Reklama

Niedziela Podlaska

Czas świętowania

Dwadzieścia lat to poważny wiek. Tyle lat ma już w diecezji drohiczyńskiej Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Uroczyste obchody odbyły się 17 października w Drohiczynie. Dokładnie tego dnia 20 lat temu stowarzyszenie otrzymało osobowość prawną cywilną. W tym wyjątkowym dla KSM-u dniu bp Tadeusz Pikus przewodniczył uroczystej Eucharystii w katedrze drohiczyńskiej w intencji stowarzyszenia

Niedziela podlaska 45/2015, str. 5

[ TEMATY ]

KSM

Ewelina Trusiak

KSM-owicze

A systent diecezjalny KSM ks. Andrzej Lubowicki na początku Mszy św. przypomniał, iż stowarzyszenie w diecezji zostało powołane 27 maja 1995 r. dekretem ówczesnego ordynariusza bp. Antoniego Dydycza, za co należą mu się szczególne podziękowania. W homilii bp Tadeusz mówił, że Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to stowarzyszenie, które pomaga odkrywać bogactwo drugiego człowieka i wspólnoty. Każdy z nas może być świadkiem Chrystusa, wystarczy otworzyć się na Ducha Świętego, który napełni nas mocą.

Kolejnym punktem obchodów jubileuszu była uroczysta gala, która odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Po powitaniu przybyłych gości przez Monikę Pietraszko, prezes KSM, głos zabrali byli prezesi oddziałów parafialnych KSM z Węgrowa i Perlejewa – al. Łukasz Radosz oraz al. Paweł Wasilewski, którzy przenieśli zebranych na auli do studia telewizyjnego na program pod nazwą „KSM-owska Familiada”. Naprzeciwko siebie zasiadły dwie drużyny: KSM-owska rodzina – są teraz pod wodzą ks. Andrzeja Lubowickiego oraz KSM-owska rodzina – byli kiedyś, na czele której stanął ks. Roman Kowerdziej, jeden z pierwszych asystentów KSM, którego zastąpił wspierający stowarzyszenie asystent kleryckiego koła KSM, rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski. Podczas „KSM-owskiej Familiady” zostało zaprezentowanych 20 punktów wpisujących się w historię KSM Diecezji Drohiczyńskiej, które były inicjowane i realizowane przez minione 20 lat. Są to: formacja, rekolekcje formacyjne, uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, akcje „Flaga” i „Pocztówka”, bale bezalkoholowe, KSM na sportowo, wolontariat, Odpady na Wartościowe Wypady, Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu”, projekty edukacyjne, Wakacje i Ferie z Wartościami, Fundusz Stypendialny Odkrywamy Talenty, Ośrodek NOE w Broku i Drohiczynie, Orły z Podlasia spółka z o.o., Pielgrzymuj.pl, Park Linowy w Broku oraz 1%. Opisy działań były przeplatane w humorystyczny sposób pytaniami sprawdzającymi wiedzę i szybkość skojarzeń członków dwóch drużyn. Po zabawie przyszedł czas na podziękowania. Monika Pietraszko oraz ks. Andrzej Lubowicki podziękowali zaproszonym gościom za wkład i zaangażowanie w rozwój stowarzyszenia przez minionych 20 lat: przyjaciołom, sponsorom, byłym i obecnym pracownikom biura KSM, byłym pracownikom świetlic środowiskowych „Promyk Dnia”, byłym członkom zarządu diecezjalnego, przedstawicielom oddziałów parafialnych KSM wraz z asystentami. Zostały wręczone pamiątkowe statuetki, dyplomy, medale oraz jubileuszowe upominki. Zarząd KSM Diecezji Drohiczyńskiej nadał tytuł członkowstwa honorowego stowarzyszenia dla: bp. Antoniego Dydycza, ks. Krzysztofa Mielnickiego, ks. Krzysztofa Kisielewicza, ks. Grzegorza Terpiłowskiego oraz Agaty Niewińskiej. Największe podziękowania za otwartość, dobre słowo, poświecony czas i serce włożone w rozwój stowarzyszenia należą się trzem osobom. Bez nich prawdopodobnie KSM nie byłby w tym miejscu, w którym jest teraz, oraz nie działałby tak, jak jest to obecnie. Są to: ks. Andrzej Lubowicki, który oddał całego siebie oraz poświęcił 13 lat swojego kapłaństwa na rzecz stowarzyszenia i pracy z młodymi ludźmi; Rafał Siwek – wieloletni prezes zarządu, który był przy reaktywacji KSM-u 11 lat temu; Monika Pietraszko – obecna prezes zarządu KSM, która już 13 lat dba o rozwój stowarzyszenia, oddając temu swoje serce i każdą wolną chwilę.

Reklama

Każdy z przybyłych na uroczyste obchody 20-lecia KSM naszej diecezji nie wyszedł z pustą ręką, otrzymał pamiątkowe jubileuszowe gadżety. W tym ważnym dla nas dniu nie wszyscy mogli być z nami, ale przesłali życzenia i listy gratulacyjne wyrażające podziw dla działalności KSM Diecezji Drohiczyńskiej, a byli to: Marek Sawicki – minister rolnictwa i rozwoju wsi, Stanisław Bachurek – prezes Banku Spółdzielczego w Brańsku, Krzysztof Kumięga – przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM, ks. Zbigniew Kucharski – asystent generalny oraz Marcin Nowak – przewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej.

Ostatnim punktem sobotniego świętowania 20-lecia KSM był bal w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Drohiczynie, gdzie do białego rana bawiło się 150 młodych ludzi z całej diecezji. Podczas balu nie mogło zabraknąć poloneza rozpoczynającego zabawę, pysznego toru, konkursów z nagrodami oraz tańców przygotowanych przez najlepszych DJ-ów w diecezji – al. Łukasza i al. Pawła.

2015-11-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odbył się III Kongres Młodzieży Polonijnej – tym razem online

2020-08-01 19:27

[ TEMATY ]

KSM

twitter.com/ksmgotowpolska

Ważne jest, aby młodzi Polacy żyjący w różnych częściach świata mieli możliwość poznania się i chrześcijańskiej formacji - powiedział bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w pozdrowieniach do uczestników III Kongresu Młodzieży Polonijnej, który odbył się 1 sierpnia online.

III Kongres Młodzieży Polonijnej przebiegał pod hasłem: „Powołani do świętości”. W programie spotkania znalazły się integracja, słuchanie muzyki religijnej, wspólna modlitwa i dzielenie się przemyśleniami.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II uczestnicy wysłuchali konferencji wygłoszonej przez bp. Lechowicza pt. „Powołanie do świętości w nauczaniu papieża Franciszka i w życiu św. Jana Pawła II”. „Papież Franciszek mówi, że świętość to nic innego jak miłość. Świętość oznacza naśladowanie Boga w Jego miłości. Świętość realizuje się w codzienności, w naśladowaniu Pana Jezusa, w bardzo drobnych szczegółach” – powiedział bp Lechowicz.

Bp Lechowicz przedstawił również w jaki sposób świętość wyrażała się w życiu Jana Pawła II. „Był blisko Pana Jezusa, od Niego uczył się życia. Ale również będąc blisko Pana Jezusa był blisko drugiego człowieka, bo miłość wobec Boga realizuje się również w relacjach do drugiego człowieka” – podkreślił.

III Kongres Młodzieży Polonijnej był pierwszym Kongresem online i rozpoczął cykl wirtualnych spotkań, które będą się odbywać co dwa miesiące. Bp Lechowicz wyraził nadzieję, że w przyszłym roku uda się zorganizować Kongres w Krakowie, a spotkania wirtualne będą przygotowaniem do niego.

W tegorocznym Kongresie wzięło udział 200 osób z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Mołdawii, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Paragwaju, Hiszpanii, Niderlandów, Włoch, Meksyku, Rumunii.

Sierpniowy kongres był początkiem cyklu spotkań „Kongres Młodzieży Polonijnej – Spotkanie LIVE”, będących stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata. Głównym organizatorem spotkania jest Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, zaś współorganizatorami młodzieżowa „Grupa Orły” z Niemiec.

CZYTAJ DALEJ

Szumowski: będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą lekceważone zasady sanitarne

2020-08-10 08:45

[ TEMATY ]

koronawirus

Szumowski

Youtube.com

Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski powiedział w programie pierwszym Polskiego Radia, że w ostatnim czasie zwiększyła się w Polsce transmisja pozioma. "To zarażanie się człowieka od człowieka zwiększyło się, jeszcze nie w sposób dramatyczny, ale jednak" - wskazał. Jego zdaniem, wpływ na to ma "pewna beztroska - zmniejszone dystansowanie się, brak maseczek oraz wesela, imprezy rodzinne i kluby, które nie powinny działać, a działają".

Nawiązując do regionalnie wprowadzanych ograniczeń, Szumowski zaznaczył, że obecnie problem koronawirusa jest "punktowy, ale to, czy rozniesie się na całą Polskę, to pytanie zasadnicze". Podkreślił, że "im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce".

Dopytywany, co może się wydarzyć w ciągu najbliższych dni, szef MZ podkreślił, że to zależy od tego, czy rygory będą przestrzegane. Dodał, że przy stosowaniu reguł sanitarnych "jest szansa, że utrzymamy mniejsze wzrosty zachorowań".

Pytany o obostrzenia związane z wakacjami, Szumowski odparł, że w tej chwili nie ma danych, aby istotne przyrosty pochodziły z wyjazdów wakacyjnych. "To raczej są imprezy i duże spotkania" - powiedział. Ale - dodał - zależy też, jak te wyjazdy będą wyglądały i czy będziemy podczas nich przestrzegać obostrzeń.

Od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia dot. zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4mkw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 mkw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.(PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Franciszkański kościół w Kalwarii Pacławskiej bazyliką mniejszą

2020-08-10 18:41

[ TEMATY ]

franciszkanie

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Decyzją Watykanu kościół w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, gdzie znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Dekret zostanie uroczyście ogłoszony podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego 13 sierpnia o godz. 18.00.

Tytuł honorowy bazyliki mniejszej (basilica minor) jest nadawany przez papieża świątyniom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. „Jerozolima Wschodu”, jak mówią jedni, czy „Jasna Góra Podkarpacia”, jak mówią drudzy, czekała na ten moment blisko cztery wieki.

Po mszy św. zostanie po raz pierwszy wykonane oratorium „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów, które skomponował Andrzej Głowienka, twórca form sakralnych, pierwszy polski tenor śpiewający w Teatro alla Scala w Mediolanie, wykładowca w Pontificio Istituto Ambrosiano di Musica Sacra w Mediolanie. On też jest autorem libretta.

Wśród wykonawców zobaczymy i usłyszymy również Justynę Reczeniedi, solistkę Polskiej Opery Królewskiej oraz Massimo Pagano, śpiewaka Opery – Teatro alla Scala w Mediolanie oraz Sanocki Chór kameralny, Podkarpacką Orkiestrę Kameralną i muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu pod batuta Elżbiety Przystasz.

Utwór ku czci św. Jana Pawła II, który niegdyś pielgrzymował do Kalwarii Pacławskiej, powstał z okazji przypadających w tym roku jego 100. urodzin. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie to będzie transmitowane przez TVP3.

Franciszkański kompleks klasztorny w Kalwarii Pacławskiej powstał na wzgórzu Karpat Wschodnich w XVII w. z inicjatywy kasztelana, wojewody, pisarza i historyka Andrzeja Maksymiliana Fredry, a odnowiony został w XVIII w. przez szlachcica Szczepana Józefa Dwernickiego, uznawanego za drugiego fundatora Kalwarii.

Wokół bazyliki i klasztoru, pośród łąk i lasów rozsianych jest ponad 40 kaplic, w większości wchodzących w skład Drogi Krzyżowej, Dróżek Pana Jezusa, Dróżek Matki Bożej, Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W bazylice odbiera cześć słynący cudami obraz Matki Bożej, który przywędrował do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego. To przed nim niegdyś modlili się między innymi hetman Stanisław Żółkiewski, król Jan Kazimierz czy król Jan III Sobieski.

Kalwaria Pacławska to nie tylko miejsce pielgrzymkowe, ale również wypoczynkowe, z parkiem krajobrazowym, rezerwatem przyrody i ścieżką edukacyjno-historyczno-przyrodniczą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję