Reklama

Niedziela Kielecka

Jagodna i Zielna

Polski rok obrzędowy, od Matki Boskiej Roztwornej do Matki Boskiej Zielnej” – to tytuł najnowszej wystawy w Dworku Laszczyków, której eksponaty obrazują prace, obrzędy oraz zwyczaje wiosenno-letnie obchodzone zgodnie z rytmem świąt maryjnych. Wystawa jest dostępna od czerwca do połowy września.

– Nasza najnowsza ekspozycja odwołuje się do zjawisk kulturowych o głębokim i wielowarstwowym podłożu, gdzie kanwą są obrzędy chrześcijańskie, lecz także towarzyszące im wierzenia z czasów przedchrześcijańskich. Zostały one pokazane w ludowym malarstwie, rzeźbie, symbolach religijnych, rekwizytach związanych z danym świętem – wyjaśnia Beata Ryń, kierownik Działu Promocji i Marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Reklama

Wystawa przybliża dawno zapomniane, lecz niezwykle ważne dla tradycyjnej kultury ludowej, święta: Dzień Matki Boskiej Roztwornej obchodzony niegdyś 25 marca, otwierający cykl świąt wiosennych, kiedy to według wierzeń ludowych ziemia otwierała się na przyjęcie nowych zasiewów. Z kolei 2 lipca, w porze obfitości jagód, przypada Dzień Matki Boskiej Jagodnej. Cykl maryjny zamyka święto Matki Boskiej Zielnej, z bogatą, ludową ikonografią. Pokazano także m.in. obrzęd zwany „Przepiórką”, wieńczący dawne żniwa. Bardzo ciekawymi eksponatami prezentowanymi na wystawie są np. obrazy Marianny Wiśnios, ukazujące bociany jako symbole wiosny oraz barwne, monolityczne rzeźby maryjne tworzone w II poł. XX wieku w ośrodku kozienickim.

Matka Boża na wystawie została pokazana jako ta, która odgrywała i odgrywa ważną rolę w ludowej religijności. Jest najpewniejszą opiekunką ludzi na ziemi i najbliższą pośredniczką w modlitwach kierowanych do Boga. Jest ludziom bliska, gdyż wie, co to ból i cierpienie – uczucia, które często towarzyszą człowiekowi. Największą cześć Matce Bożej lud oddawał w maju – w pełni wiosny, w okresie najbujniejszego rozkwitu roślin, zwłaszcza kwiatów. Nieodłącznym atrybutem kultu Matki Boskiej są więc kwiaty, którymi dekoruje się Jej wizerunki w kościołach, w wiejskich kapliczkach i przydrożnych krzyżach.

Bogata ikonografia obejmuje wyobrażenia ilustrujące ważne wydarzenia w życiu Maryi, których pamięć czczona jest w czasie najważniejszych świąt kościelnych. Uroczystości te wyznaczają równocześnie kluczowe daty kalendarza rolniczego (to np. Matki Boskiej Gromnicznej, Roztwornej, Zielnej,). Eksponaty oraz prace twórców ludowych zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej oraz zbiorów własnych Muzeum Wsi Kieleckiej.

Dawny dworek kieleckiej rodziny Laszczyków – obecnie siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej, bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Muzeum za złotówkę”, wskutek czego młodzież do 16 roku życia płaci za wstęp tylko 1 zł. Ustawowe rozwiązania umożliwiają bezpłatne wejście do muzeum dzieciom do 7 roku życia.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żydzi w Wojsku Polskim

Wystawa „Żydzi w Wojsku Polskim” jest wystawą planszową złożoną z ponad 20 bogato ilustrowanych roll-upów. W sposób ciekawy i przystępny przedstawia wkład ludności żydowskiej mieszkającej na ziemiach polskich w działalność wojskową i niepodległościową na rzecz Państwa Polskiego. Zwiedzający poznać może historię polskich Żydów i ich czynu zbrojnego od momentu wybuchu insurekcji kościuszkowskiej, aż po II wojnę światową. Wymienione są najważniejsze wydarzenia i postacie związane z militarną działalnością ludności wyznania mojżeszowego oraz podkreślony ich wkład w narodowe dzieje Polaków. Duża część wystawy poświęcona jest też żydowskiemu ruchowi oporu w czasie II wojny światowej i jego związków z Polskim Państwem Podziemnym i strukturami konspiracyjnymi. Tym samym wystawa ma także podkreślić podwójną świadomość Żydów mieszkających na ziemiach polskich. Z jednej strony silna była w nich tożsamość narodowa i religijna, z drugiej zaś poczucie wierności i przynależności do polskiego społeczeństwa, za czym szła chęć walki o wolność i obronę terytorium Polski. Czyni to z wystawy materiał prezentujący nie tylko militarne zaangażowanie Żydów, ale próbuje odpowiedzieć na pytania związane z kwestiami świadomościowymi i tożsamościowymi.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję