mają także odkrycia prof. Malińskiego dotyczące podstawowych molekularnych mechanizmów współczesnych chorób cywilizacyjnych, jak m.in. nadciśnienie, udar mózgu, zawał serca, epilepsja, choroby Parkinsona i Alzheimera.

– Najwyższa godność akademicka naszego uniwersytetu jest też wyrazem uznania dla wielkiego Polaka, który w swojej wielostronnej i owocnej działalności nigdy nie zapomniał o rodzinnym Śremie i swojej Ojczyźnie, której imię rozsławia za granicą nie tylko poprzez swoje wiekopomne osiągnięcia naukowe, lecz także poprzez inicjatywy kulturalne i obywatelskie, jak Muzeum Armii Krajowej w Orchard Lake k. Detroit czy Muzeum Jana Pawła II w Waszyngtonie – powiedział podczas uroczystości prof. dr hab. Bronisław Marciniak, rektor UAM.

Prof. Tadeusz Maliński po zakończeniu ceremonii wręczenia dyplomu doktora honoris causa wygłosił wykład zatytułowany „Chemia i nanomedycyna – spojrzenie w głąb piramidy życia”.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję