Reklama

Aspekty

Dziękujemy za dar koronacji

18 czerwca 1989 r. na skronie Matki Bożej Rokitniańskiej nałożono papieską koronę. Była to pierwsza koronacja w odzyskującej wolność ojczyźnie. W tym roku dziękujemy za 25 lat Jej szczególnego królowania na Ziemiach Zachodnich Polski. Dziękczynienie za koronację zbiegło się w naszej diecezji z dziękczynieniem za dar kanonizacji papieża Jana Pawła II

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

koronacja

Archiwum "Aspektów"

Koronę dla Matki Bożej poświęcił Jan Paweł II

Koronę dla Matki Bożej poświęcił Jan Paweł II

Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej nosi szczególne tytuły: Królowej Orła Białego, Pani Obozowej, Królowej Polski i Ziem Zachodnich, Hetmanki, Pani Cierpliwie Słuchającej. Koronacja, którą przed 25 laty dokonali biskupi polscy w Rokitnie, była wyrazem dziękczynienia i uznania za ponad 300 lat opieki Matki Bożej nad zachodnimi rubieżami naszego kraju. Była tu z Białym Orłem na piersi nawet w czasie zaborów.

25 lat od pamiętnego dnia koronacji było zatem czasem dziękczynienia za to całe dobro, które Maryja nam wyprosiła u Syna. Przygotowania do tej szczególnej rocznicy rozpoczęły się już pięć lat temu, gdy jako wspólnota diecezjalna dziękowaliśmy za dotychczasową opiekę. Na tegoroczne uroczystości samo sanktuarium przygotowywało się także od dłuższego czasu. Wybudowano nowy refektarz, wyremontowano dom rekolekcyjny, otwarto kawiarnię, uruchomiono Dom św. Marty, zainstalowano solary oraz ocieplono cały kompleks. Nowa kolorystyka koresponduje z kolorami bazyliki. 1 czerwca złożono Matce Bożej jeszcze jeden szczególny dar. Rokitniańscy duszpasterze, parafianie oraz pielgrzymi ofiarowali odremontowane i odrestaurowane organy w bazylice. Specjalny koncert zainaugurował nowy etap służby instrumentu.

Duchowe przygotowanie do rocznicy koronacji podjęły wszystkie grupy i zrzeszenia wiernych, dla których Rokitno jest miejscem formacji i pielgrzymowania. Przez cały rok przybywali do sanktuarium, by zawierzyć siebie Matce Bożej. Działające od roku Diecezjalne Centrum Duchowości Maryjnej także znalazło swoją siedzibę w Rokitnie i służy pielgrzymom.

Rokitno wraz z cudownym obrazem Matki Bożej już dawno przestało być sanktuarium tylko diecezjalnym. Matka Boża Cierpliwie Słuchająca jest patronką Ziem Zachodnich. Ten tytuł nadany jej przez kard. Augusta Hlonda wskazuje rolę, jaką Rokitno odegrało w powojennych dziejach tych ziem. Polacy przybywający z terenów Polski centralnej i zza Buga w jej rokitniańskim wizerunku odnajdywali znajome rysy. W dniu 25. rocznicy koronacji za wszystko, co otrzymaliśmy, dziękujemy Matce Bożej i jednocześnie prosimy o nowe potrzebne łaski.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zrozumieć na nowo

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 44/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Karolina Krasowska

Jean Paul i ks. Piotr Wróbel

Jean Paul i ks. Piotr Wróbel

Już po raz 11. w Lubsku 22 października odbyła się konferencja poświęcona nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były „Świadectwa pokolenia Jana Pawła II”

Organizatorami konferencji niezmiennie od 11 lat są miejscowa parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Biblioteka Publiczna oraz Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Lubsku. – W tym roku postanowiliśmy przyjrzeć się hasłu „pokolenie JP 2” – co to znaczy, kto należy do tego pokolenia, czy istnieją ludzie, którzy identyfikują się z tym pojęciem – mówi Danuta Rogacewicz, nauczycielka, współorganizatorka spotkania. – Braliśmy pod uwagę fakt, że w przyszłym roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży, których inicjatorem był Jan Paweł II, więc nam się to wszystko ładnie spięło i dzisiaj właśnie postanowiliśmy ten temat poruszyć – dodaje. Konferencja odbyła się w miejscowej Bibliotece Publicznej. Tam wszystkich zaproszonych gości powitał proboszcz parafii współorganizującej konferencję – ks. Marian Bumbul. – 22 października, 37 lat temu, w Mszy św. Jan Paweł II wołał do świata i do nas – wtedy młodszych, pełnych entuzjazmu: „Nie lękajcie się (…) otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi i Jego zbawczej woli, otwórzcie granice państw, systemów”. I tak się stało (…). On swoim życiem ukazał, że to wszystko jest realne i prawdziwe. On świadczył, a my przez tamte lata byliśmy świadkami – widzieliśmy, słyszeliśmy, jak było. (…) Oto dziś gromadzimy się, aby na nowo zrozumieć osobę Jana Pawła II, szczególnie teraz u progu przygotowań naszych wspólnych do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie – powiedział Ksiądz Proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zmienia letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum ekologiczne

2023-02-03 11:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zlecił przebudować letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Władze Państwa Watykańskiego poinformowały 2 lutego, że przebudowa ogrodów i budynków nad jeziorem Albano będzie się odbywać w najbliższych miesiącach.

55-hektarowy kompleks służył papieżom jako letnia rezydencja od początku XVII wieku. Oprócz dwóch pałaców i terenów parkowych obejmuje również grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję