Reklama

Niedziela Przemyska

Konferencja w Drohiczynie

W Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie 7 czerwca odbyła się pierwsza konferencja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury, zatytułowana: „Mój Kościół – Mój Papież – Moja Ojczyzna”

Przybyli na nią członkowie stowarzyszenia, do którego należą dyrektorzy placówek kulturalnych, twórcy kultury z regionu oraz sympatycy i goście. Obecny był też inspirator i duchowy opiekun tej inicjatywy bp Antoni Dydycz, któremu podziękowano za pomoc w organizacji i zatwierdzeniu stowarzyszenia, a także były minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki.

Cel stowarzyszenia

Prezes stowarzyszenia Alicja Simanowicz oraz Maria Koc, prezentując stowarzyszenie, powiedziały, że jego celem jest działanie na rzecz kształtowania i wzmacniania tożsamości historyczno-kulturowej Podlasia, w jej zróżnicowanym, wielokulturowym kształcie oraz integracja środowisk kultury w diecezji drohiczyńskiej i w regionie historycznego Podlasia. Funkcjonuje ono w oparciu o naukę i doktrynę społeczną Kościoła katolickiego i ma kreować oraz wspierać inicjatywy kulturalne i artystyczne, nawiązując do tradycji. Ma też działać na rzecz zakorzenienia kulturowo-społecznego mieszkańców Podlasia, promować dorobek różnych kultur na historycznym Podlasiu w duchu szacunku odmiennych światopoglądów, pochodzenia i religii oraz integrować środowiska twórcze zarówno diecezji, jak i regionu oraz dokumentować ich dorobek kulturalny i aktywności społecznej.

Prelegenci o dziedzictwie kultury

Zebrani wysłuchali najpierw wystąpienia prof. Waldemara Smaszcza, w którym ukazał związki ojczyzny i Kościoła, przenikające się w twórczości św. Jana Pawła II. Przypomniał on też wielką rolę najpierw Soboru Trydenckiego, a następnie Soboru Watykańskiego II w kształtowaniu kultury chrześcijańskiej.

Ks. Stanisław Ulaczyk podzielił się refleksjami z pobytu na Ukrainie, gdzie udał się na grób ziomka ks. Jana Chomickiego, wielkiego duszpasterza z okresu komunizmu. Mówiąc o spostrzeżeniach tamtejszej rzeczywistości, podkreślił widoczną wyniosłość cerkiewnych budowli, kontrastującą z szarością domów zwykłych ludzi, wśród których ma swoje miejsce i wiele do zrobienia Kościół katolicki, wpisujący się w budowę tożsamości, podzielonej kulturowo Ukrainy.

Reklama

Prof. Włodzimierz Blajerski przybliżył natomiast skalę prześladowań Kościoła katolickiego i formy represji, jakie miały miejsce w Polsce po II wojnie światowej. Podkreślił, że represje zawsze dotykają Kościół, gdy podejmuje on walkę o niezależność, będącą gwarantem wypełnienia jego misji.

Swoją najnowszą publikację zaprezentował również dziennikarz i literat Sebastian Karczewski. Jest nią wywiad z abp. Stanisławem Wielgusem, zatytułowany: „Przestańcie się lękać”. Jak powiedział autor jest to spisana refleksja odnosząca się do wiary i życia, którą podzielił się Ksiądz Arcybiskup po trudnym okresie, jaki przeżył. Podchodzi on zaś tak do niego, jak też do obecnej rzeczywistości w świetle wiary, z optymizmem, umiłowaniem Kościoła i troską o niego.

Minister Stanisław Iwanicki poruszył zaś problem świadomości dochodzenia swoich praw przed sądami, czyniąc to w świetle żądań Komisji Majątkowej Cerkwi Prawosławnej, która wystąpiła z roszczeniami finansowymi za ziemie, także w Drohiczynie, mającymi swoje umocowanie w nadaniach carskich po powstaniu styczniowym.

Spotkanie podsumował bp Antoni Dydycz, wyrażając radość z zainteresowania się problematyką dziedzictwa kultury i historii, która wiele wnosi we własny rozwój osobowy i możliwość ubogacenia innych.

Podziękowania

Organizatorzy podziękowali Księdzu Biskupowi za jego nieugiętą postawę w obronie prawdy i ludzi takich jak o. Hejmo czy abp Wielgus. Prezes stowarzyszenia zaprosiła na Podlaski Dzień Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się 22 czerwca w Drohiczynie, na kolejną konferencję po wakacjach oraz do zapisywania się w struktury stowarzyszenia.

Spotkanie ubogaciła wystawa prac: „Dzieci i Młodzież Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” oraz występ kapeli ludowej.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzenia przewodniczącego Episkopatu z okazji jubileuszu bp. Antoniego Dydycza

[ TEMATY ]

episkopat

jubileusz

bp Antoni Dydycz

Fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

Życzenia i gratulacje z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej złożył w imieniu Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, jej przewodniczący bp. Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi, biskupowi seniorowi diecezji drohiczyńskiej. List został odczytany podczas Mszy św. jubileuszowej w katedrze drohiczyńskiej 10 czerwca.

"Kościół w Polsce chciałby wyrazić wdzięczność i uznanie za życie i pasterską posługę Waszej Ekscelencji jako biskupa drohiczyńskiego" - napisał abp Gądecki w liście gratulacyjnym do bp. Dydycza. Podkreślił, że jubilat pełnił posługę biskupa drohiczyńskiego od 1994 roku. "Był to czas owocnej, wytrwałej, roztropnej i pełnej poświęcenia pracy na rzecz – powierzonemu swojej pasterskiej pieczy – Ludowi Bożemu" - napisał przewodniczący Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Realizują program duszpasterski

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję