Reklama

Edytorial

Edytorial

Bitwa o prawdę pogrzebaną

Niedziela Ogólnopolska 45/2015, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

Wszystko wskazuje na to, że w dniach, gdy trwają prace nad utworzeniem w Polsce nowego rządu z Beatą Szydło na czele, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych może odbywać się likwidacja dokumentów – i to na wielką skalę. W pierwszych dniach listopada br. wchodzi bowiem w życie specjalne zarządzenie Teresy Piotrowskiej, minister spraw wewnętrznych w rządzie Ewy Kopacz, umożliwiające niszczenie materiałów w instytucjach państwowych. Kilka tygodni temu „Gazeta Polska” i TV Republika ujawniły, że „służby specjalne chcą zniszczyć pozostające w ich zasobach materiały dotyczące m.in. operacji zagranicznych Agencji Wywiadu, raportów w sprawie przygotowania wizyty prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego w Katyniu oraz raportów powstałych po katastrofie smoleńskiej w Agencji Wywiadu i w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego”. Jak zauważają dziennikarze pilnujący tej sprawy, dodatkowo niepokoi fakt, że w formularzu protokołów zniszczenia tych dokumentów nie przewiduje się rubryki na wpisanie uzasadnienia ich zniszczenia ani też miejsca na opis, czego zniszczony dokument dotyczył.

Sprawa smoleńska w dniach przejmowania władzy w Polsce przez nową ekipę rządzącą ma jeszcze inną niepokojącą odsłonę. Rosja bowiem znów przedłuża śledztwo – do 10 marca 2016 r. W związku z tym wrak rozbitego samolotu Tu-154M nie może być przywieziony do Polski. Rosyjski MSZ stwierdził, że szczątki polskiego samolotu „nie są jakimś upominkiem czy relikwią, ale dowodem w śledztwie dotyczącym katastrofy lotniczej”. Mimo tych trudności nie ustają działania osób, którym zależy na odgrzebaniu prawdy i dotarciu do ostatnich szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej, których kolejne tzw. dochówki miały miejsce jeszcze w październiku bieżącego roku. Badania nadal prowadzi prof. Wiesław Binienda. Ostatnio udało mu się potwierdzić tezy Glenna Jørgensena. Jego zdaniem, rządowy tupolew został rozerwany w powietrzu przez eksplozje. Prof. Binienda jest w stanie wskazać dokładnie, w którym miejscu eksplozje nastąpiły. Warto zauważyć, co dzieje się ostatnio po katastrofie rosyjskiego samolotu, który rozbił się w 31 października br. Egipcie. Natychmiast w Kairze międzynarodowa komisja, składająca się z rosyjskich, egipskich i francuskich ekspertów, przystąpiła do analizy zapisów z czarnych skrzynek i od początku Rosja pilnuje śledztwa z rosyjskimi śledczymi i ekspertami lotnictwa.

Minęło ponad pięć lat od największej polskiej tragedii w historii naszego pokolenia. Od tamtego strasznego sobotniego dnia na moim domowym biurku leży kalendarz już na stałe zatrzymany na dacie 10 kwietnia 2010 r., którego kartek do tej pory nie byłam w stanie przekładać. Dopiero dzisiaj po raz pierwszy przeczytałam zaproponowaną w kalendarzu na ten tragiczny – okazuje się – 100. dzień roku 2010 sentencję: „Odpowiadaj dobrym na zło, a zniszczysz w podłym człowieku zadowolenie ze zła” – Lew Tołstoj. W tych okolicznościach z pewnością wymaga to heroizmu. Ale teraz w Polsce idzie nowe. Wreszcie pojawia się szansa dojścia do smoleńskiej prawdy, która należy się osieroconym, tak bardzo sponiewieranym rodzinom. Opuszczone przez państwo – do tej pory próbują swoimi siłami dotrzeć do prawdy o tym, co się stało z ich najbliższymi pod Smoleńskiem. Ostatnio Biały Kruk wydał książkę z zapisem rozmów z członkami niektórych rodzin smoleńskich. To „utkana z wielkiej miłości opowieść o tych, którzy zginęli”, ale też desperackie wołanie o prawdę, którą do tej pory próbowano pogrzebać.

2015-11-04 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość przez męczeństwo

Jasne, możemy założyć, że jeśli małżeństwo zostało zawarte w kościele, to z samego faktu, że jest to sakrament, będzie udane. Tymczasem prawda jest taka, że kto nie posmakował tego trudnego chleba, jest skazany na teoretyzowanie o tym, jak wszystko na tej drodze jest szlachetne, wzniosłe, piękne i święte… Wiem, że nie jest, i to mimo najlepszych chęci. Statystyki rozwodowe są bezwzględne, a za każdą liczbą na papierze kryje się realny dramat rozgrywający się w domu. Dramat tym większy, im więcej jest jego uczestników (czyt. dzieci rozpadającego się małżeństwa). Nie daję recept na udane życie rodzinne, ale każdemu na tej drodze życzę siły w walce o jak najlepsze relacje i współmałżonka, który walczy o to samo. Na początek na modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję