Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileusz 890. rocznicy chrztu pyrzyczan

Dnia 7 czerwca 2014 r. w parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach odbyły się uroczystości jubileuszowe związane z 890. rocznicą chrztu pyrzyczan. Tego ewangelizacyjnego dzieła dokonał w 1124 r. Apostoł Pomorza, święty biskup Otton z Bambergu. Chcąc duchowo przygotować swoją wspólnotę parafialną na ten doniosły jubileusz, jej proboszcz, ks. Zbigniew Rakiej TChr, zaprosił Siostry Jezusa Miłosiernego z Myśliborza. Przez okres tygodnia po wieczornej Mszy św. siostry głosiły konferencje poświęcone tematyce Miłosierdzia Bożego.

W sobotę świętowanie zaczęło się od sesji naukowej w kościele, poświęconej chrystianizacji Pomorza, misji św. Ottona oraz budowli świątyni parafialnej. Jako pierwszy mówca wystąpił wybitny znawca historii Pomorza Zachodniego, prof. dr hab. Zygmunt Szultka z Akademii Humanistycznej w Słupsku. Prelegent nakreślił tło wydarzeń poprzedzających misje Ottonowe w przedziale czasowym między rokiem 1000 a 1124. W tych ramach sporo uwagi poświęcił tzw. Zjazdowi Gnieźnieńskiemu, uważając, że był on bardziej synodem kościelnym. W jego wyniku powstało pierwsze biskupstwo na Pomorzu Zachodnim, które fundował w 1000. roku władca Polski książę Bolesław Chrobry. Prof. Z. Szultka mówił także o postaci pierwszego rządcy tej diecezji biskupie Reinbernie. Zastanawiał się też nad długością funkcjonowania tej pomorskiej diecezji.

Po nim wysłuchano wykładu ks. prof. Grzegorza Wejmana z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Zarysował on sylwetkę św. Misjonarza, mówił o misji św. Ottona na Pomorzu i jego dwukrotnym pobycie w Pyrzycach, łącznie ponad 20-dniowym. Wskazał na dobre przygotowanie jego misji oraz jej metodę, w której prymat miał „oręż słowa”, a nie stosowany często gdzie indziej „oręż siły miecza”. W wyniku misji 1/5 ludności na terenie władztwa księcia pomorskiego Warcisława została ochrzczona, a w 12 miejscowościach wzniesiono 14 świątyń. „Z pewnością sukces św. Ottona w Pyrzycach był bardzo wielki” – mówił ks. Wejman. „W Pyrzycach wszyscy przyjęli chrzest. Pyrzyce są na trasie misji wyjątkowe dlatego, że tu wszystko się zaczęło, tu powstał pierwszy kościół na Pomorzu, jakby jerozolimski. Tu też działalność misyjna św. Ottona zakończyła się w grudniu 1128 r., gdy opuszczając Pomorze, udawał się do Gniezna”.

Reklama

Trzeci temat przygotował dr Marcin Peterlejtner związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu (jego tekst odczytała asystentka). Zajął się on historią kościoła parafialnego w Pyrzycach, pierwotnie pw. św. Maurycego, obecnie pw. Wniebowzięcia NMP, od jego początków do czasów obecnych, z podkreśleniem walorów architektury tej średniowiecznej miejskiej fary.

O godz. 17 zgromadzono się przy Świętej Studni na ul. Warszawskiej na modlitwie. Poprzedziło ją odczytanie najbardziej szczegółowego opisu obrzędów dokonywanych podczas pobytu misji ewangelizacyjnej w Pyrzycach, jaki sporządził jeden z trzech biografów św. Ottona, Herbord. Po jego wysłuchaniu odmówiono Litanię do św. Ottona oraz Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie uformowała się procesja, w której za krzyżem niesione były relikwie św. Ottona (parafia szczyci się ich posiadaniem od 14 czerwca 2009 r., kiedy podarował je arcybiskup Bambergu Ludwig Schick). Procesja ze śpiewem przeszła obok grodziska i Wzgórza Chramowego, z dzisiaj stojącym tam kościołem poklasztornym, do świątyni parafialnej, w której o godz. 18 rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa. Głównym celebransem był przybyły na uroczystości przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Ryszard Głowacki TChr, który wygłosił także homilię. Razem z nim liturgię sprawowali inni kapłani, wśród nich ks. dr Piotr Skiba z Wydziału Duszpasterskiego, reprezentujący abp. Andrzeja Dzięgę, oraz ks. proboszcz Zbigniew Rakiej TChr.

Reklama

Po Mszy św. jej uczestnicy skorzystali z zaproszenia Księdza Proboszcza, udając się na festyn. Obok świątyni ludzie biesiadowali i rozmawiali ze sobą, a także słuchali tego, co działo się na scenie. Zaprezentował się na niej zespół „Boże Światełka” przybyły z parafii pw. Chrystusa Króla w Stargardzie Szczecińskim oraz z parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach Zespół duszpasterstwa dzieci „Studzienka” i zespół duszpasterstwa młodzieży. Wystąpił także chór „Cantore Gospel” ze Stargardu Szczecińskiego.

Odkąd w 2006 r. św. Otton został patronem miasta Pyrzyce, dba się bardziej o miejsca z nim związane, podejmuje działania popularyzujące Apostoła Pomorza i jego epokę. Zasługa to w równym stopniu władz miasta, jak i duchowieństwa. Wydaje się jednak, że jakby na uboczu pozostaje grodzisko słowiańskie z VIII wieku, które mijaliśmy podczas procesji. Stanowiło ono centrum plemienia Pyrzyczan, wymienione zostało przez Geografa Bawarskiego. Wydaje się, że do czasu wielkiego jubileuszu 900-lecia chrystianizacji Pomorza powinno być przebadane archeologicznie. A także bardziej udostępnione do zwiedzania, jak tego dobry przykład znajdujemy w grodzisku Lubin na wyspie Wolin.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podwójny jubileusz

Niedziela lubelska 41/2017, str. 6

[ TEMATY ]

jubileusz

Paweł Wysoki

Procesja eucharystyczna

Procesja eucharystyczna

Motycz świętuje 700-lecie pisanej historii miejscowości oraz 95-lecie powstania parafii pw. Matki Bożej Anielskiej. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 17 września z udziałem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski

Podlubelska wieś legitymująca się wielowiekową metryką posiada akt lokacyjny z 1317 r. Chociaż oryginalny dokument wystawiony przez kancelarię Władysława Łokietka zaginął, istnieje jego kopia z początków XVII wieku, wpisana do „metryki koronnej”. W książęcym zezwoleniu na lokację wsi na prawie niemieckim, adresowanym do braci Dzierżka i Ostasza z Bejsc, czytamy: „My Władysław, z Bożej łaski książę Krakowa, Sandomierza, Sieradza, Łęczycy i Kujaw, a także dziedzic całego Królestwa Polskiego, rozważywszy i poznawszy zasługi i wierne służby okazane nam przez braci rodzonych Dzierżka i Ostasza, dziedziców z Bejsc, przyznajemy i dozwalamy, aby dziedzictwo ich Motycz na wieki był urządzony wedle prawa niemieckiego średzkiego. Dane w Krakowie, w roku Pańskim 1317, w dniu Andrzeja Apostoła”. Jak można sądzić, pojawienie się w zapiskach archiwalnych nazwy wsi wskazuje na istnienie w tym czasie osady o ustabilizowanej sytuacji społecznej i gospodarczej. – Trzeba pamiętać, że pierwsi ludzie na tych ziemiach żyli znacznie wcześniej. Dziś mówią do nas wieki – podkreślał proboszcz ks. Stanisław Szatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję