Reklama

Aspekty

Dziękujemy za dar koronacji

18 czerwca 1989 r. na skronie Matki Bożej Rokitniańskiej nałożono papieską koronę. Była to pierwsza koronacja w odzyskującej wolność ojczyźnie. W tym roku dziękujemy za 25 lat Jej szczególnego królowania na Ziemiach Zachodnich Polski. Dziękczynienie za koronację zbiegło się w naszej diecezji z dziękczynieniem za dar kanonizacji papieża Jana Pawła II

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

koronacja

Archiwum "Aspektów"

Koronę dla Matki Bożej poświęcił Jan Paweł II

Koronę dla Matki Bożej poświęcił Jan Paweł II

Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej nosi szczególne tytuły: Królowej Orła Białego, Pani Obozowej, Królowej Polski i Ziem Zachodnich, Hetmanki, Pani Cierpliwie Słuchającej. Koronacja, którą przed 25 laty dokonali biskupi polscy w Rokitnie, była wyrazem dziękczynienia i uznania za ponad 300 lat opieki Matki Bożej nad zachodnimi rubieżami naszego kraju. Była tu z Białym Orłem na piersi nawet w czasie zaborów.

Reklama

25 lat od pamiętnego dnia koronacji było zatem czasem dziękczynienia za to całe dobro, które Maryja nam wyprosiła u Syna. Przygotowania do tej szczególnej rocznicy rozpoczęły się już pięć lat temu, gdy jako wspólnota diecezjalna dziękowaliśmy za dotychczasową opiekę. Na tegoroczne uroczystości samo sanktuarium przygotowywało się także od dłuższego czasu. Wybudowano nowy refektarz, wyremontowano dom rekolekcyjny, otwarto kawiarnię, uruchomiono Dom św. Marty, zainstalowano solary oraz ocieplono cały kompleks. Nowa kolorystyka koresponduje z kolorami bazyliki. 1 czerwca złożono Matce Bożej jeszcze jeden szczególny dar. Rokitniańscy duszpasterze, parafianie oraz pielgrzymi ofiarowali odremontowane i odrestaurowane organy w bazylice. Specjalny koncert zainaugurował nowy etap służby instrumentu.

Duchowe przygotowanie do rocznicy koronacji podjęły wszystkie grupy i zrzeszenia wiernych, dla których Rokitno jest miejscem formacji i pielgrzymowania. Przez cały rok przybywali do sanktuarium, by zawierzyć siebie Matce Bożej. Działające od roku Diecezjalne Centrum Duchowości Maryjnej także znalazło swoją siedzibę w Rokitnie i służy pielgrzymom.

Rokitno wraz z cudownym obrazem Matki Bożej już dawno przestało być sanktuarium tylko diecezjalnym. Matka Boża Cierpliwie Słuchająca jest patronką Ziem Zachodnich. Ten tytuł nadany jej przez kard. Augusta Hlonda wskazuje rolę, jaką Rokitno odegrało w powojennych dziejach tych ziem. Polacy przybywający z terenów Polski centralnej i zza Buga w jej rokitniańskim wizerunku odnajdywali znajome rysy. W dniu 25. rocznicy koronacji za wszystko, co otrzymaliśmy, dziękujemy Matce Bożej i jednocześnie prosimy o nowe potrzebne łaski.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II broni się sam swoją świętością

Nie ma dowodów na to, że Jan Paweł II ukrywał zło w Kościele, bo oskarżeniom przeczą fakty – mówił kard. Stanisław Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na stadionie Górnika na Białym Kamieniu w Wałbrzychu. Podkreślił, że papież kierował się w życiu wyłącznie Ewangelią i własnym, prawym sumieniem.

Msza św. z racji rocznicy śmierci Jana Pawła II odprawiana jest w Wałbrzychu co roku. Tegoroczne wydarzenie wpisuje się w obchody 15. rocznicy powstania diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Zanim wyszli na trasę, odwiedzili "Orzecha"

2021-07-31 23:15

Bogdan Mączyński

Delegacja gr. XIV Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej modliła się dziś przy grobie "Orzecha". Jutro wyruszają na trasę, dlatego dzień przed wyjściem chcieli być przy grobie zmarłego w tym roku ks. przewodnika. 

Na wspólną modlitwę przybyła sześcioosobowa grupa - To dla nas ważne, aby przed wyjściem naszej grupy odwiedzić grób kogoś, kto zapoczątkował pielgrzymkę z Wrocławia, nadał jej ducha i prowadził ją przez 40 lat. Tegoroczna pielgrzymka jest w jakimś sensie historyczna. Fizycznie nie ma z nami ks. Stanisława Orzechowskiego. Pozostał jednak w naszej pamięci, dlatego też chcemy na trasie pielgrzymki modlić się za naszego przewodnika - mówi ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik części górowskiej - gr. 14. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję