Reklama

Niedziela Legnicka

Stacja kongresowa w Lubinie

Poniedziałek 9 czerwca był w naszej diecezji dniem Kongresu Eucharystycznego, poświęconego Środowisku Ludzi Pracy. Obchodzony był pod hasłem: „Dzień święty święcić”. Miastem, które gościło uczestników kongresu był Lubin

Niedziela legnicka 25/2014, str. 1, 5

[ TEMATY ]

praca

Solidarność

Ks. Piotr Nowosielski

Spotkanie rozpoczęło się sympozjum: „W trosce o godność pracy i świętowania”, które odbyło się w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Zgromadzonych powitał Bogdan Orłowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Zagłębie Miedziowe oraz moderator spotkania ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego legnickiej kurii. Za stołem prezydialnym zasiedli: administrator apostolski diecezji legnickiej bp Stefan Cichy, starosta powiatu lubińskiego Adam Myrda oraz prelegenci: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który zaprezentował dokument KEP pt. „W trosce o człowieka i dobro wspólne”; Stanisława Repa, była marszałek województwa legnickiego w latach 1994-98, która przedstawiła kilka refleksji nt. obecności i roli katolickiej nauki społecznej w życiu samorządu, oraz Alfred Bujara z Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, który zaprezentował działania i inicjatywy społeczne na rzecz świętowania niedzieli podejmowane przez NSZZ „Solidarność” wobec prawa do wolnej niedzieli.

Podczas sympozjum odbyła się też projekcja filmu, przygotowanego przez Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli pt.: „Niedziela jest święta”.

Reklama

Druga część uroczystości miała miejsce w lubińskim kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego.

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, a homilię wygłosił bp Stefan Cichy, poświęcając ją rozważaniu Matki Bożej czczonej jako Matka Kościoła. Wśród uczestników wspólnej modlitwy znaleźli się przedstawiciele świata pracy. Dominowali górnicy wraz z rodzinami zarówno z Zagłębia Miedziowego, jak i Zagłębia Turoszowskiego, którzy przybyli do Lubina z duszpasterzami z Bogatyni i okolic. Nie zabrakło także przedstawicieli kolejarzy, strażaków, leśników, hutników, służb ratowniczych, przedstawicieli NSZZ „Solidarność” i wielu innych zawodów. Ale modlono się nie tylko o Boże błogosławieństwo dla ludzi świata pracy, ale także dla tych, którzy pozostali bez pracy, o co prosił na początku Mszy św. gospodarz parafii ks. prał. Wiesław Migdał, witając przybyłych. W imieniu Świata Pracy Księży Biskupów powitali przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

Podczas Mszy św. miała także miejsce uroczystość wręczenia papieskiego odznaczenia Benemerenti, czyli „Dobrze zasłużonym” (jest to odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego). Tak wyróżniona została Stanisława Repa, od lat zaangażowana nie tylko w krzewienie katolickiej nauki społecznej w działalności samorządowej, ale także w działalność Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Reklama

Liturgia zakończyła się procesją eucharystyczną ulicami miasta na Wzgórze Zamkowe, gdzie Świat Pracy został zawierzony Jezusowi Chrystusowi Zbawicielowi Świata.

Więcej na ten temat na stronach: www.diecezja.legnica.pl i www.legnica.fm.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na pełny etat w królestwie Bożym

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w Polsce ponad 2 mln osób nie ma pracy. Najwyższe bezrobocie nadal odnotowywane jest w województwie warmińsko-mazurskim. Według GUS, na koniec lutego 2014 r. aż 250 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie 23,9 tys. pracowników. Brak pracy i niskie zarobki to najczęściej podawane powody, dla których małżonkowie nie decydują się na więcej niż jedno dziecko. Brak pracy w Polsce to też najczęstszy powód emigracji.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję