Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2015, str. 8

3. Forum Charyzmatyczne

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

W auli o. Kordeckiego na Jasnej Górze 24 października br. odbyło się 3. Forum Charyzmatyczne, które zgromadziło ok. 600 osób. Organizatorem spotkania była wspólnota Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji częstochowskiej.

– To już 3. Forum Charyzmatyczne, które organizujemy. Wierzymy, że jest to pomysł pochodzący od Ducha Świętego, ponieważ widzimy to po owocach. Ludzie przyjeżdżają na forum z Częstochowy, z całej Polski, z zagranicy – opowiada Wiesław Jarząbek, koordynator świecki Forum Charyzmatycznego. – Myślę, że nie ma lepszego miejsca w Polsce niż Jasna Góra, to jest szczególne miejsce, święte miejsce. Myślą przewodnią spotkania były słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Na program forum złożyły się m.in.: konferencja „Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia”, którą wygłosił ks. Remigiusz Lota, ojciec duchowny WSD w Częstochowie; katecheza „Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników” – ks. Roman Rataj; modlitwa „Anioł Pański”; adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez o. Marcina Ciechanowskiego, paulina, egzorcystę archidiecezji częstochowskiej; Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz konferencja „Kto trwa we mnie, a Ja w nim, przynosi owoc obfity”, którą wygłosił ks. Sławomir Płusa, przewodniczący Rady KZK, egzorcysta diecezji radomskiej. Mszy św. dla uczestników forum przewodniczył abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy. Ostatnim punktem był udział w Apelu Jasnogórskim.

Reklama

Rekolekcje

„Opus Sanctorum Angelorum”

W dniach 23-25 października br. na Jasnej Górze odbyły się rekolekcje „Opus Sanctorum Angelorum”, zwanego Dziełem Świętych Aniołów. Jest to duchowy ruch Kościoła katolickiego, którego członkowie angażują się szczególnie w szerzenie czci świętych aniołów, aby razem z nimi wysławiać Boga i służyć Jego planowi zbawienia. Szczególnymi celami ruchu są: większe poznawanie Boga i przez to wzrastanie w czci i miłości do Niego i całego stworzenia, szerzenie czci świętych aniołów jako szczególnej pomocy duchowej w potrzebie naszego czasu oraz pomaganie kapłanom i osobom Bogu poświęconym, głównie przez modlitwę i zadośćuczynienie.

Rozważania rekolekcyjne dla członków ruchu „Opus Sanctorum Angelorum” prowadził o. Clemens Maria Koffler, przeor klasztoru św. Macieja w Schondorf w Niemczech.

24 października o. Koffler przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i powiedział: – Wiarę w świętych aniołów, a także wiedzę o tym, ile złego przynoszą złe duchy, możemy przeczytać w Piśmie Świętym, a szczególnie w Księdze Tobiasza. Można powiedzieć, że Księga Tobiasza jest księgą aniołów w Piśmie Świętym.

Reklama

„Opus Sanctorum Angelorum” powstało w Innsbrucku w Austrii w 1949 r. Ruch ten zapoczątkowała Gabriele Bitterlich, żona i matka trojga dzieci. Począwszy od 1961 r., Dzieło Świętych Aniołów rozpowszechniło się we wszystkich krajach świata. W 2008 r. zostało zatwierdzone przez Stolicę Świętą jako publiczne stowarzyszenie wiernych w Kościele katolickim i podlega Zakonowi Kanoników Regularnych Świętego Krzyża.

Arcybiskup Galilei na Jasnej Górze

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie potrzebują wielkiego wsparcia

Emerytowany melchicki arcybiskup Galilei Elias Chacour przybył 20 października br. z wizytą na Jasną Górę. Towarzyszyła mu delegacja polskich przedstawicieli Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, zwanych templariuszami, z wielkim przeorem Krzysztofem Kurzeją. Wraz z ojcami paulinami celebrował Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. – Przybywam tutaj, żeby odwiedzić naszą Matkę Maryję, dlatego że jestem biskupem z Jej kraju, jestem Jej biskupem – powiedział abp Chacour. – Przybywam, żeby oddać cześć Jej ikonie i prosić o błogosławieństwo. Kraje na Bliskim Wschodzie, tj. Syria, Jordania, Palestyna, Irak, Liban, Egipt, potrzebują wielkiego wsparcia. Nie broni, i nie pieniędzy, ale przede wszystkim modlitwy i o tę modlitwę przybyłem tutaj prosić. Sytuacja jest tragiczna – mówił. – Chrześcijanie w Iraku są zarzynani jak bydło, mają wybór – albo przejdą na islam, albo zostaną zarżnięci. W Syrii sytuacja jest bardzo podobna, w Izraelu natomiast jest trochę lepiej – wyjaśniał hierarcha. – My daliśmy wam Chrystusa, daliśmy wam Maryję, daliśmy wam Apostołów. Przychodzę więc tutaj i błagam: nie zapominajcie o nas, chrześcijanach na Bliskim Wschodzie! Proszę was o modlitwę – powiedział arcybiskup.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-11-04 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przypadki koronawirusa wśród grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych

2020-08-08 14:18

[ TEMATY ]

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

koronawirus

Pixabay.com

Do tej pory u 16 osób z grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych potwierdzono obecność koronawirusa. Tegoroczny FSM zakończył się 1 sierpnia. Miał formę online, stąd organizatorzy nie mieli kontaktu z uczestnikami.

– Tegoroczne Spotkanie było wydarzeniem zamkniętym. Mimo przestrzegania regulaminów zgodnych z reżimem sanitarnym, mamy 16 potwierdzonych przypadków koronawirusa – poinformowała KAI Marta Górka, rzecznik Franciszkańskich Spotkań Młodych. – W niedzielę 2 sierpnia jeden z członków kadry poczuł się gorzej. W poniedziałek został skierowany na test na obecność koronawirusa. We wtorek otrzymał wynik pozytywny. Wówczas natychmiast zgłosiliśmy sprawę do sanepidu wraz z listą osób z grupy organizacyjnej, które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną i od tego momentu osoby te przebywają w izolacji, by nie narażać osób trzecich. Dotyczy to 91 osób – dodała.

33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych trwało od 29 lipca do 1 sierpnia. Ze względu na pandemię i wynikające z niej obostrzenia, organizatorzy postanowili nie zapraszać uczestników do Kalwarii Pacławskiej. Wydarzenie przyjęło formę transmisji na żywo nadawanych z Kalwarii Pacławskiej. Do uczestnictwa zapisało się ponad tysiąc osób z Polski i z zagranicy.

Każdego dnia uczestnicy mieli okazję do udziału w spotkaniach w grupach, mszach, nabożeństwach oraz spotkaniach z gośćmi. W tym roku byli to: Wojciech Modest Amaro – kucharz i zdobywca gwiazdki Michelin, Marcin i Monika Gomułkowie – znani z własnego kanału w internecie „początek wieczności”, w którym opowiadają o relacjach w rodzinie i o Bogu, a także bp Edward Kawa ze Lwowa.

Do Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, gdzie co roku organizowane jest spotkanie, przyjechała tylko ekipa organizacyjna.

Organizatorem FSM-u jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię.

CZYTAJ DALEJ

Toruń: poświęcono Park Pamięci Narodowej

2020-08-08 21:27

[ TEMATY ]

Park Pamięci Narodowej

PAP/Tytus Żmijewski

Park Pamięci Narodowej został dziś poświęcony w Toruniu. Jest to inicjatywa środowiska, skupionego wokół rozgłośni Radia Maryja i jej dyrektowa o. Tadeusza Rydzyka. Nad wejściem do Parku widnieje napis "Zachowali się jak trzeba". Jest to także upamiętnienie Polaków, którzy w czasie niemieckiej okupacji ratowali Żydów mimo że groziła za to kara śmierci.

"Pamięć o niezwykłych-zwykłych Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej jest nieusuwalną częścią polskiej tożsamości" — napisał w liście do uczestników otwarcia Parku Pamięci Narodowej w Toruniu prezydent RP Andrzej Duda. Odczytanym przez dyrektor generalną prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.

Prezydent RP przypomniał, że pod okupacją niemiecką, która nastąpiła w 1939 r. najeźdźcy zaczęłi realizować szeroko zakrojony plan zniewolenia całego narodu, ale dla żydowskich współobywateli miała to być całkowita zagłada.

"W Polsce, która od wieków słynęła, jako bezpieczny, wspólny dom ludzi różnych narodowości, kultur i religii, kraju, w którym wolność i wyrastająca z Dekalogu międzyludzka solidarność były wartościami najwyższymi - niemiecki okupant wprowadził swoje totalitarne, zbrodnicze rządy i stworzył przerażający +przemysł śmierci+" - napisał prezydent Duda. Przypomniał, że obozach, w aresztach, więzieniach, w gettach, podczas egzekucji, pacyfikacji i ulicznych łapanek,w wyniku chorób czy niedożywienia - śmierć poniosło 6 mln obywateli, w tym 3 miliony polskich Żydów.

"W tamtym czasie znaleźli się jednak ludzie, których postawa moralna kontrastowała z hitlerowskim barbarzyństwem w sposób szczególnie jasny. To Polacy, którzy nieśli pomoc i dawali schronienie Żydom - mimo kary śmierci, która groziła za to samym ukrywającym oraz ich bliskim. Dzięki tym cichym i często już zapomnianym bohaterom kilkadziesiąt tysięcy naszych żydowskich współobywateli, sąsiadów, bliskich przetrwało wojnę". Zaś pamięć o tych niezwykłych-zwykłych osobach jest szczególnie cenną, nieusuwalną częścią polskiej pamięci i tożsamości. Prezydent stwierdził, że poświęcony dziś Park Pamięci wraz z kaplicą pamięci w Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II jest ważnym punktem na kulturalnej mapie kraju i podziękował Fundacji Lux Veritatis, ojcu dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi – za tę inicjatywę.

Mszy św. przewodnictwem abp. Sławoj Leszek Głódź. W kazaniu metropolita gdański podkreślił, że misterium nieprawości, którego doświadczyli Polacy w czasie okupacji, nie odniosło jednak zwycięstwa, a imperatyw zachowania się jak trzeba przeciwstawili zbrodniczym planom zagłady Żydów. Za pomoc współobywatelom żydowskiego pochodzenia groziła kara śmierci czego symbolem jest rodzina Ulmów. Mimo tego pomoc nie ustawała – stwierdził abp Głódź. Kaznodzieja dziękował za inicjatywę zbudowania Parku Pamięci Narodowej, za trud zebrania informacji o rodakach, którzy zachowali się jak trzeba. Podziękował też prezydentowi Dudzie za złożenie wieńca pod figurą Chrystusa przed kościołem Świętego Krzyża, sprofanowanej przez aktywistów LGBT. – My wszyscy zachowajmy się jak trzeba – zaapelował na koniec abp Głódź do uczestników Eucharystii.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Piotr Gliński, prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Antoni Macierewicz.

Na postumencie przed wejściem do Parku Pamięci Narodowej "Zachowali się, jak trzeba" umieszczony został cytat ze św. Jana Pawła II "Naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości".

Park powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.

W parku, położonym z rozległej niecce, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało-czerwono.

Docelowo w parku będzie umieszczonych 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję