Reklama

Reklama

Niedziela 45/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial

3

Bitwa o prawdę pogrzebaną

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Wszystko wskazuje na to, że w dniach, gdy trwają prace nad utworzeniem w Polsce nowego rządu z Beatą Szydło na czele, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych może odbywać się likwidacja dokumentów – i to na wielką skalę.

Kto dzisiaj rządzi Polską?

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie media służą wartościom chrześcijańskim, i te należy odrzucić, a zainteresować się mediami katolickimi, które przy odpowiednim wsparciu nabiorą siły. Katolicy, przejrzyjcie, wybija wasza godzina!

z Watykanu

4

Z Watykanu

Papież Franciszek 1 listopada odprawił Mszę św. na rzymskim cmentarzu Campo Verano. W kazaniu powiedział, że Osiem błogosławieństw, o których wspomina czytany w uroczystość Wszystkich Świętych fragment Ewangelii św. Mateusza, „ukazują prawdziwą drogę do świętości każdego człowieka.

ze świata

5

Ze świata

dookoła świata

6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

z ostatniej chwili

7

Nie liczą na sto dni spokoju

Wojciech Dudkiewicz

To, że po raz pierwszy po 1989 r. jedna partia zdobyła w wyborach liczbę głosów pozwalającą na samodzielne rządzenie krajem, nie oznacza, że łatwo będzie jej realizować program i przedwyborcze obietnice

z Jasnej Góry

8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski

9

Z Polski

8 listopada • Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

10-11

Gdy płonie kolebka chrześcijaństwa

Ks. Marek Łuczak

Strach, przemoc i nietolerancja przyśpieszają ucieczkę, nawet jeśli oznacza ona śmierć. Ludzie masowo szukają jakiegokolwiek odwrotu od piekła, a świat nie może przyglądać się tej tragedii z obojętnością.

papieska katedra na rzymskim Lateranie

12-13

Zrozumieć miłość Piotra

Ks. Jarosław Krzewicki

Rzymska Bazylika św. Jana na Lateranie została poświęcona 9 listopada 324 r. przez papieża Sylwestra I. W tym momencie ta pierwsza publicznie ustanowiona chrześcijańska świątynia w cesarstwie rzymskim stała się centrum życia Kościoła.

złoty jubileusz „Nostra aetate" • 50. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II

14-15

Ciągły niepokój na świecie...

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Kto wie, jak wyglądałby dziś świat, jaki byłby dziś Kościół, gdyby nie ten dokument.

listopadowo • rzymskie cmentarze

16-17

Grób kloszarda przy grobie św. Piotra

Włodzimierz Rędzioch

Nasze korzenie są tam, gdzie znajdują się groby naszych bliskich. Może dlatego w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny szczególnie odczuwamy tęsknotę za rodzinnymi stronami. Mieszkając w Rzymie od 35 lat, chodziłem wspominać moich zmarłych na miejscowe cmentarze.

bezdomni u bezdomnych

18-19

Pamięć grobów

Mateusz Wyrwich

N.N. – kobieta. Zmarła w marcu 2005 r. Żyła lat? Nieznany mężczyzna. Zmarł w ubiegłym roku. Żył... nie wiadomo ile. Mężczyzna. Lat... ok. 50, może 60. Zmarł przed 5 laty. Szczątki ludzkie 1080/166, ujawnione 10 czerwca 2013 r. przy ul. Topiel 15b w Warszawie. Jak długo trwało to życie? Kobiety? Mężczyzny? Nie wiadomo...

temat numeru: patriotyzm nowoczesny • mówią Janina i Jan Dudowie

20-21

Rodzice Prezydenta: chcemy mu towarzyszyć

Z Janiną Milewską-Dudą i Janem Tadeuszem Dudą rozmawia Milena Kindziuk

Z Janiną Milewską-Dudą i Janem Tadeuszem Dudą – rodzicami Prezydenta RP Andrzeja Dudy – rozmawia Milena Kindziuk

temat numeru: patriotyzm nowoczesny • rozmawiamy o Polsce

22-23

Marzenie o niepodległości

Z prof. Wiesławem J. Wysockim rozmawia Wiesława Lewandowska

O różnicy między niepodległością a wolnością, wzorcach Drugiej Rzeczypospolitej i niedostatkach Trzeciej z prof. Wiesławem J. Wysockim rozmawia Wiesława Lewandowska

temat numeru: patriotyzm nowoczesny

24

Przystanek niepodległość

Sławomir Błaut

Jesienią 1918 r. Polacy odzyskiwali własne państwo. Na ziemiach, które w tamtym czasie były wyzwalane z rąk zaborców, tłumy wiwatowały na ulicach z biało-czerwonymi flagami. Radość z wyzwolenia mieszała się z trudami codzienności, biedą, brakiem chleba.

Tam, gdzie Polski zmartwychwstanie

temat numeru: patriotyzm nowoczesny • nowa książka Białego Kruka

26-27

Ból mija, pamięć pozostaje

Joanna Szczerbińska

Na tle majaczących drzew zbryzgane smoleńskim błotem, urwane od kadłuba i wbite w ziemię skrzydło rządowego tupolewa z biało-czerwoną szachownicą. Niemy świadek i sponiewierany dowód tego, co się wówczas wydarzyło, wyrzut sumienia dla tych, którzy za to wydarzenie ponoszą odpowiedzialność.

Rok Życia Konsekrowanego

28-29

Być z Bogiem, być z ludźmi

Anna Wyszyńska

Ćwierć wieku temu złożyły śluby zakonne. Ich strojem stał się na zawsze welon i urszulański habit, a na nim krzyż przedstawiający Chrystusa Zmartwychwstałego, promieniującego głębokim pokojem i radością z wypełnienia woli Ojca.

29

W obronie wiary

(akw)

30

Miłość nie stoi bezczynnie

Anna Skopińska

Blisko 20 koncertów, wernisaży, spektakli i wykładów, artyści z 12 krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Gruzji, USA i Ukrainy, połączenie sztuki z sacrum – przez 2 tygodnie będziemy świadkami i uczestnikami Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który już po raz 19. odbędzie się w Łodzi. Festiwalu mającego międzynarodową rangę

Czytajmy „Apostolstwo Chorych”!

(akw)

31

Drogocenne słowa

(akw)

W szkolnej ławie Jezusa

Ks. Mariusz Rosik

W pewnej hinduskiej szkole przeprowadzono interesujący eksperyment. Dwunastoletnim dzieciom, które nigdy nie miały styczności z Ewangelią, przeczytano Osiem błogosławieństw, i poproszono, by uważnie słuchały i starały się zapamiętać jak najwięcej z nich.

liturgia tygodnia

32-33

Wdowi grosz

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 12, 38-44)

Całkowity dar z siebie

Abp Wacław Depo

Nie trzeba nikogo z nas przekonywać, że w posłannictwie Kościoła jednym z najważniejszych zadań jest dzieło miłosierdzia. Miłosierdzie, jako odmiana miłości, nie sprzeciwia się sprawiedliwości, ale na niej buduje, nieustannie podnosząc człowieka z jego słabości i upadków.

poradnik duszpasterski

34

Opowieść o Władku i Polsce

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Są dziś tacy, którzy nie lubią pojęcia „naród”. Chcieliby je puścić w niepamięć. Zakopać i pozostawić archeologom albo niczym skamielinę zamknąć w muzeum.

felieton

35

Levittoux, Bursche, Haller

Grzegorz Polak

Te wspaniałe postacie łączyły dwie rzeczy: wielkie umiłowanie Ojczyzny – za którą dwóch z nich zapłaciło śmiercią męczeńską – oraz obce pochodzenie

Nie tylko dla zdobywców szczytów

Opowieść o heroicznych zmaganiach człowieka podczas zdobywania najwyższych gór świata

pomnik Niezłomnym – Ojczyzna

36-37

Niezłomność czerpali z wiary

Zbliżający się jubileusz chrztu Polski inspiruje do inicjatyw, które mają pokazać, jakie znaczenie w dziejach naszego narodu odgrywa chrześcijańska wiara. Jeden z takich projektów powstaje w podkrakowskiej Morawicy na terenie parafii św. Bartłomieja Apostoła.

37

Buty i telefon głuchy

Jan Kłos

fakty • opinie

38

Nadzieja zapukała do drzwi

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Po 8 latach rządów PO-PSL państwo istnieje „teoretycznie”, czyli mówiąc wprost – jest w rozkładzie.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej

39

Okradali kościoły, aby budować kalifat

(pr)

Nawróceni muzułmanie

(pr)

Święte przymierze?

(pr)

Trzecia intifada?

(pr)

Baza chrześcijaństwa

(pr)

Adopcja dla wszystkich

(pr)

wielcy Polacy

40-41

Król z Sieradza

Witold Iwańczak

W 2014 r. przypadła 130. rocznica urodzin Antoniego „Antoine’a” Cierplikowskiego, fryzjera i stylisty wszech czasów, wybitnego Polaka, sieradzanina i patrioty. Nie tylko razem z Coco Chanel stworzył współczesną kobietę chłopczycę, ale również miał zmysł wynalazcy – np. wymyślił i wyprodukował pierwszą piankę oraz pierwszy lakier do włosów.

rzymski zjazd Polonii

42-43

Kraj – Emigracja

Margita Kotas

„O ojczyźnie myślał i mówił Papież podczas swych licznych spotkań z Polakami pod różną szerokością geograficzną. Przywoływał w swych wystąpieniach obraz ziemi rodzinnej, zwracał uwagę na rolę narodu, przypominał jego dzieje, wzywał do zachowywania języka ojczystego, troski o dziedzictwo przodków i losy przyszłych pokoleń.

felietony

44

Będzie nowa Polska

Alina Czerniakowska

I stało się to, co było do przewidzenia, Polacy w swojej większości chcą zmiany. Mimo wysiłków speców od manipulacji medialnej nie udało się kolejny raz ogłupić narodu. Jaką Polskę zostawia nam klika rządząca przez ostatnie 8 lat?

Kazania Prymasa Kowalczyka

Agnieszka Konik-Korn

W auli bł. Jakuba Strzemię przy klasztorze Franciszkanów w Krakowie 27 października br. odbyła się uroczysta promocja książki autorstwa abp. Józefa Kowalczyka pt. „Kazania Prymasa 2010-2014”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bratni Zew.

felietony

45

Szkodliwe limity

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego www.piotrowski.org.pl

Najnowszym hitem limitowania jest podział napierających na granice Unii imigrantów, zwanych uchodźcami.

A teraz do pracy!

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r., poseł VIII kadencji Sejmu RP

Przeciw rządowi PiS powstanie wielki silny front: grupy interesów związane z establishmentem III RP, system bankowy, media mainstreamowe...

po wyborach

46-47

W środku Polski

Wojciech Dudkiewicz

W samym środku Polski, w Piątku k. Łęczycy, rządy koalicyjne nie byłyby potrzebne. Ba! Gdyby to zależało od mieszkańców gminy, Prawo i Sprawiedliwość miałoby większość konstytucyjną.

rodzina • poradnik

48

Zamknięte drzwi

Michał Piekara

Czego szukasz w swoim życiu? Jestem pewien, że czegoś szukasz: lepszej pracy albo zatrudnienia w ogóle, spokojnej i dostatniej przyszłości, żony, uzdrowienia relacji w swoim małżeństwie, leku na twoją chorobę, przebaczenia, pokoju serca lub sensu w życiu. Czego szukasz, przyjacielu? I, co ważniejsze, co robisz, kiedy tego nie dostajesz?

Moje Pismo Tęcza w przyjaźni z Bogiem

Lidia Dudkiewicz

ankieta • badania młodzieży 2

49

Aktywność młodzieży w kościele

Ks. Krzysztof Pawlina

Przedstawiam dalszy ciąg wyników badań przeprowadzonych na grupie ok. 200 osób zaangażowanych w Kościele. W anonimowej ankiecie młodym ludziom zostały postawione pytania o problemy osobiste i udział w życiu parafii. 90 proc. tej grupy stanowili uczniowie szkół średnich, studenci oraz młodzi, którzy podjęli już pracę zawodową.

Niedziela Młodych

50-51

Na straganie w dzień targowy...

Aneta Kucharczyk

Wyprosić, wytargować, ugrać, przekupić. Handlujemy z Bogiem, traktując modlitwę jako środek płatniczy w prowadzonych przez nas transakcjach z Niebem.

51

Za co kocham Polskę?

Zebrała Agnieszka Chadzińska

52-53

Jedyna tęsknota

Dariusz Wojtal

Przez wiele lat miałem wizję chrześcijaństwa polegającego wyłącznie na obumieraniu dla Boga i drugiego człowieka.

film o polskich franciszkanach męczennikach

55

Życia nie można zmarnować

Barbara Jelonek

Film dokumentalny „Życia nie można zmarnować” to opowieść o dwóch polskich zakonnikach, zamordowanych w Peru w 1991 r. Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, franciszkanie konwentualni, w chwili zabójstwa mieli 31 i 33 lata. Film pokazuje ich życie i działalność. Został zrealizowany przez ekipę TVP w peruwiańskich Andach i w Polsce.

listy do „Niedzieli"

56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Magdalena

Kocham Polskę

Chcą korespondować

różne

57

Kalendarium 8-14 XI 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak

58

Rogale marcińskie

Opracowanie: Jolanta Marszałek

W Poznaniu na 11 listopada wypiekane są specjalne „Marcinowe” słodkie rogale, wypełnione masą z białego maku. Na najstarszej ulicy miasta – św. Marcin – odbywa się uroczysta parada, której przewodzi rycerz na siwym koniu. W ostatnich latach tradycja wypiekania rogali staje się popularna także w innych regionach Polski.

67

Porządkując serce

(KM)

Kalendarz „niedzieli” na 2016 rok

68

Biblioteka „Niedzieli” poleca książki ks. Ireneusza Skubisia

program tv

59-66

Program telewizyjny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Edycja bielsko-żywiecka

Modlitwa w miejscu kaźni

Ks. Piotr Bączek

Historia jest nauczycielką życia. Ta ukuta przez starożytnych maksyma nie traci swojej prawdziwości w naszych czasach.

Korowód Świętych na ulicach Bielska

Krzysztof Juraszek

„Święci. Świadkowie Miłosierdzia” – pod takim hasłem 24 października w Bielsku-Białej miało miejsce nabożeństwo ku czci świętych i błogosławionych, zwane Korowodem Świętych.

Nagrody Caritas rozdane

Ks. Piotr Bączek

Po raz pierwszy diecezjalna Caritas wręczyła nagrodę „Dzban św. Jana Kantego”.

Trzeba nieść serce

Ks. Piotr Bączek

Po nawiedzeniu parafii ziemi cieszyńskiej i położonych na malowniczych terenach Beskidu Śląskiego parafii dekanatu istebniańskiego, znaki miłosierdzia przywędrowały na nie mniej piękną Żywiecczyznę.

Edycja częstochowska

Województwo częstochowskie pilnie potrzebne

Ks. Ireneusz Skubiś

Nie tak dawno miałem okazję rozmawiać z b. premierem Jerzym Buzkiem, który z racji 10. rocznicy przynależności Polski do Unii Europejskiej złożył mi w redakcji wizytę.

Św. Marcin w Częstochowie

Ks. Bogdan Blajer

W Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej mieszczącym się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Barbary 41 znajduje się niezwykły obraz: „Święto św. Marcina w Schelle Belle”.

Wiele dzieł – jedno życie

Anna Cichobłazińska

Z ks. prał. Romanem Szecówką – od roku proboszczem parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie – rozmawia Anna Cichobłazińska.

Edycja podlaska

Wyraz oddania

Edyta Hartman

Podczas przemówienia powitalnego na lotnisku Okęcie 16 czerwca 1983 r. Jan Paweł II skierował do nas, Polaków, takie m.in. słowa: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną.

Bp Antoni Dydycz odznaczony

Jan Krakowski

W Korycinach 23 października bp Antoni Dydycz odebrał z rąk Marka Sawickiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, przyznaną na jego wniosek przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Czas świętowania

Ewelina Trusiak

Dwadzieścia lat to poważny wiek. Tyle lat ma już w diecezji drohiczyńskiej Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Otwarcie Centrum Spotkań i Dialogu

Justyna Włoga

Dom Miłosierdzia już od powstania tętnił życiem. Zdewastowany budynek przez blisko 20 lat przechodził remonty, pracy był ogrom.

Edycja kielecka

Inauguracja w Wyższym Seminarium Duchowym

Agnieszka Dziarmaga

Zajęcia w Seminarium trwają tak jak w każdej uczelni, od października, ale uroczysta inauguracja miała miejsce 21 października w Auli im. bp. Czesława Kaczmarka w gmachu WSD.

Patronka rodzących kobiet

Władysław Burzawa

Małgorzata wiarę poznała dzięki piastunce. Tak zakochała się w Chrystusie, że obrała Go za jedynego Oblubieńca. Zmarła męczeńską śmiercią, pokazując chrześcijanom, że miłość do Jezusa jest najważniejsza. Św. Małgorzata jest patronką kościoła w Moskorzewie.

Kongres stowarzyszeń

Katarzyna Dobrowolska

Bez organizacji pozarządowych i pracujących w nich społeczników i wolontariuszy nie udałoby się wiele inicjatyw. Ich pomysłowość, działanie, energia, entuzjazm, chęć pomocy innym codziennie zmieniają nasze otoczenie na lepsze.

Edycja małopolska

Pani Stasia

Małgorzata Cichoń

Była z rocznika Karola Wojtyły i urodziła się, tak jak on, w maju. Zmarła w Dzień Papieski, jej pożegnanie przypadło tuż przed wspomnieniem św. Papieża. Pochodziła z Nowego Brzeska pod Krakowem, a ostatnie lata życia spędziła w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Krakowie-Nowym Prokocimiu.

Duszpasterstwo twarzą w twarz

Agnieszka Konik-Korn

Z ks. dr. Stanisławem Basistą, kapelanem cmentarza Rakowickiego w Krakowie, rozmawia Agnieszka Konik-Korn.

Dzień radości i podziękowań

Maria Fortuna-Sudor

Przed Mszą św. wśród zebranych dało się dostrzec oczekiwanie przemieszane z radością. Wszak na Woli Duchackiej wciąż żyją ludzie, którzy pamiętają bp. Wiesława, gdy był jeszcze chłopcem, uczniem, ministrantem, kolegą. Inni wspominali jego prymicje, które odbyły się 25 lat temu.

Edycja lubelska

Seminarium – dom ziarna

Jakub Wiechnik

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie oficjalnie rozpoczęło nowy rok akademicki. Uroczysta inauguracja odbyła się w niedzielę, 25 października. Kolejny etap formacji kleryckiej rozpoczęło 75 alumnów archidiecezji lubelskiej oraz 14 alumnów obrządków wschodnich.

W trosce o ubogich

Sylwia Jurczyńska

Około 300 wolontariuszy ustawiło się w „łańcuszku dobroci”, który połączył bogaty lubelski deptak z jadłodajnią dla ubogich i bezdomnych prowadzoną przez Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta przy ul. Zielonej.

Złoty jubileusz

Ewa i Tomasz Kamińscy

Ksiądz prof. dr hab. Augustyn Eckmann urodził się 25 maja 1941 r. w Ostrowitem, w obecnej diecezji chełmińskiej. Po skończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, w 1965 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Kazimierza Kowalskiego.

Edycja legnicka

Niezwykły kapłan

Barbara Ludorowska

Ksiądz Jerzy Gniatczyk był z nami od 1 lipca 1987 r. Po 28 latach spędzonych z nami w parafii, odszedł do Pana w Godzinie Miłosierdzia Bożego 19 października, we wspomnienie liturgiczne bł. Jerzego Popiełuszki – swojego przyjaciela z czasów „Solidarności”.

Artystyczne pasje

Irena Żyła

W sobotnie popołudnie 17 października w Chobieńskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste otwarcie pracowni artystycznej „Mozaika”.

Edycja łódzka

Ukryte leśne mogiły

Anna Skopińska

Listopad to czas, gdy każdy dzień zdaje się mówić o tych, których już nie ma, którzy odeszli. Naszych bliskich, znajomych, mijanych na ulicy ludziach. Ale listopad to też miesiąc szczególnej pamięci.

Kolejna Noc Świętych

Dagmara Zalewska

Pamięci małych więźniarek

Magdalena Hauke

Pamięci męczeńskiej pracy dzieci polskich więzionych przez hitlerowców w Dzierżąznej w latach 1943-45 poświęcona jest wystawa w Izbie Pamięci Narodowej w budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Kasińskiego w Białej (gmina Zgierz), która w ostatnim czasie wzbogaciła się o nowe eksponaty.

Edycja przemyska

Jutro to jest dziś, tylko trochę dalej

Ks. Zbigniew Suchy

Światowe media ostatnimi dniami żyły wzruszającym wydarzeniem odnalezienia się dwóch koreańskich sióstr, które jako małe dziewczynki spędziły kilka lat w sierocińcach Korei Południowej, a następnie zostały adoptowane przez dwie różne rodziny z USA. Mając po 40 lat, zaczęły pracować w tym samym szpitalu.

Modlitwa o żniwiarzy

Kl. Jakub Jakubowski

Z całą pewnością każdy z nas na drodze swojego życia spotkał niejednego kapłana. Wielu z nich było dla nas wzorem ofiarnej służby Bogu, Kościołowi, ludziom. Przez słowa i dłonie wyświęconych szafarzy otrzymywaliśmy Bożą łaskę obecną w sakramentach świętych i Słowie Bożym.

Dominikańscy obserwanci na ziemi przemyskiej

Arkadiusz Bednarczyk

Rajmund z Kapui w XIV stuleciu przeprowadził w zakonie dominikanów reformy zmierzające do powrotu do celów i ideałów, jakie wyznaczył zakonowi jego założyciel św. Dominik. Oczekiwania były takie, żeby przynajmniej w każdej prowincji istniał jeden obserwancki klasztor, który miał być wzorem dla innych klasztorów dominikańskich w prowincji.

Kościelne nekropolie Przemyśla

Arkadiusz Bednarczyk

We wczesnym średniowieczu krypty kościołów służyły nie tylko do przechowywania relikwii świętych, rozpowszechniał się wówczas zwyczaj grzebania biskupów, monarchów i dobrodziejów kościoła „in medio ecclesiae” – na środku kościoła. Także przemyskie kościoły pełnią rolę podziemnych cmentarzy o bogatej historii.

Edycja rzeszowska

Żeby Polska była Polską

Ks. Tomasz Nowak

Obserwując w ostatnich miesiącach fale uchodźców i emigrantów, bardziej niż kiedykolwiek uświadamiamy sobie wartość wolnej Ojczyzny. 11 listopada, przeżywając 97. rocznicę odzyskania niepodległości, będziemy mieli kolejną okazję, aby wyrazić wdzięczną pamięć tym wszystkim, którzy broniąc wolności Polski, oddali za nią zdrowie, rodzinę, karierę, a nade wszystko życie.

Rzeszowskie cmentarze

Arkadiusz Bednarczyk

223 lata temu otwarto w Rzeszowie pierwszy „nowoczesny” cmentarz miejski. Był rok 1792. Do tego czasu zmarłych rzeszowian chowano przy średniowiecznym cmentarzu mieszczącym się przy kościele farnym.

Myśliwska jedność i braterstwo

Agnieszka Iwaszek

W duchu zjednoczenia i wspólnoty rzeszowskie Towarzystwo Myśliwych przeżywało jubileusz 135-lecia swego powstania.

Edycja sandomierska

Przyczółek otwarty na świat

Adam Lisowski

Budowa świątyni nie może być celem samym w sobie. Nie może być podyktowana jedynie potrzebą zapewnienia wiernym bardziej komfortowego uczestnictwa we Mszy św.

Z mroku dziejów do jubileuszu 1050-lecia Chrztu

Ks. Adam Lechwar

Przykościelne bilbordy od dłuższego już czasu zapowiadają Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), organizowane z woli Papieża Franciszka w Krakowie pod koniec lipca 2016 r. Także Internet na różnych stronach i forach bogaty jest z zwiastuny tego wydarzenia. Mają one osadzenie także w realiach naszej diecezji.

Na końcu schodów

Adam Lisowski

Tarnobrzeskie osiedle Wielowieś. To tutaj w 1861 r. zostało założone przez Matkę Kolumbę Białecką Zgromadzenie Sióstr św. Dominika i tu znajduje się dom macierzysty Zgromadzenia.

Edycja sosnowiecka

Kto z kim przestaje...

TZ

Słynna włoska działaczka katolicka i założycielka ruchu Focolari, Chiara Lubich, w przemówieniu do biskupów w Rocca di Papa powiedziała: „Alfabet składa się z niewielkiej liczby liter, lecz kto ich nie zna i nie nauczy się kilku reguł gramatycznych, pozostanie analfabetą.

W służbie krzewienia tradycji

Ks. Tomasz Zmarzły

Zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, który jest organizowany przez Fundację Festiwalu Kolęd i Pastorałek, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie oraz diecezję sosnowiecką. „Niedziela” ma także swój wkład w festiwal, obejmując patronatem prasowym to wydarzenie i fundując jedną z nagród.

W służbie rodziny

Piotr Lorenc

Spotkanie Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR), które odbyło się 24 października w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, miało bardzo teologiczny, ale i praktyczny charakter.

Ks. prof. Jerzy Wolny (1921-1999)

Sebastian Strzałkowski

Decyzją bp. Grzegorza Kaszaka 1 października powołane zostało do istnienia Archiwum Diecezji Sosnowieckiej z siedzibą w Będzinie. Nosi ono imię ks. Jerzego Wolnego – historyka mediewisty, wybitnego znawcy dziejów Kościoła w Polsce.

Edycja świdnicka

Sursum Corda

Ks. Sławomir Marek

W listopadzie, jak w żadnym innym miesiącu, wracamy myślą do korzeni. Tych rodzinnych, gdy stajemy nad grobami naszych najbliższych i tych ojczyźnianych, gdy przypominamy radość 1918 r.

Niepodległości cud

Tomasz Pluta

Z ks. dr. hab. Franciszkiem Głodem z Fundacji „Albertówka” w Jugowicach, profesorem Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu i Papieskiego Wydziału Teologicznego, rozmawia Tomasz Pluta

Sztuka i misje – warsztaty w Świdnicy

V. Leńska

„Sztuka i misje” to myśl przewodnia warsztatów, które zorganizował Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej. Uczestniczyli w nich katecheci, animatorzy grup misyjnych i wszyscy, którym bliski jest temat misji.

Ludzie Ośmiu Błogosławieństw

Bp Ignacy Dec

W obliczu tych, którzy są już pewni chwały, którym już tej chwały nikt nie odbierze, cóż mamy czynić my, mieszkańcy ziemi, którzy jeszcze wciąż mamy możność wyboru i przywilej błądzenia? Chrystus przypomniał nam wspaniały, choć bardzo trudny program życia, program Ośmiu Błogosławieństw (Mt 5,3-10).

Edycja szczecińsko-kamieńska

Kierunek – niepodległość

Patrycja Skrobańska

Dzień 11 listopada to dzień przejęcia w sposób symboliczny władzy cywilnej przez Józefa Piłsudskiego. Na scenie międzynarodowej w tym czasie wypadają „z gry” dwaj zaborcy – Rosja i Austro-Węgry.

Konsekracja kościoła w Zieleniewie

Ks. Robert Gołębiowski

Nasza archidiecezja z bogatą historią tych ziem doświadczona została jednak w minionych wiekach najpierw obecnością protestantyzmu, a następnie gehenną II wojny światowej. Wszystkie te uwarunkowania złożyły się na to, że dziedzictwo sakralne z wielkim mozołem podnoszone było z ruin i zniszczeń, aby przywrócić ich pierwotne piękno.

Podarowane drugie życie

Mieczysław Szewłoga

Podaruj komuś drugie życie – takie było przesłanie Mszy św. odprawionej za dawców organów i ich rodziny, a także osoby, które dzięki przeszczepowi żyją.

Symbolika chrześcijańska wody

Tadeusz Jastrzębski

Środowisko wodne – woda oraz rośliny i zwierzęta wodne – od zarania dziejów inspirowało symbolikę religijną, zarówno w najdawniejszych wierzeniach pogańskich, jak i później, w religii chrześcijańskiej.

Edycja toruńska

Ułan, obrońca Warszawy

Anna Głos

19 października w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu została odprawiona uroczysta dziękczynna Msza św. w stulecie urodzin mjr. Franciszka Karpy, kawalerzysty 11. Pułku Ułanów.

Wieczór uwielbienia w Chełmży

(w-w)

W konkatedrze Świętej Trójcy w Chełmży 23 października odbył się Wieczór uwielbienia, który poprzedziła modlitwa różańcowa w 5 językach (angielskim, hiszpańskim, rosyjskim, łacińskim i polskim).

Czekając na dziecko

Bożena Szwechowicz, diecezjalny doradca życia rodzinnego

W dniach 19-23 października odbywały się w Toruniu 3. Regionalne Dni Psychoterapii, w tym roku poświęcone głównie problematyce małżeńskiej.

Edycja warszawska

Lekcje Jana Pawła II

Milena Kindziuk, redaktor prowadzący

Mocny materiał prezentujemy w „niepodległościowym” numerze „Niedzieli w Warszawie”. Bo oto po wielu latach znalazła wreszcie swe miejsce ekspozycja na temat Zbrodni Katyńskiej.

Potrzebna kropka nad „i”

Artur Stelmasiak

Kościół na straży niepodległości

Artur Stelmasiak

Z ks. dr. Henrykiem Małeckim, historykiem i proboszczem parafii św. Tomasza w Warszawie, rozmawia Artur Stelmasiak.

Katyń w Cytadeli

Witold Dudziński

Otwarcie w zabytkowej Kaponierze w Cytadeli Warszawskiej długo oczekiwanego Muzeum Katyńskiego to wielkie wydarzenie.

Edycja wrocławska

Teolog najbliższy życiu

Ks. prof. dr hab Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT

Dobra teologia nie może być jedynie teorią i czysto intelektualnym wysiłkiem ludzkiego umysłu, lecz musi być bliska codziennemu życiu. Przykładem uczonego, który uprawia taką teologię, jest kardynał Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Konsekracja kościoła pw. Opatrzności Bożej

LS

Powstanie parafii pw. Opatrzności Bożej na Nowym Dworze – dziś jednej z największych wrocławskich parafii – ma długą historię. Z pewnością, jak zaznacza proboszcz ks. Krzysztof Hajdun, Boża Opatrzność czuwa tu nad zawiłościami rozmaitych problemów.

Patriotyzm radosny i atrakcyjny

Magdalena Lewandowska

Patriotyzm jest radosny i atrakcyjny – od lat udowadnia to Wrocław i Dolny Śląsk, świętując 11 listopada na wiele ciekawych sposobów.

Tak działa sól

Lilianna Sicińska

O dobrej sztuce mówi Małgorzata Nawrocka, autorka książek dla dzieci i młodzieży.

Edycja zamojsko-lubaczowska

O pojednaniu i miłości

Bp Marian Rojek

Nie ma życia bez trudności, kłopotów i może się zdarzyć, żeśmy się z kimś posprzeczali, na siebie nawzajem się zawzięli. Wiadomo, że nie jest łatwo taką sytuację rozwiązać, tym bardziej gdy jesteśmy przekonani o słuszności naszej postawy albo rzeczywiście mamy rację.

Dziękczynna pielgrzymka

Ks. Paweł Cisek

Jesienne dni zachęcają do refleksji nad sensem życia i jego przemijalnością. Pamięć w tych dniach przywołuje osoby, które od nas odeszły, a o których wciąż trudno zapomnieć.

Błogosławieni czystego serca...

Karolina Buryło

Jak co roku, pod koniec października odbyła się już XXIV Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Do wzięcia udziału w tym wydarzeniu zachęcał bp Marian Rojek, pasterz naszej diecezji.

Matka Boża Różańcowa błogosławi

Łukasz Kot

Na szlaku Katolickiego Radia Zamość znalazła się parafia pw. Matki Bożej Różańcowej i Aniołów Stróżów w Lubyczy Królewskiej. Gościliśmy tam podczas tzw. niedzieli radiowej w dniu odpustu parafialnego.

Edycja zielonogórsko-gorzowska

Przywiązanie

Edyta Hartman

Najbardziej chyba znane szerszemu ogółowi z twórczości Cypriana Kamila Norwida są słowa: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Miejsce niezwykłe

Ks. Adrian Put

To miejsce znane wszystkim mieszkańcom Gorzowa, a nawet okolicznych miejscowości. Znajduje się w samym centrum miasta. Raptem kilka minut spacerkiem od katedry.

Zachęcam wszystkich do modlitwy

Katarzyna Jaskólska

Z bp. Stefanem Regmuntem rozmawia Katarzyna Jaskólska.

Z Różańcem przez głogowskie ulice

Waldemar Hass

Głogowianie wraz ze swoimi duszpasterzami 7 października obchodzili wspomnienie Matki Bożej Różańcowej.

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem