Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Korowód Świętych na ulicach Bielska

„Święci. Świadkowie Miłosierdzia” – pod takim hasłem 24 października w Bielsku-Białej miało miejsce nabożeństwo ku czci świętych i błogosławionych, zwane Korowodem Świętych. Organizatorem tego przedsięwzięcia, które odbywa się od 2006 r., jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Niedziela bielsko-żywiecka 45/2015, str. 1

[ TEMATY ]

korowód świętych

PB

Wolontariusze ŚDM na korowód przyjechali z relikwiami patronów przyszłorocznego spotkania

Wolontariusze ŚDM na korowód przyjechali z relikwiami patronów przyszłorocznego spotkania

Modlitwę rozpoczęto w kościele Trójcy Przenajświętszej prezentacją relikwii i modlitwą różańcową. W sumie zgromadzono 86 relikwii z różnych zakątków diecezji. W tym roku szczególną uwagę, z racji 25-lecia reaktywacji KSM w Polsce, zwrócono na życiorysy patronów stowarzyszenia: bł. Karoliny i św. Stanisława Kostki. Z kolei zbliżające się Światowe Dni Młodzieży stały się okazją do podkreślania postaci św. Jana Pawła II i św. Faustyny, których relikwie zaprezentowali wolontariusze Diecezjalnego Centrum ŚDM. W modlitwie udział wzięły delegacje kilkudziesięciu parafii, wspólnot religijnych i zakonnych.

Podczas nabożeństwa odczytywano krótkie życiorysy oraz śpiewano inwokację – modlitwę o wstawiennictwo tych, którzy już cieszą się chwałą nieba. Słowa wezwania: „Bóg nam was dał, byście nam drogę wskazywali. Z Jego miłością dzięki wam będziemy na niej trwali. Święci Pańscy, módlcie się za nami. Święte Boże, wspomagajcie nas” – zostały ułożone przez organizatorów specjalnie na okoliczność Korowodu Świętych.

Reklama

O godz. 18 uczestnicy uroczystości przeszli z kościoła Świętej Trójcy do katedry św. Mikołaja w procesji z relikwiami. Młodzi niosący relikwiarze przebrani byli za postaci świętych i błogosławionych, a wielu uczestników niosło pochodnie i świece. W czasie procesji odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych.

W katedralnym kościele została odprawiona Eucharystia dziękczynna pod przewodnictwem bp. Roman Pindla. – Muszę przyznać, że czuję się pewniej, stojąc tu, w pobliżu relikwii świętych, co do których mamy taką nadzieję, a niejeden z nas ma doświadczenie, że są tymi, którzy nas wspierają. Coraz więcej ludzi zabiega, by mieć ze sobą relikwie świętych. Zwłaszcza, gdy idą na niebezpieczną misję, gdy narażają życie, chcą mieć ze sobą tych, którzy są ich orędownikami – mówił w homilii Biskup. Przypomniał, że Kościół tworzą trzy społeczności: święci żyjący na ziemi, święci oczekujący w czyśćcu na pełnię zbawienia i ci, którzy już cieszą się chwałą nieba i pełnią obecności Boga.

Rosnące zainteresowanie propozycją Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest znakiem, że życiorysy świętych oraz ich obecność w relikwiach wciąż inspirują wiernych do pójścia śladami Ewangelii oraz wzywają do dania świadectwa wiary we współczesnym świecie.

2015-11-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W całym kraju przejdą Korowody Świętych

[ TEMATY ]

korowód

korowód świętych

Archiwum

W Wigilię Wszystkich Świętych, 31 października, w wielu miejscowościach całego kraju odbędą się Korowody i Bale Wszystkich Świętych. Możesz je jeszcze zorganizować także i ty!

Ta nowa, bardzo prężnie rozwijająca się tradycja, podkreśla radosny charakter uroczystości, podczas której wspominamy tych wszystkich, którzy osiągnęli już niebo. W Poznaniu pomysł zorganizowania Korowodu Świętych zrodził się trzy lata temu. Jak podkreśla Paweł Łączkowski, po prostu z rozmów przy rodzinnym stole. – Szukaliśmy nazwy dla tego wydarzenia. Słowo „korowód” – podążanie jeden za drugim, wydało nam się najwłaściwsze. Wtedy okazało się, że w Bielsku-Białej ktoś już od lat organizuje Korowód Wszystkich Świętych. Tam jest to procesja z relikwiami, a my postawiliśmy na bardziej radosny, trochę nawet festiwalowy charakter – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

2021-06-10 13:55

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

ks. Tomasz Wojtal

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

Księża proboszczowie przeniesieni na inną parafię:

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: módlmy się, aby chleb był dla wszystkich

2021-06-17 18:02

Norbert Polak

Uniwersytet Ekonomiczny obchodził swoje święto w sanktuarium św. Józefa w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny obchodził swoje święto w sanktuarium św. Józefa w Krakowie

W sanktuarium św. Józefa Obrońcy Krakowa przy ul. Rakowickiej 18 w Krakowie odbyła się Msza św. z okazji 96. rocznicy założenia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski. Wskazał, że w życiu człowieka obok potrzeb duchowych istnieją także te innego rodzaju: - Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj. Oczywiście wielu autorów od samego początku wskazuje na prośbę o Chleb Eucharystyczny i słusznie, ale przecież to wezwanie odnosi się także do tych wszystkich potrzeb człowieczych, które związane są z jego życiem, z jego cielesnością, z jego codzienną egzystencją.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję