Reklama

Drogocenne słowa

W historię Warszawwskiej Pielgrzymki Pieszej, która od ponad 300 lat co roku w sierpniu przemierza pątniczy szlak na Jasną Górę, wpisana jest historia ludzi, którzy podejmują trud pielgrzymowania, oraz nazwiska duszpasterzy sprawujących nad nimi duchową opiekę. Fragment tych dziejów, lata 1976-89, przypomina książka „Drogocenne słowa”, zawierająca wybór rekolekcji głoszonych na trasie WPP. W tomie znalazły się rozważania wybitnych polskich teologów i duszpasterzy, m.in.: o. Rufina Abramka OSPPE, ks. Mieczysława Brzozowskiego, ks. Józefa Tischnera, o. Tadeusza Łukaszuka OSPPE, o. Jacka Salija OP, o. Aleksandra Hauke-Ligowskiego OP, ks. Walentego Królaka, ks. Stefana Księżopolskiego.

W latach 1976-82 konferencje pielgrzymkowe wpisywały się w ogólnopolski program przygotowań do jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry i zawierały wiele nawiązań do historii i znaczenia sanktuarium. Tematyka konferencji bardzo często nawiązywała też do aktualnej sytuacji społecznej. Myślą przewodnią rozważań ks. Mieczysława Brzozowskiego, który prowadził rekolekcje w 1981 r., było pytanie: Czym jest naród? Rekolekcjonista rozważał m.in. takie zagadnienia, jak „Wiara jako fundament egzystencji narodu” czy „Wolność – dar i zadanie”. W 1982 r. – w czasie stanu wojennego – WPP była szczególnie liczna: na Jasną Górę przybyło 52 tys. pielgrzymów. Punktem wyjścia rozważań ks. Józefa Tischnera było stwierdzenie, że człowiek jest istotą pielgrzymującą, co oznacza, że wędruje dzięki nadziei, która nie tylko podtrzymuje go w jego wędrówce, ale też umożliwia mu życie. Rekolekcjonista podkreślał, że tak jak istnieje nadzieja indywidualna, istnieje też nadzieja narodowa. Analizował również słowa Cypriana Kamila Norwida o narodzie: „On idzie przez krew, popiół, przez rozczarowanie i przez słowo – przez milczenie pokory i To, Co Dzisiaj się nazywa”.

Kolejne pielgrzymki odbywały się w latach nasilonej konfrontacji państwa komunistycznego z Kościołem. Rozważania podczas pielgrzymki w 1985 r. – czyli niespełna rok po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki przez oficerów bezpieki – prowadził o. Tadeusz Łukaszuk, który jako temat przewodni wybrał cytat z Listu św. Pawła do Rzymian, tak często przywoływany przez ks. Jerzego: „Zło dobrem zwyciężaj”. Mówił m.in. o złu moralnym, grzechu społecznym oraz cywilizacji miłości jako leku na zło społeczne.

Reklama

Tom „Drogocenne słowa” przypomina realia okresu schyłku PRL-u, czasu, kiedy polski Kościół, pielgrzymki – wśród nich Warszawska Pielgrzymka Piesza – były azylem swobody i wolności. Nietrudno też zauważyć, że głoszone konferencje zachowały swoją aktualność; rozważania wybitnych duszpasterzy, którzy przed laty przemierzali szlak WPP, także dziś uwrażliwiają sumienie, wskazują drogę, pomagają odkrywać wartości. Aktualne pozostają słowa o. Rufina Abramka, który w 1976 r. mówił do pielgrzymów: „Przez wszystkie wielkie sprawy, które działy się na Jasnej Górze, i z powodu obecności Jasnogórskiej Pani w narodzie, dokonywała się i wciąż dokonuje sprawa wychowania i rozwoju człowieka”. Wybór rekolekcji z pielgrzymiego szlaku WPP wpisuje się w to dzieło.

* * *

„Drogocenne słowa w latach 1976-1989”, Wydawnictwo Koronis, ul. Ugory 3/57, 85-132 Bydgoszcz, tel./fax (52) 373-79-88, www.koronis.com.pl, e-mail: koronis@1gb.pl.

2015-11-04 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afrykańscy biskupi ratują dzieci przed skutkami pandemii

2020-08-11 15:53

[ TEMATY ]

Kenia

Zambia

koronawirus

Uganda

Archiwum s. Moniki Nowickiej

Dzieci mogą stać się największymi ofiarami koronawirusa. Nie są one grupą najbardziej narażoną pod względem zdrowotnym, ale kryzys społeczno-gospodarczy spowodowany pandemią uderza w nie z całą mocą. W związku z tym biskupi Zambii, Ugandy, Kenii i Demokratycznej Republiki Konga, wspólnie z instytucjami działającymi na rzecz najmłodszych, uruchomili czteroletni program mający chronić dzieci przed skutkami kryzysu.

Pandemia spowodowała gwałtowne ubożenie milionów afrykańskich rodzin. Jednym z największych zagrożeń jest obecnie przymusowa praca małoletnich. W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba pracujących dzieci zmniejszyła się o 94 miliony. Jednak w obecnym czasie istnieje ryzyko odwrócenia tych pozytywnych trendów.

Dlatego jednym z najważniejszych celów programu jest przeciwdziałanie nielegalnej pracy małoletnich. Ma to się stać poprzez ułatwienie dzieciom pracującym w kopalniach dostępu do edukacji. „Chcemy dać szansę ponad 7,5 tys. młodych ludzi w wieku od 12 do 19 lat na wyrwanie się z nieludzkich warunków pracy” – wyjaśnia wikariusz generalny diecezji Wamba w Demokratycznej Republice Konga ks. Justin Amboko.

Celem programu jest także uświadamianie społeczeństw jakie zagrożenia niesie pandemia dla najmłodszych oraz wzmacnianie więzi rodzinnych, które najlepiej chronią dzieci przed przymusową pracą. „Te dwa elementy są ze sobą połączone. Silna rodzina i zrozumienie potrzeb dzieci przez całą wspólnotę rodzi poczucie obowiązku ochrony najmłodszych i przynosi efekty” – wyjaśnia jedna z koordynatorek programu, s. Delvin Mukhwana.

Program będzie systematycznie wdrażany przez parafie, a także dzięki katolickim instytucjom opiekuńczym, takim jak domy opieki nad osobami niepełnosprawnymi fizycznie, ośrodki pomocy dla dzieci będących ofiarami wykorzystywania seksualnego, fizycznego i emocjonalnego, a także ofiarami handlu ludźmi i nadużyć kulturowych, takich jak okaleczanie żeńskich narządów płciowych i wczesne małżeństwa. W program włączone zostaną także ośrodki rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo, placówki dla dzieci ulicy, domy dla sierot i dzieci porzuconych oraz ośrodki dla osób wracających do społeczeństwa z placówek dla nieletnich. Ośrodki te opiekują się również dziećmi w trudnej sytuacji życiowej, w tym m.in. zakażonymi wirusem HIV.

CZYTAJ DALEJ

MR: polskie rodziny otrzymały 500 mln zł w postaci bonu turystycznego

2020-08-13 13:59

[ TEMATY ]

bon turystyczny

Ks. Dariusz Burski

500 mln zł to wartość 590 tys. bonów turystycznych przekazanych polskim rodzinom - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju.

"500 mln zł to wartość 590 tys. przekazanych bonów turystycznych" - czytamy na Twitterze resortu rozwoju.

Ministerstwo podkreśliło, że polskie rodziny będą mogły bon turystyczny przeznaczyć na wypoczynek w kraju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję